Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δηλαδη δεν βρισκεις να βγεις σε βερολινο αμβουργο αμστερνταμ παρισι λονδινο καθημερινες?
Aν πας να μείνεις στο εξωτερικό και όχι να κρίνεις απ' τη μια βδομάδα που πήγες διακοπές το καλοκαίρι σε μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα θα διαπιστώσεις ότι δεν κινείται ψυχή έξω τα βράδια στις καθημερινές. Στην ουσία φροντίζεις να μεθάς απ' τις 6 μέχρι τις 10 και μετά πας για ύπνο γιατί την άλλη μέρα δουλεύεις.
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Καλα ενω θεσσαλονικη ας πουμε καθημερινη φεβρουαριο σφιζει απο ζωη το βραδυ τι να σου πω. Εκτος φοιτητων που και αυτοι εχουν περιοριστει στις εξοδους τους τα τελευταια χρονια , μια ερημη πολη
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Οσο για το του φαινεσθαι που λετε και ξαναλετε οτι ειναι η ελληνικη διασκεδαση και γενικοτερα η ελληνικη κουλτουρα, στο εξωτερικο τα κλαμπ εχουν απιστευτα πιο σκληρο face control. Το να πανε διακοπες σε πενταστερο ξενοδοχειο ή να μενουν σε καλη γειτονια ειναι πολυ πιο διαδεδομενο απο οτι στους Ελληνες (ενταξει εχει και γκετο εκει που η Ελλαδα σοβαρα γκετο εκτος απο αυτα των τσιγγανων δεν εχει). Ο κοινωνικος ρατσισμος ζει και βασιλευει. Στη δυτικη Ευρωπη ο δικηγορος δεν κανει παρεα με τον ταμια σουπερμαρκετ ουτε για αστειο. Την δουλεια του σερβιτορου την κανει μονο ο φοιτητης ή ο μεταναστης αλλιως εισαι αποτυχημενος. Το κοινωνικο στατους μετραει οσο δεν παιρνει και οι κοινωνικες ταξεις δεν ανακατευονται σχεδον ποτε. Στην Ελλαδα ισχυει το ακριβως αναποδο, βοηθησε κι η κριση ειναι η αληθεια αλλα ποτε δεν ειμασταν τοσο αποστειρωμενοι οσο οι δυτικοι, τωρα αν εσεις τους εχετε θεοποιησει μαλλον λαθος κανετε!
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Παιδιά μην διαστρεβλωνουμε με εικόνες Ελλάδος που ίσως να ίσχυαν πριν 20 κ 30 χρόνια. Πλέον κ τα οικονομικά κ ο τρόπος ζωής του Έλληνα έχει αλλάξει. Πλέον δουλευουμε περισσοτερο κ για λιγότερα, με αποτελεσμα να μην υπαρχει η ενεργεια κ η διαθεση για ξενυχτι, το οποιο ουσιαστικά παίζει μόνο Παρασκευές κ Σάββατα (κ εαν...). Η διαφορά είναι ότι απλα ο Άγγλος πηγαίνει στην pub μέχρι τις 22.00, ενώ εδώ έχει επικρατήσει η μόδα του all day cafe bar (με ολίγον κ από restaurant) το οποίο κρατάει μέχρι κατά μέσο όρο τα μεσάνυχτα (ίσως λόγω κλίματος άντε κ λίγο παραπάνω το καλοκαίρι). Επί της ουσίας καμία διαφορά. Όσο για το clubbing ισχύει κ στην Αθήνα ότι σχεδόν κ στις άλλες μητροπόλεις
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ο κοινωνικος ρατσισμος ζει και βασιλευει. Στη δυτικη Ευρωπη ο δικηγορος δεν κανει παρεα με τον ταμια σουπερμαρκετ ουτε για αστειο. Την δουλεια του σερβιτορου την κανει μονο ο φοιτητης ή ο μεταναστης αλλιως εισαι αποτυχημενος. Το κοινωνικο στατους μετραει οσο δεν παιρνει και οι κοινωνικες ταξεις δεν ανακατευονται σχεδον ποτε.
Μην τους ανοίγεις τα μάτια και τους βγάζεις απ' την ψευδαίσθηση των ερευνών ότι οι Έλληνες είναι οι πιο σωβινιστές, ρατσιστές και ξενοφοβικοί στον κόσμο. Άστους να πάνε έξω ώστε όταν επιστρέψουν να γυρίσουν πιο μυαλωμένοι και ρεαλιστές.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Μην τους ανοίγεις τα μάτια και τους βγάζεις απ' την ψευδαίσθηση των ερευνών ότι οι Έλληνες είναι οι πιο σωβινιστές, ρατσιστές και ξενοφοβικοί στον κόσμο. Άστους να πάνε έξω ώστε όταν επιστρέψουν να γυρίσουν πιο μυαλωμένοι και ρεαλιστές.
Ενταξει, ξενοφοβικοι ειμαστε. Εχουμε και μεις τις ψευδαισθησεις μας: μας επιβουλευονται οι κακοι ξενοι γιατι ειμαστε οι καλυτεροι, την ιστορια μας δεν την εχει κανενας, ειμαστε οι πιο γαματοι, ειμαστε απογονοι του Σωκρατη κ.ο.κ. Αλλα τοσα χρονια μας εχουν οι Ευρωπαιοι (ολα τα Βαλκανια) σαν τον σκουπιδοτενεκε τους, λογικο να βγαινουν συνδρομα. Παντως κοινωνικο ρατσισμο δεν εχουμε πολυ. Στα Βαλκανια οπως και στην Λατινικη Αμερικη την φτωχεια την αντιμετωπιζουμε σαν μια ασχημη κατασταση και κριμα σε αυτον που την βιωνει, στις ΗΠΑ οπως και στην Δυτικη Ευρωπη το βλεπουν σαν αποτυχια. (βεβαια δινονται και πιο πολλες ευκαιριες εκει, αλλα και παλι η ανισοτητα ειναι μεγαλη και η κοινωνικη κινητικοτητα μικρη ιδιως στις ΗΠΑ).

Υ.Γ.: Εξαιρουνται τα φιλελεδια, παντου σαν αποτυχια το βλεπουν:)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Εμένα η ένστασή μου είναι για το κατά πόσο διασκεδάζουν πραγματικά. Αυτό που πάνε σε ένα κλαμπ, κρατάνε ένα ποτήρι και κοιτιουνται δεν το λέω διασκέδαση. Βγαίνεις στην Ισπανία, στο Μεξικό, στη Σενεγάλη, στην Ταϊλάνδη κι ο κόσμος χορεύει, συμμετέχει, "παιζει". Εμένα με ρωτάνε οι ξένοι φίλοι μου γιατιβγαινουν οι Έλληνες αν είναι να κοιτιουνται. Άσε το στραβοκοιταγμα οι άντρες και το κουτσομπολιό οι γυναίκες, δεν το λέω διασκέδαση αυτό.
θεωρω οτι με τα σοσιαλ μιντια η κατασταση εχει χειροτερεψει παρα πολυ, δεν ξερω αν ειναι παγκοσμιο, σιγουρα δεν ειναι μονο ελληνικο, αλλα μου εχει τυχει να βγω με συναδελφους νεες κοπελες και να διαπιστωσω οτι βγηκαμε μονο για τις φωτογραφιες - εγκεφαλικο.

τα τελευταια χρονια παω σχεδον μονο σε λατιν που ειναι καθαρα χορευτικα μαγαζια, υπαρχουν και αυτοι που κοιτανε αλλα η πλειοψηφια χορευει
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Καλα ενω θεσσαλονικη ας πουμε καθημερινη φεβρουαριο σφιζει απο ζωη το βραδυ τι να σου πω. Εκτος φοιτητων που και αυτοι εχουν περιοριστει στις εξοδους τους τα τελευταια χρονια , μια ερημη πολη
Στο μυαλό μου είσαι. Βρέθηκα Θεσσαλονίκη για μια μέρα και είχα λίγο χρόνο για μια βολτα, φοβήθηκα περνώντας από την "κεντρικη" πλατεία Αριστοτέλους. Είχα μόλις γυρίσει από Λονδίνο και μου έκανε τεράστια αντίθεση ο πολύς κόσμος εκεί με την ερημιά εδώ. Κυριολεκτικά σε χωριό ζούμε.
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Να παραθέσω στοιχεία όσον αφορά την «έρημη πόλη» στα top10 από National Geographic και Traveller ως προς τη διασκέδαση έτσι απλά για να υπάρχει (και δεν είναι οι μοναδικές λίστες, τις δυο πρώτες που μου εμφανίστηκαν κοτσάρω).
https://www.nationalgeographic.com/proxy/distribution/public/amp/travel/top-10/nightlife-cities

http://www.traveller.com.au/the-worlds-top-10-party-towns-im4q
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Στο μυαλό μου είσαι. Βρέθηκα Θεσσαλονίκη για μια μέρα και είχα λίγο χρόνο για μια βολτα, φοβήθηκα περνώντας από την "κεντρικη" πλατεία Αριστοτέλους. Είχα μόλις γυρίσει από Λονδίνο και μου έκανε τεράστια αντίθεση ο πολύς κόσμος εκεί με την ερημιά εδώ. Κυριολεκτικά σε χωριό ζούμε.
Το κεντρο του Λονδινου που ειναι δεκα εκατομμυρια και εχει τους περισσοτερους τουριστες παγκοσμιως (μια χρονια αυτο και την αλλη η Μπανγκονγκ) το συγκρίνεις με το κεντρο της Θεσσαλονικης! Η μανα μου πηγε προσφατα Νεα Υορκη με κατι φιλες της και ολες μου ειπαν οτι τους φανηκε οτι ειχε λιγοτερο κοσμο απο Λονδινο. Για τετοια μητροπολη μιλαμε! Αυτο δεν σημαινει οτι οι Λονδρεζοι διασκεδαζουν πιο πολύ απο τους Σαλονικιους! Μετα τις 10 με 11 εκτος απο το κεντρο ολο το Λονδινο ερημωνει! Εγω Θεσσαλονικη ειχα ερθει για ενα τριημερο πριν τρια χρονια αν θυμαμαι καλα, Νοεμβρη και ολα τα μαγαζια ηταν γεματα μεχρι τις 5 το πρωι αλλα μιλαμε για Παρασκευοσαββατο ισως και Πεμπτη αλλα δεν ειμαι σιγουρος!
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
"Do you think your culture is superior to that of people elsewhere?"

Η ερώτηση του άρθρου, άρα δικαίως έχουμε τόσο υψηλό ποσοστό , σκεπτόμενος ότι μπορεί κάποιος να ξεκινήσει από την Αρχαία Ελλάδα μέχρι σήμερα, ναι η κουλτούρα μας - πολιτισμός είναι ανώτερη των άλλων. Μπορούμε να συγκριθούμε μόνο με πολιτισμούς όπως της Κίνας / Ιαπωνίας / Αιγύπτου κτλ
https://theculturetrip.com/europe/greece/articles/the-oldest-countries-and-nations-in-the-world/

Επίσης το άρθρο που μιλάει για τον σωβινισμό μας κοροϊδεύει, προσπαθεί να μας πείσει ότι ο σωβινισμός δεν έχει απαραίτητα σχέση με την οικονομική κατάσταση (σύγκριση Ελβετίας και Μολδαβίας).

Πιο σωστό θα ήταν να δούμε κάτι τέτοιο
https://www.bbc.com/news/world-europe-36130006

και να εκθειάσουμε την Ελλάδα που παρόλα αυτά που έχει τραβήξει (μεταναστευτικό / οικονομική κρίση / επιθετικούς γείτονες άρα εξοπλιστικά κτλ κτλ) έχει από τα μικρότερα ποσοστά εθνικισμού και με την ίδια λογική να κατηγορήσουμε την Αυστρία (που είναι πολύ ψηλά, παρόλο που είναι σταθερά στις top 5 πόλεις να ζει κανείς παγκοσμίως).


Τέλος το αρχικό άρθρο είναι για κλάματα:

"Chauvinism is a form of extreme patriotism and nationalism and a belief in national superiority and glory. (wikipedia) η 1η έννοια (και η πιο βασική)
Κάποιος βέβαια που ψάχνει να αιτιολογήσει το σωβινισμό θα μιλήσει για
Cultural chauvinism που όμως δεν είναι η βασική έννοια της λέξης "σωβινισμός"


Άρα συμπεραίνουμε ότι η έρευνα είναι για την κουλτούρα , αλλά τα αποτελέσματα για τον σωβινισμό!
Άρα το άρθρο του bbc εφόσον έχει σχέση με nationalism (και είναι υπαρκτά αποτελέσματα) είναι πιο κοντά στην άποψη περί σωβινισμού , παρά κουλτούρας.
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
"Do you think your culture is superior to that of people elsewhere?"

Η ερώτηση του άρθρου, άρα δικαίως έχουμε τόσο υψηλό ποσοστό , σκεπτόμενος ότι μπορεί κάποιος να ξεκινήσει από την Αρχαία Ελλάδα μέχρι σήμερα, ναι η κουλτούρα μας - πολιτισμός είναι ανώτερη των άλλων. Μπορούμε να συγκριθούμε μόνο με πολιτισμούς όπως της Κίνας / Ιαπωνίας / Αιγύπτου κτλ
https://theculturetrip.com/europe/greece/articles/the-oldest-countries-and-nations-in-the-world/

Επίσης το άρθρο που μιλάει για τον σωβινισμό μας κοροϊδεύει,
Έχεις δίκιο. Δεν λέγεται Chauvinism, λέγεται (Cultural) Supremacism.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom