Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Είμαστε στον 21ο αιώνα αδερφέ,η δουλειά είναι ξεπερασμένο πράγμα. Και το να είσαι ο τεμπέλης της γειτονιάς και να κυκλοφορείς δαχτυλοδειχτούμενος επειδή ζεις με τα λεφτά των γονιών σου τολμηρό είναι. Και πρέπει σιγά σιγά να εξομαλύνουμε όσο μπορούμε τις κοινωνικες διαφορές. Περάσανε οι εποχές που μόνο τα παιδιά των πλουσίων μπορούσαν να ζουν με τα λεφτά του μπαμπά. Πλέον μπορούν να το κάνουν και τα παιδιά των λαϊκών οικογενειών και αυτό λέγεται πρόοδος αγαπητέ. Σε κάλυψα;
Η δουλειά είναι ξεπερασμένο πράμα!!!! Τώρα με κάλυψες._
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Συγγνώμη, αλλά για ποιο βολεμα στο δημόσιο; Παίρνοντας ένα 1000αρικο, που στην Αθήνα αν δεν έχει σπίτι δεν σου φθάνει για τίποτα, δεν το λες και βόλεμα. Προφανώς και οι νέοι θα προτιμήσουν να φύγουν παρα να πάνε να εργαστούν οικοδομή και αυτή η καραμέλα με τους νεους και τους καφέδες για να τους υποτιμήσουμε πρέπει να σταματήσει καποια στιγμή. Αν δεν εχεις αναγκη, δεν θα πας να δουλέψεις οικοδομή και να χειροτερέψεις την υγεία σου και το βρίσκω πολύ λογικο. Στη Γερμανία, οικοδομή δουλεύουν μόνο οι Βαλκάνιοι που δεν έχουν άλλες προοπτικές. Έχω 3-4 γνωστούς και ολοι πριν τα 30 τους έχουν προβλήματα είτε με την μέση είτε με τα γόνατα. Τα ωράρια είναι εξαντλητικά και ο ελευθερος τους χρονος είναι ελάχιστος.
Όταν θα ανοίξει η πλατφόρμα για διευθυντές να μη ξεχάσεις να κάνεις αίτηση._
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Βεβαίως. Αν ήταν καλό πράγμα η δουλειά, δεν θα σε πλήρωναν να την κάνεις.
Εγω θα το πάω ακόμα πιο ελιτίστικα και θα πω ψευτοδικαιολογίες. Άμα θες πολύ να γίνεις τεμπέλης θα τη βρεις την άκρη σου, το χρηματικό δεν είναι πρόβλημα. Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω. Η δουλειά είναι για όσους δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν.

Χασομέρηδες παιδάκι μου χωρίς ενδιαφέροντα. Τι έκανες όλη μέρα? 'Δούλευα' σου λέει ο άλλος ενώ εμείς καφέ, εφημερίδα μετά αραγμα στο σπίτι και νετφλιξ μετά γιόγκα και μετά ποτάρες ή διάβασμα λογοτεχνίας.

Και μετά σου λέει η μάνα σου καλά δεν βαριέσαι να κάθεσαι; Μα δεν κάθομαι τόσα πράγματα κάνω.

Η λογική κουβέντα θα ήταν
Τι έκανες σήμερα παιδί μου;
Τι να έκανα ρε μάνα, οικοδομή ήμουν!
Καλά παιδάκι μου δεν βαρέθηκες τόσες ώρες στην οικοδομή να σε χτυπάει ο ήλιος;
 

vasilios

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Στην πολη που ζω υπαρχει ανεργια σε υψηλα επιπεδα...ομως..βλεπεις στην κεντρικη αγορα εμπορικα καταστηματα να εχουν ταμπελες με σημειωση "ζητειται πωλητρια" εδω και μηνες..οταν ρωτας καποια ανεργη γιατι δεν πας σου λεει"σιγα μην παω για τοσα μονο ευρω"..προτιμαει να μενει με γονεις και χαρτζηλικακι..επισης οσο αφορα το αντρικο φυλο υπαρχουν μαγαζια στην εστιαση που ζητανε προσωπικο..η απαντηση πανω-κατω η ιδια...και η κατασταση(ζω με τους γονεις)..και μιλαμε ανω των 35 ετων...επισης ατομα που δεν εχουν πτυχιο ουτε αγγλικων περιμενουνε προκυρηξη για θεση στο δημοσιο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Εγω θα το πάω ακόμα πιο ελιτίστικα και θα πω ψευτοδικαιολογίες. Άμα θες πολύ να γίνεις τεμπέλης θα τη βρεις την άκρη σου, το χρηματικό δεν είναι πρόβλημα. Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω. Η δουλειά είναι για όσους δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν.

Χασομέρηδες παιδάκι μου χωρίς ενδιαφέροντα. Τι έκανες όλη μέρα? 'Δούλευα' σου λέει ο άλλος ενώ εμείς καφέ, εφημερίδα μετά αραγμα στο σπίτι και νετφλιξ μετά γιόγκα και μετά ποτάρες ή διάβασμα λογοτεχνίας.

Και μετά σου λέει η μάνα σου καλά δεν βαριέσαι να κάθεσαι; Μα δεν κάθομαι τόσα πράγματα κάνω.
Κατ αρχας η αρνηση χειρονακτικης εργασιας ειναι συνυφασμενη με την Αρχαιοελληνικη μας παραδοση. Μονο με δουλους απληρωτους πηγαμε μπροστα.
Εδω ο Αριστοτελης εγραψε μονο θεωρητικη φυσικη γιατι τα πειραματα με hands on physics ηταν για βαρβαρους και δουλους. Ασε τη γεωμετρια που εβαζαν τους δουλους να κρατανε τα οργανα και να φτιαχνουν τους κυκλους.
Οι νεοελληνες επιχειρηματιες συνεχιζουν τη μακρα παραδοση της απληρωτης εργασιας των υποτακτικων τους εμπλουτιζοντας την με θαυμασιο τροπο, πλεον κλεβουν και τα πουρμπουαρ των γκαρσονιων, που ειναι ενδειξη δημιουργικου πνευματος.
@vasilios δεν πανε για δουλεια γιατι δεν εχουν καταλαβει οτι με τις απληρωτες υπερωριες ειδικα αν εχει κυκλοφορησει βρωμα σε κλειστες κοινωνιες οτι ο εργοδοτης ειναι απατεωνας θα μιμηθουν τους ενδοξους προγονους μας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πάντως αν δουλεύεις στα χωράφια έχεις και την πιθανότητα να βρεις ένα πατραχείλι 2 μέτρα ολόχρυσο να το φορέσεις στα ταξίδια σου να ζηλεύουν οι ινδιάνοι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Πάντως αν δουλεύεις στα χωράφια έχεις και την πιθανότητα να βρεις ένα πατραχείλι 2 μέτρα ολόχρυσο να το φορέσεις στα ταξίδια σου να ζηλεύουν οι ινδιάνοι
1062 μη σου πω
202204172321111946.jpg
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Κατι τετοιες θεωρίες για νέους που δεν πάνε να δουλεψουν οικοδομη ακούω συνηθως από άτομα που τα δικά τους παιδια δεν θα βρίσκονταν ποτε σε αυτη την θέση. Ο οικοδομος που ματωσε για να σπουδασει το παιδι του, το εκανε για να μην χρειαστεί το παιδι του να γίνει οικοδόμος κ αντίστοιχα το παιδι αυτό ξέρει πολυ καλά ότι δεν θα παρει διευθυντική θέση...θα μείνει ανεργος μέχρι να βρει μια δουλεια των 700 ευρω που θα απαιτει το πτυχίο του αλλα δεν θα το πληρωνει ή θα φυγει στο εξωτερικό.
Επιπλέον τυχαίνει να γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι όλους αυτούς ο έλληνας εργολάβος δεν θα τους ήθελε για δουλεια γιατί θα ζητούσαν ανθρώπινα δικαιώματα, υπερωρίες, ωράριο, ασφάλεια ενώ αυτός έχει μάθει να δουλεύει με ανασφάλιστους που δεν έχουν στο ήλιο μοίρα και θα δουλέψουν σαν σκλάβοι και αν γίνει κ κανένα εργατικό ατύχημα, δεν βαριέσαι ποιος θα τολμήσει χωρίς χαρτιά να καλέσει την επιθεώρηση εργασίας.
To να λέμε ότι όλοι οι νέοι είναι τεμπέληδες είναι τόσο ισοπεδωτικό όσο όταν ο πρωθυπουργός αναφέρεται σε ψυκτικούς από το Περιστέρι και τόσο ελιτίστικο όσο όταν ο ίδιος σου ο γιος βρίσκει πρώτη δουλειά στο ευρωκοινοβούλιο να επιτάσσεις τους νέους μέσω οαεδ να πάνε να δουλέψουν σεζόν στον τουρισμό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Αντι να βγουν να μας σπασουν στο ξυλο που τους κληροδοτησαμε ανεργια 25% (εγω το παλαι ποτε βρηκα δουλεια απο τα 20 και με αξιοπρεπεστατη αμοιβη ενω δεν εμεινα ανεργη ουτε μερα) τους λενε και τεμπεληδες.
Καλα θα κανουν να φυγουν εξω η να πινουν καφε μεχρι να σβησει ο ηλιος. Δεν αξιζουμε τον κοπο τους για να παρουμε εμεις συνταξεις απο τις εισφορες τους.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Έτσι και στο πιο ελαφρό που το πάει ο @North66 , έχετε γνωρίσει πιο φωνακλάδες ανθρώπους από τους Έλληνες; (υπό κανονικές συνθήκες λέμε, όχι υπό επήρεια)
εχεις ακούσει τους Ιταλούς? ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.440
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom