Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάνω σε αυτό που λες συνονόματη έχεις δίκιο. Τις προάλλες είχα γιόγκα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ημέρα Τρίτη και σχόλασα έντεκα το βράδυ. Συνήθως παίρνω το αυτοκίνητο μου και φεύγω αμέσως αλλά εκείνη τη βραδιά είχα όρεξη να κάνω μια βόλτα. Πήγα στην αριστοτελους με Τσιμισκη και μέχρι τα παταφρίτας να παρω μια μερίδα πατάτες. Στη Βενιζέλου τράβηξα χρήματα από το ΑΤΜ και μέχρι να πάω στο αμάξι μου ομολογώ πως είχα σκιαχτεί! Εγώ που τριγυρνούσα μόνη μου στις ζούγκλες της Κολομβίας, στις στέπες του Κιργισταν, στην Υπερδνειστερια και δε συμμαζεύεται ,σκιάστηκα Τρίτη βράδυ στο κέντρο της ίδιας μου της πόλης.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
29 κοινωνιολογοι- κατασκευαστες πλυντηριων θα παθουν εγκεφαλικο: στις συγχρονες κοινωνιες υπαρχει η εννοια του κοινωνικου στατους και της κοινωνικης ταξης. Σημαντικοι ειναι ολοι, αλλα πληρωνονται διαφορετικα και εχουν αλλα προνομια. Ετσι λοιπον ολοι στα Βαλκανια (και οχι μονο) ζουμε το παρακατω:
ναι και μας πείσανε τώρα....γι αυτό έχουμε τόσους άνεργους δικηγόρους (στην Ελλάδα,δεν ξέρω για άλλες βαλκανικές χώρες)-πολιτικούς μηχανικούς ,γι αυτό φεύγουν ορδές οι νέοι γιατροί για ειδικότητα προς Γερμανία,Γαλλία και τρέχα γύρευε κλπ.Η εννοια κοινωνικό στατους οπως έχει "καθιερωθεί"στις σύγχρονες κοινωνίες και τα κοινωνικώς"καταξιωμένα"επαγγέλματα όπως είθισται να λέγονται(που ασφαλώς και δεν έχει να κάνει με την σημαντικότητα όπως ελέχθει πιο πρίν γιατί όλα τα επαγγέλματα είναι εξ ίσου σημαντικά)δεν συνεπάγεται και την οικονομική ευμάρεια ή τα ιδιαίτερα προνόμια.Ακόμα και σε επίπεδο κοινωνικού στάτους στο οποίο αναφέρεσαι κάλλιστα βλέπουμε τα τελευταία ειδικά χρόνια της κρίσης(αλλα και πριν απλά τώρα είναι πιό εντονο)πετυχημένους οικονομικά ανθρώπους χωρίς ιδιαίτερες σπουδές πχ υδραυλικούς,ηλεκτρολόγους εν αντιθέσει με δικηγόρους η πολιτικούς μηχανικούς που αδυνατούν να πληρώσουν ακόμα και τα ασφάλιστρα τους και βρίσκονται σε απόγνωση.Σ αυτή την περίπτωση ο μεν ένας έχει τον "τίτλο"και ας πούμε την κοινωνική καταξίωση που απορρέει από τον τίτλο πχ του δικηγόρου αλλά τον ταίζει ο μπαμπάς του ο δε άλλος δεν έχει τίτλους αλλά έχει οικονομική δύναμη και ανεξαρτησία.Τώρα ζούμε την εποχή που χρειάζεσαι υδραυλικό και δεν βρίσκεις...χρειάζεσαι γιατρό η δικηγόρο και έχεις ένα κάρο επιλογές....
Κάποτε και πολύ πολύ πριν την κρίση ήταν το ένα συνεπακόθουλο το άλλου (τιτλος και λεφτά η ευκαιρίες για ανέλιξη)τωρα μάλλον το ανάποδο συμβαίνει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δεν εχω δει γονιο να πληρωνει φροντιστηριο η ιδιωτικο σχολειο ακομη για να εισαχθει το παιδι του σε ανωτατη υδραυλικη (που πραγματι θα εχει μεγαλυτερο εισοδημα) αλλα τρωγονται ακομη και οι συνταξεις των παπουδων για τις σχολες υψηλου στατους. Αν τα καταφερουν, φευγουν εξωτερικο και απολαμβανουν το υψηλο στατους και εισοδημα εκει, γιατι ειναι διεθνες φαινομενο στη Δυση το στατους αυτων των επαγγελματων.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Πριν λίγο καιρό αισθάνθηκα περίεργα στην Αθήνα στο κέντρο 10 το βράδυ.!!!!
Τα φώτα σου,
αφού η κουβέντα είναι για τους Έλληνες, γιατί λέμε την Βαρκελώνη Μπαρτσελόνα και όχι Μπαρσελόνα ή Μπαρθελόνα?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τα φώτα σου,
αφού η κουβέντα είναι για τους Έλληνες, γιατί λέμε την Βαρκελώνη Μπαρτσελόνα και όχι Μπαρσελόνα ή Μπαρθελόνα?
Αυτό συμβαίνει και με τη Βαλέντσια και τα πορτοκάλια βαλέντσια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Τα φώτα σου,
αφού η κουβέντα είναι για τους Έλληνες, γιατί λέμε την Βαρκελώνη Μπαρτσελόνα και όχι Μπαρσελόνα ή Μπαρθελόνα?
Είναι λάθη που γίνονται κατά την ανάγνωση των ονομάτων,ανάλογα την γνώση της γλώσσας που κατέχουμε
και όχι της σωστής τοπικής.
Το g το προφέρουν άλλοι τζ,άλλοι γ άλλοι γκ.Το J άλλοι Χ ,άλλοι Z, και άλλοι Tζ.
Μια κακοποίηση της πόλης Brugge είναι να την λέμε Μπρύζ,αντί να την λέμε Μπρούγκε.
Φαντάσου παλιά την έλεγαν Βρύγη!!!!
Είχα σπάσει το κεφάλι μου παλιά ποιος είναι ο Ρογήρος ο ανθηρός!!! (Roger de flor)
Το σωστό είναι Μπαρσελόνα,τώρα γιατί την λέμε Βαρκελώνη,μάλλον σε μια προσπάθεια εξελληνισμού των
ονομάτων,όπως το London το λέμε Λονδίνο,Το Paris -Παρίσι,Το München -Μόναχο κοκ...
Το κουφό είναι μια φορά ένας πελάτης μου που επέμενε ότι οι Καταλανοί θα έπρεπε να την λένε Βαρκελώνη
και όχι Μπαρσελόνα ,αφού έτσι είναι το σωστό.Ακούς εκεί να αλλάξουν το όνομα που έδωσαν οι Έλληνες!!!
Όταν οι Έλληνες δίναν ονόματα,αυτοί ζούσαν σε σπηλιές!!!! :):)

Μάλλον ήταν επειδή ήρθες Αθήνα και δεν είπες τίποτα :) :) :)
Ήταν μόνο για λίγες ώρες για ένα επαγγελματικό ραντεβού.Ήρθα απόγευμα και έφυγα πρωί. :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Μια κακοποίηση της πόλης Brugge είναι να την λέμε Μπρύζ,αντί να την λέμε Μπρούγκε.
Το Mπρυζ είναι ολόσωστο γιατί προέρχεται απ' τη γαλλόφωνη ονομασία της πόλης, Bruges. Kαι αν ζητήσεις από γαλλόφωνο Βέλγο να διορθώσει τη γαλλική προφορά πόλεων με ολλανδική σίγουρα κάτι θα ακούσεις.
To Mπρούγκε είναι λάθος γιατί το Brugge στα ολλανδικά προφέρεται Μπρούχε.
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μια έρευνα της Gallup για την συναισθηματική κατάσταση των χωρών το 2019

Πρώτοι την λίστα στα θετικά συναισθήματα (%):
Paraguay 85 Panama 85 Guatemala 84 Mexico 84 El Salvador 83 Indonesia 83 Honduras 83 Ecuador 82 Costa Rica 81 Colombia 81

Τελευταίοι στην λίστα στα θετικά συναισθήματα:
Egypt 56 Chad 56 Bangladesh 56 Northern Cyprus 54 Nepal 53 Lithuania 51 Turkey 50 Yemen 50 Belarus 48 Afghanistan 43

Σε επιμέρους κατηγορίες 75% στον Panama και το El Salvador είπαν ότι μάθαν κάτι καινούριο.

Πρώτοι την λίστα στα αρνητικά συναισθήματα:
Chad 54 Niger 50 Sierra Leone 50 Iraq 49 Iran 48 Benin 47 Liberia 47 Guinea 45 Palestinian Territories 44 Congo (Brazzaville) 43 Morocco 43 Togo 43 Uganda 43

Τελευταίοι την λίστα στα αρνητικά συναισθήματα:
Azerbaijan 19 Kyrgyzstan 19 Latvia 19 Sweden 19 Estonia 18 Mongolia 18 Poland 18 Turkmenistan 18 Vietnam 18 Kazakhstan 17 Singapore 17 Taiwan 14

Σε επιμέρους κατηγορίες 59% στην Ελλάδα είπαν ότι αισθάνθηκαν στρες.

Όλες οι ερωτήσεις ήταν αν αισθανθήκατε το τάδε την προηγούμενη μέρα. Όλη η έρευνα:
http://cdn.cnn.com/cnn/2019/images/04/25/globalstateofemotions_wp_report_041719v7_dd.pdf
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν ξερω ο Τριπακιας λεει οτι οι βολεμενοι δεν ταξιδευουν. Εγω δεν βλεπω κατι τετοιο. Κι ουτε ενοχλουν. Συχναζω σε αλλη περιοχη βεβαια.
Δεν αναφέρομαι σε οικονομικό βολεμα αλλά στην "τακτοποιημένη-στρωμενη" ζωή. Στα Ηλύσια Πεδία τα χρήματα δεν μας απασχολούν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom