Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Αρα δεν ειναι θεμα νοοτροπιας ουτε οτι βαριουνται. Εχουν επενδυσει επι ΠΑΣΟΚ σε εξοχικα στη Χαλκιδικη και την Πελοποννησο και πρεπει να βγαλουν τα λεφτα τους, τωρα που πληρωνουν και ΕΝΦΙΑ και παγια , αντι να τα εχουν κλειδωμενα και να τρεχουν με αεροπλανα απο δω κι απο κει και να ξοδευονται επιπλεον.
μπορει...εγω προσωπικα δνε ξερω κανεναν, αλλα παιζει και αυτο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
μπορει...εγω προσωπικα δνε ξερω κανεναν, αλλα παιζει και αυτο
Απειρους. Εχουν οι οικογενειες 2-3 παιδια, εχουν τζαμπα δικο τους σπιτι για διακοπες και θα δινουν 200 τη μερα σε family room εξωτερικο? Τα παιδια τους εχουν ετοιμες παρεες, παιζουν μονα τους χωρις επιβλεψη εξω, θεωρουν τις διακοπες μαγικες. Γιατι να το χαλασουν? Τα "ερεθισματα" απο το εξωτερικο δεν ειναι ανωτερα απο το κρυφτο ως τις 12 το βραδυ και τα παγωτα. Αυτα ακουω απο πρωτογενεις πηγες παντως ως "ευτυχια".
Επισης ως "ευτυχια" περιγραφουν τις κατασκηνωσεις.
Κανενα παιδι δεν περιγραφει την ευτυχια του στο Λουβρο.
Και ποιος γονιος δεν θελει ευτυχισμενα παιδια? Απο "ερεθισματα" εχουν ολη μερα μεσω ιντερνετ και τηλεορασης, βομβαρδισμενα ειναι.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Απειρους. Εχουν οι οικογενειες 2-3 παιδια, εχουν τζαμπα δικο τους σπιτι για διακοπες και θα δινουν 200 τη μερα σε family room εξωτερικο? Τα παιδια τους εχουν ετοιμες παρεες, παιζουν μονα τους χωρις επιβλεψη εξω, θεωρουν τις διακοπες μαγικες. Γιατι να το χαλασουν? Τα "ερεθισματα" απο το εξωτερικο δεν ειναι ανωτερα απο το κρυφτο ως τις 12 το βραδυ και τα παγωτα. Αυτα ακουω απο πρωτογενεις πηγες παντως ως "ευτυχια".
οπως το βλεπει ο καθενας....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
επισης μεγαλο λαθος ειναι να ταξιδεψεις στην "συμπρωτευουσα" και να μην δοκιμασεις μπουγατσα με μιλκο....ειδικα αν εχεις φαει πολυ sushi τις τελευταιες μερες και εχεις καποια θεματα με το εντερο
Έτσι έτσι, και για σας που το ψάχνετε να μου πείτε να σας στείλω την διεύθυνση της Σούλας στο Κορδελιό που κάνει μπουγάτσα από τη Μαρίνα Ζέας ή το τουρκολίμανο δεν θυμάμαι και γάλα πικραμύγδαλου (η φθηνή) και γαιδούρας (η ακριβή)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Έτσι έτσι, και για σας που το ψάχνετε να μου πείτε να σας στείλω την διεύθυνση της Σούλας στο Κορδελιό που κάνει μπουγάτσα από τη Μαρίνα Ζέας ή το τουρκολίμανο δεν θυμάμαι και γάλα πικραμύγδαλου (η φθηνή) και γαιδούρας (η ακριβή)
ασε...εχω φαει μπουγατσα στο Sharai
ποια Σουλα απο την Μαρινα της Ζεας


PS ωραιες εποχες...για εναν ερωτα επαιρνες το ΚΤΕΛ και τραβιοσουνα στην αλλη ακρη...τελικα μονο η μπουγατσα αξιζε....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
οπως το βλεπει ο καθενας....
Οπως το βλεπω εγω, εχεις εναν λαο που απο το 2012 του εχουν πιει το αιμα και το μονο που εχει φτηνα η δωρεαν ειναι η θαλασσα 2 ωρες απο οπου ζει. Αυτη την ιδια που πληρωνει αεροπλανο ο βορειοευρωπαιος καθε καλοκαιρι να κατεβει Ελλαδα να τη χαρει με τα παιδια του γιατι τη θεωρει "ερεθισματα".
Παρολα αυτα του κουναει ο αλλος το δαχτυλο που ειναι οπισθοδρομικος και τεμπελης γιατι δεν τρεχει τα παιδια του στα ευρωπαικα μουσεια αλλα τα αφηνει να κατουρανε τις ελληνικες θαλασσες, κατι που οι βορειοευρωπαιοι δεν ειναι προβλημα αν τα παιδια τους το κανουν, γιατι ειναι "ερεθισματα".
Λιγο αδικο το βρισκω.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Οπως το βλεπω εγω, εχεις εναν λαο που απο το 2012 του εχουν πιει το αιμα και το μονο που εχει φτηνα η δωρεαν ειναι η θαλασσα 2 ωρες απο οπου ζει. Αυτη την ιδια που πληρωνει αεροπλανο ο βορειοευρωπαιος καθε καλοκαιρι να κατεβει Ελλαδα να τη χαρει με τα παιδια του γιατι τη θεωρει "ερεθισματα".
Παρολα αυτα του κουναει ο αλλος το δαχτυλο που ειναι οπισθοδρομικος και τεμπελης γιατι δεν τρεχει τα παιδια του στα ευρωπαικα μουσεια αλλα τα αφηνει να κατουρανε τις ελληνικες θαλασσες, κατι που οι βορειοευρωπαιοι δεν ειναι προβλημα αν τα παιδια τους το κανουν, γιατι ειναι "ερεθισματα".
Λιγο αδικο το βρισκω.
εγω αναφερομαι στο τι ειναι ευτυχια....
το εξοχικο για μενα δεν ειναι....οπως την βρισκει ο καθενας

για τα αλλα δεν ειπα το αναποδο. ..δεν θα μαλωσουμε κιολας γιατι ταξιδευει / δεν ταξιδευει ο Ελληνας

παντως σε ευρωπαικο μουσειο δεν εχω πατησει ακομα το ποδι μου....ορεξη ειχα να παω τα παιδια
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
δεν καταλαβαινω παντως γιατι σε καθε κουβεντα πρεπει να υπαρχει μονιμως μια κοντρα β.ευρωπης και ελλαδας....η κουβεντα ηταν γιατι δεν ταξιδευει ο ελληνας...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
δεν καταλαβαινω παντως γιατι σε καθε κουβεντα πρεπει να υπαρχει μονιμως μια κοντρα β.ευρωπης και ελλαδας....η κουβεντα ηταν γιατι δεν ταξιδευει ο ελληνας...
Το θέμα είναι οι Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς.
Αλλά και έτσι όπως το λες να είναι το θέμα, λογικό δεν είναι η σύγκριση να γίνεται με τους Βορειοευρωπαίους? Αν γινόταν με τους Αφρικανούς μάλλον το ανάποδο θα αναρωτιόμασταν. Θα αναρωτιόμασταν γιατί ταξιδεύει τόσο συχνά ο Έλληνας;


Θα μου πεις να μην γίνεται σύγκριση. Εεε η σύγκριση γίνεται αυτόματα όπως αν θέσω εγώ το ερώτημα γιατί οι μαύροι δεν ανοίγουν συχνά δικές τους επιχειρήσεις ή γιατί οι γυναίκες δίνουν τόση πολλή βάση στο τι θα πει ο περίγυρος; Αυτόματα η σύγκριση θα γίνει με λευκούς στη πρώτη περίπτωση και με άντρες στη δεύτερη. Έτσι πάνε αυτά...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ναι αλλα θα μπορουσε να γινει με ιταλους, ισπανους, τουρκους κλπ


εγω εμεινα στο γιατι δεν ταξιδευει ο Ελλην

αν πεις παλι γιατι οι Ελληνιδες δινουν τοση σημασια στο τι λεει ο κοσμος θα κανεις συγκριση με που.χ. Ιταλιδες...οχι με αντρες.....τελος παντων...αλλα λογια να αγαπιομαστε τωρα...
το σιγουρο ειναι οτι μου ανοιξε η ορεξη με τις μπουγατσες
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
ναι αλλα θα μπορουσε να γινει με ιταλους, ισπανους, τουρκους κλπ
Εχουμε καλυτερες θαλασσες απο Ιταλια, αυτο στο εγγυωμαι. Ο Ελληνας θα ηταν βλακας αν ξοδευοταν για να παει διακοπες σε αλλη χωρα το καλοκαιρι (τοτε παιρνει αδεια το 90% και κανουν διακοπες ολοι οι μαθητες) αφου εχουμε το μεγαλυτερο ποσοστο ιδιοκτησιας σπιτιων πανευρωπαικα , αρα και εξοχικων η πατρικων σπιτιων κοντα σε θαλασσα. Γιατι να μην απολαυσει την ιδιοκτησια του δωρεαν. Αριστη επενδυση για το μελλον εχει κανει, θα το κληρονομησουν τα παιδια του. Αν του ηταν τοσο απεχθες το εξοχικο και τοσο τελεια στην Ιταλια η την Ισπανια θα το νοικιαζε σε Ιταλους και θα περνουσε τον Αυγουστο στην Ιταλια.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
δεν μπορω να πω , γιατι δεν εχω παει ποτε Ιταλια για καλοκαιρι
απο φωτο που εχω δει απο Σαρδηνια ομως και κανα δυο μερη ακομα (ουτε θυμαμαι) εχει η Ιταλια αρκετα ωραιες θαλασσες...ισως οχι τοσες πολλες....
σιγουρα παντως η πλευρα της Αδριατικης δεν ειναι στις καλυτερες (χαλια φαινεται)

Ισπανια εχω παει 2 φορες για καλοκαιρινες διακοπες, και οι θαλασσες ηταν εφαμιλλες με ελληνικες....αλλα και παλι Μαγιορκα, και Fuerteventura κλπ δεν ειναι και 100% αυτο που λεμε Ισπανια...αλλα και η Ιβιζα εχει ωραιες παραλιες.
Τωρα για Βορεια Ισπανια, κλπ δεν νομιζω.....ο Ατλαντικος δεν λεει με τιποτα

το εξοχικο ειναι και θεμα κοστους ωφελειας ευκολιας κλπ.
αν εχεις πΡΕπΕΙ να πας για να κανεις αποσβεση (εκτος αν εχεις πΟΛΛΛΑ λεφτα)
η τουλαχιστον ετσι αισθανεσαι...για αυτο και το απεφευγα παντα....(οχι οτι ειχα ποτε λεφτα να παρω, αλλα και των γονιων μου δεν το κρατησα)

PS εχω κανει μπανιο ομως στην Ουαλια....ηθελα και Σκωτια αλλα δεν με αφησαν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom