Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δηλαδή κακού του κεφαλιού του όποιος δεν ξέρει αγγλικά δεν γίνεται να ταξιδέψει; Εγω ξερω κάτι λιγα καί κατάφερα να πάω σε 3-4 χώρες χωρίς κανέναν προβλημα! Αλωστε υπάρχει το σώμα τής γλώσσας!
Κοίτα και τη δεκαετία του '80 τα καμάκια έριχναν τουρίστριες με τρεις λέξεις, αυτό σημαίνει ότι αν ήξεραν λίγες παραπάνω θα τους χάλαγε;
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
1. Δεν αλλαζω με τίποτα την φιλοξενία του Ελληνα την οποια δεν μπορει να αμφισβητήσει κανείς και τουλαχιστον απο τα αρκετα ταξιδια που μεχρι τωρα εχω κανει δεν την εχω συναντησει πουθενά!
2. Οι περισσότεροι ( φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις ) ειναι γενναιόδωροι και ανοιχτοχερηδες. Δεν εχουν κολληματα στο ποιος θα πληρώσει ακομη και εκεινοι που ο μισθος τους ειναι χαμηλος. Λογω δουλειάς εχω κανει γνωριμιες με ανθρώπους απο Βέλγιο, Ισπανία, Ρωσία και ενω εχω κεράσει αρκετες φορές ποτε μα ποτέ δεν εχουν κανει την κινηση να πληρώσουν. Και πιστεψτε με η οικονομικη τους κατασταση ειναι πολυ καλυτερη απο την δικη μου. Δεν περιμένω το αντικερασμα η ενα δώρο απλη παρατήρηση κάνω.
3. Οι Ελληνες νεοι κ ηλικιωμένοι ειτε μενουν στην πόλη ειτε στο χωριο ακομη και αν δεν γνωριζουν αγγλικά ειναι πρόθυμοι να βοηθησουν εστω και με νοηματα τον τουρίστα που χρειάζεται βοήθεια, κατεύθυνση, πληροφοριες. Δεν ξερω για εσας, εμένα σε μεγαλες και εξευγενισμενες Ευρωπαικες πόλεις με εχουν προσπεράσει απειρες φορές χωρις καν να σταθούν να ακούσουν τι θελω να ρωτήσω.
4. Προσθεστε με στην κατηγορια εκεινων που κάθονται στον ηλιο με μια μπυρα στο χερι ( ποτέ καφέ ) και λενε για το ποσο υπερηφανοι ειναι για τα κατορθωματα των Αρχαίων ημών Προγόνων.Ομως, μην βγάζετε βιαστικα συμπερασματα, γιατι πρωτον πηγα να αραξω στον ηλιο μετα απο 10 ώρες δουλειάς (δεν σημαινει οτι μονο καθομαι στη ζωη μου) δευτερον δεν λεω κατι παράλογο και τελευταίο πάντα προσθετω τους υπόλοιπους κατ'εμέ σημαντικούς αρχαιους πολιτισμους που μαζι με την Αρχαια Ελλαδα αποτέλεσαν επιρροή για μεταγενεστερους πολιτισμούς. Πραγματι, υπάρχουν Ελληνες ακριβως οπως τους παρουσιάζεις αλλα επειδη υπάρχει ενα ποσοστό δεν σημαίνει οτι είναι κύριο χαρακτηριστικό ολων των Ελληνων.
Θα βελτιωνα την περιβαλλοντική, οδηγική και επικριτική συμπεριφορα του Έλληνα. Προσπαθώ και εγω, αλλα σηκώνω σιγουρα βελτίωση.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Νομιζω ξεφυγε η κουβεντα (ως συνηθως).

Εχουν αναφερθει αναριθμητες περιπτωσεις στα προηγουμενα ποστ σχετικα με την καθαριοτητα, το φιλοτιμο, την επιδειξιομανια κλπ.

Θα προσθεσω μια κουβεντα προχθες που ειχα με εναν φιλο Ολλανδο που μενει χρονια στο Πορτο Ραφτη και πιο παλια εχει μεινει παλαιοτερα σε αρκετες χωρες της Ασιας και της Ευρωπης. Μου λεει οτι οι Ελληνες ειμαστε ο μονος λαος που εχει γνωρισει που εχουμε 15 διαφορετικα ειδη χλωρινης στο super market και πεταμε τα τσιγαρα μας εξω απο το παραθυρο του αυτοκινητου...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Με υπερβολές πες του φίλου σου δεν κάνουμε δουλειά. Ούτε 15 διαφορετικά είδη χλωρίνης έχουμε ούτε πετάνε όλοι τα τσιγάρα έξω στο δρόμο.

Άκουγα μια ζωη ότι μόνο εδώ πετάμε τσίχλες στον δρόμο, τα ποτηράκια του καφέ και μονο εδώ κολλάμε αυτοκόλλητα στους στύλους στα φανάρια. Και όταν πήγα έξω τα είδα όλα αυτά και άλλα σε πόλεις όπως Παρίσι, Λονδίνο, Βερολίνο.
Συνεχίστε να λέτε πως δεν αξίζουμε τίποτα στην Ελλάδα και τα αξίζουν όλα οι πολιτισμένοι Ευρωπαίοι. Οτι θαυμαζουμε έχουν γίνει με κλοπιμαία από αποικίες αυτών που κάποτε λέγαμε τρίτο κόσμο και σήμερα λέμε αναπτυσσόμενες χωρες, γιατι είμαστε πολιτισμένοι, όχι τίποτα τυχαίοι.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Με υπερβολές πες του φίλου σου δεν κάνουμε δουλειά. Ούτε 15 διαφορετικά είδη χλωρίνης έχουμε ούτε πετάνε όλοι τα τσιγάρα έξω στο δρόμο.

Άκουγα μια ζωη ότι μόνο εδώ πετάμε τσίχλες στον δρόμο, τα ποτηράκια του καφέ και μονο εδώ κολλάμε αυτοκόλλητα στους στύλους στα φανάρια. Και όταν πήγα έξω τα είδα όλα αυτά και άλλα σε πόλεις όπως Παρίσι, Λονδίνο, Βερολίνο.
Συνεχίστε να λέτε πως δεν αξίζουμε τίποτα στην Ελλάδα και τα αξίζουν όλα οι πολιτισμένοι Ευρωπαίοι. Οτι θαυμαζουμε έχουν γίνει με κλοπιμαία από αποικίες αυτών που κάποτε λέγαμε τρίτο κόσμο και σήμερα λέμε αναπτυσσόμενες χωρες, γιατι είμαστε πολιτισμένοι, όχι τίποτα τυχαίοι.
Ετσι ειναι πρωτα τους γδυνουμε ,τους εξαθλιωνουμε και μετα μεσω Ουνεσκο και λοιπους( ανθρωπιστες)?τους πεταμε ψιχουλα(βλεπε Λαγκαρντ) ,γιατι πανω απολα ειμαστε Ευρωπαιοι ανωτεροι ,λευκοι(βλεπε τριτο ραιχ Γερμανοι με κοντη μνημη).Αλλα πανω απολα δεν ειμαστε χμ!Βαλκανιοι.Γεια σου Ευρωπη με τους υπεροχους ευρωπαιους (χωρις τους τεμπεληδες ,αμορφωτους ,αχρηστους σε ολα Ελληνες)Ετσι ειμαστε οι Ελληνες βαζουμε τα χερακια μας και βγαζουμε τα ματακια μας!!!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το θέμα ξεκίνησε μια σύγκριση των Ελλήνων με άλλους λαούς ως προς τις συμπεριφορές των λαών και όχι τις πολιτικές των κυβερνήσεων. Επίσης μέρος των πολιτικών της δύσης είναι και η Ελλάδα ως μέλος της εε και του νατο. Το ότι είμαστε κομπάρσοι και όχι πρωταγωνιστές δεν πιστεύω ότι έχει πολύ μεγάλη σημασία.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
και σε δεκα - εικοσι χρονια απο σημερα, καλα να ειμαστε , θα ειμαστε εδω και θα προσπαθουμε να βρουμε τι φταιει και ειμαστε ακομα κομπαρσοι

εγω παντως διακρινω οτι ολοι εδω ειναι χωρισμενοι σε δυο στρατοπεδα....(με καποιες εξαιρεσεις)
απο την μια καποιοι κραζουν την ελλαδα, απο την αλλη κραζουν ολο τον κοσμο εκτος ελλαδας....
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
για να ξεκαθαρισω τη θεση μου..δεν κραζω απολυτως κανεναν και βρισκω καλα και ασχημα σε ολους..ασχολουμαι μονο γιατι εχω μια ευαισθησια?πετρια?οπως θελεις πες το με οσους φευγοντας υποτιμουν τη χωρα τους,απαξιωνουν τα παντα και μαζι και οσους βρισκονται ακομα εδω..σημερα διαβασα αναρτηση οπου καποιος εξεθειαζε την ενοτητα των ελληνων που σ αυτη χρωσταμε τη λευτερια μας(εν τωμεταξυ ποια ενοτητα,σα τα σκυλια τρωγοντουσαν οι καπεταναιοι ποιος θα τα παρει πιο χοντρα απο τις δυναμεις,ρουφιανιλικι επεφτε συννεφο)Απο κατω εβριζε τους ψηφοφορους αντιπαλου κομματος με τα χειροτερα λογια,διανθισμενα με καταρες..Ο τυπος αυτος με το που θα παει εξω,στα χειροτερα να ειναι,αποθεωνει...ολα ειναι υπεροχα...εδω ειμαστε ζωα..να κατι τετοια μου γυριζουν το ματι!


'
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Το συγκεκριμενο θέμα ειναι ιδιαίτερα πολύπλοκο και δυστυχώς πέφτουμε εύκολα στη παγίδα του τσουβαλιάσματος των πάντων, με το σκεπτικό ότι έχουμε γνωρίσει Ιταλους, Γερμανους, Νορβηγους άρα ξερουμε πως είναι οι λαοί αυτοί. Ο καθένας αναφέρει τις εμπειρίες του με σκοπό να τις μοιραστεί με τους υπολοίπους εδώ στο φόρουμ. Το θέμα του παρόντος τμήματος είναι η σύγκριση κυρίως συμπεριφορών ( έτσι το αντιλήφθηκα τουλαχιστον εγώ) των Ελλήνων σε σχέση με άλλους λαούς.

Όπως έχω αναφέρει ξανά, η άποψη του κάθενος αυξάνει σε βαρύτητα αναλογικά με το πόσους προορισμους έχει στο ενεργητικό του και κυρίως με το διάστημα που έχει διαμείνει σε κάθε προορισμό. Ακόμη και ο τρόπος ζωης (αν είναι κανείς πχ τουριστας 1 χρόνο ή αν εργάζεται κάπου) παιζει ρόλο στο να αντιληφθει τρόπους συμπεριφοράς άλλων λαών. Και ναι η Ελλάδα έχει τέλειο καιρό αλλά δυστυχώς όχι τις ιδιες επαγγελματικές ευκαιρίες με την Ελβετία ή την Αυστραλία. Και ναι συγκριτικά με τους Έλληνες ο μέσος Αμερικάνος που κατοικεί σε μια μεγάλη πόλη, είναι πιο ευγενικός, δεν βριζει στο δρόμο, δεν πατάει τη κόρνα στο πράσινο, πινει όμως πολύ, δεν κερνάει ποτέ ( σχεδόν ποτέ ), έχει αρκετά πιο βρώμικο σπίτι ( από το μέσο Ελληνικό) κτλ κτλ κτλ.

Ο καθενας έχει τις προτεραιότητες του όμως και επιλέγει που θέλει να ζήσει. Άλλος επιθυμεί να ταξιδεύει μέρα νυχτα, άλλος να έχει 300 μερες το χρονο ήλιο, άλλος να εχει συνανθρώπους που σεβονται τον διπλα τους και ειναι ευγενικοί. Και στη τελική, ο Ολλάνδος που αναφέρει ότι ολοι οι Έλληνες πετανε τσιγάρο απο το αμάξι, ας πάει να ζήσει στην Ολλάνδια που μάλλον δεν πετάνε. Καλά κάνει ο ανθρωπος και εκφράζει την αποψη του και παρατηρεί τα γεγονότα, αλλά προφανώς κάτι του αρέσει και παραμένει στo Πορτο Ραφτη. Οποιος ζει στο εξωτερικό και αναπολεί την Ελλάδα και τους Έλληνες μιας και οι ξένοι ειναι χειρότεροι και μπεκρήδες ή επειδή αιματοκύλησαν την Ευρωπη (Οι Αυστραλοι, Νορβηγοι, Καναδοί κτλ πότε ακριβώς αιματοκύλησαν την Ευρώπη ; ) , ας τα μαζέψει να γυρίσει πίσω. Τοσο απλά είναι τα πράγματα. Ας καταλάβουμε όλοι ότι η ευτυχία είναι κάτι υποκειμενικό και σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να ξέρουμε την ιδιοσυγκρασία του κάθε λαού εφόσον δεν ανήκουμε εκεί.

Υ.Γ. Τα ανωτέρω συμπεράσματα προκύπτουν αποκλειστικά από την δική μου εμπειρία σαν πρώην "Δημόσιος Υπάλληλος" και νυν κάτοικος εξωτερικού.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Κοίτα και τη δεκαετία του '80 τα καμάκια έριχναν τουρίστριες με τρεις λέξεις, αυτό σημαίνει ότι αν ήξεραν λίγες παραπάνω θα τους χάλαγε;
Αφού τις έριχναν ήταν αρκετό.
Σεξ ήθελαν,όχι διαλογική κουβέντα.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Το συγκεκριμενο θέμα ειναι ιδιαίτερα πολύπλοκο και δυστυχώς πέφτουμε εύκολα στη παγίδα του τσουβαλιάσματος των πάντων, με το σκεπτικό ότι έχουμε γνωρίσει Ιταλους, Γερμανους, Νορβηγους άρα ξερουμε πως είναι οι λαοί αυτοί. Ο καθένας αναφέρει τις εμπειρίες του με σκοπό να τις μοιραστεί με τους υπολοίπους εδώ στο φόρουμ. Το θέμα του παρόντος τμήματος είναι η σύγκριση κυρίως συμπεριφορών ( έτσι το αντιλήφθηκα τουλαχιστον εγώ) των Ελλήνων σε σχέση με άλλους λαούς.

Όπως έχω αναφέρει ξανά, η άποψη του κάθενος αυξάνει σε βαρύτητα αναλογικά με το πόσους προορισμους έχει στο ενεργητικό του και κυρίως με το διάστημα που έχει διαμείνει σε κάθε προορισμό. Ακόμη και ο τρόπος ζωης (αν είναι κανείς πχ τουριστας 1 χρόνο ή αν εργάζεται κάπου) παιζει ρόλο στο να αντιληφθει τρόπους συμπεριφοράς άλλων λαών. Και ναι η Ελλάδα έχει τέλειο καιρό αλλά δυστυχώς όχι τις ιδιες επαγγελματικές ευκαιρίες με την Ελβετία ή την Αυστραλία. Και ναι συγκριτικά με τους Έλληνες ο μέσος Αμερικάνος που κατοικεί σε μια μεγάλη πόλη, είναι πιο ευγενικός, δεν βριζει στο δρόμο, δεν πατάει τη κόρνα στο πράσινο, πινει όμως πολύ, δεν κερνάει ποτέ ( σχεδόν ποτέ ), έχει αρκετά πιο βρώμικο σπίτι ( από το μέσο Ελληνικό) κτλ κτλ κτλ.

Ο καθενας έχει τις προτεραιότητες του όμως και επιλέγει που θέλει να ζήσει. Άλλος επιθυμεί να ταξιδεύει μέρα νυχτα, άλλος να έχει 300 μερες το χρονο ήλιο, άλλος να εχει συνανθρώπους που σεβονται τον διπλα τους και ειναι ευγενικοί. Και στη τελική, ο Ολλάνδος που αναφέρει ότι ολοι οι Έλληνες πετανε τσιγάρο απο το αμάξι, ας πάει να ζήσει στην Ολλάνδια που μάλλον δεν πετάνε. Καλά κάνει ο ανθρωπος και εκφράζει την αποψη του και παρατηρεί τα γεγονότα, αλλά προφανώς κάτι του αρέσει και παραμένει στo Πορτο Ραφτη. Οποιος ζει στο εξωτερικό και αναπολεί την Ελλάδα και τους Έλληνες μιας και οι ξένοι ειναι χειρότεροι και μπεκρήδες ή επειδή αιματοκύλησαν την Ευρωπη (Οι Αυστραλοι, Νορβηγοι, Καναδοί κτλ πότε ακριβώς αιματοκύλησαν την Ευρώπη ; ) , ας τα μαζέψει να γυρίσει πίσω. Τοσο απλά είναι τα πράγματα. Ας καταλάβουμε όλοι ότι η ευτυχία είναι κάτι υποκειμενικό και σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να ξέρουμε την ιδιοσυγκρασία του κάθε λαού εφόσον δεν ανήκουμε εκεί.

Υ.Γ. Τα ανωτέρω συμπεράσματα προκύπτουν αποκλειστικά από την δική μου εμπειρία σαν πρώην "Δημόσιος Υπάλληλος" και νυν κάτοικος εξωτερικού.
Καλησπερα,αν απευθυνεστε σε εμενα για το σχολιο αιματοκυλησαν τον κοσμο (και οχι μονο την Ευρωπη )αναφερομαι στο σχολιο του να μοιασω στους κεντροευρωπαιους και οχι σε αλλους.Μενω μονιμα στην Ελλαδα ,καθημερινα αντιμετωπιζω τα καλα και στραβα που εχουμε σαν λαος αλλα ουτε δαιμονοποιω ουτε αγιοποιω κανεναν.Στην τελικη ολοι εχουμε και καλο και κακο εαυτο και μπραβο (χωρις ειρωνεια )σε οσους τολμησαν ενα νεο ξεκινημα εκτος και μπραβο παλι σε οσους παραμενουν εδω και το παλευουν.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Καλησπερα,αν απευθυνεστε σε εμενα για το σχολιο αιματοκυλησαν τον κοσμο (και οχι μονο την Ευρωπη )αναφερομαι στο σχολιο του να μοιασω στους κεντροευρωπαιους και οχι σε αλλους.Μενω μονιμα στην Ελλαδα ,καθημερινα αντιμετωπιζω τα καλα και στραβα που εχουμε σαν λαος αλλα ουτε δαιμονοποιω ουτε αγιοποιω κανεναν.Στην τελικη ολοι εχουμε και καλο και κακο εαυτο και μπραβο (χωρις ειρωνεια )σε οσους τολμησαν ενα νεο ξεκινημα εκτος και μπραβο παλι σε οσους παραμενουν εδω και το παλευουν.
Γεια σου Viκtoria. Ουτε καν θυμαμαι ποιος το ανεφερε αυτο. Απλα ηθελα να επισημανω οτι εξωτερικο δεν ειναι μονο η Ευρωπη, για αυτο ανεφερα το παραδειγμα. Καμια ειρωνεια απολυτως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.466
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom