Βουλγαρία Ρουμανία Σερβία Ένα καραβάνι, σε Βουλγαρία, Ρουμανία και Βελιγράδι. (Αύγουστος 2018)

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Επίλογος

Θα κλείσω την ιστορία μου με έναν μικρό απολογισμό, όπως πάντα.

Χιλιόμετρα: 3.800
Έξοδα για 4μελή οικογένεια.
Καύσιμα: 210€ (LPG και λίγη βενζίνη)
Διόδια και βινιέτες: Εξωτερικό 21,5€ / Ελλάδα: 70€
Διαμονή: 300€
Βραδινό φαγητό: 255€
Είσοδοι σε μουσεία και αξιοθέατα: 70€

Όπως έγραψα και στην αρχή της ιστορίας μου, αν και εγώ είχα αποφασίσει, σχεδιάσει και οργανώσει το ταξίδι αυτό, λίγο πριν ξεκινήσουμε δεν ένιωθα να με ικανοποιεί τόσο πολύ και αν είχα την δυνατότητα θα το άλλαζα. Ο κύριος λόγος ήταν μάλλον ότι θα περνούσαμε από μέρη λίγο – πολύ γνωστά και τόσα μα τόσα μέρη μας περίμεναν εκεί έξω στην Ευρώπη να τα γνωρίσουμε.
Τελικά όμως βγήκε ένα όμορφο ταξίδι, με εκπλήξεις και αναπάντεχα όμορφες πόλεις.

Στο φετινό ταξίδι, οργανωτικά, πέτυχα κάτι σημαντικό. Με τις διήμερες διανυκτερεύσεις στο ίδιο μέρος, κατάφερα να μην κυριαρχήσει η κούραση από τα πολλά χιλιόμετρα του ταξιδιού, που πέρυσι μας άφησε μία «πικρή γεύση» όταν αυτό τελείωσε.
Ένα μειονέκτημα θα εύρισκα και αυτό έχει να κάνει κυρίως με τις προσωπικές μου προτιμήσεις. Καθ’ ότι φυσιολάτρης, προτιμώ στα ταξίδια μας το μισό τουλάχιστον μέρος αυτών να είναι αφιερωμένο στην φύση. Φέτος εκτός από την καταπληκτική Τρανσφαγκαρασάν και λίγο στα μοναστήρια του Ιβάνοβο, η φύση ήταν απούσα από το ταξίδι μας. Ελπίζω να επανορθώσω του χρόνου.

Δύο είναι οι χώρες που κυριάρχησαν σε αυτό το ταξίδι, η Βουλγαρία και η Ρουμανία.
Καλή δεν λέω η Βουλγαρία, αλλά η Ρουμανία είναι μέσα στην καρδιά μου. Δύο ταξίδια έχουμε κάνει σε αυτήν και σκέφτομαι πως θα καταφέρω να πάμε πάλι εκεί, σε κάποιο μελλοντικό μας road trip.
Ίσως προκύψει και ένα έκτακτο, επαγγελματικό, μες τις αρχές του 2019 ώστε να την δούμε και Χειμώνα. Θα δούμε.

Τα χρόνια που ταξιδεύουμε όλοι αυτοί οι άνθρωποι παρέα, έχουμε μια συνήθεια, που κρατάμε απαρέγκλιτα την τελευταία πάντα ημέρα. Μέσω των walkie talkie, ένας – ένας, μικροί και μεγάλοι λέμε το top 3 των πόλεων – αξιοθέατων που μας εντυπωσίασαν. Φέτος επειδή τα walkie talkie μας έκαναν νερά στον γυρισμό, ψηφίσαμε και βγάλαμε την παρακάτω κατάταξη.

1. Σιμπίου 13 ψήφοι
2. Τιμισοάρα 9 ψήφοι
3. Παλάτι Πέλες 7 ψήφοι
4. Τρανσφαγκαρασάν 6 ψήφοι
5. Κάστρο στην Χουνεντοάρα 5 ψήφοι
6. Φιλιππούπολη 4 ψήφοι
7. Μονή Ρίλας και Σόφια από 3 ψήφους
8. Μελένικο, μοναστήρι στην Curtea, μουσείο Άστρα από 2 ψήφους
9. Μουσείο Τέσλα, Δούναβης, Άγιος Σάββας, εκκλησία Κων/νου και Ελένης(Φιλιππούπολη), 1 ψήφο το κάθε ένα.
Και από μία ψήφο σε όλα, από τον μικρό της παρέας μας, ο οποίος δεν ήξερε τι να πρωτοψηφίσει, αφού του άρεσαν όλα.:)

Έκπληξη μου προκάλεσε το γεγονός ότι κανένας δεν ψήφισε την Σιγκισοάρα, που προσωπικά πιστεύω ότι είναι μία από τις ομορφότερες πόλεις της Ρουμανίας (μοιράζεται το βραβείο με το Σιμπίου). Τελικά οι συνθήκες που επικρατούν κατά την διάρκεια μιας επίσκεψης, επηρεάζουν την γνώμη που θα σχηματισεις για ένα μέρος. (Εκείνη την ημέρα είχε πολύ κόσμο και μεγάλη ζέστη).
Τα αποτελέσματα βέβαια είναι λίγο «πλαστά», γιατί δεν είδαν όλοι τα ίδια πράγματα, μιας και για κάποιες ημέρες είχαμε χωριστεί σε δύο ομάδες. Είναι όμως πιστεύω ενδεικτικά για το τι κυριάρχησε στις προτιμήσεις της παρέας.

Το δικό μου top3 είναι:
Τρανσφαγκαρασάν: έχω μία προτίμηση στην φύση, αλλά κατά γενική ομολογία είναι καταπληκτική, θα την επισκεφτώ και περπατήσω σίγουρα πάλι.

Τιμισοάρα: Το χάι λάιτ για εμένα του ταξιδιού, πολύ σημαντικό ρόλο βέβαια έπαιξε ότι δεν ήξερα σχεδόν τίποτα γι’ αυτήν.

Φιλιππούπολη: αν και είχα διαβάσει αρκετές ιστορίες γι’ αυτήν και είχα δει πολλές φωτογραφίες της, δεν έχασε το ενδιαφέρον της και με εξέπληξε ευχάριστα.
Βέβαια, προσωπικά έβγαλα από την ψηφοφορία το Σιμπίου και την Σιγκισοάρα, τις οποίες είχα δει σε προηγούμενο ταξίδι κι έτσι ψήφισα μόνο για ότι καινούριο είδα σε αυτό το ταξίδι. Διαφορετικά η προσωπική κατάταξη θα ήταν άλλη;).

Τα ταξίδια στην βαλκανική είναι πολύ οικονομικά και αυτός είναι ένας από τους λόγους που την εξερευνούμε τόσο εκτεταμένα.
Τώρα βρίσκεται στα σκαριά το νέο, κυρίως βαλκανικό, καλοκαιρινό, οδικό ταξίδι μας, το οποίο όμως πολύ με βασανίζει, γιατί ξεπερνά αρκετά το μπάτζετ μας και δεν ξέρω πως θα το φέρω στα μέτρα μας.
Κάτι θα σκεφτώ, δε με φοβάμαι, :) χρόνο μπροστά μας έχουμε.

Ευχαριστώ όσους έκαναν τον κόπο να διαβάσουν την ιστορία μου και να εμψυχώσουν με τα μηνύματά τους και τα like τους.
Υγεία και καλά ταξίδια να έχουμε όλοι.

Η ιστορία μου τελείωσε, οπότε μπορεί να μεταφερθεί από κάποιον moderator (βλέπε @katkats ή @silversurfer ) στις ολοκληρωμένες.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Η ιστορία αυτή είναι μία από τις αγαπημενες μου ιστορίες στο φόρουμ! Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που ταξιδεύετε, και πόσα πολλά προσφέρετε στα παιδιά σας :hug:
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Η ιστορία αυτή είναι μία από τις αγαπημενες μου ιστορίες στο φόρουμ! Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που ταξιδεύετε, και πόσα πολλά προσφέρετε στα παιδιά σας :hug:
Σε ευχαριστώ πολύ.
Και για εμένα η ικανοποίηση των παιδιών είναι πολύ σημαντικός λόγος για να κάνω όλη αυτή την προσπάθεια. Και ακόμα μεγαλύτερη ικανοποίηση μου προσφέρει το γεγονός ότι αν και κάποια από αυτά μεγάλωσαν και έγιναν φοιτητές πια, περιμενουν με ανυπομονησία το επόμενο οδικο ταξίδι μας( θα έχει βεβαια και Βενετία μέσα που είναι ένα μεγάλο δέλεαρ):)
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Να είστε γεροί και δυνατοί και πάντα να πραγματοποιείτε όμορφα ταξίδια.
Αυτό που κάνετε τόσοι άνθρωποι μαζί είναι κάτι μοναδικό.
Μπράβο σας!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Να είστε γεροί και δυνατοί και πάντα να πραγματοποιείτε όμορφα ταξίδια.
Αυτό που κάνετε τόσοι άνθρωποι μαζί είναι κάτι μοναδικό.
Μπράβο σας!
Σε ευχαριστώ πολύ @Klair .
Να είσαι κι εσύ καλά, να ταξιδευεις και να γράφεις αυτες τις όμορφες ταξιδιωτικες ιστορίες σου.:)
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Έκπληξη μου προκάλεσε το γεγονός ότι κανένας δεν ψήφισε την Σιγκισοάρα, που προσωπικά πιστεύω ότι είναι μία από τις ομορφότερες πόλεις της Ρουμανίας
Και εμείς την Σιγκισοάρα την λατρέψαμε

το επόμενο οδικο ταξίδι μας( θα έχει βεβαια και Βενετία μέσα που είναι ένα μεγάλο δέλεαρ):)
@vasiliss ανεβάζεις πολύ τον πήχη...αντε να περάσει τώρα ένας χρόνος!!!!

Σε θεωρώ ήρωα που καταφέρνεις και ταξιδεύετε τόσα άτομα παρέα και στο χω ξαναπεί..
Προσωπικά μου έχουν πει πολλοί που ακούνε ότι ταξιδεύουμε να κανονίσουμε το επόμενο μαζί τους και εγώ το ψιλοαποφεύγω να σου πω την αλήθεια..ο σημαντικότερος λόγος είναι ότι θέλω να δω όσα περισσότερα μπορώ και φοβάμαι μήπως με κρατήσουν πίσω..μόνο με την αδερφή μου και τον γαμπρό μου έχουμε κάνει δύο ταξίδια και αυτό γιατί ξέρουμε ότι θα ακολουθήσουν παντού και φυσικά μοιράστηκαν και καλύτερα τα έξοδα όπως η ενοικιαση του αυτοκινήτου και κάποια τετράκλινα δωμάτια.
Θαυμάζω πραγματικά τον προγραμματισμό σου...μπράβο!!!
Επίσης οι ιστορίες σου να ξέρεις θα με βοηθήσουν σε μελλοντικά μου ταξίδια, καθώς τα οδικά σαν οικογενειάρχες πια είναι μια καλή και οικονομική λύση..όταν θα έρθει ο καιρός θα σε συμβουλευτώ να ξέρεις!!!;)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Και εμείς την Σιγκισοάρα την λατρέψαμε



@vasiliss ανεβάζεις πολύ τον πήχη...αντε να περάσει τώρα ένας χρόνος!!!!

Σε θεωρώ ήρωα που καταφέρνεις και ταξιδεύετε τόσα άτομα παρέα και στο χω ξαναπεί..
Προσωπικά μου έχουν πει πολλοί που ακούνε ότι ταξιδεύουμε να κανονίσουμε το επόμενο μαζί τους και εγώ το ψιλοαποφεύγω να σου πω την αλήθεια..ο σημαντικότερος λόγος είναι ότι θέλω να δω όσα περισσότερα μπορώ και φοβάμαι μήπως με κρατήσουν πίσω..μόνο με την αδερφή μου και τον γαμπρό μου έχουμε κάνει δύο ταξίδια και αυτό γιατί ξέρουμε ότι θα ακολουθήσουν παντού και φυσικά μοιράστηκαν και καλύτερα τα έξοδα όπως η ενοικιαση του αυτοκινήτου και κάποια τετράκλινα δωμάτια.
Θαυμάζω πραγματικά τον προγραμματισμό σου...μπράβο!!!
Επίσης οι ιστορίες σου να ξέρεις θα με βοηθήσουν σε μελλοντικά μου ταξίδια, καθώς τα οδικά σαν οικογενειάρχες πια είναι μια καλή και οικονομική λύση..όταν θα έρθει ο καιρός θα σε συμβουλευτώ να ξέρεις!!!;)
Λία σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Σίγουρα δεν ταιριάζουν όλα σε όλους, ούτε πάντα ταξιδεύαμε με αυτόν τον τρόπο και δεν πιστεύω ότι αυτό θα κρατήσει για πάντα. :) Βέβαια ένα μεγάλο μέρος των ταξιδιών μας τα κάναμε από παλιά με παρέα, την ίδια δοκιμασμένη, πάντα.
Οι ανάγκες και τα θέλω μας αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου, φαντάζομαι θα το καταλάβεις κι εσύ τώρα που έγινες μανούλα.
Τα ταξίδια μας αυτά ήταν ένα τυχαίο πείραμα, που τελικά πέτυχε.
Βέβαια όλοι μας κάναμε πολλές υποχωρήσεις για να φτάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα. Πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτά που κερδίζουμε είναι περισσότερα και γι' αυτό συνεχίζουμε έτσι. Όταν αισθανθώ ότι δεν με γεμίζει αυτό που κάνουμε σίγουρα θα το σταματήσω.
Καμιά φορά πιάνω τον εαυτό μου να νοσταλγώ την ευελιξία του μοναχικού ταξιδιού, αλλά είπαμε κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.
Ένας πολύ σημαντικός λόγος για εμάς, όπως έχω ξαναγράψει, είναι και τα παιδιά μας, τα οποία με όλη αυτή την μεγάλη παρέα περνάνε φανταστικά και ποτέ δεν βαριούνται.;)
Σου εύχομαι τα καλύτερα, σε εσένα και τα παιδιά σου. (είναι τυχερά που έχουν μια ταξιδιάρα μαμά που θα τους μεταδώσει την αγάπη της αυτή για τα ταξίδια):clap:
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες
θεωρω ηρωικο το γεγονος της οργανωσης οδικων ταξιδιων για τοσο μεγαλο αριθμο ατομων σιγουρα διαφορετικών μεταξυ τους
εγω μονο για 4 και με πιανει ζαλαδα(ο ενας θελει φυση ,ο άλλος γκουρμε φαγητο,ο τριτος μουσεια και ο τεταρτος δεν ξεκουναει ευκολα)
το θεμα του χρονου που διαθέτεις σε κάθε μερος και των μετακινήσεων είναι μεγαλο και προβληματιζει ιδιαιτερα σε οδικα αποστασεων σε συναρτηση με τον συνολικα διθεσιμο χρονο του ταξιδιου
σου ευχομαι να συνεχισεις να ταξιδευεις με οποιον τροπο επιθυμεις αρκει μετα να μας αφηγησε τα οσα ειδες και βιωσες μεσα από αυτά.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
σου ευχομαι να συνεχισεις να ταξιδευεις με οποιον τροπο επιθυμεις αρκει μετα να μας αφηγησε τα οσα ειδες και βιωσες μεσα από αυτά.
Σε ευχαριστώ πολύ @damasta
Τα ενθαρρυντικά σχόλια των συνταξιδιωτών μου, μου δίνουν δύναμη να συνεχίζω την προσπάθεια αυτή και τα δικά σας μηνύματα μου δίνουν το θάρρος να συνεχίσω να γράφω τις ταξιδιωτικές μου ιστορίες.:)
Η αλήθεια είναι ότι όταν γυρίζω από ένα ταξίδι, ξεκινάω με ενθουσιασμό την αφήγησή του, αλλά κάπου στην μέση "ξεφουσκώνει" αυτός ο ενθουσιασμός. :rolleyes-80:
Όμως δεν μου αρέσει να αφήνω κάτι στην μέση και έτσι τελικά τις ολοκληρώνω. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom