Σαουδική Αραβία Έξι μήνες στην Σαουδική Αραβία

Hayate

Member
Μηνύματα
848
Likes
5.143
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Δεν εχει νοημα να απαντησω παρολο που εχω στοιχεια κ επιχειρηματα αφου θεωρεις 100% προπαγανδα τα οσα λεω. Λες για 3 γυναικες οδηγους σε 18 μερες κ εγω γνωρισα 2 που ειχαν δικο τους αυτοκινητο οχι απλα οδηγουσαν. Κ εβλεπα δεκαδες καθε μερα να οδηγουν για να πανε για δουλεια για ψωνια παιδια στα σχολεια κτλ. Οποτε μαλλον λεω ψεματα. Λογικα κ οι φωτο μου ψευτικες θα ειναι κ δεν πηγα ποτε εκει.
Χιουμορ, μην παρεξηγηθουμε.
Πολυ ωραιες εικονες και εμπεριες..Eχουν γινει σιγουρα πολλα βηματα μπροστα...Το θεμα ειναι οτι οπως εχει δειξει η Ιστορια μπορουν πολυ ευκολα να γινουν ακομα περισσοτερα βηματα πισω ανα πασα στιγμη..Μακαρι οχι και ξανα οχι..

Να μου πεις εδω σε Αμερικη και Ευρωπη εχουμε απαγορευση εκτρωσεων εν ετει 2022 ,τι προοδο θα περιμανε να δουμε σε χωρα του Αραβικου Κοσμου
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Δεν εχεις αδικο, περιμενουμε να δουμε προοδο σε τοσο οπισθοδρομικες χωρες μεσα σε μια 5ετια οταν το 60% του παγκοσμιου πληθυσμου ζει σε χωρες με θανατικη ποινη. Δηλαδη οι Αραβες οταν το κανουν δημοσια ειναι 1500 χρονια πισω ενω στο Τεξας οταν γινεται σε αιθουσα ειναι πολιτισμος;;
Δεν τους αγιοποιω , εχουν 100 στραβα εκει, πχ καθαριοτητα. Το θεωρουν φυσιολογικο να πεταξουν το ποτηρι του καφε απο το αμαξι.
Αλλα παλι στην πρωτευουσα του Ισλαμ μου ευχηθηκαν καλα χριστουγεννα κ φαγαμε μαζι την κυριακη του πασχα με μουσουλμανους. Αυτο ειναι προοδος. Ενα μικρο σκαλι αλλα ειναι. Μακαρι να μην γυρισουν πισω οπως εγινε στο Ιραν. Κ μακαρι να συνεχιστει η προοδος αυτη παντου οχι μονο στην Σ.Α αλλα μην κλεινουμε τα ματια μας , να μιλησουμε για εγκληματα που εχουν κανει οι Αμερικανοι, Αγγλοι στον 20ο αιωνα; Ο κοσμος δεν ειναι τελειος ουτε θα γινει ποτε αλλα καθε βημα προοδου ειναι μια νικη. Ακομα κ εαν ειναι μικρο
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Θα συμφωνουσα μαζι σου πριν παω εκει κ πριν το ζησω. Οσο διαστημα ημουν εκει παντου βλεπαμε γυναικες να κανουν βολτες μονες τους, σε εμπορικα , σε παρκα σε καταστηματα. Δεν θα ξεχασω ποσο εντυπωση μου εκανε που ειδα κοπελα μονη της στα starbuck να πινει καφε κ να δουλευει σε λαπτοπ. Δεν ακουγεται κ πολυ σαν αραβια αυτο σωστα; Για να μην αναφερω το γεγονος πως κοπελες εκει μονες τους μου μιλουσαν. Ενα απογευμα σε παρκο μια παρεα απο 6-7 γυναικες ειχαν απλωσει χαλι κ με φωναξε μια απο αυτες κ με κερασε σοκολατες. Παλι σε εμπορικο μια κοπελα (δεν ηταν 16-17 ) με ρωτουσε για τα τατουαζ που εχω κ τα εβγαζε φωτογραφιες.
Ναι ειπα οτι εχουν πολυ μελλον ακομα και πολλα περιθωρια βελτιωσης καθως ολο αυτο ειναι πολυ βαθια ριζωμενο στην κουλτουρα τους αλλα εκει δεν ειναι Αφγανισταν.
Αραβας φιλος μου παρακαλουσε την γυναικα του να πανε σε παραλια ανοιχτη για ολους χωρις περιορισμους και η ιδια δεν ηθελε γιατι θα αισθανοταν ασχημα.
Επισης το 3-4 συζυγοι πλεον δεν υπαρχει στους νεους παρολο που το επιτρεπει η θρησκεια τους . Οσο ανοιγει η χωρα τοσο υπαρχει ενημερωση κ επηρεαζονται απο τον δυτικο τροπο ζωης κ σκεψης.
Μην περιμενουμε θαυματα ετσι αποτομα ειδικα εμεις που πριν 50 χρονια στα χωρια βγαζαμε το σεντονι στο μπαλκονι.
Οι γυναικες εκει εχουν αποκτησει πολλα δικαιωματα τα τελευταια 4-5 χρονια κ υπαρχει τεραστια βελτιωση σε σχεση με το τι επικρατουσε εκει την προηγουμενη δεκαετια.
Ναι σε εστιατορια υπαρχει ακομα ξεχωριστη αιθουσα για οικογενειες κ αντρες, ναι υπαρχουν ακομα ξεχωριστα πανεπιστημια για τις γυναικες αλλα εγω μονο κλειδωμενες σε υπογειο δεν τις ειδα κ παντρεμενες απο τα 13.
Κ στις μεγαλες πολεις οπως Ριαντ κ Τζεντα οι κοπελες, κυριως οι νεες, εχουν βγαλει την μαυρη αμπαγια (βλεπεις χρωματα, μωβ και γκρι) και δεν φορανε χιτζαμπ και δεν εχουν προβληματα. Κατι που σταδιακα θα εξαπλωθει κ στις υπολοιπες πολεις με βιομηχανια κ στο μελλον με τουρισμο.

Δεν εχω σκοπο να κανω προπαγανδα ουτε με πληρωνει κανεις για να τα πω αυτα . Το φορουμ ειναι για να μοιραζομαστε εμπειριες οχι για ειρωνια η προπαγανδα. Αλλα οφειλω να πω οσα ειδα κ εζησα με ειλικρινια κ οχι υποστηριζοντας ατζεντα βασιζομενος σε πραγματα που διαβασα η μου ειπαν.

Δεν συνηθίζω να φωτογραφίζω πρόσωπα μιας κ δεν είναι αυτό που κάνω φωτογραφικα αλλά αυτή η εικόνα ήταν κάτι που συνάντησα πάρα πολύ συχνά. Αγαπημένα ζευγάρια κ οικογένειες στον δρόμο.
μου κάνει εντύπωση αυτή η γυναίκα έχει κινητό iPhone! Βέβαια χαζό αυτό που λέω αν και μιλάμε για καθεστώς όπως δεν το έχουμε συνηθίσει με αυτά που περιγράφεις .. τρομακτικά ενδιαφέρον
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
Κ κατι αλλο που μου ειχε κινησει το ενδιαφερον, ρωτησα για το τι γινεται σε περιπτωση διαζυγιου. Οι γυναικες πλεον εκει μπορουν ανετα να ζητησουν διαζυγιο το οποιο θα παρουν 99% οπως κ την επιμελεια των παιδιων και το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν στιγματιζονται αφου παρουν διαζυγιο. Συνεχιζουν την ζωη τους οπως κανουν κ οι υπολοιπες διαζευγμενες παντου στον κοσμο
Ελα, και το χιουμορ εχει τα ορια του. Οι μουσουλμανες παντα μπορουσαν να χωρισουν παιρνοντας τρελη αποζημιωση, αλλα το στιγμα υπαρχει. Και αλλου στον κοσμο.
 
Last edited:

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
μου κάνει εντύπωση αυτή η γυναίκα έχει κινητό iPhone! Βέβαια χαζό αυτό που λέω αν και μιλάμε για καθεστώς όπως δεν το έχουμε συνηθίσει με αυτά που περιγράφεις .. τρομακτικά ενδιαφέρον
IPhone έχει το 80% εκεί. Η συγκεκριμένη δεν ξέρω τι κινητό αλλα το λαπτοπ ήταν mac

Ελα, και το χιουμορ εχει τα ορια του.
Αυτό μου το είπε άραβας με τον οποίο έκανα αρκετή παρέα, έχει ταξιδέψει αρκετά στο εξωτερικο ( κυρίως Αμερική) έχει σπουδάσει κτλ.
Μπορεί να μου έλεγε κ ψέματα αλλά δεν νομίζω να το έκανε. Προσωπικά πίστευα ότι το στίγμα σε τόσο αυστηρά μουσουλμανικη χώρα θα είναι πολύ χειρότερο από δυτικές χώρες. Μπορεί να μην ήθελε να πει κ όλη την αλήθεια, οπότε δεν το δένω κομπο αλλά ο συγκεκριμένος ήταν πολύ open minded κ οχι κολλημενος στην κουλτούρα τους κ γ αυτό κρατάω τι μου ειπε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
Αυτό μου το είπε άραβας με τον οποίο έκανα αρκετή παρέα, έχει ταξιδέψει αρκετά στο εξωτερικο ( κυρίως Αμερική) έχει σπουδάσει κτλ.
Μπορεί να μου έλεγε κ ψέματα αλλά δεν νομίζω να το έκανε. Προσωπικά πίστευα ότι το στίγμα σε τόσο αυστηρά μουσουλμανικη χώρα θα είναι πολύ χειρότερο από δυτικές χώρες. Μπορεί να μην ήθελε να πει κ όλη την αλήθεια, οπότε δεν το δένω κομπο αλλά ο συγκεκριμένος ήταν πολύ open minded κ οχι κολλημενος στην κουλτούρα τους κ γ αυτό κρατάω τι μου ειπε
Αν μου ελεγες οτι γνωρισες μουσουλμανους παντρεμενους με διαζευγμενες που τους ελεγαν οι γονεις τους ακομη καλημερα, να το δεχομουν.
Αλλα το τι ειπε ενας δεν ειναι μαρτυρια.
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Αν μου ελεγες οτι γνωρισες μουσουλμανους παντρεμενους με διαζευγμενες που τους ελεγαν οι γονεις τους ακομη καλημερα, να το δεχομουν.
Αλλα το τι ειπε ενας δεν ειναι μαρτυρια.
Eχεις δικιο σε αυτο κ το δεχομαι γ αυτο οπως ειπα ρωτησα κ το εμαθα, δεν το εζησα απο κοντα ουτε γνωρισα διαζευγμενες. Οποτε δεν το κραταω σαν προσωπικη μαρτυρια. Μπορει να μην ηθελε να μου πει την αληθεια κ να σχηματισω λαθος αποψη για την χωρα του μιας κ αυτος ξερει τι ακουγεται για την Σ.Α στο εξωτερικο
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
οπότε όποιος έχει κάποια ερώτηση συγκεκριμένη για την χώρα θα χαρώ να απαντήσω βάση της εμπειρίας μου εκεί. Αν μου δωθει πάντως η ευκαιρία θα ξαναπαω.
ήδη σε ρώτησαν 2-3 πριν απο μένα και έχω κι εγώ την ίδια απορία σε ποιά πόλη έζησες?
γιατί το αποφεύγεις?
επίσης το καταλαβαίνω να μην πείς επακριβώσ το επάγγελμα σου αλλά δώσε καποια στοιχεία...γενικά τον επαγγελματικό χώρο στο περίπου..εκπαίδευση?υγεία?κατασκευες?θάχει ενδιαφέρον να μας πείς τις διαφορές που εντόπισες στην μικρή ?πόλη που έζησες σε σχέση με την πρωτεύουσα .γενικά .τις μεγαλύτερες...

Από συναδέλφους μου που έχουν πάει εκεί ΜΟΝΟ ανδρες άντεξαν και φυσικά λόγω των πολυ καλών οικονομικών απολαβών!γυναίκα(...ηρωίδα την αποκαλώ)στο Ριάντ έμεινε δύο χρόνια και φυσικά δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά και τα απαραίτητα...
τα όσα εχω ακούσει δηλ από μαρτυρίες αλλά και όσα έχω διαβάσει ντοκουμέντα ιστορίες γυναικών που βρέθηκαν εκεί εγκλωβισμένες σε γάμους..φυλακισμένες σχεδόν ,συμβαδίζουν απόλυτα με τα λεγόμενα του GTS

..αυτά που περιγράφεις πραγματικά ακούγονται σαν από ...άλλο πλανήτη η σαν Αραβία σ ένα φανταστικό μέλλον....

Δεν εχει νοημα να απαντησω παρολο που εχω στοιχεια κ επιχειρηματα αφου θεωρεις 100% προπαγανδα τα οσα λεω. Λες για 3 γυναικες οδηγους σε 18 μερες κ εγω γνωρισα 2 που ειχαν δικο τους αυτοκινητο οχι απλα οδηγουσαν. Κ εβλεπα δεκαδες καθε μερα να οδηγουν για να πανε για δουλεια για ψωνια παιδια στα σχολεια κτλ. Οποτε μαλλον λεω ψεματα. Λογικα κ οι φωτο μου ψευτικες θα ειναι κ δεν πηγα ποτε εκει.
Χιουμορ, μην παρεξηγηθουμε.
συγγνώμη που θα το πώ αλλά αν μη τι άλλο τον GTS τον πιστεύω γιατί τον ξέρω-ξέρουμε (πολλοί εδώ μέσα και από κοντά)ούτως ή αλλως έχει δώσει τα "διαπιστευτήρια"του με την γραφή του πολλά χρονια τώρα
μπορεί τα όσα λες να είναι η αλήθεια σου
αλλά μπορεί να γράφεις και ό,τι σου κατέβει
(συγγνώμη αλλά το έχουμε υποστει εδώ μέσα αυτό στο παρελθόν με ένα μέλος με" ιστορίες" πάλι απο αυτές τις..ιδιαίτερες χώρες ,οπότε τουλάχιστον εγώ ακόμα δεν έχω πεισθεί ότι έχεις ζήσει αυτά που λές,αλλά μακάρι η συνέχεια να με διαψεύσει)
 
Last edited:

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Η πολη ειναι το Γιανμπου οπως εγραψε ενας φιλος πριν. Στην πρωτευουσα δεν εχω παει ουτε σε αλλη μεγαλη πολη αν κ το Γιανμπου δεν το λες κ μικρο. Οσα ξερω για Ριαντ κ Τζεντα τα εχω μαθει απο φιλους μου που πηγαν σε αυτες τις πολεις και για την τζεντα ξερω τι γινεται απο φιλη μου αραβισσα που σπουδαζει εκει και μια φιλη μου σλοβενα που εχει παντρευτει μουσουλμανο , εχει ασπαστει το ισλαμ κ ζει κ αυτη εκει.

Το σπιτι δουλεια κ απαραιτητα ισχυε κ για εμενα εκει, δεν εχει κατι να κανεις, εκτος απο βολτα σε παρκα, εμπορικα κεντρα κ εστιατορια. Αν κ μια φορα πηγα σε κατι που θυμιζε μπουζουκια.Εγω σαν φωτογραφος περνουσα πολυ χρονο εξω στον δρομο κ στις αγορες οποτε εχω πολυ καλη εικονα για τον κοσμο που κυκλοφορουσε εξω.

Εξαλλου δεν ειπα πουθενα οτι κανεις την τρελη ζωη εκει ουτε οτι το ιδιο κανουν κ οι γυναικες. Εγω αυτο που τονισα ειναι οτι κυκλοφορουσαν παντου, παρα πολλες φορες μονες τους χωρις αντρα να τις συνοδευει, σε μεγαλες παρεες η κ οχι. Στο εμπορικο κεντρο το 90% των πελατων (πλην του σουπερμαρκετ ) ηταν γυναικες καθως κ το μεγαλυτερο ποσοστο των υπαλληλων εκει.
Κ αυτο που ειπα για την οδηγηση ισχυει 100%. Οπως κ οτι κανενας εκει ,αντρας η γυναικα, δεν εχει ιδεα απο οδηγηση.

Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι η κατασταση ηταν πολυ ασχημη στο πολυ προσφατο παρελθον κ πως ακομα υπαρχουν πολυ μεγαλα περιθωρια βελτιωσης (μιλαω ακομα κ για 4-5 χρονια πριν ) αλλα εγω οταν πηγα εκει συναντησα κατι πολυ διαφορετικο απο αυτο που περιμενα.
Επισης ουδεποτε υποστηριξα οτι ειναι παραδεισος εκει κ τρεχατε κοσμος και κυριως οι γυναικες αλλα οτι η κατασταση σιγουρα εχει βελτιωθει.
Γυναικες δυτικες κυκλοφορουσαν μονες τους κ δεν ειχαν κανενα προβλημα με κανεναν. Περισσοτερο τις κοιτουσαν σαν αξιοθεατο η με περιεργεια παρα με προκαταληψη γιατι ειχαν τα μαλλια τους ακαλυπτα (μονο τα μαλλια ομως, το ειπα κ πριν)

Το πετρελαιο τελειωνει εκει κ ο πριγκηπας θελει να βρει αλλους τροπους εσοδων, δειτε λιγο Καταρ και Η.Α.Ε τι γινεται. Γ αυτο τον λογο θελει να αποβαλλει οσο μπορει το παλιο κατεστημενο στην χωρα γιατι τα εμπορικα κεντρα κ οι ουρανοξυστες δεν αρκουν για να τραβηξει τουριστες οσο υπαρχει ακομα αυτη η εικονα στο εξωτερικο για το βασιλειο για τα ανθρωπινα δικαιωματα.
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Η φώτο με τον πύργο του ναυαγοσώστη ήταν σε ελεγχόμενη παραλία όπου ο ίδιος μας είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απολύτως να κολυμπήσει κοπέλα με μπικίνι (δεν είδα ποτέ βέβαια καμία ντόπια να το κάνει) κ η άλλη φώτο είναι κάτι πολύ συνηθισμένο που έβλεπα καθημερινά, κοπέλες η κ μεγαλύτερες να κάνουν την βόλτα τους χωρίς άντρες.
Δυστυχώς η ευτυχώς δεν έχω βγάλει φώτο από ντόπιους κυρίως από σεβασμό. Μου έχει τύχει στην Αθήνα να φωνάξουν αστυνομία επειδή με είδαν με κάμερα στο χέρι, δεν θα το ρίσκαρα σε μια τέτοια χώρα.
Κ κατι που μου εκανε εντυπωση στις γυναικες ηταν οτι ολες φορουσαν βαρια αρωματα, νυχια κ ματια στην εντελεια κ καλα παπουτσια κ τσαντες. Ξερω ειναι τα μονα που μπορουσαν να δειξουν αλλα ηθελα να το αναφερω
Τώρα εαν είμαι με σάρκα κ οστά δεν ξέρω αν μπορώ να το αποδείξω κάπως από εδώ 🙂
 

Attachments

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.697
Likes
50.606
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η πολη ειναι το Γιανμπου οπως εγραψε ενας φιλος πριν. Στην πρωτευουσα δεν εχω παει ουτε σε αλλη μεγαλη πολη αν κ το Γιανμπου δεν το λες κ μικρο. Οσα ξερω για Ριαντ κ Τζεντα τα εχω μαθει απο φιλους μου που πηγαν σε αυτες τις πολεις και για την τζεντα ξερω τι γινεται απο φιλη μου αραβισσα που σπουδαζει εκει και μια φιλη μου σλοβενα που εχει παντρευτει μουσουλμανο , εχει ασπαστει το ισλαμ κ ζει κ αυτη εκει.

Το σπιτι δουλεια κ απαραιτητα ισχυε κ για εμενα εκει, δεν εχει κατι να κανεις, εκτος απο βολτα σε παρκα, εμπορικα κεντρα κ εστιατορια. Αν κ μια φορα πηγα σε κατι που θυμιζε μπουζουκια.Εγω σαν φωτογραφος περνουσα πολυ χρονο εξω στον δρομο κ στις αγορες οποτε εχω πολυ καλη εικονα για τον κοσμο που κυκλοφορουσε εξω.

Εξαλλου δεν ειπα πουθενα οτι κανεις την τρελη ζωη εκει ουτε οτι το ιδιο κανουν κ οι γυναικες. Εγω αυτο που τονισα ειναι οτι κυκλοφορουσαν παντου, παρα πολλες φορες μονες τους χωρις αντρα να τις συνοδευει, σε μεγαλες παρεες η κ οχι. Στο εμπορικο κεντρο το 90% των πελατων (πλην του σουπερμαρκετ ) ηταν γυναικες καθως κ το μεγαλυτερο ποσοστο των υπαλληλων εκει.
Κ αυτο που ειπα για την οδηγηση ισχυει 100%. Οπως κ οτι κανενας εκει ,αντρας η γυναικα, δεν εχει ιδεα απο οδηγηση.

Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι η κατασταση ηταν πολυ ασχημη στο πολυ προσφατο παρελθον κ πως ακομα υπαρχουν πολυ μεγαλα περιθωρια βελτιωσης (μιλαω ακομα κ για 4-5 χρονια πριν ) αλλα εγω οταν πηγα εκει συναντησα κατι πολυ διαφορετικο απο αυτο που περιμενα.
Επισης ουδεποτε υποστηριξα οτι ειναι παραδεισος εκει κ τρεχατε κοσμος και κυριως οι γυναικες αλλα οτι η κατασταση σιγουρα εχει βελτιωθει.
Γυναικες δυτικες κυκλοφορουσαν μονες τους κ δεν ειχαν κανενα προβλημα με κανεναν. Περισσοτερο τις κοιτουσαν σαν αξιοθεατο η με περιεργεια παρα με προκαταληψη γιατι ειχαν τα μαλλια τους ακαλυπτα (μονο τα μαλλια ομως, το ειπα κ πριν)

Το πετρελαιο τελειωνει εκει κ ο πριγκηπας θελει να βρει αλλους τροπους εσοδων, δειτε λιγο Καταρ και Η.Α.Ε τι γινεται. Γ αυτο τον λογο θελει να αποβαλλει οσο μπορει το παλιο κατεστημενο στην χωρα γιατι τα εμπορικα κεντρα κ οι ουρανοξυστες δεν αρκουν για να τραβηξει τουριστες οσο υπαρχει ακομα αυτη η εικονα στο εξωτερικο για το βασιλειο για τα ανθρωπινα δικαιωματα.
Συμπτωματικά μιλούσα προχτές με πελάτη γιατρό που έζησε 3 μήνες στη Τζέντα, πληρωνόταν 12.000€/μήνα και άντεξε μόνο ένα τρίμηνο λόγω βαρεμάρας. Μου είπε πάντως ότι δυο γυναίκες συνάδελφοί του (Ελληνίδες) έβγαλαν την τριετία κανονικά.

Τώρα αν ο πρίγκηπας θέλει να έχει η χώρα καλύτερη εικόνα στο εξωτερικό θα μπορούσε να μη βομβαρδίζει γυναικόπαιδα (ΟΚ, το κάνουν κι άλλοι) αλλά και να μην εξαϋλώνει ξένους υπηκόους με death squads μέσα σε προξενεία και μάλιστα για ψύλλου πήδημα.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Η πολη ειναι το Γιανμπου οπως εγραψε ενας φιλος πριν. Στην πρωτευουσα δεν εχω παει ουτε σε αλλη μεγαλη πολη αν κ το Γιανμπου δεν το λες κ μικρο. Οσα ξερω για Ριαντ κ Τζεντα τα εχω μαθει απο φιλους μου που πηγαν σε αυτες τις πολεις και για την τζεντα ξερω τι γινεται απο φιλη μου αραβισσα που σπουδαζει εκει και μια φιλη μου σλοβενα που εχει παντρευτει μουσουλμανο , εχει ασπαστει το ισλαμ κ ζει κ αυτη εκει.

Το σπιτι δουλεια κ απαραιτητα ισχυε κ για εμενα εκει, δεν εχει κατι να κανεις, εκτος απο βολτα σε παρκα, εμπορικα κεντρα κ εστιατορια. Αν κ μια φορα πηγα σε κατι που θυμιζε μπουζουκια.Εγω σαν φωτογραφος περνουσα πολυ χρονο εξω στον δρομο κ στις αγορες οποτε εχω πολυ καλη εικονα για τον κοσμο που κυκλοφορουσε εξω.

Εξαλλου δεν ειπα πουθενα οτι κανεις την τρελη ζωη εκει ουτε οτι το ιδιο κανουν κ οι γυναικες. Εγω αυτο που τονισα ειναι οτι κυκλοφορουσαν παντου, παρα πολλες φορες μονες τους χωρις αντρα να τις συνοδευει, σε μεγαλες παρεες η κ οχι. Στο εμπορικο κεντρο το 90% των πελατων (πλην του σουπερμαρκετ ) ηταν γυναικες καθως κ το μεγαλυτερο ποσοστο των υπαλληλων εκει.
Κ αυτο που ειπα για την οδηγηση ισχυει 100%. Οπως κ οτι κανενας εκει ,αντρας η γυναικα, δεν εχει ιδεα απο οδηγηση.

Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι η κατασταση ηταν πολυ ασχημη στο πολυ προσφατο παρελθον κ πως ακομα υπαρχουν πολυ μεγαλα περιθωρια βελτιωσης (μιλαω ακομα κ για 4-5 χρονια πριν ) αλλα εγω οταν πηγα εκει συναντησα κατι πολυ διαφορετικο απο αυτο που περιμενα.
Επισης ουδεποτε υποστηριξα οτι ειναι παραδεισος εκει κ τρεχατε κοσμος και κυριως οι γυναικες αλλα οτι η κατασταση σιγουρα εχει βελτιωθει.
Γυναικες δυτικες κυκλοφορουσαν μονες τους κ δεν ειχαν κανενα προβλημα με κανεναν. Περισσοτερο τις κοιτουσαν σαν αξιοθεατο η με περιεργεια παρα με προκαταληψη γιατι ειχαν τα μαλλια τους ακαλυπτα (μονο τα μαλλια ομως, το ειπα κ πριν)

Το πετρελαιο τελειωνει εκει κ ο πριγκηπας θελει να βρει αλλους τροπους εσοδων, δειτε λιγο Καταρ και Η.Α.Ε τι γινεται. Γ αυτο τον λογο θελει να αποβαλλει οσο μπορει το παλιο κατεστημενο στην χωρα γιατι τα εμπορικα κεντρα κ οι ουρανοξυστες δεν αρκουν για να τραβηξει τουριστες οσο υπαρχει ακομα αυτη η εικονα στο εξωτερικο για το βασιλειο για τα ανθρωπινα δικαιωματα.
Όλα αυτά που λες ας πούμε ισχύουν. Έστω μικρό βηματάκι . Βγάζω κάποια συμπεράσματα περι κάποιων αλλαγών. Αυτό που κατάλαβα εγώ στοχεύουν πλέον στο τουρισμό Στα επόμενα χρονια μέχρι να τελειώσει το πετρέλαιο ε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.590
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom