Νορβηγία Ένας Έλληνας, ένας Ούγγρος, μια Κροάτισσα και τρεις Τούρκοι στη Νορβηγία

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Μια μέρα πριν το ταξίδι λοιπόν και τα συναισθήματα μου ήταν ανάμεικτα. Εντάξει ναι, θα πήγαινα στη Νορβηγία , εκπληρώνοντας μια παιδική επιθυμία χρόνων, αλλά από την άλλη θα χαιρετούσα φίλους που με συνόδευσαν σε όλη αυτή την εμπειρία. Βλέπετε διανύοντας τις τελευταίες μέρες μας στην Πολωνία, κάποιοι είχαν ήδη φύγει κάποιοι άλλοι θα έφευγαν κατά την διάρκεια του ταξιδιού μου στον ευρωπαικό βορρά. Λίγο ο ενθουσιασμός, λίγο η άβολη στιγμή του αποχαιρετισμού, λίγο η πολωνική βότκα που ως συνήθως μας συντρόφευσε και εκείνο το βράδυ με έκαναν να μην κλείσω μάτι. Οι ώρες όμως πέρασαν και εγώ επιτέλους πήρα την απόφαση να μαζέψω τα πράγματα μου. Το σπίτι που είχαμε νοικίασει ήταν επί της ουσίας σε ένα μικρό ψαροχώρι, το οποίο δεν είχε κανένα κατάστημα τριγύρω όπου θα μπορούσαμε να προμηθευτούμε τα απαραίτητα. Έτσι έπρεπε να πάρουμε από την αρχή μαζί μας τα πάντα έχοντας όμως στο μυαλό μας τους αυστηρούς κανόνες της Wizzair. Αυτός ήταν κι ο λόγος που δυσκολεύτηκα. ''Μια ακόμη μπλούζα ή ένα ακόμη πακέτο μακαρόνια?''. Μάζευα τα πράγματα μου συλλογιζόμενος το εσωτερικό αυτό δίλλημα. Η απάντηση βέβαια κατέστη προφανής και τα μακαρόνια βρήκαν την θέση τους στο εσωτερικό του σάκου. Oι ακτίνες του ηλίου άρχισαν να μπαίνουν σιγά σιγά στο δωμάτιο υπενθυμίζοντας μου ότι έφτασε η πολυπόθητη στιγμή. Κατεβαίνω λοιπόν στο ισόγειο της εστίας στην οποία όλοι διαμέναμε και μέχρι να κάνω ένα τσιγάρο έκαναν την εμφάνιση τους και οι υπόλοιποι . Ένας Έλληνας, ένας Ούγγρος, μια Κροάτισσα και τρεις Τούρκοι. Όπως ακριβώς σας μαρτύρησα ήδη και από τον τίτλο της ιστορίας μου. Ιστορίας? Πιο πολύ σε ημερολόγιο μου φαίνεται τελικά. Τώρα που το ξανασκέφτομαι θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και η τυπική αρχή ενός ανέκδοτου. Ξέρετε, απ’αυτά με τις εθνικότητες. Εφοδιασμένοι λοιπόν με τα σακίδια μας και περίσσιο ενθουσιασμό ξεκινήσαμε για τον σταθμο τρένων του Πόζναν. Το περιβόητο Poznan Glowny.

Najstarsza-wiata-wrocila-na-dworzec-Poznan-Glowny-foto-poznan.pl-0.jpg


Καπού εδώ λοιπόν ξεκινάει και επίσημα πλέον το ταξίδι μας γιατί ανεπίσημα είχε ξεκινήσει προ πολλού στο μυαλό μου. Επιβιβαζόμαστε στο τρένο, βρίσκουμε τις θέσεις μας και σιγά σιγά παρατηρώντας τις πρώτες σταγόνες βροχής που τόσο ρυθμικά έπεφταν στο παράθυρο μου αποκοιμήθηκα. ''Επόμενη στάση Γκτανσκ'' φώναζε επίμονα η κυριούλα στα μεγάφωνα και αυτή ήταν και η στιγμή που ξύπνησα. Η πολωνική γλώσσα πάντα ηχούσε παράξενα στα αυτιά μου η αλήθεια ειναι. Κατέβηκαμε , επιβεβαιώθηκαμε πως κανένας δεν αποκοιμήθηκε στις καθόλα αναπαυτικές θέσεις του τρένου και πήραμε το πρώτο αστικό που πέρασε για να πάμε στο αεροδρόμιο. Μια ώρα μετά φτάσαμε στο αεροδρόμιο της πόλης στο οποίο έιχα βρεθεί ακόμα μια φορά και που μόνο ευχάριστες αναμνήσεις είχε να μου προσφέρει. Απαραίτητη η βόλτα στα μαγαζιά προκειμένου να σκοτώσουμε την ώρα μας, απαραίτητο και το τσιγάρο στο καπνιστήριο. Η ώρα λοιπόν έφτασε. Και μόνο στη σκέψη ότι θα έμπαινα για ακόμη μια φορά σε αεροπλάνο με έκανε να χαίρομαι σαν μικρό παιδί! Αφού περάσαμε τους απαραίτητους ελέγχους επιβιβαστήκαμε στο αεροπλάνο και χωρίς να σπαταλήσω ούτε στιγμή έπεσα πάλι για ύπνο. Τα επιφωνήματα θαυμασμού των διπλανών μου ήταν τόσο έντονα ώστε κατάφεραν να με ξυπνήσουν. Γεμάτος απορία κοιτάω έξω από το παράθυρο μου και ένα χαμόγελο σχηματίστηκε ασυνείδητα στο πρόσωπο μου. Πετούσαμε πάνω από την Νορβηγία όπως καταλάβατε. Μου ήταν αδύνατο να κρύψω την χαρά μου! Η θέα των φιορδ μου είχε κόψει κυριολεκτικά την ανάσα! Το αεροπλάνο είχε πάρει ήδη την πορεία του για προσγειώση. Αφού λοιπόν αποβιβαστήκαμε και αλλάξαμε τα χρήματα μας σε αντίστοιχα νορβηγικά, τα πρώτα σημάδια του σκανδιναβικού πολιτισμού είχαν κάνει την εμφάνιση τους. Η γλυκύτατη οδηγός του λεωφορείου μας καλωσόρισε στην χώρα της και εμείς πλέον ήμασταν στον δρόμο για το απομονωμένο πλην όμως προικισμένου από τη φύση χωριό. Η διαδρομή άκρως νορβηγική. Μικρά χωριά ξεπρόβαλλαν απο παντού όσο τα φωτάκια από τα μικρά ψαράδικα καραβάκια έδιναν μια λάμψη στο σκοτάδι που μόλις είχε πέσει. Σαν σκηνή από ταινία Σκανδιναβού σκηνοθέτη αποτύπωθηκε στο μυαλό μου. Μετά από λίγο φτάσαμε χωρίς να το καταλάβω στον προορισμό μας. Κατεβήκαμε στην στάση και δεν υπήρχε κανένα δείγμα ανθρώπινης παρουσίας. Ήταν όλα τόσο απόκοσμα όμορφα, τόσο ήσυχα. Μόνο το κύμα του ωκεανού τάραζε γλυκά την ησυχία αυτή. Με λίγο περπάτημα και σχετικά εύκολα βρήκαμε το σπίτι. Το σπίτι που τόσο έντονα ήθελα να δω και τελικά δεν με απογοήτευσε καθόλου. Μπορούσες να πεις πως ξεπήδησε απευθείας από έναν κατάλογο IKEA ή ότι αντικατοπτρίζει πλήρως την σκανδινανική φιλοσοφία του ''hugge'' που μόλις είχα μάθει από σχετικό τουρ στην γειτόνισσα Κοπεγχάγη. Αφού λοιπόν αδειάσαμε τα τρόφιμα στον πάγκο της κουζίνας που θύμιζε προετοιμασία για κάποιου είδους απομόνωση ή πόλεμο, εξερεύνησαμε και τα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού. Ήταν ήδη απόγευμα, το σκοτάδι είχε κάνει την εμφάνιση του προ πολλού οπότε η πρώτη μας μέρα στην επαρχία του Μπέργκεν τελείωσε πριν καν αρχίσει. Η μέρα μας πέρασε βλέποντας ταινία και πίνοντας την αγαπημένη μας πολωνική βότκα που είχαμε προμηθευτεί από τα duty free στο Γκτανσκ. Kάπως έτσι η πρώτη μας μέρα στην πιο βροχερή πόλη της Ευρώπης έφτασε στο τέλος της. Οι επόμενες μέρες θα έκρυβαν περισσότερες ακόμα συγκίνησεις για μας..

2d63c3edb73e52d7e08f5f5362a15095.jpg
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά δεν ξέρω αν ο λεπτομερής τρόπος που γράφω σας αρέσει ή σας κουράζει.Πείτε μου αν είναι να το έχω στο νου μου ;)
Είσαι φοβερός! Συνέχισε έτσι και μη σκεφτείς να κάνεις εκπτώσεις. Αγαπάμε Σκανδιναβία και όσες περισσότερες πληροφορίες δίνεις, τόσο καλυτερα.
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Last edited by a moderator:

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Παναγιώτη αργής?? Γράφεις υπέροχα , περιμένουμε την συνέχεια! Η τελευταία φωτογραφία τα σπάει!!
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Παναγιώτη αργής?? Γράφεις υπέροχα , περιμένουμε την συνέχεια! Η τελευταία φωτογραφία τα σπάει!!
Eυχαριστω πολυ φιλαρακι ;) Αργώ η αλήθεια ειναι λόγω εξεταστικής αλλα ελπίζω να την τελειώσω σύντομα!
Ανυπομονούμε για τη δική σου συνέχεια από Εκουαδόρ!
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Πλάκα κάνεις; Έχουμε πάρει ποπ κορν και είμαστε με τα μάτια καρφωμένα στην οθόνη!!! Ταξιδεύουμε μαζί σου, Πάνο!
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Δεύτερη μέρα λοιπόν στο χωριό Liaskjaeret της Νορβηγίας. Ένα χωριό που όσο δύσκολο μου ήταν να το προφέρω άλλο τόσο εύκολα χαράκτηκε στην καρδιά μου. Καιρό είχα να ξυπνήσω χωρίς τον ήχο από το ξυπνητήρι. Ήχος για του περισσότερους από μας ταυτόσημος με τις υποχρέωσεις, το άγχος και τις δεσμεύσεις. Αυτή τη φορά όμως δεν υπήρχε καμιά δέσμευση για μένα. Μοναδικό μου ξυπνητήρι ήταν οι πρώτες ακτίνες φωτός οι οποίες γρήγορα πλημμύρισαν το δωμάτιο. Άνοιξα τα μάτια μου. Οι υπόλοιποι ακόμα κοιμόντουσαν. Φαινόταν πως ούτε ο σκανδιναβικός ήλιος θα ήταν ικανός να ταράξει τον βαθύ τους ύπνο. Εγώ όμως δεν μπορούσα να κοιμηθώ άλλο. Ούτε καν τα απαραίτητα πέντε λεπτά ακόμα δεν ζητούσα προκειμένου να ξεγελάσω τον εαυτό μου. Εξάλλου λένε πως ζωή είναι το να σηκωθείς μια ώρα νωρίτερα για να ζήσεις μια ώρα παραπάνω. Σηκώθηκα λοιπόν από τo κρεβάτι και πήγα στο παράθυρο να πάρω την πρώτη γεύση της νορβηγικής γοητείας και να αφουγκραστώ την αύρα του τοπίου. Αυτό που αντίκρισα ήταν μοναδικό. Ο ήλιος δεν είχε παρά λίγα λεπτά μόνο κάνει την εμφάνιση του στον ορίζοντα και όλα η περιοχή έμοιαζε λουσμένη με το το ομορφότερο χρώμα απ’ολα. Αυτό της ανατολής. Σκέφτηκα προ στιγμήν να ξυπνήσω τους άλλους. Θα ήταν κάπως εγωιστικό εκ μέρους μου και άδικο για εκέινους να μην βιώσουν την μαγεία της στιγμής.

20170204_083045.jpg


Δεν το σκέφτηκα όμως ιδιαίτερα και γεμάτος ανυπομονησία για την μέρα που μόλις είχε ξημερώσει κατέβηκα στην κουζίνα να πάρω το πρωινό μου. Οι επιλογές λίγες και η ποικιλία περιορισμένη. Βλέπετε δεν ήμασταν σε θέση να μεταφέρουμε όλα εκείνα που θα συνέθεταν το ιδανικό πρωινό. Κάνω και τον καφέ μου, απαραίτητο σ αυτή την περίπτωση για να ανοίξει το μάτι μου και αποφασίζω να τον απολαύσω στο μικρό μπαλκόνι της σοφίτας. Εκεί ένιωσα πως ήταν η κατάλληλη στιγμή για να κάνω κάτι που συνηθίζω να κάνω σε κάθε ταξίδι μου. Να αφιερώσω λίγο χρόνο για μένα. Λίγο χρόνο να εμβαθύνω στις σκέψεις μου και να αναλύσω την ψυχοσύνθεση μου. Ήταν η κατάλληλη στιγμή πίνοντας τον ζεστό καφέ μου και παρατηρώντας σκηνές που έμοιαζαν να έχουν ξεπηδήσει απο κάποιο ακυκλοφόρητο πίνακα του Μονέ. Παρατηρώντας όμως τα ψαράδικα πλοία να ταράζουν τα μέχρι τότε γαλήνια νερα του ωκεανού η ώρα πέρασε και οι υπόλοιποι ξύπνησαν. Αφου απόρησαν με την απροσδόκητα ηλιόλουστη μέρα πήραν και αυτοί με την σειρά τους το πρωινό τους. Η μέρα είχε ήδη ξεκινήσει. Ήταν καιρός για μας να κάνουμε το πλάνο της ημέρας. Αποφασίσαμε αρχικά να εξερευνήσουμε την γύρω περιοχή.

20170204_114901.jpg


20170204_114804.jpg


Ο ήλιος γρήγορα εξαφανίστηκε με σκανδιναβικές διαδικασίες και τα σύννεφα πήραν τη θέση τους στον νορβγηγικό ουρανό. Παρόλα αυτά η θερμοκρασία ήταν επιτρεπτή για τα μεσογειακά μου δεδομένα και έτσι η διάθεση μου είχε φτάσει ήδη στα ύψη. Στα ύψη όπως ακριβώς και ο στόχος που είχαμε θέσει. Θέλαμε να φτάσουμε στην κορυφή του βουνού στους πρόποδες του οποίου βρισκόταν και το σπίτι μας. Γεμάτοι περίσσιο ενθουσιασμό ξεκινήσαμε για την μικρή μας περιπλάνηση η οποία θα έτρεφε την ακόρεστη δίψα μας για περιπέτεια και ανακάλυψη. Βέβαια φάνηκε πως δεν είχα προετοιμαστεί καταλλήλως για κάτι τέτοιο καθώς τα παπούτσια μου γλιστρούσαν επικίνδυνα στα ποτισμένα από την βροχή βράχια. Έτρεξα λοιπόν πίσω στο σπίτι και για πρώτη φορά αναγκάστηκα να αποχωριστώ τα ταλαιπωρημένα πλην όμως τίμια κόκκινα all star παπούτσια μου που με είχαν συντροφεύσει πιστά σε όλη την εμπειρία του Erasmus. Αφού λοιπόν έβαλα κάτι πιο ‘’χειμερινό’’ έτρεξα πίσω στα παιδιά που ανυπόμονοι με περίμεναν. Ήταν τώρα πια όλα έτοιμα. Γελώντας και δίχως να κρύψουμε τη χαρά μας για την εμπερία που θα μας περίμενε ξεκινήσαμε.

20170203_132241.jpg


Όπως προανέφερα παραπάνω το έδαφος ήταν αρκετά γλιστερό και έτσι τα πρώτα μας βήματα έγιναν με προσοχή. Δεν είχαμε παρά μόνο εξοπλιστεί με το απρόβλεπτο και την άγνοια κινδύνου όπως επίμονα πρόσταζε και το νεαρό της ηλικίας μας. Το τοπίο ήταν τόσο όμορφο, τόσο άγριο και παράλληλα φιλικό. Προσιτό και δυσπρόσιτο την ίδια στιγμή. Είναι η στιγμή που ένιωσα πως μπροστά μου απλώνεται ένας καινούργιος κόσμος έτοιμος να τον ανακαλύψω. Ένας κόσμος ολότελα διαφορετικός που ακόμα και το κάθε μικρό προσεκτικό μου βήμα θα με έφερνε όλο και πιο κοντά του. Είχαμε ήδη προχωρήσει αρκετά και νίωσαμε την ανάγκη να κάνουμε μια μικρή στάση για ξεκούραση πλαί σε ενα ποταμάκι. Έκλεισα για λίγο τα μάτια μου. Φανταζόμουν αυτόν τον γλυκό ήχο του νερού ως το καταλληλότερο σάουντρακ στο δικό μου ταξιδιωτικό ντοκιμαντέρ του οποίου το σενάριο έγραφα μόνο εγώ. Εγώ και η φαντασία μου.

20170203_135508.jpg


20170203_133555.jpg


Αφού πήραμε τις απαραίτητες ανάσες αποφασίσαμε να συνέχισουμε. Τα ρυάκια και οι μικρές λιμνούλες έδωσαν τη θέση τους σε βαλτώδεις περιοχές και χαμηλή βλάστηση. Σκεφτήκαμε λίγο να τα παρατήσουμε. Βέβαια οι ενδοιασμοί αυτοί δεν στάθηκαν ικανοί να μας λυγίσουν. Αποφασίσαμε να συνεχίσουμε απλά τώρα με πιο προσεκτικά και σταθερά βήματα. Καταβεβλημένοι από την κούραση και από το ενοχλητικό ψιλόβροχο σταματήσαμε να μιλάμε και απλά προχωρούσαμε ο ένας πίσω από τον άλλον. Κάπου εκεί ήταν που συνειδητοποιήσαμε πως ένας από την παρέα δεν μας ακολοθούσε πια. Δεν πανικοβληθήκαμε ιδιαίτερα. Ξέραμε ότι είναι το πιο μοναχικό μέλος στην παρέα και υποθέσαμε πως πήρε την απόφαση να χαράξει την δικιά τη πορεία. Παρόλα αυτά φωνάζαμε βροντερά το όνομα του μέχρι να τον βρούμε. Οι φωνές μας αντιλαλούσαν έντονα στο βουνό μέχρι που ευτυχώς ένας από μας τον εντόπισε να προχωράει σε μια διαφορετική κατεύθυνση από τη δική μας. Ευτυχώς δηλάδη, δεν θέλαμε σε καμιά περίπτωση να επιβεβαιώσουμε τις περιβόητες κλισέ στιγμές απο ταινίες τρόμου. Ή ακόμα να ζήσει ο φίλος μας στιγμές Survivor για να κάνω και την ιστορία μου πιο επίκαιρη. Δώσαμε λοιπόν ραντεβού μαζί του στην κορυφή του λόφου. Καθώς πλησιάζαμε η θέα μας εκόβε την ανάσα όσο ένας νορβηγός βοσκός που έγνεφε χαριτωμένα προς το μέρος μας μας έφτιαξε τη διάθεση. Απέμεναν μόλις λίγα βήματα πρός την κορυφή και το μέχρι τότε αργό βάδισμα μας μετατρέπη σε τρέξιμο μικρού παιδιού. Ναι ήμασταν πλέον εκεί. Μετά από τόσες ώρες περπάτημα και κόυρασης ήμασταν εκεί. Ξεχνούσες τα πάντα μολις κοιτούσες εκείνη τη θέα. Συλλογίστηκα για ακόμη μια φορά πόσο τυχερός ήμουν. Αφού έφτασε στην κορυφή κι το άλλο παιδί βγάλαμε τις απαραίτητες φώτογραφίες και γράψαμε τα ονόματα μας σε ένα βιβλίο πάνω στο οπόιο ήταν ζωγραφισμένη η νορβηγική σημαία. Σχεδον ξεθωριασμένη από το πέρασμα του χρόνου. Ήμουν τόσο ενθουσιασμένος. Θαρρείς πως ήμουν ο πρώτος που κατέκτησε την κορυφή των Ιμαλαιών. Υπερβολική η αντίδραση μου? Ίσως. Αλλά ποιος δεν αντιδρά με ανάλογο ενθουσιασμό όταν κατακτά κορυφές στη ζωή του? Κορυφές τόσο με την κυριολεκτική αλλά και με την συμβολική έννοια του όρου.

20170203_150216.jpg


Χαζέψαμε λοπόν για αρκέτη ώρα την θέα των φιορδ μέχρι που ο τσουχτερός αέρας μας ανάγκασε να πάρουμε σιγά σιγά τον δρόμο της επιστροφής προς το καταφύγιο μας όπως χαρακτηριστικά αποκαλούσαμε το σπίτι μας. Η επιστροφή εμφανώς πιο έυκολη. Μετά από αρκετή ώρα περπάτημα και όντας τρομερά κουρασμένοι επιτέλους φτάσαμε. Καιρό είχε ο ήχος των κλειδιών στην πόρτα να ακουστεί τόσο γλυκα στα αυτιά μου. Κάναμε το απαραίτητο μπάνιο για να φύγει η λασπη από πάνω μας. Μια λάσπη που χωρίς υπερβολή μας έκανε να μοιάζουμε με πλάσματα της ξακουστής σκανδιναβικής μυθολογίας. Πλέον όντας καθαροί και ξεκούραστοι μαγείρεψαμε το βραδινό μας το οποίο για ακόμη μια φορά θα ήταν μακαρόνια (τι πρωτότυπο!). Βλέποντας ταινία και ρίχνοντας κλεφτές ματιές στο παράθυρο με την προσμονή του βορείου σέλας πέρασε και η δέυτερη μέρα του ταξιδιού μας. Ίσως πιο η πιο ‘’φυσιολατρική’’ μέρα που είχα ζήσει ποτέ. Τα φώτα έσβησαν. Οι επόμενες μέρες θα έκρυβαν εμπειρίες που ούτε ακόμα η αδάμαστη φαντασία μου θα μπορόυσε ποτέ να μου προσφέρει...
 
Last edited:

giouloulou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σποράδες
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Άντεεε συνέχισέ την!! Έχει λίγους μήνες που γύρισα κι εγώ από Εράσμους και σε νιώθω απόλυτα!
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Άντεεε συνέχισέ την!! Έχει λίγους μήνες που γύρισα κι εγώ από Εράσμους και σε νιώθω απόλυτα!
Θα την συνεχισω σύντομα! Είμαι σίγουρος ότι και οι δικές σου εμπειρίες θα είναι εξίσου ενδιαφέρουσες...erasmus είναι αυτό! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom