Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάντως όσα χρόνια έχω ζήσει στο εξωτερικό, δεκαετίες πια, δε μου έχουν λείψει οι Έλληνες. Η ελληνική κουζίνα, το γήπεδο, κάποιοι φίλοι ναι, ο κόσμος γενικώς καθόλου. Σε πολύ γενικές γραμμές με τις γνωστές υποσημειωσεις "παντού βρίσκεις απ όλα" κλπ, τον Έλληνα το βρίσκω απόλυτο, ευθυνοφοβο, σωβινιστη, εντελώς παρτάκια, αρκετά αγενη, πολύ πιο επιρρεπη σε λαϊκισμους, θεωρίες συνομωσιας κλπ, ζηλιαρη, δήθεν, τσιγκουνη (πιο πολύ στο τσάμπα μάγκα) και αχάριστο. Έχω φίλους που έφυγαν από την Ελλάδα και όντως την ωραιοποιησαν, άλλους που έφυγαν και δεν τους λείπει καθόλου. Είμαι στη δεύτερη κατηγορία, που την εκτιμά εξαιρετικά ως τουριστικό προορισμό, ειδικά Νοέμβριο-Μαρτιο, Αλλά οι Έλληνες συλλογικά δε μου λείπουν και πολύ, ούτε στην Κούβα, ούτε στο Περού, ούτε στην Ινδονησία ούτε Ισπανία ή Αγγλία.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αυτό που οι Έλληνες θεωρούν τους εαυτούς τους πεντακαθαρους κοινώς, δεν έχει απήχηση παντού. Σε πάρτι Ελληνίδας στην Ισπανία στα φοιτητικά μου χρόνια θυμάμαι ότι δεν πήγε σχεδόν κανείς "επειδή στο σπίτι της βρωμάνε τσιγαριλα ακόμη και τα ποτήρια".
Iσχύει, γενικά το σκουπιδαριό και η τάση να πετάμε το σκουπίδι κάτω ενώ στα 10 μ. υπάρχει κάδος είναι κάτι πολύ συχνό και γενικά πολύ ακατανόητο και εκνευριστικό. Το ίδιο και με την καπνίλα, μπαίνεις σε μαγαζί το χειμώνα και μυρίζεις σαν το μπαρμπα-Μήτσο που έχει αρχή Αλτσχάιμερ και ανάβει το ένα τσιγάρο ενώ έχει άλλα 3 αναμμένα στο τασάκι. Ωστόσο, θα επιμείνω ότι σε θέματα υγιεινής, είμαστε αρκετά πιο καθαροί από αρκετούς ευρωπαίους.

Μιας και αναφέρεις τους Κινέζους να πω ότι για κάποιο λόγο, όταν δεν υπάρχει το χάσμα της επικοινωνίας αισθάνομαι ότι ταιριάζω πολύ με το λαό αυτό. Τους συναναστρέφομαι χρόνια λόγω δουλειάς και με μερικές συνεργάτιδες μου έχω έρθει πολύ κοντά. Ειδικά αυτές που ζουν στην Ελλάδα είναι πιο Ελληνίδες μάνες κι απο εμάς! Έχω διαπιστώσει ότι ταιριάζω τόσο με αυτές που ζουν στην Ελλάδα όσο και με αυτές που ζουν στην Κίνα αλλά μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους στα αγγλικα.Κι όσο πιο πολλές Κινέζες γνωρίσω τόσο περισσότερες νέες φίλες δημιουργώ. Μιλάω στο θηλυκό γένος γιατί μόνο με γυναίκες συναναστρέφομαι. Βέβαια υπάρχουν και πολλά αρνητικά στη νοοτροπία τους που δε μου αρέσουν. Πχ είναι πολλοί αυστηροί με τα παιδιά τους, τους γεμίζουν δραστηριότητες, τα βάζουν να μελετούν όλη μέρα, τα διδάσκουν κινεζικά τρεις ώρες τη μέρα χωρια από το ελληνικό σχολείο κοκ κι επίσης πολλές νταντάδες θεωρούν φυσιολογικό να νουθετούν τα παιδιά με χειροδικία. Αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να ανεχτώ καθόλου αλλά οι ιδιεσ Οι μάνες δεν αντιδρούν.
Η μία από τις 3 συγκατοίκους μου είναι Κινέζα. Είναι αυτή που συμπαθώ πιο πολύ, γενικά είναι πολύ καλή και γλυκιά και μου έχει δημιουργήσει ωραία εντύπωση για τη χώρα ενώ μέχρι τότε η μόνη μου ιδέα ήταν της κινέζας που μπαίνει μπροστά σε κάθε αξιοθέατο και φωνάζει και τις 30 φίλες της και δεν αφήνει χώρο σε κανέναν άλλο να βγάλει φωτογραφία. Επίσης έχω α κούσει ότι θεωρούνται αρκετά καθαρός λαός και η εν λόγω κοπέλα μου το επιβεβαιώνει. Κάπου νομίζω ότι ειπώθηκε παραπάνω για τη γενναιοδωρία τους και επίσης θα συμφωνήσω, με το μεμονωμένο αυτό παράδειγμα. Λέγαμε γενικά κι αόριστα να δοκιμάσουμε η κάθε μία την κουζίνα της άλλης και την επόμενη μέρα ήρθε σπίτι και μας έφτιαξε 30 φαγητά και δε δέχτηκε ούτε ευρώ ούτε αντικέρασμα. Η ισπανίδα από την άλλη μου ζητάει και τα 0,75 λεπτά για κάτι που θα πάρει αλλά όταν εγώ παίρνω κάτι κοινό δεν προσφέρεται να δώσει τίποτα.

Ισχύει ότι οι Κινέζοι κυκλοφορούν παντού μεταξύ τους και δεν πλησιάζουν τους υπόλοιπους λαούς αλλά κι εγώ νομίζω ότι είναι θέμα γλώσσας. Και οι έλληνες πάντως ως επι το πλείστον σε άλλες χώρες με έλληνες κάνουν παρέα κι ας μην έχουν θέμα με τη γλώσσα. Επίσης η κινέζα συγκάτοικος, η οποία έχει έρθει για να σπουδάσει ισπανικά, μου λέει "κάνω μόνο 3 ώρες τη μέρα, 5 μέρες τη βδομάδα·στην Κίνα κάναμε 6 ώρες τη μέρα καθημερινά και μετά σχολείο".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Το οτι σε πολλες ασιατικες χωρες η μορφωση ειναι μοχλος κοινωνικης κινητικοτητας (προς τα πανω) δεν πρεπει να μη συνδεθει με τις συνηθειες μελετης τους. Κραυγαλεο παραδειγμα η Νοτια Κορεα με τα απανθρωπα ωραρια "φροντιστηριων" που στερουν τον υπνο απο τα παιδια, την υπερκοπωση και τις αυτοκτονιες τους. Στην Αγγλια πχ που το εργατοπαιδο λογικα θα παει σε ενα σχολειο χαμηλου στατους της γειτονιας και δεν εχει ονειρα να γινει κατι αλλο απο εργατης, δεν πεθαινει και στο διαβασμα.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τους άλλους μισούς ; :)
Μεγάλη κουβέντα θα ανοίξεις Καρφιτσα μου. Και η ιδιότητα μου στο φόρουμ θα μου απέτρεπε να εκφραστώ ελεύθερα, θα έπρεπε μετά να με βάλω σε τάξη... :p :p :p
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Θα γράψω κάποια σχόλια που μου έχουν πει ξένοι που έχουν ζησει στην Ελλάδα σαν τροφή για σκέψη.

Μια Γαλλίδα που είχε παντρευτεί Έλληνα κι έχει ζήσει για κάποιο διάστημα Ελλάδα και μιλάει ελληνικά μου έχει πει ότι πιστεύει ότι στην Ελλάδα οι ανθρώπινες σχέσεις (φιλικές, ερωτικές) είναι πιο ζεστές σε σχέση με Γαλλία. Το μεγάλο αρνητικό γι'αυτην ήταν η "μαγκιά" των νέων με τα λεφτά των γονιών τους. Το ότι αυτή προτιμουσε να μη χαλάει λεφτα σε καφετέριες πρωί-απογευμα και να πηγαίνει σε κάμπινγκ διακοπές αντι σε ξενοδοχεία ήταν για τους Έλληνες γυφτια (αυτή τη λέξη χρησιμοποίησε!). Δεν θα ήθελε με τίποτα να δουλέψει Ελλάδα κι όχι για τις κακες εργασιακές συνθήκες αλλά επειδή θεωρει ότι έχουμε το φονικό συνδυασμό σχολαστικοτητα με τεμπελια. Και στεκομαστε σε λεπτομέρειες για δουλειά αλλά και βαριομαστε να την κάνουμε.

Επίσης έχω γνωρίσει και ισπανιδα που είχε ζήσει Ελλάδα και μιλάει ελληνικά. Γι'αυτην το μεγάλο αρνητικό που την είχε σοκάρει ήταν ότι αν δεν συμπαθουμε κάποιον (σε κάποιες περιπτώσεις αν απλά δε μας γεμίζει το μάτι η φάτσα του) είτε δεν είμαστε καθόλου φιλικοι είτε φτάνουμε στο σημείο να τους αγνοουμε σα να μην υπάρχουν. Τελείως έξω απ'την ισπανική λογική που είναι φιλικοι με όλους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Δεν θα ήθελε με τίποτα να δουλέψει Ελλάδα κι όχι για τις κακες εργασιακές συνθήκες αλλά επειδή θεωρει ότι έχουμε το φονικό συνδυασμό σχολαστικοτητα με τεμπελια. Και στεκομαστε σε λεπτομέρειες για δουλειά αλλά και βαριομαστε να την κάνουμε.
Πρεπει να ειναι ο μονος ανθρωπος που δεν τον ενοχλουν οι μισθοι πεινας, οι απληρωτες υπερωριες και η ανασφάλιστη εργασία.
Γιατι όλοι εχουμε αποχαιρετήσει τα τελευταία χρόνια πολλους Ελληνες με τα χαρακτηριστικα αυτά που προτιμούν να εργάζονται στο εξωτερικό με διπλάσιο ή τριπλάσιο μισθο αλλά πλέον δουλεύουν με αρκετη όρεξη και δεν θα επέστρεφαν με τίποτε στις εργασιακές συνθήκες εδώ.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Ποιο αδικημενος δεν νοιώθει κανεις ... για την υπερπροσφορα του στην ανθρωπότητα....Αραχτος κατω απ τον ήλιο,φρεντο ,i phone στο άλλο χέρι, ποιός ρε...ο Έλληνας;... που όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνα οι άλλοι ήταν στις σπηλιες να ουμε....

Η μονη λυση που εχει είναι να επιστρέψουν τα Μάρμαρα οι Άγγλοι,να δώσουν οι Γερμανοί τα λεφτά απ' τον πόλεμο, να φύγουν όλα τα λαμόγια πολιτικοί,ο κατώτατος μισθός να πάει στα 2000€ ,οι δρόμοι να θυμίζουν ελβετια χωρίς διοδια... και δώστου φρεντια...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ποιο αδικημενος δεν νοιώθει κανεις ... για την υπερπροσφορα του στην ανθρωπότητα....Αραχτος κατω απ τον ήλιο,φρεντο ,i phone στο άλλο χέρι, ποιός ρε...ο Έλληνας;... που όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνα οι άλλοι ήταν στις σπηλιες να ουμε....
Μπες στο μετρό μιας οποιασδήποτε μεγάλης κεντροβορειοευρωπαϊκής πόλης και μέτρα iphone, όλα τέτοια θα μετράς βασικά. Αλλά είπαμε ο μισελληνισμός πάει παρέα με τη φραγκολαγνεία, οι άλλοι τα κάνουν όλα καλύτερα κι εμείς είμαστε οι μεγαλύτεροι τεμπέληδες. Όποιος φυσικά μετακομίζει στο εξωτερικό και βλέπει και την εκεί πραγματικότητα προσγειώνεται απότομα αλλά άντε να κάτσεις να το εξηγήσεις αυτό στους συμπατριώτες σου που πιστεύουν ότι φοροδιαφυγή, λαμογιά, γραφειοκρατία και τεμπελιά υπάρχει μόνο εδώ.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Μπες στο μετρό μιας οποιασδήποτε μεγάλης κεντροβορειοευρωπαϊκής πόλης και μέτρα iphone, όλα τέτοια θα μετράς βασικά. Αλλά είπαμε ο μισελληνισμός πάει παρέα με τη φραγκολαγνεία, οι άλλοι τα κάνουν όλα καλύτερα κι εμείς είμαστε οι μεγαλύτεροι τεμπέληδες.
Ειλικρινά τωρα;Συγγρινεις την ελλαδα με κεντροβορειοευρωπαϊκη χώρα;Και έστω αυτοί εχουν σε ποσοστο 100% i phone.Θα πρέπει να πάρουμε και μεις γιατί μπορούμε;Αφού όλοι λετε δεν μπορούμε
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ποιο αδικημενος δεν νοιώθει κανεις ... για την υπερπροσφορα του στην ανθρωπότητα....Αραχτος κατω απ τον ήλιο,φρεντο ,i phone στο άλλο χέρι, ποιός ρε...ο Έλληνας;... που όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνα οι άλλοι ήταν στις σπηλιες να ουμε....

Η μονη λυση που εχει είναι να επιστρέψουν τα Μάρμαρα οι Άγγλοι,να δώσουν οι Γερμανοί τα λεφτά απ' τον πόλεμο, να φύγουν όλα τα λαμόγια πολιτικοί,ο κατώτατος μισθός να πάει στα 2000€ ,οι δρόμοι να θυμίζουν ελβετια χωρίς διοδια... και δώστου φρεντια...
Υπερβάλλεις λίγο, εκτός αν το αντιπροσωπευτικό σου δείγμα είναι οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι, οι δεκάδες χιλιάδες φοιτητάρες του 3 με άριστα το 10, τα άνεργα εγγόνια 3 εκατ. συνταξιούχων κ.ά χωρίς επαγγελματική ταυτότητα, οι υπόλοιποι γονατίζουν για να πληρωθεί το φραπέ των πρώτων, όσο χαμηλό και να ήταν το ποσοστό φοροδιαφυγής, τεμπελιάς, γραφειοκρατίας κλπ η εξίσωση δεν βγαίνει.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Άλλος πάει 2 τετραήμερα μέσα σε 8 μήνες χοντρικά 1000 ευρώ θα ξοδεψει.
Άλλος αγοράζει ένα πακέτο τσιγάρα την μέρα για 8 μήνες, 1000 ευρώ και αυτός
Άλλος αγοράζει καινούργιο iphone κάθε 8 μήνες και το παλιό το πετάει δεν το πουλάει γιατί είναι άπλας!
Ίσως πρέπει να πάψουμε να κατακρίνουμε τους άλλους γιατί κάνουν το κέφι τους το οποίο δεν συμβαδίζει με τα δικά μας θέλω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom