Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Είμαι μάλλον ο πιο ακατάλληλος για να έχω αξιόπιστη άποψη, απλά ήθελα να δω τη γνώμη όσων έχουν γνωρίσει πολλές χώρες και κόσμο.

Ζω μόλις 7 μήνες στο εξωτερικό (σε Αγγλία και Ισπανία) σε περιβάλλον (πανεπιστημιακό) που έχω γνωρίσει κόσμο από πάρα πολλές χώρες και η σύγκριση για μένα με τους Έλληνες είναι μέρα με τη νύχτα...

Πιο πολύ διαφορά εντοπίζω στο "φαίνεσθαι" που έχει τόση μα τόση σημασία στην Ελλάδα και με εξαίρεση κάτι ψυχρούς Ολλανδούς δε το έχω δει σε κανέναν ξένο φοιτητή ως τώρα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τι εννοείς στο "φαίνεσθαι"; Αν εννοείς ότι οι περισσότεροι Έλληνες δε ζέχνουν απ' την απλυσιά όταν βγαίνουν έξω απ' το σπίτι τους σε σχέση με πολλούς λαούς της Ευρώπης, ισχύει. Που και αυτό νομίζω ότι εξηγείται γιατί πολλοί Ευρωπαίοι ζώντας σε ένα πιο κρύο περιβάλλον αισθάνονται ότι δεν ιδρώνουν αρκετά ώστε να πρέπει να κάνουν ένα μπάνιο πού και πού, κάτι που όμως φαίνεται ότι δεν ισχύει.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Κοιταξε ολοι οι λαοι εχουμε προτερηματα και παραξενιες...
Ναι το φαινεσθαι το κοιταει πολυ κοσμος στην Ελλαδα οπως και στην Κυπρο δυστυχως αυτη ειναι η νοοτροπια μας χρονια τωρα...
Μονο αυτη τη διαφορα ειδες ομως σε 7 μηνες ζωης εκει?
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Τι εννοείς στο "φαίνεσθαι"; Αν εννοείς ότι οι περισσότεροι Έλληνες δε ζέχνουν απ' την απλυσιά όταν βγαίνουν έξω απ' το σπίτι τους σε σχέση με πολλούς λαούς της Ευρώπης, ισχύει. Που και αυτό νομίζω ότι εξηγείται γιατί πολλοί Ευρωπαίοι ζώντας σε ένα πιο κρύο περιβάλλον αισθάνονται ότι δεν ιδρώνουν αρκετά ώστε να πρέπει να κάνουν ένα μπάνιο πού και πού, κάτι που όμως φαίνεται ότι δεν ισχύει.
Γελαω με αυτο που εγραψες...θυμαμαι περσι που πηγα για πρωτη φορα Πολωνια και εψαχνα αντρικο αποσμητικο στα super market τους και δεν ειχαν πουθενα! Τελικα βρηκα σε κατι αλλα μαγαζια αισθητικης....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Άνοιξες ένα θέμα που είναι εύκολο να ξεφύγει. Ελπίζω να μη γίνει αυτό και να γίνει κουβέντα.

Εχω ζήσει σε Ισπανία, Ιταλία, Ολλανδία και Γαλλία. Η πρώτη χώρα που έζησα ήταν η Ισπανία και συμφωνώ ότι σε νοοτροπία είμαστε η μέρα με τη νύχτα. Κοιτάνε την ουσία και δεν τους ενδιαφέρει το φαινεσθαι. Θα έλεγα ομως οτι οι Ιταλοί πχ είναι και αυτοι πιο πολύ του φαινεσθαι. Επίσης έχω παρατηρησει παρόμοια νοοτροπία σε βαλκανιους και Άραβες.

Με ολλανδους θεωρώ ότι δεν έχουμε σημεία επαφής. Μπορεί να σημειώνουν σε ατζέντα και το πότε θα κάνουν σεξ!

Για τους Γάλλους έχω πολύ καλή γνωμη γενικά. Δεν είναι τυχαίο που έχουν τοσο καλές εργασιακές συνθήκες. Το δουλεύω για 400ε και λέω και ευχαριστώ δε μπορω να το φανταστώ να το λέει Γάλλος. Στη βόρεια Γαλλία που είμαι τωρα η καλοσύνη και η ευγένεια του κόσμου είναι συγκινητική. Αν δεν ήταν το Παρίσι στη Γαλλία θα τους είχα ακόμα πιο ψηλά.

Πάντως όσο περισσότερο καιρό μένεις έξω αρχίζεις να βλέπεις και τα δικά τους στραβά και τα καλά που θυμάσαι απ'την Ελλάδα μεγενθυνονται.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Άνοιξες ένα θέμα που είναι εύκολο να ξεφύγει. Ελπίζω να μη γίνει αυτό και να γίνει κουβέντα.

Εχω ζήσει σε Ισπανία, Ιταλία, Ολλανδία και Γαλλία. Η πρώτη χώρα που έζησα ήταν η Ισπανία και συμφωνώ ότι σε νοοτροπία είμαστε η μέρα με τη νύχτα. Κοιτάνε την ουσία και δεν τους ενδιαφέρει το φαινεσθαι. Θα έλεγα ομως οτι οι Ιταλοί πχ είναι και αυτοι πιο πολύ του φαινεσθαι. Επίσης έχω παρατηρησει παρόμοια νοοτροπία σε βαλκανιους και Άραβες.

Με ολλανδους θεωρώ ότι δεν έχουμε σημεία επαφής. Μπορεί να σημειώνουν σε ατζέντα και το πότε θα κάνουν σεξ!

Για τους Γάλλους έχω πολύ καλή γνωμη γενικά. Δεν είναι τυχαίο που έχουν τοσο καλές εργασιακές συνθήκες. Το δουλεύω για 400ε και λέω και ευχαριστώ δε μπορω να το φανταστώ να το λέει Γάλλος. Στη βόρεια Γαλλία που είμαι τωρα η καλοσύνη και η ευγένεια του κόσμου είναι συγκινητική. Αν δεν ήταν το Παρίσι στη Γαλλία θα τους είχα ακόμα πιο ψηλά.

Πάντως όσο περισσότερο καιρό μένεις έξω αρχίζεις να βλέπεις και τα δικά τους στραβά και τα καλά που θυμάσαι απ'την Ελλάδα μεγενθυνονται.
Προσωπικα αυτο που μαρεσει πολυ στους περισσοτερους Ευρωπαιους λαους ειναι η παιδεια που τους εχουν περασει ως προς το να σεβονται το περιβαλλον και γενικοτερα η οδικη τους συμπεριφορα.
Σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα νομιζω οτι σε αυτα τα δυο κομματια ειναι πολλα χρονια μπροστα απο μας και ετσι θα μεινουν, οσο τα σχολεια μας εχουν μηδενικη παιδεια πανω σε αυτα τα δυο.

Απο την αλλη αυτο που απεχθανομαι ειναι αυτο το εντελως ρομποτικο, που το εχουν σε μεγαλο ποσοστο οι Γερμανοι, σπιτι- δουλεια τις καθημερινες και σ/κ να πινω ολη μερα χωρις να με νοιαζει τιποτα.

Τωρα αυτο που αναφερεις για τους Γαλλους δεν ξερω πως μπορει να ισχυει ως προς το τι ανθρωποι ειναι...τι σημαινει το οτι εχουν καλες εργασιακες συνθηκες και δεν δουλευουν για 400 ευρω?
Η οικονομια της χωρας τους ειναι πολυ ανωτερη και γενικα η αναλογια στο κοστος ζωης ειναι διαφορετικη...
Στην Ελλαδα δεν λες ευχαριστω που σου δινουν 400ευρω, λες ευχαριστω επειδη εχεις δουλεια...και αν δεν εχεις αναγκη δεν θα δουλεψεις για 400ευρω, αλλα δυστυχως πολλοι συνανθρωποι μας εχουν αναγκη οποτε φτανουμε σε αυτο το αποτελεσμα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Kαι στη Γαλλία μια χαρά stagiaires υπάρχουν που τα λεφτά που κερδίζουν ανάγοντάς τα είναι λιγότερα απ' τα ελληνικά 400 ευρώ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καλύτερα λίγο φλου συμπεριφορά παρά να σου στέλνει η Ολλανδέζα μήνυμα στο whatsapp να της βάλεις στον τραπεζικό λογαριασμό ένα ευρώ απ' τη διαφορά τιμών στα ποτά το προηγούμενο βράδυ.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Το "φαίνεσθαι" νομίζω έχει πολύ μεγάλη σημασία σε όλο τον κόσμο, και έχει να κάνει με το πόσο καλλιεργημένος είναι ο άλλος ή όχι, ή απλά τον χαρακτήρα του. Αυτό το βλέπω ειδικά βγαίνοντας σταδιακά λίγο παραέξω από τον αποστειρωμένο πανεπιστημιακό χώρο και κάνω παρέα με ανθρώπους εδώ (Αγγλία) από διαφορετικές περπατησίες της ζωής.

Είναι εύκολο να κάνεις γενικεύσεις για να απλοποιείς τα πράγματα στο μυαλό σου αλλά παντού θα βρεις όλους τους τύπους ανθρώπων, κι ας φαίνονται διαφορετικοι με πρώτη ματιά (δηλαδή αν περάσεις τα πολιτιστικά φράγματα - που δεν είναι και εύκολο). Διαφορά αρκετών χωρών της Ευρώπης με την Ελλάδα είναι ότι οι ξένοι επειδή, είτε έχουν πάει σε πιο κυριλέ/ακριβά σχολεία, έχουν ταξιδέψει, είτε ζούνε σε πιο πολυπολιτισμικές κουλτούρες είναι πιο ανοιχτόμυαλοι και ώριμοι σε κάποια θέματα και αυτό μπορεί να εντυπωσιάζει ορισμένες φορές. Αλλά στην τελική ο άνθρωπος είναι μια ισορροπία και κάθε ένας έχει τα ψεγάδια του.

Όπως λέει ο @Señor_Nada τα καλά της Ελλάδας μεγενθύνονται με τον καιρό, θα προσθέσω το ίδιο και για τα καλά - και τα κακά! - του ξένου λαού. Ίσως επειδή ζώ τώρα 8 χρόνια μακριά έχω ξανα-ωραιοποιήσει την Ελλάδα, δεν παύει όμως να με λυπεί η ανοχή και ο συντηρητισμός της κοινωνίας σε θέματα σεξισμού, βίας και παρεμφερή.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Έτσι και στο πιο ελαφρό που το πάει ο @North66 , έχετε γνωρίσει πιο φωνακλάδες ανθρώπους από τους Έλληνες; (υπό κανονικές συνθήκες λέμε, όχι υπό επήρεια)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Έτσι και στο πιο ελαφρό που το πάει ο @North66 , έχετε γνωρίσει πιο φωνακλάδες ανθρώπους από τους Έλληνες; (υπό κανονικές συνθήκες λέμε, όχι υπό επήρεια)
Τους Ιταλούς.

Γενικά ζω Ισπανία το τελευταίο 6μηνο μόνο για να βγάλω συμπεράσματα αλλά προσωπικά δε μου φαίνονται και τόσο διαφορετικοί από εμάς. Θα πω τη γνώμη φίλων και γνωστών για λαούς στην Ευρώπη.
Φίλη που ζει στην Τσεχία λέει ότι μπορεί να βγεις με συναδελφο για ποτά όλο το σουκού, να πιείτε φουλ, να μεθύσετε, να κοιμηθείς σπίτι του (μην πάει ο νους σας στο πονηρό) και τη Δευτέρα στη δουλειά να μη σε χαιρετήσουν καν.
Για Ολλανδία λένε ότι οι άνθρωποι είναι πολύ "ψώνια" και πιστεύουν ότι έχουν πάντα δίκιο. Δε ξέρω αν ισχύει.
Προσωπικά έχω και είχα επαφή με πάμπολλους Γάλλους, μακράν ο πιο μισητός για μένα λαός, τους θεωρώ αγενέστατους και απίστευτα ψωνισμένους. Επίσης άλλη φίλη που ζει χρόνια στη Γαλλία συμφωνεί μαζί μου και έχει να λέει τα χειρότερα. Στο εργασιακό βέβαια οκε καμία σχέση όντως με εμάς όπως επίσης και γενικότερα στον τομέα των δικαιωμάτων και των κρατικών παροχών (πχ επιδόματα σε φοιτητές, προσφορές και το ταμείο ανεργίας με αρκετά καλύτερο εισόδημα).

[διάλειμμα για να πω τα προβλήματά μου στην ψυχολόγο]
Αυτό που έχω παρατηρήσει εδώ στην Ισπανία και έχω φρικάρει τη ζωή μου είναι το πόσο βρωμιάρηδες είναι στο σπίτι, στον προσωπικό τους χώρο. Προχθές είδα τη συγκάτοικο να αδειάζει το νερό από το σφουγγάρισμα στο νεροχύτη της κουζίνας και έπαθα νευρικό κλονισμό. Τις προάλλες με ρώτησε γιατί καθαρίζω συνέχεια την τουαλέτα (συνέχει= κάθε Κυριακή) αφού δεν είναι βρώμικη. Και κάπως έτσι νιώθω απίστευτα καθαρή, εγώ, που στην παρέα ήμουν η δεύτερη πιο βρωμιάρα μετά το Σωτηράκι, εγώ που η μάνα μου μια ζωή γκρινιάζει ότι δε θα μάθω ποτέ να καθαρίζω.
Γενικώς σιχαίνομαι τον μαμοθρεφτισμό των ελλήνων αλλά πιστεύω ότι σε αυτό το κομμάτι μας κάνει καλό.
[τέλος διαλείμματος]
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom