Ένα φλουρί, μία υπόσχεση και το όρος Κιλιματζάρο!

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
08/02/2020
Ώρα 19:00 το απόγευμα

Άλλη μία συνάντηση του Travelstories λαμβάνει χώρα στη Θεσσαλονίκη, για το καλό της νέας ταξιδιωτικής χρονιάς (που να ξέραμε τι θα επακολουθούσε…). Γνώρισα νέα άτομα, συνάντησα ήδη γνώριμα πρόσωπα, συζητήσαμε για τα ταξίδια μας και για τα νέα ταξιδιωτικά μας πλάνα, ήπιαμε και γελάσαμε!

Οι βασιλόπιτες τρεις με ισάριθμα φλουριά. Κόπηκαν οι πίτες και τα κομμάτια μοιράστηκαν στους ταξιδιώτες της συνάντησης. Έχουν βρεθεί τα δύο φλουριά και το τρίτο άφαντο… Ενώ μιλώ με συμφορουμήτες ακούω κάποια στιγμή τους άλλους που ψάχνουν ένα τρίτο φλουρί. Κοιτώ το κομμάτι μου, που δεν το έχω αγγίξει σχεδόν, και λέω λες;… Και όντως, το τρίτο φλουρί ήταν στο δικό μου κομμάτι! Η χαρά μου μεγάλη, καθώς σπάνια πετυχαίνω φλουρί στις βασιλόπιτες. Εκείνη την ώρα έδωσα μία υπόσχεση στο εαυτό μου και την άλλη μέρα την έγραψα και δημόσια εδώ στο φόρουμ :"Το φλουρί το έταξα και θα το εναποθέσω, που αλλού, σε κάποιο βουνό! Οι επιλογές είναι δύο και είναι μεταξύ της οροσειράς των Ιμαλαΐων και του Κιλιμαντζάρου"...


23/06/23
Ώρα 00:00 τα μεσάνυχτα

Ο φακός στο μέτωπο μου φωτίζει μόλις δύο τρία μέτρα μπροστά. Ρίχνω μια τελευταία ματιά στον εξοπλισμό μου. Νερό, μία μπάρα με ζάχαρη, μπαλακλάβα, κουκούλα, δύο ζεύγη γάντια, έλεγχος των μπατών και φυσικά το φλουρί σε ασφαλή θήκη στο σακίδιο μου. Γυρνώ προς τον αδερφό μου και τον ρωτώ:
- Έτοιμος;
- Έτοιμος!
- Πάμε…
Είμαστε στο όρος Κιλιματζάρο και πιο συγκεκριμένα στο Barafu camp, σε υψόμετρο 4673μ πάνω από το επίπεδο της θάλασσας. Σκόπος μας είναι να φτάσουμε στη κορυφή Uhuru, του κρατήρα Kibo, τη ψηλότερη του όρους. Για να το πετύχουμε πρέπει να διανύσουμε 5 χλμ ακόμα και να καλύψουμε 1222μ ανύψωσης κάτω από αντίξοες συνθήκες μέσα στη νύχτα…

Κατά τη διάρκεια της ανάβασης βίωσα πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και είπα πρώτη φορά στη ζωή μου «τώρα κάνει κρύο»! Υπήρξαν στιγμές που έχασα το κουράγιο μου και νόμισα ότι δεν θα τα καταφέρω. Η έλλειψη φωτός σε συνδυασμό με το κρύο με έκαναν πολλές φορές να χάσω την αίσθηση του χώρου και του χρόνου και ο νους μου έπαιζε παιχνίδια… Όταν βγήκαν οι πρώτες ακτίνες του ήλιου, τότε κατάλαβα ότι θα τα καταφέρω!

Έχουμε φτάσει στο Stella point και πρέπει να διανύσουμε άλλα 700μ. με ανύψωση 200μ. Είμαστε στο τελικό στάδιο. Μετά από 7 ώρες πεζοπορίας και πολύ κουράγιο ήρθε η στιγμή που έβγαλα το φλουρί από το σακίδιο μου, έκανα μία ταξιδιωτική ευχή και το εναπόθεσα στη «Στέγη της Αφρικής»! 5895μ.- ❤✌❤

DSC01624.JPG

DSC01616.JPG
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τι τέλειο να εκπληρώνεις μια υπόσχεση (στον εαυτό σου πρώτα) και να πετυχαίνεις έναν στόχο! Και στα επόμενα!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μικρούλα μου , σου εύχομαι όσο μεγαλώνεις τόσο ψηλότερα να ανεβαίνεις. :icon_biggrin:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καταπληκτική εμπειρία, μπράβο για την επιμονή σου! :)
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Δεν θυμόμουν ότι είχες κερδίσει ένα από τα φλουριά Τανια μου στην πίτα του '20!!!Πάντα τυχερή & πάντα ταξιδιάρα!!!Και το επόμενο να είναι του '24 και να το πας στο ψηλότερο απωθημένο σου!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και ακόμα καλύτερα εύχομαι.
Εσύ όταν εύχεσαι και βοηθάς όλα γίνονται! Ευχαριστώ 😊
Τι τέλειο να εκπληρώνεις μια υπόσχεση (στον εαυτό σου πρώτα) και να πετυχαίνεις έναν στόχο! Και στα επόμενα!
Όταν περνάει απο το δικό μου χέρι μόνο και δεν συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος αναβολής, τις υποσχέσεις μου τις κρατάω πάντα! Όταν μεσολαβούν και άλλοι για να κρατήσω μία υπόσχεση, τότε βράστα... :lol:
Μικρούλα μου , σου εύχομαι όσο μεγαλώνεις τόσο ψηλότερα να ανεβαίνεις. :icon_biggrin:
Θα βογκήξει το πνευμόνι κ. Μάκη! :icon_cheesygrin: Ευχαριστώ! ❤
Καταπληκτική εμπειρία, μπράβο για την επιμονή σου! :)
Ποιά επιμονή; Υπομονή έκανα...8 μέρες χωρίς μπύρα σε ταξίδι, το διανοείσαι;;; :p Ευχαριστώ!
Γραφεις πολυ ωραια... με μετεφερες εκει...
Σε ευχαριστώ πολύ! 🙂
Δεν θυμόμουν ότι είχες κερδίσει ένα από τα φλουριά Τανια μου στην πίτα του '20!!!Πάντα τυχερή & πάντα ταξιδιάρα!!!Και το επόμενο να είναι του '24 και να το πας στο ψηλότερο απωθημένο σου!!!
Κοπελιά για να ξανά κερδίσω φλουρί σε πίτα θα περάσει 10ετία τώρα...δεν το 'χω σου λέω! Και αυτό που μου έτυχε, κατα λάθος έπεσε σε μένα :haha:
Στη περίπτωση πάντως που μου πέσει κανα φλουρί γενικώς το 2024, καλά να είμαστε πρώτα, θα το κάνω μία βόλτα στα Παμίρ! Ευχαριστώ Βίκη μου! 😘
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τα πρώτα φλουριά της Θεσσαλονίκης έπεφταν (από μια άτυπη παράδοση) στο νερό. Έτσι και εμείς συνεχίζοντας την παράδοση ρίξαμε το φλουρί του '18 στη λίμνη Hornindalsvatn, τη βαθύτερη λίμνη της Νορβηγίας και της Ευρώπης. Τώρα σκαρφαλώνουν και στις ψηλότερες κορυφές. Όλο και καλύτερα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τα πρώτα φλουριά της Θεσσαλονίκης έπεφταν (από μια άτυπη παράδοση) στο νερό. Έτσι και εμείς συνεχίζοντας την παράδοση ρίξαμε το φλουρί του '18 στη λίμνη Hornindalsvatn, τη βαθύτερη λίμνη της Νορβηγίας και της Ευρώπης. Τώρα σκαρφαλώνουν και στις ψηλότερες κορυφές. Όλο και καλύτερα!
Αλήθεια; Δεν το ήξερα αυτό! Σημασία έχει πάντως οτι ταξιδεύουν 😘
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Στη περίπτωση πάντως που μου πέσει κανα φλουρί γενικώς το 2024, καλά να είμαστε πρώτα, θα το κάνω μία βόλτα στα Παμίρ!
Aν δεν σου πέσει τίποτα σου στέλνω το δικό μου το περσινό :haha: που το είχα χαμένο και το βρήκα
τυχαία εχθές.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Aν δεν σου πέσει τίποτα σου στέλνω το δικό μου το περσινό :haha: που το είχα χαμένο και το βρήκα
τυχαία εχθές.
Να μου το φέρεις! Τα εισιτήρια τα έχω κλεισμένα για Παμίρ. Θα το βάλω σε περίοπτη θέση 😊
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.449
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom