Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
δυστυχώς είναι η πραγματικότητα.
και διαιωνίζετε. και δεν αλλάζει.
και κανείς δεν τολμάει να το διαλύσει.
το δημόσιο πάνω από όλα.
προσφέρει καλύτερους μισθούς περισσότερα δικαιώματα και σιγουριά.
δημιουργούν καθεστώς και κλίκα όπου μπουν.
οι δημόσιοι αντιμετωπίζονται καλύτερα από τράπεζες, έχουν περισσότερα η μάλλον εφαρμόζουν όλα τα δικαιώματα που παρέχονται από το κράτος.
και οι πολιτικοί προσπαθούν να τους έχουν με το μέρος τους γιατί σε αντίθετη περίπτωση το κόστος θα είναι μεγάλο.
η νέα γενιά θέλει απελπιστικά να βολευτεί στο δημόσιο μόλις δει τις συνθήκες εργασίας και το μισθολόγιο στον ιδιωτικό τομέα.
επίσης οι γονείς παροτρύνουν τα παιδιά να πάει στην αστυνομία στον στρατό στις τράπεζες σε ότι μπορεί τέλος πάντων για βόλεμα.
Δεν εχω γνωρισει ουτε ενα, μα ουτε ενα νεο ατομο να τα ψαχνει ολα αυτα. Δεν ειμαι ανθρωπος που γενικευει βασιζομενος στον δικο του μονο περιγυρο αλλα τοσες γνωριμιες, τοσες συναναστροφες κ ανταλλαγες εμπειριων με ατομα 25-35 χρονων, δεν εχω διαπιστωσει ουτε μια τετοια περιπτωση.

Edit: μια διορθωση, εχω συναναστραφει με μονο ενα τετοιο ατομο αλλα μονο ενα μεσα σε εκατονταδες ειναι ελαχιστο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν εχω γνωρισει ουτε ενα, μα ουτε ενα νεο ατομο να τα ψαχνει ολα αυτα. Δεν ειμαι ανθρωπος που γενικευει βασιζομενος στον δικο του μονο περιγυρο αλλα τοσες γνωριμιες, τοσες συναναστροφες κ ανταλλαγες εμπειριων με ατομα 25-35 χρονων, δεν εχω διαπιστωσει ουτε μια τετοια περιπτωση.
Ισως γιατι ξερεις οτι εδω και παρα πολλα χρονια η εργασια σε τραπεζα δεν ειναι δουλεια στο Δημοσιο και οι τραπεζες ειναι ιδιωτικες?
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Ισως γιατι ξερεις οτι εδω και παρα πολλα χρονια η εργασια σε τραπεζα δεν ειναι δουλεια στο Δημοσιο και οι τραπεζες ειναι ιδιωτικες?
Ξερω μεχρι κ νεο ατομο που ηταν στο Δημοσιο κ δεν την παλευε κ παραιτηθηκε μονιμα.

Επειδη ρωτηθηκε πιο πανω, οι νεοι ανθρωποι ψαχνουν ενα περιβαλλον που να ειναι καλο, με σεβασμο, χωρις μισογυνισμο και σεξισμο, που ενθαρρυνει την εξελιξη, που δεν ειναι αρρωστημενο σε πολλαπλα επιπεδα, που δινει καλο μισθο ωστε να ζησεις καποιες εμπειριες στη ζωη σου, οπου δεν πρεπει να συναναστρεφεσαι με διεστραμμενους σαδιστες, που τηρει το νομιμο ωραριο, που δεν καπελωνει, δεν δεν δεν δεν. Για αυτο παρα πολλοι την κανουν για εξω. Σχεδον ολοι μου οι φιλοι εχουν φυγει. Κυριως Βελγιο, ΗΒ, Ολλανδια, Γερμανια, Δανια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ξερω μεχρι κ νεο ατομο που ηταν στο Δημοσιο κ δεν την παλευε κ παραιτηθηκε μονιμα.

Επειδη ρωτηθηκε πιο πανω, οι νεοι ανθρωποι ψαχνουν ενα περιβαλλον που να ειναι καλο, με σεβασμο, χωρις μισογυνισμο και σεξισμο, που ενθαρρυνει την εξελιξη, που δεν ειναι αρρωστημενο σε πολλαπλα επιπεδα, που δινει καλο μισθο ωστε να ζησεις καποιες εμπειριες στη ζωη σου, οπου δεν πρεπει να συναναστρεφεσαι με διεστραμμενους σαδιστες, που τηρει το νομιμο ωραριο, που δεν καπελωνει, δεν δεν δεν δεν. Για αυτο παρα πολλοι την κανουν για εξω. Σχεδον ολοι μου οι φιλοι εχουν φυγει. Κυριως Βελγιο, ΗΒ, Ολλανδια, Γερμανια, Δανια.
Και οι λιγο μεγαλυτεροι θελουν να ειναι ιδιωτες που τρωνε δημοσιο χρημα.
Εχουν αλλαξει τα παντα απο τις εποχες ΠΑΣΟΚ που μας θυμιζουν εδω οι φιλτατοι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.433
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν εχω γνωρισει ουτε ενα, μα ουτε ενα νεο ατομο να τα ψαχνει ολα αυτα. Δεν ειμαι ανθρωπος που γενικευει βασιζομενος στον δικο του μονο περιγυρο αλλα τοσες γνωριμιες, τοσες συναναστροφες κ ανταλλαγες εμπειριων με ατομα 25-35 χρονων, δεν εχω διαπιστωσει ουτε μια τετοια περιπτωση.

Edit: μια διορθωση, εχω συναναστραφει με μονο ενα τετοιο ατομο αλλα μονο ενα μεσα σε εκατονταδες ειναι ελαχιστο.
Κάνε ένα πείραμα και βάλε παράδειγμα μία αγγελία για "βοηθό αποθηκάριου" ή "διανομέα σε εταιρεία" (όχι delivery) και περίμενε να δεις πόσοι θα πάρουν τηλέφωνο και ποιοι.

Ισως γιατι ξερεις οτι εδω και παρα πολλα χρονια η εργασια σε τραπεζα δεν ειναι δουλεια στο Δημοσιο και οι τραπεζες ειναι ιδιωτικες?
Αυτό είναι παράδειγμα ιδιωτικού τομέα;....Κάνουν προσλήψεις οι τράπεζες ακόμα;;; :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Κάνε ένα πείραμα και βάλε παράδειγμα μία αγγελία για "βοηθό αποθηκάριου" ή "διανομέα σε εταιρεία" (όχι delivery) και περίμενε να δεις πόσοι θα πάρουν τηλέφωνο και ποιοι.


Αυτό είναι παράδειγμα ιδιωτικού τομέα;....Κάνουν προσλήψεις οι τράπεζες ακόμα;;; :haha:
Το ανεφερα για τον συμφορουμιτη που ειπε οτι Δημοσιο ειναι και οι τραπεζες και τα Σωματεια ως κλικες.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Κάνε ένα πείραμα και βάλε παράδειγμα μία αγγελία για "βοηθό αποθηκάριου" ή "διανομέα σε εταιρεία" (όχι delivery) και περίμενε να δεις πόσοι θα πάρουν τηλέφωνο και ποιοι.
Δεν το καταλαβα, αν θελεις να το αναλυσεις λιγο παραπανω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.433
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το ανεφερα για τον συμφορουμιτη που ειπε οτι Δημοσιο ειναι και οι τραπεζες και τα Σωματεια ως κλικες.
Μα έτσι λειτουργούν οι τράπεζες!

Δεν το καταλαβα, αν θελεις να το αναλυσεις λιγο παραπανω
Τι δεν κατάλαβες; Δεν θα κάνει "παρέλαση" η νέα γενιά για συνέντευξη ούτε καν με καλό "τυράκι" (μισθό). Σου το έθεσα ως παράδειγμα για τη νέα γενιά που "πιστεύεις" οτι είναι διατεθειμένη να δουλέψει. Γιατί εκεί έξω υπάρχουν και δουλειές, κάπως πιο "απαιτητικές", που κάποιος πρέπει να τις κάνει.....ακόμα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Μα έτσι λειτουργούν οι τράπεζες!


Τι δεν κατάλαβες; Δεν θα κάνει "παρέλαση" η νέα γενιά για συνέντευξη ούτε καν με καλό "τυράκι" (μισθό). Σου το έθεσα ως παράδειγμα για τη νέα γενιά που "πιστεύεις" οτι είναι διατεθειμένη να δουλέψει. Γιατί εκεί έξω υπάρχουν και δουλειές, κάπως πιο "απαιτητικές", που κάποιος πρέπει να τις κάνει.....ακόμα.
Εξακολουθω να μην καταλαβαινω καθολου μα καθολου το point σου, ισως φταιει η κουραση, θα το ξαναδιαβασω το πρωι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μα έτσι λειτουργούν οι τράπεζες!
Κι εγω δεν το πιανω. Οι τραπεζες δεν λειτουργουν ως Δημοσιο, δεν υπαρχουν οργανικες θεσεις, δεν εχουν μισθολογιο Δημοσιου, δεν διοικουνται με ΦΕΚ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom