Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.750
Εγω μεγαλωσα Ροδο, η Ροδος ειναι φημισμενη για το αναποδο απο την Κρητη. Για το οτι οι κατοικοι της ειναι σνομπ και δεν ανοιγουν ευκολα την πορτα τους σε αγνωστους . (Βεβαια αν εχεις λεφτα, κυρος, δυναμη, τιτλους ολα αλλαζουν). Ομως
Κλασική καραμέλα!! Αυτή την άποψη για τους Ροδίτες την ανακάλυψα για πρώτη φορά όταν πήγα να σπουδάσω."Οι Ροδίτες είναι πλούσιοι,κακοί κλπ κλπ" Χαίρομαι που βρίσκεται κάποιος και υπερασπίζεται τον τόπο μου,ειδικά μετά τα τελευταία γεγονότα από τα οποία μας έχει πάρει όλους η μπάλα..Μπορώ να πω ότι εγώ ταίριαξα περισσότερο με τις Κύπριες συμφοιτήτριες μου παρά με τις Αθηναίες ή Κρητικές(αυτό ίσως να λέει κάτι,ίσως και τίποτα όμως γιατί ο χαρακτήρας παίζει σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη μιας φιλικής σχέσης) Παρόλα αυτά εγώ μπορώ να πω ότι στην πλειοψηφία τους οι Ροδίτες είναι δουλευταράδες,ακόμα και όσοι έχουν μεγάλη οικονομική επιφάνεια, δουλεύουν άπειρες ώρες για την διατηρήσουν (ειδικά αυτοί που ασχολούνται με τον τουρισμό),είναι ανοιχτοί σε νέες ιδέες (οι νεότεροι τουλάχιστον) αλλά ταυτόχρονα ίσως και να διατηρούν λίγο το σνομπ όπως λέτε,από την άποψη ότι τους αρέσει η καλοπέραση(ακριβά αμάξια,φαγητά κλπ).
Γενικότερα εμμένω στην άποψη μου ότι δεν πρέπει να μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι καθώς ο καθένας κουβαλάει διαφορετικά βιώματα. Ακόμα και από Κρητικούς έχω ζήσει όλα τα πιθανά σενάρια.(Αγενείς,αφιλόξενους,τοπικιστές αλλά και φιλόξενους, δεκτικούς ανθρώπους).Έτσι προτιμώ να βλέπω κάθε άνθρωπο ξεχωριστά.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κλασική καραμέλα!! Αυτή την άποψη για τους Ροδίτες την ανακάλυψα για πρώτη φορά όταν πήγα να σπουδάσω."Οι Ροδίτες είναι πλούσιοι,κακοί κλπ κλπ" Χαίρομαι που βρίσκεται κάποιος και υπερασπίζεται τον τόπο μου,ειδικά μετά τα τελευταία γεγονότα από τα οποία μας έχει πάρει όλους η μπάλα..Μπορώ να πω ότι εγώ ταίριαξα περισσότερο με τις Κύπριες συμφοιτήτριες μου παρά με τις Αθηναίες ή Κρητικές(αυτό ίσως να λέει κάτι,ίσως και τίποτα όμως γιατί ο χαρακτήρας παίζει
Κλασική καραμέλα!! Αυτή την άποψη για τους Ροδίτες την ανακάλυψα για πρώτη φορά όταν πήγα να σπουδάσω."Οι Ροδίτες είναι πλούσιοι,κακοί κλπ κλπ" Χαίρομαι που βρίσκεται κάποιος και υπερασπίζεται τον τόπο μου,ειδικά μετά τα τελευταία γεγονότα από τα οποία μας έχει πάρει όλους η μπάλα..Μπορώ να πω ότι εγώ ταίριαξα περισσότερο με τις Κύπριες συμφοιτήτριες μου παρά με τις Αθηναίες ή Κρητικές(αυτό ίσως να λέει κάτι,ίσως και τίποτα όμως γιατί ο χαρακτήρας παίζει σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη μιας φιλικής σχέσης) Παρόλα αυτά εγώ μπορώ να πω ότι στην πλειοψηφία τους οι Ροδίτες είναι δουλευταράδες,ακόμα και όσοι έχουν μεγάλη οικονομική επιφάνεια, δουλεύουν άπειρες ώρες για την διατηρήσουν (ειδικά αυτοί που ασχολούνται με τον τουρισμό),είναι ανοιχτοί σε νέες ιδέες (οι νεότεροι τουλάχιστον) αλλά ταυτόχρονα ίσως και να διατηρούν λίγο το σνομπ όπως λέτε,από την άποψη ότι τους αρέσει η καλοπέραση(ακριβά αμάξια,φαγητά κλπ).
Γενικότερα εμμένω στην άποψη μου ότι δεν πρέπει να μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι καθώς ο καθένας κουβαλάει διαφορετικά βιώματα. Ακόμα και από Κρητικούς έχω ζήσει όλα τα πιθανά σενάρια.(Αγενείς,αφιλόξενους,τοπικιστές αλλά και φιλόξενους, δεκτικούς ανθρώπους).Έτσι προτιμώ να βλέπω κάθε άνθρωπο ξεχωριστά.


Και γω Ροδιτης είμαι, εκει μεγαλωσα και εχω ζησει το μεγαλυτερο μερος της ζωης μου, αλλα ενταξει ότι ειμαστε λιγο σνομπ, ειμαστε. Και δεν εννοω για τα ακριβα αμαξια και τα ακριβα ρουχα, αυτό είναι το show off που υπαρχει σχεδόν σε ολη τη μεσογειο. Αυτό δεν με ενοχλεί και τοσο. Εννοω την επιλογή των ατομων που θα σε περιτριγυριζουν. Στην Ροδο συχνα οι ανθρωποι επιλεγουν ποιον θα συναναστραφουν βασει του κοινωνικου του στατους! Αυτό είναι που με ενοχλεί!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για το γλετζεδες θα επιμεινω, δεν εχω εικονα απο Ισπανια και Κολομβια αλλα σε συγκριση με Ιταλια, Γαλλλια αλλα και με χωρες της Βορειας Ευρωπης η διασκεδαση στην Ελλαδα ειναι πολυ περισσοτερο μερος της καθημερινοτητας μας. Δεν υπαρχει το μετα τις 2 μονο σε κλαμπ.
Εμένα η ένστασή μου είναι για το κατά πόσο διασκεδάζουν πραγματικά. Αυτό που πάνε σε ένα κλαμπ, κρατάνε ένα ποτήρι και κοιτιουνται δεν το λέω διασκέδαση. Βγαίνεις στην Ισπανία, στο Μεξικό, στη Σενεγάλη, στην Ταϊλάνδη κι ο κόσμος χορεύει, συμμετέχει, "παιζει". Εμένα με ρωτάνε οι ξένοι φίλοι μου γιατιβγαινουν οι Έλληνες αν είναι να κοιτιουνται. Άσε το στραβοκοιταγμα οι άντρες και το κουτσομπολιό οι γυναίκες, δεν το λέω διασκέδαση αυτό.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Στο θέμα της διασκέδασης, μια διαφορά που προσέξανε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας από την Ελλάδα που με επισκεφθήκαν την Βρετανία , αλλά την βλέπω και μόνος μου, είναι η εξής: Βγαίνεις σε μια παμπ και βλέπεις πολλά άτομα άνω των 50 να γλεντάνε όπως και οι νέοι. Στην Ελλάδα αντίστοιχες ηλικίες κάθονται στο σπίτι.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Εμένα η ένστασή μου είναι για το κατά πόσο διασκεδάζουν πραγματικά. Αυτό που πάνε σε ένα κλαμπ, κρατάνε ένα ποτήρι και κοιτιουνται δεν το λέω διασκέδαση. Βγαίνεις στην Ισπανία, στο Μεξικό, στη Σενεγάλη, στην Ταϊλάνδη κι ο κόσμος χορεύει, συμμετέχει, "παιζει". Εμένα με ρωτάνε οι ξένοι φίλοι μου γιατιβγαινουν οι Έλληνες αν είναι να κοιτιουνται. Άσε το στραβοκοιταγμα οι άντρες και το κουτσομπολιό οι γυναίκες, δεν το λέω διασκέδαση αυτό.
Μα αυτό ακριβως σου λεω ότι στο εξωτερικο μετα τη μια μονο κλαμπ εχει και συνηθως Σαβατοκυριακα, στην Ελλαδα διανυκτερευει και το καφενειο στο πιο μικρο και απομακρυσμενο χωριο! Στην Ελλαδα εχω φυγει 5, 6 και 7 η ωρα από κλαμπ από ταβερνα από μπουζούκια, από καφενειο κ.ο.κ. Φυσικα και οι Ελληνες δεν πολυχορευουν στα κλαμπ οπως οι Βορειοευρωπαιοι που είναι και πιο πιωμένοι συνηθως οποτε τους βγαινει και ευκολοτερα. Ασε τα κλαμπ που δεν είναι και στην κουλτουρα μας, στα μπουζούκια όμως μια χαρα ολος ο κοσμος είναι στην πιστα. Ο Ελληνας είναι πιο πολυ της ταβλας και η ελληνιδα των οριενταλ ρυθμων. Οσο για τη συμμετοχη το παιχνιδι και το κοίταγμα μαλλον για το αναποδο μας κατηγορουν οι περισσοτερες ξενες που εχω μιλησει!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Στο θέμα της διασκέδασης, μια διαφορά που προσέξανε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας από την Ελλάδα που με επισκεφθήκαν την Βρετανία , αλλά την βλέπω και μόνος μου, είναι η εξής: Βγαίνεις σε μια παμπ και βλέπεις πολλά άτομα άνω των 50 να γλεντάνε όπως και οι νέοι. Στην Ελλάδα αντίστοιχες ηλικίες κάθονται στο σπίτι.

Γιατι στην Ελλαδα δεν βλέπεις ανω των πενηντα σε ταβέρνες ή καφενεία;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βγαίνεις σε μια παμπ και βλέπεις πολλά άτομα άνω των 50 να γλεντάνε όπως και οι νέοι. Στην Ελλάδα αντίστοιχες ηλικίες κάθονται στο σπίτι.
Αυτό ακριβώς συμβαίνει, σε πολλές βόρειες χώρες της Ευρώπης, η ώρα είναι 6 το απόγευμα και ήδη μεσήλικοι κύριοι και κυρίες γυρνάνε μεθυσμένοι μέσα στις παμπ. Αυτό όμως, κατά τη γνώμη μου, συμβαίνει όχι γιατί βγήκαν στις 6 η ώρα το απόγευμα να βγουν να διασκεδάσουν με τους φίλους τους επειδή περνάνε ωραία ζωή, αλλά γιατί βγήκαν στις 6 το απόγευμα να μεθύσουν και να ξεχάσουν πόσο άσχημα ζουν σε χώρες με άθλιο καιρό και άθλιο οικιστικό περιβάλλον (μιλάω για επαρχιακές βιομηχανικές πόλεις πάντα όχι για τις τουριστικές όμορφες πρωτεύουσες). Δηλαδή πχ αν ζεις στο Λιντς Ιούλιο μήνα και έξω βρέχει και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο να διασκεδάσεις θα πας απλά να μεθύσεις αμέσως αφού τελειώσει η δουλειά σου την Παρασκευή μήπως ξεχαστείς και πιστέψεις ότι βρίσκεσαι σε κάποια νότια χώρα και πίνεις το κοκτέιλ σου δίπλα στη θάλασσα κάτω απ' τ' αστέρια.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Γιατι στην Ελλαδα δεν βλέπεις ανω των πενηντα σε ταβέρνες ή καφενεία;
Η σύγκριση μπορεί να γίνει μεταξύ βρετανικών παμπ και ελληνικών μπαρ με χαμηλή μουσική ένα τυπικό Σάββατο βράδυ. Η θεία μου π.χ. είχε εντυπωσιαστεί με τον χαβαλέ που γίνεται στην παμπ από άτομα που στον κύκλο της (και η ίδια), ούτε διανοούνταν να τολμήσουν στην Ελλάδα, αν και την δελέασε. Μου είπε ότι τα άτομα, ειδικά οι γυναίκες είναι πολύ πιο απελευθερωμένα σε αυτή την ηλικία.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Η σύγκριση μπορεί να γίνει μεταξύ βρετανικών παμπ και ελληνικών μπαρ με χαμηλή μουσική ένα τυπικό Σάββατο βράδυ. Η θεία μου π.χ. είχε εντυπωσιαστεί με τον χαβαλέ που γίνεται στην παμπ από άτομα που στον κύκλο της (και η ίδια), ούτε διανοούνταν να τολμήσουν στην Ελλάδα, αν και την δελέασε. Μου είπε ότι τα άτομα, ειδικά οι γυναίκες είναι πολύ πιο απελευθερωμένα σε αυτή την ηλικία.

Τι να σου πω, εγω κυριως αντρες εβλεπα που τρώγανε και πινανε μπυρες, πιο πολύ την δικη μας ελληνικη ταβερνα ή το καφενειο μου θυμισε. Μιλω για το Λονδινο και πιο συγκεκριμένα για συνοικιακες παμπ στο Βορειο Λονδινο κυριως, στο κεντρο που εχει πολλους τουρίστες δεν το μετραω γιατι είναι άλλη φαση. Τωρα τι να σου πω, μπορει να ετυχε! εχω ερθει Λονδινο τρεις φορες αλλα σαν τουρίστας, εσυ που ζεις Αγγλια θα ξερεις καλυτερα, δεν επιμενω !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακόμη και στις παμπ του άθλιου λιντς, υπάρχει κοινωνική ζωή. Από κουίζ μέχρι διαγωνισμούς μιμησεων, όπου συμμετέχουν όλοι. Η διασκέδαση του καφενείου με την πρέφα, το μπινελίκι και "ποιο νούμερο να παίξω στο ΚΙΝΟ" ή "ξέρεις κάνα καλό ουρολογο" για μένα δεν είναι εικόνα ανθρώπων που διασκεδάζουν. Γενικά νομίζω ότι ο Έλληνας είναι ένας άνθρωπος που πιο πολύ γκρινιάζει πάρα διασκεδάζει, πιο πολύ κουτσομπολευει πάρα χορεύει, πιο πολύ δείχνεται πάρα συναναστρέφεται όταν βγαίνει. Το αν αυτό γίνεται μέχρι τις 2 ή τις 4 σε καφενείο η σε ροκαδικο, το ίδιο αποτέλεσμα έχει, στα δικά μου μάτια "γλεντζες " δεν είναι. Όπως δε διασκεδάζει γενικά στις μαζικές εκδηλώσεις, από το γήπεδο μέχρι τη συναυλία η την Πρωτομαγιά, πιο πολύ το κόμπλεξ του πάει να βγάλει πάρα να εκφραστεί ή να περάσει καλά. Θυμάμαι ένα ματς στο σεφ που ο μπροστινος μας πατέρας με το γιο του Όχι μόνο μπινελικωνε ασταμάτητα τους παικτες της ιδιας του της ομάδας, αλλα στο τελις χτυπουσε με μανία το κρφαλι του στο κάθισμα. Από το πώς οδηγεί μέχρι το πώς συζητάει για πολιτικά εμένα ο μέσος Έλληνας μάλλον μια εικόνα δυστυχους ανθρώπου μου βγάζει και δεν το λέω χαιρέκακα. Δεν μου λείπουν οι ξινισμενες φάτσες, η μουρμούρα, η κατσίκα του γείτονα, η κακία για την απέναντι, το κουτσομπολιό για το συγγενη, τα μπινελίκια του περιπτερά. Πας σε χώρες ΦΤΩΧΕΣ που ο κόσμος δεν έχει τίποτε και οι μαζικές εκδηλώσεις είναι εκδηλώσεις χαράς και κοινωνικοποιησης, όχι αυτό το πράγμα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.470
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom