Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Σοφότερους δεν μας έκανε το σχόλιο σου (που συμφωνώ μέχρι τελείας) αλλά δε κατάλαβα πως με όλα αυτά δεν ταξιδεύει ο κόσμος.
να σου δωσω ενα παραδειγμα...ο Χ δουλευει σε μια εταιρεια με ενα μισθο 700 ευρω...φυσικα δνε του φτανουν για να κανει ταξιδια...δεν μενει τιποτα στην ακρη...του λες ψαξε βρες κατι αλλο....η απαντηση "τρελος εισαι? καλα ειμαι εκει τωρα...δεν βλεπεις τι γινεται?" (αυτα προ κρισης ομως...σημερα ειναι αλλη φαση)
του απαντας που.χ. Μηχανικος εισαι...στο εξωτερικο ψαχνουν σαν τρελοι για μηχανικους....απαντηση "ασε ρε τωρα...ποιος να τρεχει εξωτερικο, ολη μερα μες την βροχη και το κρυο"

αλλο παραδειγμα (προσωπικη εμπειρια αυτο, απο οταν δουλευα στο δημοσιο) σε κουβεντα με γνωστο
φανταζομαι εσεις στο δημοσιο ποσες μερες αδεια παιρνετε για να κανετε τοσα ταξιδια...εχετε 50-60 μερες τον χρονο??? (τοτε παιρναμε 30 μερες τον χρονο...σημερα μου φαινεται ειναι 25?)....φυσικα δεν επαιρνα 50 ουτε 60 μερες
απλα εκ των υστερων εμαθα οτι ο φιλος αυτος που δουλευε σε συνεργειο αυτοκινητων, το αφεντικο (ητνα και αριστερος τρομαρα του) του χρεωνε μια μερα αδεια που.χ. την καθαρα δευτερα, μια μερα αδεια την 1μαγια κλπ...ετσι φευγανε στα γρηγορα καμια 10 αρια ισως μερες τον χρονο....
οταν του το ειπα και μαλιστα τον εκραξα γιατι ηταν θυμα, η απαντηση ηταν οπως αυτη παραπανω...

εγω προσωπικα θεωρε σε αυτο υπευθυνους τους γονεις και την ελληνικη κοινωνια

δεν μπορει να φανταστει κανεις τι εχω ακουσει απο γονεις και φιλους για τα ταξιδια που εκανα τοσα χρονια, και γιατι ενω καταφερα και διοριστιηκα στο δημοσιο δεν πηρα ενα δανειο να παρω καινουργιο αμαξι, η να παρω καινουργιο σπιτι (!!!!)

φυσικα δεν μιλαμε το τι ακουσα οταν τους ανακοινωσα οτι αποφασισα να φυγω στο εξωτερικο και να παραιτηθω απο το δημσοιο...

απλα υπαρχει αυτη η νοοτροπια , την θεσουλα μας, την δουλιτσα μας , και οχι πολλα πολλα γιατι δεν βλεπεις τι γινεται....
οποτε οταν καποιος ειναι δυσαρεστημενος με την δουλεια του (τα λεφτα , τις υπερωριες κλπ) δεν τολμαει να κανει ενα βημα παραπερα....ουτε καν στις καλες εποχεσ

το ξαναλεω ομως οτι σημερα ειναι αλλιως...παω πασσο
αλλα ποτε μου δεν καταλαβα οταν βλεπω που.χ. μηχανικους, πληροφορικους, γιατρους και νοσηλευτες να δουλευουν αρπα κολλα να τα βγαλουν περα σε δουλειες πολλες φορες ασχετες με οτι σπουδασανε ενω σε αλλες χωρες της ΕΕ παρακαλανε να ερθει καποιος
και αντε να πας Αυστραλια και ΗπΑ ειναι δυσκολο....αλλα στην ΕΕ ειναι το ιδιο σαν να πηγαινεις απο την πολη σου σε μια αλλη πολη....στο μυαλο μας ειναι η διαφορα....
 

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
εγω πιστευω οτι ειναι θεμα κουλτουρας, νοοτροπιας, και χαρακτηρα
για παραδειγμα, ολως παραδοξως βλεπω τους αγγλους οτι ταξιδευουν πολυ...οπου και να πηγα πετυχα αγγλους...χωρια κινεζους κλπ. Επισης πετυχα σε πιο απιθανα μερη ιταλους , οι οποιοι μαλιστα δεν μιλανε γρι απο ξενες γλωσσες
ο ελληνας δεν το εχει το ταξιδι μεσα του. και δεν μιλαω τωρα για τα χρονια απο 2010 και μετα (κριση κλπ). Ακομα και παλιοτερα....η ατακα "ε τωαρ με παιδια που να τρεχεις"..."εμεις τωρα παει...εσεις οτι κανετε"...και μιλαμε γαι ατομα 30-55 χρονων
εχω φιλικο ζευγαρι, που πανε διακοπες καμια 10αρια μερες τον χρονο....το υπολοιπο διαστημα ακομα και αδεια οταν εχουνε "αραζουνε σπιτι"...και ξερω πολλους ετσι...και δεν ειναι θεμα χρονου, η χρηματων κλπ
η νοοτροπια σαν την χαλκιδικη δεν εχει, συν αυτα που ειπα παραπανω, βαλε μεσα και την εργασιακη και οικονομικη κατασταση..για καποιους..

αλλα πανω απο ολα (και κρινοντας εξ ιδιου) ειναι θεμα χαρακτηρα...


επισης μεγαλο ρολο παιζει οτι πολλοι διακετεχονται απο εναν φοβο, και λογικο ειναι. Φοβο που θα πας, τι θα φας τι θα κανεις....φοβο να ψαχεις αλλη δουλεια αν σε αυτη δεν εισαι καλα, φοβο να πας σε μια αλλη πολη αν εκει βρεις μια καλυτερη δουλεια, ποσο μαλλον σε αλλη χωρα...

στην ελληνικη κοινωνια σε μεγαλο βαθμο εχει επικρατησει αυτη η νοοτροπια "ας εχω την δουλιτσα μου, την θεσουλα μου και μια χαρα...καλα ειμαστε"
και μια φορα τον χρονο καμια χαλκιδικη και πολυ μας παει....και να λες και ευχαριστω (οταν τα ακουω αυτα μου γυρνανε τα μυαλα)
και πιστευω σε αυτο φταινε σε μεγαλο βαθμο οι γονεις και η κοινωνια
το διαπιστωσα και εγω οταν το πηρα αποφαση, που πεσανε ολοι να με φανε και να μου αλλαξουνε γνωμη.
Τα ειπες ολα!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
βασικα δεν γνωριζω την εργασιακη κατασταση στην ελλαδα του σημερα. για αυτο αναφερω παντα την προ κρισης εποχη....
ενα αλλο που με ενοχλουσε παρα πολυ στην ελλαδα ειναι και η νοοτροπια πολλων εργοδοτων του στυλ "να λες και ευχαριστω που εχεις δουλεια και σου δινω και εναν μισθο"

νοοτροπιες εποχης τσιφλικαδων, Κιλερερ κλπ....

ομολογω ομως οτι και ενας λογος που σηκωθηκα και εφυγα απο αυτην την χωρα ειναι η μηδενικες ποοπτικες που ειχα αν για παραδειγμα εμενα ξαφνικα ανεργος....
κανενας δεν θα επαιρνε εναν που.χ. 45αρη πρωην δημοσιο υπαλληλο, και ακομα και αν τυχαινε αυτο το εργασιακο bullying θα ηταν σε κaθhμερινη βαση
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
βασικα δεν γνωριζω την εργασιακη κατασταση στην ελλαδα του σημερα.
Εξαιρετική!
Υποχρεωτικές απλήρωτες υπερωρίες, άδειες (κανονικές, αναρρωτικες, εγκυμοσύνης) που δεν δίνονται και δεν πληρώνονται...ήρθε και η τηλεργασία που τα ισοπέδωσε όλα...με πρόσχημα την διευκόλυνση που σου παρέχεται να δουλεύεις από το σπίτι, καταλήγεις 24/7/365 call center.
Έχουμε κ άλλα! Αμοιβές με κουπόνια, μπλοκάκηδες με 15 χρόνια αποκλειστική σχέση συνεργασίας που αν απολυθούν δεν έχουν το παραμικρό δικαίωμα αποζημίωσης, μισθωτοί με πτυχία που δεν αναγνωρίζονται στο μισθό. Από όλα έχουμε!
Και εννοείται ότι πάντα η διαπραγματευτική δύναμη του καθενός είναι ανεξάρτητη των προσόντων και αντιστρόφως ανάλογη της ανάγκης.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Εξαιρετική!
Υποχρεωτικές απλήρωτες υπερωρίες, άδειες (κανονικές, αναρρωτικες, εγκυμοσύνης) που δεν δίνονται και δεν πληρώνονται...ήρθε και η τηλεργασία που τα ισοπέδωσε όλα...με πρόσχημα την διευκόλυνση που σου παρέχεται να δουλεύεις από το σπίτι, καταλήγεις 24/7/365 call center.
Έχουμε κ άλλα! Αμοιβές με κουπόνια, μπλοκάκηδες με 15 χρόνια αποκλειστική σχέση συνεργασίας που αν απολυθούν δεν έχουν το παραμικρό δικαίωμα αποζημίωσης, μισθωτοί με πτυχία που δεν αναγνωρίζονται στο μισθό. Από όλα έχουμε!
Και εννοείται ότι πάντα η διαπραγματευτική δύναμη του καθενός είναι ανεξάρτητη των προσόντων και αντιστρόφως ανάλογη της ανάγκης.
πανω κατω τα ιδια με μερικες αλλαγες προς το χειροτερο δηλαδη...αναμενομενο
 
D

Delmem38110

Guest
βασικα δεν γνωριζω την εργασιακη κατασταση στην ελλαδα του σημερα. για αυτο αναφερω παντα την προ κρισης εποχη....
υπάρχει το δημόσιο με τρελά προνόμια, δάνεια κάρτες εφάπαξ, τα γνωστά δηλαδή και όλοι οι υπόλοιποι.
και φυσικά το σούπερ λάδωμα ραβασάκι φακελάκι ειδικά στο σύστημα υγείας που κανένας μα κανένας δεν τόλμησε ακόμα να διαλύσει.
εμείς σε λίγα χρονιά ετοιμαζόμαστε για δεύτερη μετανάστευση, φοβούμενοι τα γεράματα στην αγαπημένη μας πατρίδα και τα πόσα φακελάκια θα πρέπει να δίνουμε σε περίπτωση που συμβεί κάτι σοβαρό.
έχουμε μάθει στους γιατρούς να ζητάνε χρηματική αμοιβή αλλά και όταν δεν ζητάνε τους δίνουμε εμείς σαν ένδειξη ευχαρίστησης.
είναι αυτό που έλεγε πιο πάνω ο φίλτατος τρυπακιας για την κουλτούρα μας.
ευτυχώς σαν ευρωπαίοι πολίτες αυτό το άλμα είναι εφικτό. για μένα πολύ πιο εύκολο.
και βλέποντας πώς λειτουργεί στο σύστημα υγείας (αν δεν έχεις χρήματα θα πεθάνεις) νομίζω ότι θα πράξουμε σωστά.
αυτά και κλείνω το οφτοπικ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πάντως στον τουρισμό υπάρχουν σήμερα πολλές κενες θέσεις με μεγαλυτερους μισθούς από αυτούς της συλλογικής, παροχή διαμονής και διατροφής σε πολλές περιπτώσεις και φυσικά κάλυψη υπερωριών. Σερβιτόροι, μάγειρες, καμαριέρες, ρεσεψιονίστ κλπ.

Καταλαβαίνω πως πολλοί εργαζόμενοι πέφτουν θύματα των εργοδοτών αλλά υπάρχουν πάρα πολλοι τίμιοι εργοδότες που έχουν ανάγκη από προσωπικό και αναγνωρίζουν και αποζημιώνουν τον κόπο των εργαζομένων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
και φυσικά το σούπερ λάδωμα ραβασάκι φακελάκι ειδικά στο σύστημα υγείας που κανένας μα κανένας δεν τόλμησε ακόμα να διαλύσει.
Το ραβασάκι δεν μας απασχολεί πλέον. Ποιος επιλέγει σήμερα το δημόσιο σύστημα υγείας στην Ελλάδα για κάτι σοβαρό;
 
D

Delmem38110

Guest
Προφανώς το φακελάκι είναι πολύ φθηνότερο από τις χρεώσεις των ιδιωτικών κλινικών.
προφανώς μεγάλη μερίδα των Ελλήνων δεν έχει χρήματα για φακελάκι και πάει και χρεώνετε για να βρει και να πληρώσει τους επιτήδειους. πόσο μάλλον να πάει σε ιδιωτικό ίδρυμα.
αλλά βγαίνουμε εκτός νήματος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
προφανώς μεγάλη μερίδα των Ελλήνων δεν έχει χρήματα για φακελάκι και πάει και χρεώνετε για να βρει και να πληρώσει τους επιτήδειους. πόσο μάλλον να πάει σε ιδιωτικό ίδρυμα.
αλλά βγαίνουμε εκτός νήματος.
Putain!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom