Ιρλανδία Έλληνες ταχυδρόμοι στην Ιρλανδία.

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η Ιρλανδία ήταν πάντα ένα μέρος που μου ξύπναγε ωραίες σκέψεις. Είναι η χώρα από όπου κατάγεται η γιαγιά μου και με έναν περίεργο όσο και μυθιστορηματικό τρόπο έφυγε από εκεί γνώρισε τον Έλληνα παππού και έτσι ήρθε στην Ελλάδα. Είναι επίσης ο τόπος που γέννησε τους προγόνους της άλλης μου γιαγιάς που μένει στον Καναδά και σαν μετανάστες πήγαν πριν 3 ή 4 γενιές (δεν θυμάμαι) για να γλιτώσουν από τον τότε μεγάλο λιμό που έπληττε την χώρα. Είναι μια χώρα που κάποιος από πρώτη ματιά θα πει τι κοινό μπορεί να έχει η Ελλάδα με ένα λαό της Βορειοδυτικής Ευρώπης τόσο από θέμα χαρακτήρα αλλά τόσο και από ιστορικά στοιχεία. Έλα μου όμως πως οι Ιρλανδοί είναι οι «Έλληνες της Βόρειας Ευρώπης» όπως πολύ σωστά είχε πει ο Ιρλανδός ποιητής Όσκαρ Ουάιλντ. Η χώρα αυτή ήταν για πολλά χρόνια κάτω από ξένο ζυγό και ελευθερώθηκε μετά από σκληρούς αγώνες. Επίσης μετά τους αγώνες αυτούς έζησε έναν αδυσώπητο εμφύλιο. Στοιχεία εντελώς ίδια με την Ελλάδα όπως επίσης πως και οι δύο λαοί έχουν ανεπτυγμένη πολύ την αίσθηση του χιούμορ, της φιλοξενίας των παραδόσεων τους.

Για όλους αυτούς τους λόγους ένα ταξίδι στην χώρα αυτή ήταν κάτι παραπάνω από επιβεβλημένο μιας και την παρέα την είχα και άκουγε στο όνομα Αχιλλέας (φίλος που λόγω μουσικής ήθελε πάντα να πάει και αυτός εκεί) έμενε μόνο ο τρόπος που θα πάμε για να δούμε την αυθεντική Ιρλανδία, να δούμε τα χωριά της και να γνωρίσουμε τους ντόπιους, μπαίνοντας στα σπίτια τους μιλώντας με αυτούς και να είμαστε μακριά από τα τουριστικά μέρη του Δουβλίνου, όχι ότι δεν είναι ωραία και αυτά (μιας και τα επισκεφθήκαμε) αλλά αυτό το ταξίδι θέλαμε να είναι διαφορετικό.

Ο τρόπος βρέθηκε και φάνταζε ιδανικός. Για 15 μέρες θα ήμασταν στην υπηρεσία των Ιρλανδικών ταχυδρομίων. Θα ταξιδεύαμε τη χώρα με τα βαν του ταχυδρομείου με ελάχιστα λεφτά ή θα γινόμασταν εμείς οι ίδιοι ταχυδρόμοι στα Ιρλανδικά χωριά και όπου μας άρεσε θα σταματάγαμε και θα παίρναμε το βαν της επόμενης μέρας. Έτσι σαν ταχυδρόμοι θα τα ταξιδεύαμε τη χώρα δωρεάν ενώ θα πηγαίναμε στα πιο απομακρυσμένα και παραδοσιακά χωριά της χώρας, χωριά στα οποία ο κόσμος ακόμα μιλάει Ιρλανδικά και όχι Αγγλικά. Και οι 2 μας ήμασταν ενθουσιασμένοι και ανυπόμονοι να αρχίσει το ταξίδι μας στην χώρα των μεγάλων ποιητών…
 

Attachments

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Νίκο...δεν σε προλαβαίνουμε....δεν εχω ακομα διαβασει την Λωζάνη....
Keep walking....γράφεις πολυ ωραία....παω να ξεμπερδεψω με τον πατέρα στην Λωζάνη για να πιασω τους ταχυδρόμους της ιρλανδίας....πάντως εισαι πολυ τυχερο παιδί απο άποψης καταγωγής της οικογένειας σου....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ωραίος τρόπος να ταξιδέψει κανείς! αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί είναι η χώρα των μεγάλων ποιητών? υπάρχει και αντίστοιχη των μικρών ποιητών?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
αυτή τη φορά έχουμε νόμιμες μεταφορές... εκτός και σας πασάρουν κανένα δέμα βόμβα του ΙΡΑ
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Tι πρωτότυπος τρόπος για να γνωρίσεις μια χώρα! Ανυπομονώ να σας "δω" εν ώρα εργασίας!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα βρε συ, σε αγγλοφωνη χωρα βρηκες να το πεταξεις το γαλλικο;
Ή το εκανες για να σπασεις τη μονοτονια...

Αντε ταχυδρομος, ποτε θα μας φερεις το γραμμα;
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Δυνατο ξεκινημα!!!:clap::clap:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
................

Για 15 μέρες θα ήμασταν στην υπηρεσία των Ιρλανδικών ταχυδρομίων. Θα ταξιδεύαμε τη χώρα με τα βαν του ταχυδρομείου με ελάχιστα λεφτά ή θα γινόμασταν εμείς οι ίδιοι ταχυδρόμοι στα Ιρλανδικά χωριά και όπου μας άρεσε θα σταματάγαμε και θα παίρναμε το βαν της επόμενης μέρας.

Έτσι σαν ταχυδρόμοι θα τα ταξιδεύαμε τη χώρα δωρεάν ενώ θα πηγαίναμε στα πιο απομακρυσμένα και παραδοσιακά χωριά της χώρας, χωριά στα οποία ο κόσμος ακόμα μιλάει Ιρλανδικά και όχι Αγγλικά. Και οι 2 μας ήμασταν ενθουσιασμένοι και ανυπόμονοι να αρχίσει το ταξίδι μας στην χώρα των μεγάλων ποιητών…
Nικολάκη γιέ μου, δεν παίζεσαι :clap::clap:

Μόνο μην μας κρατήσεις πολύ σε αγωνία :shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.412
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom