Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εκτός της Δανίας (αν κι αυτήν την έχει κερδίσει κάποιες χρονιές) από όλους τους άλλους.

View attachment 408093

Φυσικά προτιμώ να πληρώνω περισσότερους φόρους στη Γαλλία και να νιώθω μια ασφάλεια ότι δεν θα μείνω ξεκρεμαστος αν κάτι πάει στραβά και να έχω αυτό το σύστημα υγείας παρά να παίζω σε λαχείο τη ζωή μου.
Η Ελλαδα ειναι (ακομα, μετα απο τοσα χρονια περικοπων) η χωρα που δινει μεγαλυτερο το ποσοστο του ΑΕΠ της σε συνταξεις απο καθε αλλη χωρα της ΕΕ (2η, αρκετα πισω, ειναι η Ιταλια). Οι φοροι στην Ελλαδα πανε σε μεγαλο βαθμο σε συνταξεις. Ποτε εχετε ακουσει για αυξησεις μισθων (οχι μονο δημοσιων κηφηνων) αναλογια με τον πληθωρισμο ή με το κοστος ζωης (οπως γινεται πχ στην Ιρλανδια, στην Ολλανδια, στην Εσθονια) ; Εγω παντα οταν εχουμε καποιο δημοσιονομικο περιθωριο για αναδρομικες συνταξεις και αυξησεις σε συνταξιουχους ακουω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εκτός της Δανίας (αν κι αυτήν την έχει κερδίσει κάποιες χρονιές) από όλους τους άλλους.

View attachment 408093

Φυσικά προτιμώ να πληρώνω περισσότερους φόρους στη Γαλλία και να νιώθω μια ασφάλεια ότι δεν θα μείνω ξεκρεμαστος αν κάτι πάει στραβά και να έχω αυτό το σύστημα υγείας παρά να παίζω σε λαχείο τη ζωή μου.
Το 2019 η φορολογία των επιχειρήσεων στη Γαλλία ήταν 28-33,3%. Από τότε έπεσε σταδιακά για να φτάσει το 2022 από 15-25%.
Στην πραγματικότητα 15% για εισοδήματα μέχρι 38 χιλιάδες και κάτι ευρώ και 25% για μεγαλύτερα και μέχρι 250 εκατομμύρια ευρώ. Έχει πέσει αρκετά η φορολογία τα τελευταία 2-3 χρόνια για τις επιχειρήσεις.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
Επειδη ειμαστε σε ταξιδιωτικο φορουμ,στην Γερμανια και απ οσο ξερω Δανία-Σουηδία-Ολλανδια επισης,τα παιδια που ετοιμάζονται να σπουδάσουν,ζητανε χρηματα απ την οικογενεια και πρωτου εγγραφούν στα πανεπιστημια,το πλανο τους ή μόδα αν θελετε,ειναι για 12 μηνες να γυριζουν τον κοσμο!

Ναι,τα 18χρονα π θα φυγουν απ το σπιτι,ζητάν πρωτα μια χρηματοδότηση ικανή για 12 μηνες!Πολλοι γονεις προτιμούν να τους παρουν αυτοκινητο,αυτα ομως θελουν να γυρίσουν τον κοσμο.Εχω τυχει σ εναν αντιστοιχο τσακωμό λαιβ γονιού-παιδιού.

Μεταφραστε το αυτο αν μπορειτε στην ελληνικη κουλτούρα!
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Σωστά. Εγώ προβληματίζομαι κυρίως σε άτομα που έχουν την οικονομική δυνατότητα να φύγουν από την πατρική οικία αλλά επιλέγουν αν μείνουν...Τα οποία (στο δικό μου περίγυρο) είναι αρκετά.
Εγω παλι δεν ξερω κανεναν που εχει αυτη τη δυνατοτητα και ειναι 30+ και μενει ακομα με τους δικους του.
οσο δεν αποκτησουμε την νοοτροπια "μενω με αλλοσυ 2-3" δεν προκειται ποτε να αλλαξει αυτο (βαζω και τον εαυτο μου μεσα)
με σημερινους μισθους δεν μπορεις να ζησεις μονος σου.
εκτος αν διοριστεις στην βουλη
βαλε και σε αυτο την νοοτροπια καποιων του στυλ "γιατι να φυγω απο το πατρικο αφου κανω ζωαρα και ολα τα λεφτα τα τρωω στα ΧΧΧΧ " δενει το γλυκο
Ξερω αρκετους με σχετικα καλο μισθο που μενουν μονοι τους.
Οσο για το μενω με αλλους 2-3 δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ συνηθες για τους Βορειοευρωπαιους ειδικα μετα τα 28/29. Αυτο ειναι συνηθες για μεταναστες σε μεγαλουπολεις στυλ Λονδινου.
Απο την εμπειρια μου σε βορεια Ευρωπη, δεν ηξερα κανεναν Νορβηγο, Δανο, Σουηδο που να μενει με αλλους στην ηλικια των 30. Ολοι μεναν μονοι τους γιατι και ο μισθος τους το επετρεπε και το να μενεις με αλλους στην ηλικια των 30+ ειναι λιγο cringe
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγω παλι δεν ξερω κανεναν που εχει αυτη τη δυνατοτητα και ειναι 30+ και μενει ακομα με τους δικους του.
Εντύπωση μου κάνει! Στον δικό μου ευρύτερο κύκλο, όσοι έμειναν Ελλάδα και δεν έφυγαν για δουλειά στο εξωτερικό, 9/10 έμεναν με τους γονείς εως ότου παντρεύτηκαν. Αυτός ο ένας που έφευγε πήγαινε δυο στενά παραπέρα από την μάνα του για να του πλένει, να του μαγειρεύει και να του σιδερώνει.

Πιστεύω ότι σήμερα είναι κυρίως θέμα οικονομικό, αλλά πριν 15-20 χρόνια που υπήρχαν συλλογικές συμβάσεις, ένας νέος με πτυχίο, άνετα μπορούσε με την 1η του δουλειά να συντηρήσει ένα σπίτι, παρόλα αυτά δύσκολα έφευγαν.
Εγώ προσωπικά έφυγα από το πατρικό για να σπουδάσω, δεν ξαναγύρισα & ούτε θα μπορούσα, αλλά έχω κάνει άπειρες κουβέντες με φίλους που θεωρητικά ήθελαν να φύγουν και μπορούσαν να το υποστηρίξουν οικονομικά, αλλά έβρισκαν ένα σωρό δικαιολογίες. Ότι με τα χρήματα που σωζουν από το ενοικιο θα πάρουν μετά σπίτι, ότι δεν βρισκουν κατάλληλα σπίτια κλπ κλπ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Εγω παλι ξερω πολλους που μενουν απο νωρις μονοι τους στο σπιτι πανω απο τη μαμα και τρωνε απο ταπερακια ως τα 50 η μεχρι να παθει κατι η μαμα. Εννοω ολη η νεα οικογενεια τρωει απο τα ταπερ της μαμας.
Η εξελιξη των μεταφορων εχει επιτρεψει τις εβδομαδιαιες αποστολες ταπερ απο Θεσσαλονικη στην Κρητη, κατι που δειχνει οτι ο μεσογειακος λαος μας ειναι υπερ της αυτονομιας και της οικιακης οικονομιας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Αυτός ο ένας που έφευγε πήγαινε δυο στενά παραπέρα από την μάνα του για να του πλένει, να του μαγειρεύει και να του σιδερώνει.
Και όταν έφευγε μακριά π.χ. για σπουδές πήγαινε και η μαμά για να πλένει και να μαγειρεύει.
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγω παλι ξερω πολλους που μενουν απο νωρις μονοι τους στο σπιτι πανω απο τη μαμα και τρωνε απο ταπερακια ως τα 50 η μεχρι να παθει κατι η μαμα. Εννοω ολη η νεα οικογενεια τρωει απο τα ταπερ της μαμας.
Σε αυτό βέβαια, ρίχνω το βάρος 50/50 σε γονείς παιδιά. Υπάρχει η κατηγορία παιδιών που το απαιτεί, υπάρχει η μερίδα εκείνη που συνεχίζει τον μύθο της αθάνατης ελληνίδας μάνας, που όταν επιτέλους φυγουν τα παιδιά της από τον σπίτι αντί να πάρει της φίλες της και να οργώσει την γειτονιά, την Ελλάδα, τον κόσμο...ό,τι θέλει τελος πάντων, συνεχίζει να παίρνει χαρά "υπηρετώντας" τα παιδιά της. Κ μουτρώνει αν ο γιόκας/κόρη αν δεν περάσουν να πάρουν τα μπιφτεκάκια που ετοίμασε για εκείνους (χωρίς εκείνοι να ζητήσουν).
Προσωπικά, θεωρώ μεγάλη μορφή παρεμβατισμου & καταπάτηση της ελευθερίας το αθώο ταπεράκι!χαχα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Σε αυτό βέβαια, ρίχνω το βάρος 50/50 σε γονείς παιδιά. Υπάρχει η κατηγορία παιδιών που το απαιτεί, υπάρχει η μερίδα εκείνη που συνεχίζει τον μύθο της αθάνατης ελληνίδας μάνας, που όταν επιτέλους φυγουν τα παιδιά της από τον σπίτι αντί να πάρει της φίλες της και να οργώσει την γειτονιά, την Ελλάδα, τον κόσμο...ό,τι θέλει τελος πάντων, συνεχίζει να παίρνει χαρά "υπηρετώντας" τα παιδιά της. Κ μουτρώνει αν ο γιόκας/κόρη αν δεν περάσουν να πάρουν τα μπιφτεκάκια που ετοίμασε για εκείνους (χωρίς εκείνοι να ζητήσουν).
Προσωπικά, θεωρώ μεγάλη μορφή παρεμβατισμου & καταπάτηση της ελευθερίας το αθώο ταπεράκι!χαχα
Οποιος δεν θελει τα ταπερ δεν τα παιρνει. Η εναλλακτικα αν χασει το καπακι μπορει να γινει 3ος παγκοσμιος πολεμος. Πολυ ευκολα ξεκοβεις.
Η συνηθης δικαιολογια ειναι πραγματικα η οικιακη οικονομια. Εχεις δει εσυ κλαμα για την απωλεια της συνταξης αντι της μαμας η μονο εγω?
Επισης εχω δει δανεια να μενουν απληρωτα οταν "φυγει η μαμα". Γενικα η αναμειξη των οικονομικων των νοικοκυριων των γενεων ειναι εντυπωσιακη ακομη. Και μην ακουω οτι επεσαν οι συνταξεις. Δεν χαλανε οι συνηθειες για λιγες απωλειες.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η συνηθης δικαιολογια ειναι πραγματικα η οικιακη οικονομια. Εχεις δει εσυ κλαμα για την απωλεια της συνταξης αντι της μαμας η μονο εγω?
Ποιος δεν έχει δει!
Για αυτό πιστεύω στην αρχική κουβέντα γιατί δεν φεύγουν τα παιδιά από τον σπίτι, ένας βασικός παραγοντας είναι ότι στην Ελλάδα οι γονεις συνήθως δεν ενθαρρύνουν/ σπρώχνουν/αναγκάζουν τα παιδιά να φύγουν και να ανεξαρτητοποιηθούν, ακόμα και όταν μπορούν.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στην Ολλανδία υπήρχε μια ξενάγηση στους νέους φοιτητές στην πόλη. Ήξερα κάποιους ξεναγους που την έκαναν και μου έλεγαν ότι η χειρότερη τους ήταν όταν εμφανιζόταν σαν μπόνους ο Έλληνας πατέρας, ο οποίος κόλλαγε πάνω τους σε όλη την ξενάγηση και έκανε συνέχεια ερωτήσεις.

Επειδή εμφανισιακά δεν μοιαζω με Έλληνα, έχω πέσει σε πολλές περιπτώσεις με Έλληνες γονείς να κάνουν κανονικό bullying στα παιδιά τους. Από την πιθανή συγκατοικιση μέχρι ότι συμβουλή του κωλου μπορείτε να φανταστείτε. Φυσικά όταν έφευγαν οι γονείς, η μαγκιά περισσευε. Προσωπικά ρίχνω περισσότερες ευθύνες στους γονείς για την κατάσταση των τέκνων.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Απ την αλλη ειναι και θεμα κουλτουρας, μιας που δεν υπαρχει η ιδια διαθεση/επιμονη απ τους νεους να φυγουν απ το σπιτι και να ζησουν μονοι τους, ακομα κι οταν μπορουνε. Δινεται λιγοτερο εμφαση στην ανεξαρτησια στην ελληνικη/βαλκανια κουλτουρα και θεωρειται λιγο πολυ δεδομενο οτι ζεις με την οικογενεια μεχρι να φτασεις ενα αλφα εισοδημα, ενω σε πολλες αλλες χωρες θεωρειται τρομερα παραξενο να ζεις με την οικογενεια αν δεν εισαι τελειως απορος.
Ίσως η ερμηνεία σε αυτό να είναι ότι θεωρούμε την οικογένεια πολύ σημαντική.
Κάτι άλλο: Τι μπουρδέλο είναι αυτό ρε παιδιά στα Δυτικά προάστια της Αθήνας; Επισκέφθηκα προχθές φίλο που ζει στο Περιστέρι και κατηφορησαμε πεζοί τη Θηβών μέχρι το Αιγάλεω. Κάθε 5 βήματα κι ένα εμπόδιο, στην κυριολεξία. Οι άνθρωποι με ή σε καροτσάκια, με κινητικά προβλήματα, τα μικρά παιδιά πως κυκλοφορούν εκεί; Καθολική έλλειψη σεβασμού στο συνάνθρωπο. Ντροπή
Μόνο στα δυτικά. Στο κέντρο είναι τέλεια. Δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα.:haha::cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom