Γερμανία Πολωνία Τσεχική Δημοκρατία Ένα 7ήμερο εκτός πεπατημένης σε Κ. Ευρώπη

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.173
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Να μην λέμε τα ίδια,πολύ ωραία η ιστορία/φωτογραφίες και όπως πάντα με την σωστή δόση χιούμορ :D
Ευχαριστώ πολύ ... :icon_redface:

Αν δεν μας δείξεις το αεροπλάνο δεν πιστεύουμε ότι τελείωσε...:p
Θεωρείς ότι το παρατράβηξα; Ε! μα ήταν οδοιπορικό! Βήμα, βήμα το ταξίδι.
Αλλά, έτσι για την ιστορία ... δείχνω και αεροδρόμιο και αεροπλάνο ...

BeFunky-collage - 2022-09-29T005652.665.jpg


Πανεμορφες φωτο και πολυ παρασταστικες περιγραφες!! Ζήλεψα!!!:eek::eek::eek::eek::eek:
Ευχαριστώ πολύ ... :icon_redface:

ΥΓ. Αυτο το Bauhaus στο λαιμο μου κάθεται!!! Ψυχοπλακωνομαι!!
:haha::haha: Πολύ γέλασα. Πολύ ωμά το έθεσες! :haha:
Αλλά δεν είναι τόσο φοβερό όσο νομίζεις. Αν το δεις από κοντά και στην ... πηγή του είναι διαφορετικό. Ακόμα και η κόρη μου μου είπε ότι από κοντά "το κατάλαβε" και της φάνηκε πολύ πιο ενδιαφέρον απ' ότι πριν το γνωρίσει.
Το αδικούν οι φωτογραφίες. ;)
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Ευχαριστώ πολύ ... :icon_redface:



Θεωρείς ότι το παρατράβηξα; Ε! μα ήταν οδοιπορικό! Βήμα, βήμα το ταξίδι.
Αλλά, έτσι για την ιστορία ... δείχνω και αεροδρόμιο και αεροπλάνο ...

View attachment 406369
Κάθε άλλο...Το αντίθετο εννοούσα,ότι δεν ήθελα να τελειώσει η ιστορία..Για αυτό ζήτησα το αεροπλάνο για να το "χωνέψω" ότι τελείωσε ;)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.173
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
ΕΠΙΛΟΓΟΣ
Αυτό ήταν το ταξίδι μας. Διαφορετικό σίγουρα από τα άλλα μου ταξίδια (που είναι και ζητούμενο συχνά) και απρογραμμάτιστο ή μάλλον ημι-απρογραμμάτιστο.

Συνήθως στον επίλογο αναφέρομαι στα “διάφορα” που δεν πρόλαβα. Σαν να παρηγοριέμαι λίγο μνημονεύοντας τα στον επίλογο εκφράζοντας την ευχή ότι θα ξαναπάω για να τα δω. Τώρα τι να πω; Δεν έχω κανέναν καημό! Υπάρχει κάτι που είχα μεν στο πρόγραμμα και που δεν προλάβαμε να κάνουμε και αυτό ήταν το Trebic της Τσεχίας, αλλά ευτυχώς που δεν “βγήκε”, γιατί ήταν την ημέρα της μεγάλης βροχής και βλέποντάς το τώρα ψύχραιμα δεν είχε καμιά δουλειά το Trebic στο πρόγραμμά μου. o_O

Με αυτό το ταξίδι επετεύχθη και ένας μικρός στόχος (που τον έχω σε κάθε ταξίδι), που είναι το ταξίδι να έχει κάτι … διαφορετικό. Είτε αυτό είναι είτε ο προορισμός είτε ο τρόπος είτε ο βαθμός δυσκολίας. Μπορεί να στενοχωρήθηκα που δεν ήρθε μαζί ο άντρας μου αλλά αυτό από μόνο του ήταν … κάτι διαφορετικό. Το γεγονός αυτό, καθώς και διάφοροι άλλοι λόγοι ήταν που με έκαναν να χαρακτηρίσω το ταξίδι «εκτός πεπατημένης».
Ήταν και λίγο … θεματικό (είχε έμφαση στην αρχιτεκτονική)
Ήταν και λίγο … πλούσιο (πήγαμε σε 12 πόλεις & 3 πάρκα)
Ήταν και λίγο … χαλαρό (σουλατσάραμε στις πόλεις τρώγοντας και ψωνίζοντας ότι μας «γυάλιζε»)
Ήταν και λίγο … μοναχικό (είμαστε μόνο οι δυο μας)
Ήταν σίγουρα … απρογραμμάτιστο (δεν θα σχεδίαζα ποτέ οδικό χωρίς δεύτερο οδηγό)

Στο ταξίδι αυτό πήγα σε τρεις χώρες που είχα ξαναπάει, αλλά αυτός ήταν και ο λόγος που τώρα μπόρεσα να τις προσεγγίσω “αλλιώς” δηλαδή να πάω σε μέρη τους όχι και τόσο S.O.S. :lol:
Επισκέφτηκα 12 Unesco sites. Τα 11 για πρώτη φορά.
Είδα μικρές επαρχιακές πόλεις, όπως Naumburg, Dessau, Weimar, Wittenberg, Olomuc, Jawor, αλλά και μεγαλύτερες όπως σε Λειψία και Δρέσδη, οι οποίες ήταν πολύ πάνω των προσδοκιών μου.
Αξιοθέατα ήταν ... Πανεπιστήμια, Βιβλιοθήκες και πάρκα. Λίγα ήταν τα διάσημα landmarks, πολλά όμως τα … δικά μου landmarks. :rolleyes-80:
Παίξαμε και με τους νάνους του Wroclau, κάναμε βαρκάδα κάναμε και ψώνια.
Όπως και να το κοιτάξω ήταν ένα ταξίδι δρόμου εκτός πεπατημένης, που κάναμε εγώ με την έφηβη κόρη μου και που ελπίζω να το θυμάται με χαρά μετά από χρόνια.

Πολλά ήταν τα καλά αυτού του ταξιδιού. Το σημαντικότερο όμως όλων είναι ότι ανακάλυψα ότι η 15χρονη κόρη μου θέλει (ακόμα) να κάνει ταξίδια με τη μαμά. Φοβόμουν ότι μπορεί το συγκεκριμένο να την κούραζε και λόγω του ότι ήταν «φορτωμένο» αλλά και λόγω του αναβαθμισμένου ρόλου της από ένα απλό μέλος του group ;) (που ήταν σε άλλα ταξίδια) σε … συνοδηγό/βοηθό.

Λίγο του ότι είναι κορίτσι, λίγο του ότι πλησιάζουν πιο πολύ τα γούστα μας, λίγο του ότι κληρονόμησε φλέβα (ταξιδιωτική εννοώ), λίγο του ότι της έκανα και λίγο τα χατίρια (ψώνια, αξιοθέατα, παγωτά :icon_redface:) θεωρώ ότι το “πιλοτικό πρόγραμμα” πέτυχε και θα υπάρξει και συνέχεια. :)

Ήταν ένα road trip με τα "όλα του". Είχε αρκετά χιλιόμετρα και νυχτερινή οδήγηση. Αντιμετωπίσαμε και παλιόκαιρο και πολύ ζέστη. Φάγαμε μέσα στο αυτοκίνητο εν κινήσει, φάγαμε και … κλήση.
Ναι, ναι! Μέχρι να φτάσω στον επίλογο της ιστορίας μου ... ήρθε και η κλήση στο σπίτι. Τελικά το ελληνικό οδηγικό ταπεραμέντο μου δεν πέρασε απαρατήρητο. Όχι στην Τσεχία, ούτε στην Πολωνία, αλλά στη Γερμανία με γράψανε. Στη Γερμανία, που δεν έχει όρια ταχύτητας με γράψανε για υπέρβαση ορίου ταχύτητας!!! Δεν ήταν το βράδυ που νόμιζα ότι άστραψε κάτι μέσα στη νύχτα, αλλά την επομένη στο δρόμο από Δρέσδη προς Πολωνία πήγαινα λέει σε κατοικημένη περιοχή με 66 χλμ, ενώ το όριο ήταν 50. Τελικά κατάλαβα ότι όριο ταχύτητας δεν υπάρχει στις κεντρικές αρτηρίες αλλά στους επαρχιακούς … υπάρχει. Παρανόησα. :innocent: Αν και δεν έτρεχα! :confused:

Μερικά επιγραμματικά χαρακτηριστικά των πόλεων που επισκεφτήκαμε …
Olomuc: Μια κούκλα πόλη της Τσεχίας, χωρίς … τουρίστες.
Brno:
Η ίδια η πόλη δεν με τρέλανε, σε αντίθεση με τη βίλλα της. Μπορεί άνετα όμως να γίνει βάση για εκδρομές στην Τσεχία αποφεύγοντας την ακριβή Πράγα.
Πράγα: Είναι τόσο όμορφη, τόσο ρομαντική και πολύ μα πολύ φωτογενής.
Βαϊμάρη: «Only Germans go there! It’s the city we went on a school trip. I’m very impressed that you go there”, μου είπε ένας φίλος Γερμανός μεγαλωμένος στο Dusseldorf.
«Και εγώ εντυπωσιάστηκα με τη Βαϊμάρη», του είπα.
Naumburg: Ένα “παρελκόμενο” με … Unesco.
Leipzig:
Πέρασα όμορφα, χωρίς να δω “τα αξιοθέατα”. Είναι μια σύγχρονη και ζωντανή πόλη.
Dessau: Το δικό μου landmark, στη δική μου bucket list και για όλους όσους τους αρέσει η αρχιτεκτονική σαν τέχνη!
Wittenberg: Ιστορική πόλη του Μαρτίνου Λούθηρου και … αξίζει μια επίσκεψη.
Dresden: WoW, κάτι που δεν φανταζόμουν ότι θα έλεγα ποτέ για Γερμανική πόλη.
Jawor: Ορισμός για το "κρυμμένο στολίδι"
Boleslawiec: Τυχαία αλλά ωραία.
Wroclaw: Μπαίνει στη λίστα με τις top ωραίες Πολωνικές πόλεις.

Δεν είμαι σίγουρη αν πέρασε η περίοδος "κατάθλιψης" που διανύω σχεδόν πάντα μετά από ένα ταξίδι. Με πιάνει, όχι αμέσως, αλλά μετά από μια εβδομάδα από την επιστροφή μου. Η συγγραφή της ιστορίας με βοηθάει λίγο αλλά μετά έρχονται σκέψεις που με ρίχνουν όπως: «Πότε θα μπορέσω να κάνω το επόμενο;», «Δεν έχω λεφτά τώρα», «Άδειασε και ο κουμπαράς (των ταξιδιών)». Επίσης θα πρέπει να περάσει λίγος χρόνος ώστε να με αφήσει η συνείδησή μου να διεκδικήσει άλλο ταξίδι, χώρια το πρακτικό κομμάτι. Και πόσος είναι αυτός ο χρόνος; Δεν ξέρω. Μάλλον για αυτό το ταξίδι ήταν μικρός, αφού ο γιος μου (που τον παρακαλάω να έρθει μαζί μου και δεν θέλει) όταν του είπα ότι έκλεισα για Katowice έκανε το σχόλιο: «Non stop μαμά φέτος ε;»
Μάλλον το παρατράβηξα.
Τι να κάνω;
Λέω να γράψω ίσως για το Πασχαλινό Βελιγράδι μήπως ξεχαστώ λίγο … :haha:

Κλείνω με μερικές νοσταλγικές εικόνες από αυτό το υπέροχο ταξίδι….

Από την Πολωνία …
20220629_1806232.jpg


20220629_1725332.jpg


Από την Γερμανία …
20220626_161420.jpg


20220627_104300.jpg


Από την Τσεχία …
20220623_2002242.jpg


20220625_204020.jpg


Καλά ταξίδια να έχουμε………….🛫 📷✈🚘🧳🛬

20220629_1553492.jpg

Ευχές και από τον Dwarf traveler :heart:

.......................................... T h e E n d :) .............................................................
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom