Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

D

Delmem38110

Guest
Τριχες. Σημερα το πρωι ειχαμε βαρυ χειρουργειο χωρις. Οπως και πολλες φορες ακομη στο παρελθον. Μη συκοφαντειτε αξιους και χαμηλα αμειβομενους υπαλληλους.
κατά αρχήν και πιο σημαντικό εύχομαι να πήγαν όλα καλά..

κατά δεύτερον στην Θεσσαλονίκη χρηματίζονται κανονικά και αν δεν έχεις χρήματα πεθαίνεις.
μιλάμε πάντα για δημόσια νοσοκομεία.
και έχει συμβεί προσωπικά σε μένα αρετές φορές λόγω ηλικιωμένων γονέων.
σαν τα κοράκια περίμεναν πάντα.
στην επαρχία δε, κάνουν πάρτι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
κατά αρχήν εύχομαι να πήγαν όλα καλά..

κατά δεύτερον στην Θεσσαλονίκη χρηματίζονται κανονικά και αν δεν έχεις χρήματα πεθαίνεις.
μιλάμε πάντα για δημόσια νοσοκομεία.
και έχει συμβεί προσωπικά σε μένα αρετές φορές λόγω ηλικιωμένων γονέων.
σαν τα κοράκια περίμεναν πάντα.
στην επαρχία δε, κάνουν πάρτι.
Εχεις απολυτο δικιο στο οτι η επαρχια υποφερει απο υποστελεχωση και ελλειψη πορων που θεωρειται πολυτελεια η διαθεση τους σε ηλικιωμενους. Καμια σχεση στην Αθηνα. Το ειδα με τα ματια μου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πουθενά στον κόσμο η υγεία δεν είναι δωρεάν απλά τα χρήματα δίνονται με διαφορετικούς τρόπους. Αν εμείς προτιμάμε το υστέρημα να πηγαίνει σε προσλήψεις παπάδων που θα μας σώσουν με θαύματα, πολύ καλώς οι γιατροί ζητούν χρήματα καθώς δεν έχουν την βοήθεια αγίων.
 
D

Delmem38110

Guest
Πουθενά στον κόσμο η υγεία δεν είναι δωρεάν απλά τα χρήματα δίνονται με διαφορετικούς τρόπους. Αν εμείς προτιμάμε το υστέρημα να πηγαίνει σε προσλήψεις παπάδων που θα μας σώσουν με θαύματα, πολύ καλώς οι γιατροί ζητούν χρήματα καθώς δεν έχουν την βοήθεια αγίων.
μιλάμε για ένα σοβαρό θέμα και το ισοπέδωσες.
η υγειά είναι δωρεάν προνόμιο σε όλη την Ευρώπη που εξασφαλίζετε με ένα τέλος που πληρώνει ο καθένας μας σε κάποιο ασφαλιστικό ταμείο.
οι μη έχοντες έχουν επίσης δωρεάν νοσοκομειακή περίθαλψη.
δεν μπορεί ο κάθε γιατρός να ζητάει επιπλέον χρήματα σε δημόσια νοσοκομεία για να κάνει την δουλειά του.
είναι παράνομο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
μιλάμε για ένα σοβαρό θέμα και το ισοπέδωσες.
η υγειά είναι δωρεάν προνόμιο σε όλη την Ευρώπη που εξασφαλίζετε με ένα τέλος που πληρώνει ο καθένας μας σε κάποιο ασφαλιστικό ταμείο.
οι μη έχοντες έχουν επίσης δωρεάν νοσοκομειακή περίθαλψη.
δεν μπορεί ο κάθε γιατρός να ζητάει επιπλέον χρήματα σε δημόσια νοσοκομεία για να κάνει την δουλειά του.
είναι παράνομο.
Λυπάμαι αν δεν μπορείς να το καταλάβεις, οι Ευρωπαίοι πληρώνουν πολύ ακριβά την υγεία μέσω των εισφορών τους και των ασφαλιστικών τους προγραμμάτων και εγγυημένα πολύ ακριβότερα από εμάς.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Τη δωρεάν υγεία τη είδαμε. Είμαστε στις πρώτες θέσεις παγκόσμια σε θανάτους από κοβιτ
 
D

Delmem38110

Guest
Λυπάμαι αν δεν μπορείς να το καταλάβεις, οι Ευρωπαίοι πληρώνουν πολύ ακριβά την υγεία μέσω των εισφορών τους και των ασφαλιστικών τους προγραμμάτων και εγγυημένα πολύ ακριβότερα από εμάς.
ρε φίλε... μιλάμε για χρηματισμό γιατρών σε δημόσια νοσοκομεία και εσύ έχεις σαλπάρει σε θάλασσες βαθείες για να μαζέψεις αχινούς.
μείνε στο θέμα. έξω ζούσα ξέρω τι πληρώνει ο ευρωπαίος και τι ο Έλληνας, όλα πάνε σύμφωνα με τα εισοδήματα. αναλογικά είμαστε στα ίδια επίπεδα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες υπαλλήλων. 1. Υπάλληλοι καριεριστες που έχουν φιλοδοξίες, προσπαθούν να ανελιχθούν, να γίνουν καλύτεροι και αργά ή γρήγορα αποκτούν καλές θέσεις, γίνονται περιζήτητοι και στελέχη των επιχειρήσεων για τις οποίες δουλεύουν, απολαμβάνοντας προνόμια, μπόνους και παροχές.
2. Υπάλληλοι που κάνουν προσωρινά αυτή τη δουλειά για βιοποριστικούς λόγους ή για την απόκτηση εμπειρίας και προσδοκούν στο άμεσο μέλλον να δημιουργήσουν κάτι δικό τους.
3. Υπάλληλοι προσωρινά του ιδιωτικού τομέα που πασχίζουν να μαζέψουν κάθε είδους χαρτί, πλαστό ή μη, εξαγοράζοντας το ή όχι με μοναδικό στόχο να μπουν στο δημόσιο και να τα ξύνουν, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
4. Παλαιοί υπάλληλοι του δημοσίου που τα ξύνουν, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
5. Νέοι υπάλληλοι του δημοσίου που πίστευαν πως θα τα ξύνουν ή περιμένουν να έρθει η ώρα να τα ξύνουν κι αυτοί, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
6. Μπάτσοι και στρατιωτικοί που γεννήθηκαν για να τα ξύνουν, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

Σας/μας αρέσει δεν σας/μας αρέσει έτσι έχει η κατάσταση. Κι όσοι η κατηγορία 3 θα είναι η πλειοψηφία μην περιμένετε κάλους εργοδότες στον καπιταλισμό και σε ένα κράτος που δεν νοιάστηκε ποτέ για τα δικαιώματα των πολιτών του.
Δηλαδή οι καμαριέρες που απασχολείς σε πια κατηγορία ανήκουν. Ή ονειρεύονται να γίνουν διευθύντριες σε πολυεθνικές ή να ανοίξουν δική τους επιχείρηση ή αλλιώς ξύνονται. Δεν ισχύουν αυτά που λες αλλά δεν θα σταθώ εκεί.

Ενώ το ξεκίνησες ωραία προβοκατόρικα ξαφνικά το φλωρεψες. Εγώ ήθελα να το συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο. 'Υπάλληλος το λέει και η λέξη είναι φτιαγμένος να είναι υπό άλλων. Και που σας δίνουμε μισθό ευγνωμοσύνη είναι'. Αφού το ξεκινάς ωραία γιατί το χαλάς και βάζεις εμένα να βγάζω τα κάστανα από τη φωτιά και να γίνομαι αντιπαθής. 😂😂
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δηλαδή οι καμαριέρες που απασχολείς σε πια κατηγορία ανήκουν. Ή ονειρεύονται να γίνουν διευθύντριες σε πολυεθνικές ή να ανοίξουν δική τους επιχείρηση ή αλλιώς ξύνονται. Δεν ισχύουν αυτά που λες αλλά δεν θα σταθώ εκεί.

Ενώ το ξεκίνησες ωραία προβοκατόρικα ξαφνικά το φλωρεψες. Εγώ ήθελα να το συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο. 'Υπάλληλος το λέει και η λέξη είναι φτιαγμένος να είναι υπό άλλων. Και που σας δίνουμε μισθό ευγνωμοσύνη είναι'. Αφού το ξεκινάς ωραία γιατί το χαλάς και βάζεις εμένα να βγάζω τα κάστανα από τη φωτιά και να γίνομαι αντιπαθής. 😂😂
Πάντως εγώ που παρακολουθώ φανατικά το The Cleaning Lady ανακάλυψα πως μια απλή καθαρίστρια μπορεί να γίνει κάλλιστα η νούμερο 2 μαφιόζα του Βέγκας, ευκαιρίες υπάρχουν, οι τυφλοί και οι άχρηστοι δεν τις βλέπουν
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδή οι καμαριέρες που απασχολείς σε πια κατηγορία ανήκουν. Ή ονειρεύονται να γίνουν διευθύντριες σε πολυεθνικές ή να ανοίξουν δική τους επιχείρηση ή αλλιώς ξύνονται. Δεν ισχύουν αυτά που λες αλλά δεν θα σταθώ εκεί.

Ενώ το ξεκίνησες ωραία προβοκατόρικα ξαφνικά το φλωρεψες. Εγώ ήθελα να το συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο. 'Υπάλληλος το λέει και η λέξη είναι φτιαγμένος να είναι υπό άλλων. Και που σας δίνουμε μισθό ευγνωμοσύνη είναι'. Αφού το ξεκινάς ωραία γιατί το χαλάς και βάζεις εμένα να βγάζω τα κάστανα από τη φωτιά και να γίνομαι αντιπαθής. 😂😂
Επειδή το έγραψα ως πραγματική ευγνωμοσύνη σε όσους συνειδητά επιλέγουν να συνταξιοδοτηθούν ως υπάλληλοι προσπαθώντας συνεχώς να βελτιώνονται και να βελτιώνουν και τις επιχειρήσεις που δουλεύουν. Όσοι αγαπούν τη στασιμότητα ή/και τον ξυσαρχιδισμο λογικό να παρεξηγηθουν.

Όσο αφορά τις καμαριέρες μπορείς να τις βρεις σε οποιαδήποτε κατηγορία όπως κάθε άλλο επάγγελμα. Όσο και να σου φαίνεται περίεργο είχα καμαριέρα που σήμερα είναι δικηγόρος, άλλη καθηγήτρια αγγλικών. Καμαριέρα που πλέον έχει συνεργείο καθαρισμού ή άλλη που έχει πλυντήρια. Καμαριέρες που παλεύουν να μπουν στο δημόσιο και κάποιες που τα κατάφεραν και μπήκαν. Είτε ως καθαρίστριες, είτε σε άλλες θέσεις. Καμαριέρες που συνταξιοδοτήθηκαν ως καμαριέρες αλλά από τη θέση υπεύθυνης οροφοκομιας και μία έγινε ρεσεψιονίστ. Καμαριέρες που έφυγαν και στεναχωρήθηκα πολύ που σταμάτησαν να δουλεύουν μαζί μου (αλλά έπρεπε να φύγουν) και άλλες που πήραν μεγάλους μισθούς και μπόνους γιατί τα άξιζαν. Και πολλές, πάρα πολλές που δεν άντεχαν και σταμάτησαν και είτε είναι άνεργες, είτε βρήκαν άλλες δουλειές. Και μεταξύ μας κι εγώ θα σταματούσα. Πρόκειται για εξαιρετικά δύσκολη δουλειά και από τις πλέον απαραίτητες.

Δεν θα ειρωνευομουν ποτέ υπάλληλο που δουλεύει σκληρά. Όποιος θέλει να βρει δράκους ας ψάξει αλλού. Όχι στο δικό μου παραμύθι.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πάντως εγώ που παρακολουθώ φανατικά το The Cleaning Lady ανακάλυψα πως μια απλή καθαρίστρια μπορεί να γίνει κάλλιστα η νούμερο 2 μαφιόζα του Βέγκας, ευκαιρίες υπάρχουν, οι τυφλοί και οι άχρηστοι δεν τις βλέπουν
Δεν το έχω δει αλλά μάλλον ήταν καλή στη δουλειά της. Ήξερε να 'καθαριζει'. 😂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom