Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και επειδη εχω θαψει αρκετα, να πω ενα θετικο: στην Ελλαδα ο οποιοσδηποτε ξενος ξερει Αγγλικα μπορει να βρει ακρη πανευκολα.

Σε αντιθεση με τους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ Ισπανους που δεν καταλαβαινουν ουτε τα απλα, ή οταν προσπαθουν ακουγονται σαν κινεζικα μιας που τους ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κατανοησουν οτι το e προφερεται ι και οχι ε, και το u δεν ειναι ου. Να ακους ατομο που δινει διαλεξη σε πανεπιστημιο να λεει "ρεζουλτ", "ουμπρελα", "ντιρτ" και αλλα φοβερα αγγλικα επιπεδου τσοπανη.
Αυτό βέβαια δεν εμποδίζει 20 εκατομμύρια Βρετανούς να πάνε εκεί κάθε χρόνο για διακοπές (δες πόσοι έρχονται στην Ελλάδα που μιλάμε την γλώσσα τους). Τα Ισπανικά είναι η δεύτερη σε διάδοση παγκόσμια γλώσσα, τσομπάνοι είναι αυτοί που μαθαίνουν αγγλικά για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν με κάποιον.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όποιος δε μαθαίνει αγγλικά σήμερα είναι καταδικασμένος να μην μπορεί να ταξιδέψει μόνος του, να περιηγηθεί στο ίντερνετ και να μιλήσει με έναν τυχαίο ξένο. Το λέω γιατί έχω αντίθετη άποψη, όσους Ισπανούς έχω γνωρίσει στο εξωτερικό μια χαρά αγγλικά γνωρίζουν με τη χαρακτηριστική τους προφορά βέβαια, όπως κι εμείς άλλωστε.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Αυτό βέβαια δεν εμποδίζει 20 εκατομμύρια Βρετανούς να πάνε εκεί κάθε χρόνο για διακοπές (δες πόσοι έρχονται στην Ελλάδα που μιλάμε την γλώσσα τους). Τα Ισπανικά είναι η δεύτερη σε διάδοση παγκόσμια γλώσσα, τσομπάνοι είναι αυτοί που μαθαίνουν αγγλικά για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν με κάποιον.
ta Ισπανικα ειναι διαδεδομενα λογω σταυροφωριων που εκαναν οι Ισπανοι .λατινικη Αμερικη,κουβα,Φιλιππινες και δεν ξερω ποια αλλα ,στις φιλιππινες ηταν επι 500χρ επι ισπανικη κατοχη και τ ονομα την χωρα ειναι απο ενα ισπανο βασηλια που τον ελεγαν Φιλιππο.και τ Αγγλικα παλι λογο σταυροφοριων.
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.507
Παλι συγκρινετε ανομοια πραγματα..Τι σχεση μπορει να εχει μια αιωνιως εξαρτημενη μικρη αγονη χωρα,παιχνιδι στα χερια των ισχυρων ανεκαθεν, που απεπλευσε ως οντοτητα χαρις σε ισχυρους γονιδιακους συνδυασμους κια ευκαιριακες καταστασεις,με τις πλουσιες αποικιοκρατικες και σπανιως σε εμπολεμη κατασταση χωρες.Μηλο και φραουλα και τα δυο φρουτα αλλα καμμια σχεση.Χαιρομαι που οσοι δεν θελουν να ζουν εδω βρισκουν ακρες και τις δικες τους χωρες επαγγελιας.Θεωρω ανεντιμο να επικρινουν οσους εμειναν εδω γιατι ηθελαν να μεινουν η γιατι δεν μπορεσαν να φυγουν..Σαν καποιους που βαρεθηκαν το γκομενο η τη γκομενα και γυριζουν γυρω γυρω κακολογωντας τους μολις χωρισουν..Στα τοσα χρονια που ζω αυτη τη χωρα,ειδα να γινονται πραγματα που εμεις τα φτωχα παιδια του εμφυλιου δεν ειχαμε ονειρευτει.Ειδα ακομα το μεγαλυτερο μερος του απλου κοσμου,να κραταει εκεινα τα στοιχεια που με κανουν εν κατακλειδι να πω πως οσο περισσοτερο γνωριζω τον εκτος της χωρας ανθρωπο,τοσο πιο πολυ αγαπω αυτους που εχω στην αυλη μου..Και οχι,δεν ειμαι εθνικι,ουτε τιποτα τετοιο..Χρονια πολλα για την ημερα.Ειρηνη πανω απο ολα!
Αυτη την αποψη την έχω ακούσει πολλές φορες και είναι οτι χειρότερο λεει κανείς...Επειδη μεταναστευσαμε πρεπει να ξεχάσουμε τους γονείς μας και την οικογένεια που αφήσαμε πισω; Τόσο ανέντιμο το θεωρείς να ερχόμαστε στο πατρικό και να αρχίζουν τα στραβα με το που προσγειωνομαστε;Να χρειαζονται μεγάλοι άνθρωποι εναν γιατρό και που ν απευθυνθούν αν όχι στα παιδιά τους;Είσαι σιγουρη ότι η κοινωνία που ζείτε τους φροντίζει τόσο καλά ωστε ουτε εμεις να ξανάρθουμε για ν ασχοληθούμε με την πρωην να ξεχαστεί και αυτή η ρημαδα...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αγαπητε,δεν σου ειπα να μην ασχολεισαι με τα οικογενειακα σου,που ουδολως με αφορουν..για να εχουν πολλοι αυτη την αποψη σημαινει πως κατι θα υπαρχει εκει..Δεν ειναι εντιμο να σχολιαζεις αυτους που για τον αλφα η βητα λογο ειναι εδω.Φυσικα δεν σου αρεσουν τα νοσοκομεια εδω η το δημοσιο,ξερωγω.Εμεις εδω ομως μ αυτα πορευομαστε.Δεν μπορω εγω να σου πω τι θα κανεις με τους δικους σου,η φροντιδα που δινει αυτο το κρατος προφανως δεν σου αρκει.Βρες τροπους,οπως κανουμε ολοι.Δεν θελω να σχολιασω οσους εχουν μεταναστευσει,αλλωστε μεταναστρια υπηρξα για καμποσο διαστημα.Παντως για να το λενε πολλοι,ψαξε μηπως να μαζεψεις τη μουρμουρα λιγο γιατι ενοχλει...Κι εγω οπως ολοι ,θαθελα να γινουν πραγματακια,και περιθαλψη και συνταξεις και απ ολα..ολοι το θελουμε.Δεν υπαρχει ομως περιπτωση να ματαιωσω τον τοπο μου η να παψω να χαιρομαι τα οσα ανεκτιμητα μου προσφερει...
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Και αφου γινει πρωθυπουργος να τα μαθει αψογα..δεν τα γλυτωνεις φαινεται!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτη την αποψη την έχω ακούσει πολλές φορες και είναι οτι χειρότερο λεει κανείς...Επειδη μεταναστευσαμε πρεπει να ξεχάσουμε τους γονείς μας και την οικογένεια που αφήσαμε πισω; Τόσο ανέντιμο το θεωρείς να ερχόμαστε στο πατρικό και να αρχίζουν τα στραβα με το που προσγειωνομαστε;Να χρειαζονται μεγάλοι άνθρωποι εναν γιατρό και που ν απευθυνθούν αν όχι στα παιδιά τους;Είσαι σιγουρη ότι η κοινωνία που ζείτε τους φροντίζει τόσο καλά ωστε ουτε εμεις να ξανάρθουμε για ν ασχοληθούμε με την πρωην να ξεχαστεί και αυτή η ρημαδα...
Ελπίζω να επιστρέψετε όλοι και να προσφέρετε με την εμπειρία σας, δεν μπορεί να σας κατηγορήσει κανένας που δεν βολευτήκατε στο δημόσιο ή στην σύνταξη της γιαγιάς.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Συνηθως η σκληροτερη και πιο κακεντρεχης κριτικη γινεται απο αυτους που πολυ θα ηθελαν μια θεση στο δημοσιο η μια γιαγια με μεγαλη συνταξη αλλα δεν ειχαν ουτε το ενα ουτε το αλλο,οχι γιατι ηταν υπερανω...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Συνηθως η σκληροτερη και πιο κακεντρεχης κριτικη γινεται απο αυτους που πολυ θα ηθελαν μια θεση στο δημοσιο η μια γιαγια με μεγαλη συνταξη αλλα δεν ειχαν ουτε το ενα ουτε το αλλο,οχι γιατι ηταν υπερανω...
Οχι ολοι. Υπαρχει η συμπαθης συνομοταξια των ταξιτζηδων πχ αλλα και αλλων ελευθερων επαγγελματιων. Οι διαλογοι ειναι πραγματικοι (με ταξιτζηδες στην προκειμενη περιπτωση).
Προ κρισης:
-Πανε και βολευονται, γινονται δημοσιοι υπαλληλοι.
-Γιατι δεν γινοσασταν κι εσεις?
-Σιγα μην παω να ζησω με τρεις κι εξηντα. Στο ταξι ειμαι αφεντικο. Ξερεις ποσα βγαζω?

Στην αρχη της κρισης, κοψιμο δωρων και περικοπες μισθων 20-40% στους Δ. Υ.:
-Καλα να παθουν, τοσα χρονια βολεμενοι.

Τωρα: - Βαραμε μυγες, απο το πρωι στους δρομους, εισαι η πρωτη μου πελατισσα εδω και 2 ωρες. Δε βαζω ταξιμετρο γιατι οι φοροι δεν παλευονται, 90 λ στη διαδρομη των 3,5 ευρω. Δεν σε πειραζει ε?
-Με πειραζει γιατι εγω δεν φοροδιαφευγω και θα φορτωθω ολους τους φορους.

Μια ακομη πιο γλαφυρη εικονα της Ελλαδαρας θα δει οποιος παρακολουθησει φορουμ συζητησεων Ελληνων ιδιοκτητων που νοικιαζουν βραχυχρονια σε Airbnb και τον πανικο τους που ζητειται να δηλωθουν τα εισοδηματα στην εφορια. Γιατι ως τωρα ηταν μαυρα.
Τελος παντων παντα θα μας εκπλησσει δυσαρεστα η νοοτροπια οσων δεν ηθελαν να "βολευτουν" στο δημοσιο αλλα βολευτηκαν με το γεγονος οτι δεν υπηρχε ευκαιρια για μαυρο χρημα που δεν αξιοποιησαν.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
το απολυτο πολιτικο,κοινωνικο,ταξικο,οικονομικο βαρομετρο!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Συνηθως η σκληροτερη και πιο κακεντρεχης κριτικη γινεται απο αυτους που πολυ θα ηθελαν μια θεση στο δημοσιο η μια γιαγια με μεγαλη συνταξη αλλα δεν ειχαν ουτε το ενα ουτε το αλλο,οχι γιατι ηταν υπερανω...
Έτσι ακριβώς, μας έπιασες, ντρέπομαι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.486
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom