Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

D

Delmem38110

Guest
Μονο εγω εχω εξυπηρετηθει απο πολυ αξιολογους υπαλληλους σε τραπεζες; Προφανως οχι ολους αλλα εξακολουθω να επιμενω, ειδικα οι νεοτεροι ανθρωποι ειναι τελειως αλλης νοοτροπιας.

Και οχι μονο σε τραπεζες. Κ σε αλλους χωρους κ μαλιστα σε κακοπληρωμενα ποστα, πετυχαινω συχνα εξαιρετικους νεους εργαζομενους που δειχνουν ζηλο που κανονικα θα ηταν απολυτως κατανοητο να μην εχουν στις συνθηκες με τις οποιες εργαζονται αλλα κ ζουν.
Πάνε στην τράπεζα με έναν δημόσιο υπάλληλο να εξυπηρετήθεις έχοντας και οι δυο τον ίδιο μισθό. (εσύ όμως στον ιδιωτικό τομέα), για να πάρεις στεγαστικό ας πούμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
οι τράπεζες είναι μες ιδιωτικές έχουν εργασιακές συνθήκες δημοσίου.
Οι εργασιακες συνθηκες δημοσιου περιγραφονται στον Δημοσιουπαλληλικο κωδικα και μονο. Οι απ' εξω στα καφενεια δεν ξερω τι βλεπουν, μαλλον το dress code μονο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.279
Ενώ οι εκφράσεις "out of their way" είναι πιο σίκ! Υπάρχουν και άνθρωποι που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα και παλεύουν για τα δικαιώματα τους και για οτι άλλο αξίζουν και το διεκδικούν μάλιστα! Αυτό δεν μπορείς να το κάνεις με κατίφιες και καταθλίψεις.....
Απαντας πανω σε κατι που δεν εχει ειπωθει καν, σε αλλο θεμα τελειως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Ηδη αλλαζει, καθε αλλαγη ειναι αργη. Πριν πεντε χρονια δεν υπηρχε η λεξη γυναικοκτονια κ δεν μπορουσες να καταγγειλεις σεξουαλικη παρενοχληση. Πεντε χρονια μετα ειναι τα παντα αλλιως. Τα ξαδελφια μου που ειναι στα 15 εχουν τρανς συμμαθητρια κ την αποδεχονται ως κοριτσι σαν δεδομενο, δεν αναρωτιουνται καν, ο αυτοπροσδιορισμος ειναι δεδομενος. Πεντε χρονια πριν αυτο θα ηταν ανηκουστο.
Τρανς συναδελφο στο Δημοσιο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.279
Οι εργασιακες συνθηκες δημοσιου περιγραφονται στον Δημοσιουπαλληλικο κωδικα και μονο. Οι απ' εξω στα καφενεια δεν ξερω τι βλεπουν, μαλλον το dress code μονο.
Αυτο ναι, ειναι ελληνικη νοοτροπια παλαιας κοπης. Η αποψαρα του καφενειου χωρις εμπειρια απο μεσα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Η πολιτικη χαρασσεται απο τις επιλογες της πλειοψηφιας.
Ε δεν θα επρεπε ομως! Αν περιμεναμε την πλειοψηφια να δεχτει τις αλλαγες και μετα η ηγεσια να τις επιβαλλει ουτε οι αλλαγες στο οικογενειακο δικαιο επι Πασοκ τη δεκαετια του ογδοντα θα γινονταν ουτε η θεσμοθετηση του γαμου των ομφυλοφιλων και ουτε θα πρεπει να θεσμοθετηθει η υιοθεσια παιδιων αφου δεν το επιθυμει η πλειοψηφια και ουτε διαχωρισμος εκκλησιας κρατους θα γινει ποτε με αυτο το σκεπτικο. Και για να το παω και πιο μακρια η δουλεια στην Αμερικη κακως καταργηθηκε και εγινε πολεμος και χαθηκαν τοσες ζωες για αυτο,. Επρεπε να ρωτησουν την πλειοψηφια που θα ελεγε οχι. Δεν παει ετσι. Οι μεγαλες αλλαγες γινονται απο τολμηρες ηγεσιες και αν ειναι προς τη σωστη κατευθυνση θα τις δεχτει η πλειοψηφία μετα αν δεν ειναι θα αναγκαστουν οι ιθυνοντες να τις παρουν πισω. Δεν μπορει να αποτελει μονιμη δικαιολογια καθε κυβερνησης το πολιτικο κοστος. Ειχε καθε ευκαιρια ο Συριζα να κανει τον διαχωρισμο Εκκλησιας- Κρατους και δεν τον εκανε γιατι φοβηθηκε. Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε και στην τελικη γιατι να με νοιαζει η επιβιωση της καθε κυβερνησης, εγω το καλο της χωρας και το δικο μου θθα κοιταξω οχι του κομματος που ειναι στη κυβερνηση
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Οι εργασιακες συνθηκες δημοσιου περιγραφονται στον Δημοσιουπαλληλικο κωδικα και μονο. Οι απ' εξω στα καφενεια δεν ξερω τι βλεπουν, μαλλον το dress code μονο.
Σε θέλω σε ένα εργοστάσιο στους 40 βαθμούς, όταν θα βλέπεις την υπάλληλο του δήμου να τα κάνει μπικουτι και εσύ να βράζεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Σε θέλω σε ένα εργοστάσιο στους 40 βαθμούς, όταν θα βλέπεις την υπάλληλο του δήμου να τα κάνει μπικουτι και εσύ να βράζεις.
Φυσικα και το εχω κανει πριν παρω θεση πιο πανω απο αυτην με καλυτερους ορους εργασιας. Πολυ ατυχες παραδειγμα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ε δεν θα επρεπε ομως αν περιμεναμε την πλειοψηφια να δεχτει τις αλλαγες και μετα η ηγεσια να τις επιβαλλει ουτε οι αλλαγες στο οικογενειακο δικαιο επι Πασοκ τη δεκαετια του ογδοντα θα γινονταν ουτε η θεσμοθετηση του γαμου των ομφυλοφιλων και ουτε θα πρεπει να θεσμοθετηθει η υιοθεσια παιδιων αφου δεν το επιθυμει η πλειοψηφια και ουτε διαχωρισμος εκκλησιας κρατους θα γινει ποτε με αυτο το σκεπτικο. Και για να το παω και πιο μακρια η δουλεια στην Αμερικη κακως καταργηθηκε και εγινε πολεμος και χαθηκαν τοσες ζωες για αυτο,. Επρεπε να ρωτησουν την πλειοψηφια που θα ελεγε οχι. Δεν παει ετσι. Οι μεγαλες αλλαγες γινονται απο τολμηρες ηγεσιες και αν ειναι προς τη σωστη κατευθυνση θα τις δεχτει μετα αν δεν ειναι θα αναγκαστουν οι ιθυνοντες να τις παρουν πισω. Δεν μπορει να αποτελει μονιμη δικαιολογια καθε κυβερνησης το πολιτικο κοστος. Ειχε καθε ευκαιρια ο Συριζα να κανει τον διαχωρισμο Εκκλησιας- Κρατους και δεν τον εκανε γιατι φοβηθηκε. Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε και στην τελικη γιατι να με νοιαζει η επιβιωση της καθε κυβερνησης, εγω το καλο της χωρας και το δικο μου θθα κοιταξω οχι του κομματος που ειναι στη κυβερνηση
Δεν θα μπορούσαν να ειπωθούν καλύτερα αυτές οι αλήθειες, εύγε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom