Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τι να σου πω, εγω κυριως αντρες εβλεπα που τρώγανε και πινανε μπυρες, πιο πολύ την δικη μας ελληνικη ταβερνα ή το καφενειο μου θυμισε. Μιλω για το Λονδινο και πιο συγκεκριμένα για συνοικιακες παμπ στο Βορειο Λονδινο κυριως, στο κεντρο που εχει πολλους τουρίστες δεν το μετραω γιατι είναι άλλη φαση. Τωρα τι να σου πω, μπορει να ετυχε! εχω ερθει Λονδινο τρεις φορες αλλα σαν τουρίστας, εσυ που ζεις Αγγλια θα ξερεις καλυτερα, δεν επιμενω !
Η παμπ καλύπτει όντως μεγάλο φάσμα διασκέδασης, από τις πολυ παρακμιακές ποδοσφαιρικές μέχρι τις gastro-pub και τα λαιβάδικα που παίζουν κλασικές μπάντες. Ένα πολύ μέσο ζευγάρι θα πάει στην πάμπ για κουίζ την Δευτέρα, σε μία λαϊκή πάμπ για μπυρες την Παρασκεύη, το Σάββατο βράδυ σε μια με δυνατότερη μουσική για χορό, σε μια με καλό φαγητό για την Κυριακή κτλ..
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Νομίζω οι Έλληνες μπορεί να διασκεδάζουμε πιο πολύ και σίγουρα ξενυχτάμε πιο πολύ.

Επίσης (δεν έχω θυμάμαι αυτές τις εποχές) αλλά σίγουρα πολλοί από εσάς θα τις πέτυχαν...ανοιχτά μπουζούκια καθημερινές.
Τι να πούνε οι ξένοι για διασκέδαση όταν τα μπουζούκια είναι ανοιχτά καθημερινές.

Τώρα για την πραγματική διασκέδαση στα club συμφωνώ με τον @Yorgos, απλά πάνε και κάθονται όρθιοι σε ένα βρώμικο (τσιγαρίλα full) με ένα ποτό στο χέρι. Δυστυχώς λόγω φίλων δεν μπορούσα να αρνηθώ τέτοιες εξόδους (τέρμα βαρετές εξόδους, μετρούσα την ώρα από ένα σημείο και μετά).
Παρόλα αυτά η σωστή σύγκριση δεν είναι ξένοι σε club στο εξωτερικό με Έλληνες σε club στην Ελλάδα.

Οι Έλληνες αν εξαιρέσουμε τον τομέα του club (που απεχθάνομαι) , θεωρώ ότι σε μπουζούκια , ταβέρνες, ρεμπετάδικα κτλ ξέρουμε να διασκεδάζουμε.
Αυτό που λέει ο @North είναι μεγάλη αλήθεια, βλέπω στο εξωτερικό τελειώνουμε από την δουλειά 17:00 και όλοι τρέχουν να φάνε και να πιουν για να κοιμηθούν στις 22:00.

Το τριήμερο που ήμουν Ελλάδα, κατέβηκα 2 φορές παραλιακή Nalu κτλ....20 λεπτά αναμονή να βρεις τραπέζι (και πήγα 19:30 για καφέ) μέχρι τις 21:00 που φύγαμε ακόμη ουρά είχε.

Στην Ελβετία π.χ. στο Altes Tramdepot Brauerei & Restaurant στην Βέρνη (που τουλάχιστον για εμένα είναι από τα καλά μαγαζιά που μαζεύουν κόσμο με κορυφαία μπύρα παραγωγής τους) δεν έχω πετύχει ποτέ ουρά.
Στην Ελλάδα πας στην Εν Αιθρία στην Νέα Φιλαδέλφεια και έχει ουρά (και παίζει να φύγεις και χωρίς να βρεις τραπέζι).

Αυτό που δεν μου αρέσει στην Ελλάδα είναι το τσιγάρο σε κλειστούς χώρους. Εύχομαι τα πρόστιμα να πέφτουν βροχή κάποια στιγμή... Ευκαιρία να ανοίξουμε ένα thread "Κάπνισμα σε κλειστούς χώρους" ...θέλω να ακούσω απόψεις.
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για το γλετζεδες θα επιμεινω, δεν εχω εικονα απο Ισπανια και Κολομβια αλλα σε συγκριση με Ιταλια, Γαλλλια αλλα και με χωρες της Βορειας Ευρωπης η διασκεδαση στην Ελλαδα ειναι πολυ περισσοτερο μερος της καθημερινοτητας μας. Δεν υπαρχει το μετα τις 2 μονο σε κλαμπ. Και το τελευταιο χωριο σε αυτην τη χωρα εχει ενα καφενειο τσιπουραδικο που διανυκτερευει που λεει ο λογος. Για το φωνακλαδες τωρα, εμενα μου φαινεται οτι ειμαστε το ιδιο πανω κατω και με ιταλους και με ισπανους αν και απο τους δευτερους δεν εχω γνωρισει πολλους αλλα δεν εχω και κανενα ντεσιμπελομετρο. Τωρα οσον αφορα την φιλοξενια ουτε θα συμφωνησω ουτε θα διαφωνησω μιας και ειναι πιο δυσκολο να το μετρησεις. Παντως αναλογες ιστοριες με την δικια σου εχω ακουσει απο ελληνες και απο ξενους τουριστες για διαφορα μερη της Ελλαδας και κυριως για Κρητη. Παντως αυτο το θεμα ειναι πολυ σχετικο και εξηγουμαι. Εγω μεγαλωσα Ροδο, η Ροδος ειναι φημισμενη για το αναποδο απο την Κρητη. Για το οτι οι κατοικοι της ειναι σνομπ και δεν ανοιγουν ευκολα την πορτα τους σε αγνωστους . (Βεβαια αν εχεις λεφτα, κυρος, δυναμη, τιτλους ολα αλλαζουν). Ομως πολλες φορες εχω ακουσει απο καποιους που πηγαν Κρητη για να μεινουν μονιμα, οτι η φιλοξενια που ειχαν οταν ηταν επισκεπτες μετατραπηκε σε πολεμο. Στην Ροδο πανω απο τους μισους φιλους μου εχουν τον ενα η κανενα γονιο Ροδιτη (συμπεριλαμβανομενου εμου που κανενας απ τους δυο γονεις μου δεν ειναι Ροδιτης) αλλα και πολλους φιλους που μενουν στο νησι χωρις να ειναι Ροδιτες. Επισης το ποσοστο των μαγαζιων στον πιο εμπορικο δρομο της πολης που ανηκουν σε Ροδιτες ειναι μικρο. Το intergration ειναι πολυ μεγαλο. Κανενας μη Ροδιτης δεν θα παραπονεθει οτι οι Ροδιτες τον πολεμησαν ή οτι δεν τον αφησαν απροσκοπτα να συνεχισει την επαγγελματικη του σταδιοδρομια, μονο και μονο επειδη δεν ηταν απο εκει. Ποιοι ειναι πιο φιλοξενοι οι Ροδιτες ή οι Κρητικοι?
Απίστευτος ο τοπικισμος των Κρητικών! Από προσωπικη περιπτωση που γνωριζω, δεν μπορεί εύκολα κάποιος μη Κρητικος να σταθεί κ να ανοίξει μια επιχείρηση στο νησί εαν έστω το ετερον του ήμισυ (η οι γονείς του έστω) δεν είναι από εκεί. Συντηρητικές γενικά νοοτροπίες. Οι Ροδιτες μπορεί να είναι παραδοπιστοι κ του φαίνεσθαι (έχω κ συγγενείς στο νησί), αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα:ούτε πόλεμο σου κάνουν, πιο ανοιχτοί σε ιδέες κ νοοτροπίες είναι, κ επιπλέον έχουν μάθει να δουλεύουν από σχεδόν παιδιά (οι περισσότεροι έστω)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
https://bigthink.com/strange-maps/pew-cultural-superiority-europe

Ο σωβινισμός μας μάρανε, τρομάρα μας! Αλλά ναι, συμφωνώ με τα αποτελέσματα της έρευνας, πιο σωβινιστές από τους Έλληνες δε γνωρίζω. Το πολύ-πολύ τους Αργεντίνους, που έχουν τα ίδια ακριβώς μειονεκτήματα από τους Έλληνες, αλλά πιο διογκωμένα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Απορώ πώς ακριβώς βγαίνουν τα αποτελέσματα τέτοιων ερευνών όταν τις παραμονές εθνικών εορτών δύσκολα δημοσιογράφος θα πάρει σωστή απάντηση για το τι γιορτάζουμε την επόμενη μέρα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Απορώ πώς ακριβώς βγαίνουν τα αποτελέσματα τέτοιων ερευνών όταν τις παραμονές εθνικών εορτών δύσκολα δημοσιογράφος θα πάρει σωστή απάντηση για το τι γιορτάζουμε την επόμενη μέρα.
Και να που η εξαίρεση έγινε κανόνας στο μυαλό αρκετών από εμάς. Όταν ένας δημοσιογράφος πάει στο κέντρο και ρωτήσει "τι γιορτάζουμε;" εάν ανεβάσει ρεπορτάζ που όλοι ξέρουν την σωστή απάντηση θα είναι ένα βαρετό θέμα, αλλά εάν ανεβάσεις ένα ρεπορτάζ που έχεις μονταρει όλους όσους που δεν ξέρουν, που πάγωσαν από τρακ στην κάμερα η που κάνουν πλάκα τότε έχεις θέματαρα καλη για τα δεδομένα των μετρίων-κακων δημοσιογραφων.
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Και να που η εξαίρεση έγινε κανόνας στο μυαλό αρκετών από εμάς. Όταν ένας δημοσιογράφος πάει στο κέντρο και ρωτήσει "τι γιορτάζουμε;" εάν ανεβάσει ρεπορτάζ που όλοι ξέρουν την σωστή απάντηση θα είναι ένα βαρετό θέμα, αλλά εάν ανεβάσεις ένα ρεπορτάζ που έχεις μονταρει όλους όσους που δεν ξέρουν, που πάγωσαν από τρακ στην κάμερα η που κάνουν πλάκα τότε έχεις θέματαρα καλη για τα δεδομένα των μετρίων-κακων δημοσιογραφων.
Πρέπει να ηταν κάπου στο 2000 όταν στην παρέα μου γνωρίσαμε τον κάμεραμαν του Mega που καλυπτε ανταποκρίσεις στην Θεσσαλία.Τον ρώτησα να έλεγε το team να γινοταν ένα αφιέρωμα στο Vespa club Λάρισας μιας που από το 1996 υπήρχαν μέλη που οδηγώντας πήγαιναν ταξίδια στην ευρωπη.Μου απάντησε ότι δεν είναι "θέμα" αυτο για να ασχοληθεί το κανάλι.Θεμα θα ήταν εάν μαζευόμασταν όλο το club και τρακαραμε όλοι ταυτοχρονα.Αν το κάναμε αυτό θα το κατέγραφαν.

Η δαιμόνια δημοσιογραφία με τις ιδέες της.Λιγα χρόνια αργότερα έμελε το κανάλι να κλείσει δημιουργώντας συγκινητικά βιντεάκι για την προσφορά του στην ελληνική τηλεοραση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.920
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρέπει να ηταν κάπου στο 2000 όταν στην παρέα μου γνωρίσαμε τον κάμεραμαν του Mega που καλυπτε ανταποκρίσεις στην Θεσσαλία.Τον ρώτησα να έλεγε το team να γινοταν ένα αφιέρωμα στο Vespa club Λάρισας μιας που από το 1996 υπήρχαν μέλη που οδηγώντας πήγαιναν ταξίδια στην ευρωπη.Μου απάντησε ότι δεν είναι "θέμα" αυτο για να ασχοληθεί το κανάλι.Θεμα θα ήταν εάν μαζευόμασταν όλο το club και τρακαραμε όλοι ταυτοχρονα.Αν το κάναμε αυτό θα το κατέγραφαν.

Η δαιμόνια δημοσιογραφία με τις ιδέες της.Λιγα χρόνια αργότερα έμελε το κανάλι να κλείσει δημιουργώντας συγκινητικά βιντεάκι για την προσφορά του στην ελληνική τηλεοραση.
"Όταν ένας σκύλος δαγκώσει μια κυρία, δεν είναι είδηση. Όταν μια κυρία δαγκώσει τον σκύλο, αυτό συνιστά είδηση".
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μηπως το εκπαιδευτικο μας συστημα άπο τον πολυ του "ζηλο" μας καταφερε να νομιζουμε οτι ο πολιτισμος μας μαμαει ολους τους αλλους και ταυτοχρονα να σιχαινομαστε τα αρχαια μας, την ιστορια, την αρχαια γλωσσα κτλ.;

https://bigthink.com/strange-maps/pew-cultural-superiority-europe

Ο σωβινισμός μας μάρανε, τρομάρα μας! Αλλά ναι, συμφωνώ με τα αποτελέσματα της έρευνας, πιο σωβινιστές από τους Έλληνες δε γνωρίζω. Το πολύ-πολύ τους Αργεντίνους, που έχουν τα ίδια ακριβώς μειονεκτήματα από τους Έλληνες, αλλά πιο διογκωμένα.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.004
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ενταξει τωρα αυτες οι ερευνες δεν ξερουμε πως εγιναν και τι παραμετρους ελαβαν υποψη, πολλες ειναι και αμφιβολου ποιοτητας. Και οι Σουηδοι που στην ερευνα ειναι πολυ χαμηλα σε ποσοστο σοβινισμου την χωρα τους μια χαρα ψηλα την εχουν και μια χαρα περηφανοι για την εθνικοτητα τους ειναι. Απλα το θεωρουν αγενεια να δηλωσουν πως η χωρα τους ειναι ανωτερη απο την δικη σου, απ' οτι ξερω απο δυο Σουηδους κολλητους μου. Ειναι και λιγο θεμα κουλτουρας. Οι ελληνες σιγουρα δεν εχουμε τακτ, ειμαστε και φαφλαταδες! Ενταξει η αληθεια ειναι βοηθανε και οι ψευδαισθησεις μεγαλειου που μας εχουν ποτισει αλλα τους Γαλλους για πιο σοβινιστες τους εχω. Μου κανει εντυπωση που τους περνανε οι Εγγλεζοι.
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Σχετικα με την διασκεδαση, σιγουρα ο Ελληνας ειναι πιο πολυ του εξω. Ακομα και 3 ευρω να εχει στην τσεπη θα τα δωσει για να βγει. Αλλα επισης ειναι γελοια επιδειξιομανης και δηθεν.
Αυτο με τον χορο που λετε 100% ισχυει. Κανενας δεν χορευει πουθενα εκτος απο καποια μπουζουκια που εχουν πεθανει και κανα ρεμπεταδικο. Και δεν χορευει γιατι το θεωρει οτι για καποιο λογο τον "υποβιβαζει" και δεν ειναι "κιμπαρικο" να χορευεις σε μπαρ πχ.. Ξενοι ειναι πολυ πιο ακομπλεξαριστοι και με την εμφανιση και με ολα.
Επισης αυτη την εικονα με τα παντα να ερημωνουν στο εξωτερικο πραγματικα δεν ξερω γιατι ειναι τοσο διαστρεβλωμενη. Εικαζω οτι προερχεται απο τιποτα εργατουπολεις των 50000 στην γερμανια απο ελληνες μεταναστες νταλικιεριδες. Δηλαδη και εδω πηγαινε στα γιαννιτσα φλεβαρη μηνα. Θα σοκαριστεις.
Δηλαδη δεν βρισκεις να βγεις σε βερολινο αμβουργο αμστερνταμ παρισι λονδινο καθημερινες?
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.004
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Σχετικα με την διασκεδαση, σιγουρα ο Ελληνας ειναι πιο πολυ του εξω. Ακομα και 3 ευρω να εχει στην τσεπη θα τα δωσει για να βγει. Αλλα επισης ειναι γελοια επιδειξιομανης και δηθεν.
Αυτο με τον χορο που λετε 100% ισχυει. Κανενας δεν χορευει πουθενα εκτος απο καποια μπουζουκια που εχουν πεθανει και κανα ρεμπεταδικο. Και δεν χορευει γιατι το θεωρει οτι για καποιο λογο τον "υποβιβαζει" και δεν ειναι "κιμπαρικο" να χορευεις σε μπαρ πχ.. Ξενοι ειναι πολυ πιο ακομπλεξαριστοι και με την εμφανιση και με ολα.
Επισης αυτη την εικονα με τα παντα να ερημωνουν στο εξωτερικο πραγματικα δεν ξερω γιατι ειναι τοσο διαστρεβλωμενη. Εικαζω οτι προερχεται απο τιποτα εργατουπολεις των 50000 στην γερμανια απο ελληνες μεταναστες νταλικιεριδες. Δηλαδη και εδω πηγαινε στα γιαννιτσα φλεβαρη μηνα. Θα σοκαριστεις.
Δηλαδη δεν βρισκεις να βγεις σε βερολινο αμβουργο αμστερνταμ παρισι λονδινο καθημερινες?

Μετα τις 12 καθημερινη σε κατι που να μην ειναι κλαμπ ? Δυσκολα... Προσφατα ημουν Β.Λονδινο αν ηθελα να βγω μετα τις εντεκα μονο κεντρο και νομιζω μονο κλαμπ. Σαν να λεμε μενω Νικαια και για να βγω για ενα ποτο πρεπει να παω Εξαρχεια η Κολωνακι, στο ενδιαμεσο ερημια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom