Σαουδική Αραβία Έξι μήνες στην Σαουδική Αραβία

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Τώρα αν ο πρίγκηπας θέλει να έχει η χώρα καλύτερη εικόνα στο εξωτερικό θα μπορούσε να μη βομβαρδίζει γυναικόπαιδα (ΟΚ, το κάνουν κι άλλοι) αλλά και να μην εξαϋλώνει ξένους υπηκόους με death squads μέσα σε προξενεία και μάλιστα για ψύλλου πήδημα.
Η βαρεμαρα για εμας που εχουμε μαθει να ζουμε αλλιως ειναι δεδομενη εκει. Τωρα οσον αφορα τον πολεμο κ τον κασογκι , πιστεψε με οσοι θα πανε εκει διακοπες καποτε δεν θα δωσουν κ ιδιαιτερη σημασια σε αυτα. Νομιζεις οτι σε 5-10 χρονια οσοι θα πανε εκει, ηθοποιοι ινφλουεσερς αθλητες,δηλαδη οι τουριστες στα Η.Α.Ε, θα τους νοιαζει τι εγινε με εναν δημοσιογραφο χρονια πριν;;; Μπα δεν νομιζω προσωπικα.Αλλα για ανθρωπινα δικαιωματα, γυναικες κ ομοφυλοφιλους τα πραγματα εχουν φτιαξει πολυ σε Η.ΑΕ κ αυτο θελουν να κανουν κ στην Σ.Α

Όλα αυτά που λες ας πούμε ισχύουν. Έστω μικρό βηματάκι . Βγάζω κάποια συμπεράσματα περι κάποιων αλλαγών. Αυτό που κατάλαβα εγώ στοχεύουν πλέον στο τουρισμό Στα επόμενα χρονια μέχρι να τελειώσει το πετρέλαιο ε;
Το αν τελειωνει το πετρελαιο οντως δεν μπορουμε να το ξερουμε αλλα εχουν βαλει στοχο μεχρι το 2030 η χωρα να εχει κανει μεγαλη αναπτυξη σε πρασινη ενεργεια τουρισμο κτλ. Αν θα το καταφερουν κ αυτο δεν το ξερω αλλα σιγουρα εχουν τα λεφτα για να επενδυσουν σε κατι τετοιο.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δυστυχώς η ευτυχώς δεν έχω βγάλει φώτο από ντόπιους κυρίως από σεβασμό. Μου έχει τύχει στην Αθήνα να φωνάξουν αστυνομία επειδή με είδαν με κάμερα στο χέρι, δεν θα το ρίσκαρα σε μια τέτοια χώρα.
μα ούτως η άλλως θα πρέπει να πάρεις (για να είσαι νομιμος)συγκατάθεση για να φωτογραφίσεις κάποιον κάνω λάθος?οπότε εκεί που είναι και πιό αυστηρά...
πάντως από τα λεγόμενα σου φαίνεται οτι κάνουν άλματα προόδου χρόνο με το χρόνο όσον αφορά την ελευθερία κινήσεων των γυναικών κλπ
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
μα ούτως η άλλως θα πρέπει να πάρεις (για να είσαι νομιμος)συγκατάθεση για να φωτογραφίσεις κάποιον κάνω λάθος?οπότε εκεί που είναι και πιό αυστηρά...
πάντως από τα λεγόμενα σου φαίνεται οτι κάνουν άλματα προόδου χρόνο με το χρόνο όσον αφορά την ελευθερία κινήσεων των γυναικών κλπ
Κοιτα ειναι λιγο περιεργη η νομοθεσια με οτι εχει να κανει φωτογραφιση προσωπων κ δημοσιοποιηση των στοιχειων τους. Πχ εαν φωτογραφισω ενα σπιτι κ φαινεται καποιος μπροστα δεν εχω θεμα απο τον νομο αλλα εαν βγαλω πορτραιτο κ το κοινοποιησω θα εχω. Πριν παω εκει ειχα ενημερωθει με το τι πρεπει κ τι δεν πρεπει να φωτογραφισω αλλα κ εγω ημουν προσεκτικος κ παντα ζητουσα αδεια τις ελαχιστες περιπτωσεις που εβγαλα φωτο προσωπα. Μια φορα με ειδε ενα μικρο κοριτσακι με την καμερα κ γελαγε κ την εβγαλα φωτο. Οταν με ειδε ο πατερας της δεν μου εκανε παρατηρηση αντιθετα ποζαρε μαζι της κ εβγαλα μια απο τις ομορφοτερες φωτογραφιες που εχω βγαλει.
Εγω αυτο την αρχη αυτο θελω να πω , οτι κανουν προοδο. Δεν θα γινουν Ολλανδια μεσα σε 5 χρονια καθως το Ισλαμ δεν θα το αποβαλλουν ποτε. Αλλα η κατασταση εχει βελτιωθει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η βαρεμαρα για εμας που εχουμε μαθει να ζουμε αλλιως ειναι δεδομενη εκει. Τωρα οσον αφορα τον πολεμο κ τον κασογκι , πιστεψε με οσοι θα πανε εκει διακοπες καποτε δεν θα δωσουν κ ιδιαιτερη σημασια σε αυτα. Νομιζεις οτι σε 5-10 χρονια οσοι θα πανε εκει, ηθοποιοι ινφλουεσερς αθλητες,δηλαδη οι τουριστες στα Η.Α.Ε, θα τους νοιαζει τι εγινε με εναν δημοσιογραφο χρονια πριν;;; Μπα δεν νομιζω προσωπικα.Αλλα για ανθρωπινα δικαιωματα, γυναικες κ ομοφυλοφιλους τα πραγματα εχουν φτιαξει πολυ σε Η.ΑΕ κ αυτο θελουν να κανουν κ στην Σ.Α
Δε διαφωνώ πως έχουν κάνει πρόοδο, και μεγάλη μάλιστα αν σκεφτεί κανείς πώς ήταν 15 χρόνια πριν. Ναι, το θέμα Κασόγκι θα είναι στη συλλογική μνήμη για πολύ καιρό, μιλάμε για τεράστια βαρβαρότητα. Συνήθως αυτά είναι που μένουν. Θυμάμαι φίλη Φιλιππινέζα μου έλεγε ότι μέχρι και σήμερα όποτε λέει τη χώρα καταγωγής της όλοι μνημονεύουν την άγρια δολοφονία μιας οικογένειας στην Εκάλη από τους "το Φιλιππινέζικο ζευγάρι υπηρετών τους" που πρέπει να έγινε πριν από 30 χρόνια. Οι οποίοι...δεν ήταν καν Φιλιππινέζοι, Ταϊλανδοί ήταν αν θυμάμαι καλά, αλλά επειδή ο κόσμος έχει ταυτίσει την Εκάλη με Φιλιππινέζους κι όχι Ταϊλανδούς την ακούν οι Φιλιππινέζοι. Γενικώς τέτοιες κτηνωδίες δεν ξεχνιούνται εύκολα. Φυσικά θα πάνε αρκετοί, κι εγώ ανάμεσά τους, σύντομα κιόλας. Αλλά όχι ότι ξεχάστηκε ή δεν αμαύρωσε ίσως και οριστικά την εικόνα του μεταρρυθμιστή που θέλει να περάσει ο Μπιν Σαλμάν.
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Δε διαφωνώ πως έχουν κάνει πρόοδο, και μεγάλη μάλιστα αν σκεφτεί κανείς πώς ήταν 15 χρόνια πριν. Ναι, το θέμα Κασόγκι θα είναι στη συλλογική μνήμη για πολύ καιρό, μιλάμε για τεράστια βαρβαρότητα. Συνήθως αυτά είναι που μένουν. Θυμάμαι φίλη Φιλιππινέζα μου έλεγε ότι μέχρι και σήμερα όποτε λέει τη χώρα καταγωγής της όλοι μνημονεύουν την άγρια δολοφονία μιας οικογένειας στην Εκάλη από τους "το Φιλιππινέζικο ζευγάρι υπηρετών τους" που πρέπει να έγινε πριν από 30 χρόνια. Οι οποίοι...δεν ήταν καν Φιλιππινέζοι, Ταϊλανδοί ήταν αν θυμάμαι καλά, αλλά επειδή ο κόσμος έχει ταυτίσει την Εκάλη με Φιλιππινέζους κι όχι Ταϊλανδούς την ακούν οι Φιλιππινέζοι. Γενικώς τέτοιες κτηνωδίες δεν ξεχνιούνται εύκολα. Φυσικά θα πάνε αρκετοί, κι εγώ ανάμεσά τους, σύντομα κιόλας. Αλλά όχι ότι ξεχάστηκε ή δεν αμαύρωσε ίσως και οριστικά την εικόνα του μεταρρυθμιστή που θέλει να περάσει ο Μπιν Σαλμάν.
Κ εγω το ειχα στο νου μου το θεμα κασογκι κ την υεμενη οταν πηγα, αλλα εγω δεν ειμαι το ειδος τουριστα που θελουν να προσεγγισουν. Πραγματικα πιστευω οτι οι τουριστες που θελουν οι αραβες δε δινουν δεκαρα γ αυτο το ζητημα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αλλα για ανθρωπινα δικαιωματα, γυναικες κ ομοφυλοφιλους τα πραγματα εχουν φτιαξει πολυ σε Η.ΑΕ κ αυτο θελουν να κανουν κ στην Σ.Α
Pardon? I beg your pardon? Τι άλλο θα ακούσω ακόμα απόψε? ΗΑΕ (και πιο συγκεκριμένα Ντουμπάι) έχω πάει και εγω. Η ομοφυλοφιλία θεωρείται ακομα ποινικό άδικημα στα ΗΑΕ. Βέβαια, δεν λέω, πίσω από κλειστές πόρτες πολλά μπορούν να γίνονται, αλλά επίσημα αν σε πιάσουν είναι ποινικό άδικημα. Επίσης οι Εμιρατιανες ξεχώριζαν συνήθως από τη μπουργκα. Αυτές που ήταν από άλλες μουσουλμανικες χώρες, απλώς φορούσαν μαντίλα. Ανεξαρτήτως του τεράστιου τουριστικου ρεύματος, για τους ντόπιους και τους μετανάστες ισχύουν άλλα μέτρα και σταθμά ακόμα κ στο Ντουμπάι. Δεν διανοούμαι καν να σκεφτώ τι γίνεται στη Σαουδική Αραβία
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κ εγω το ειχα στο νου μου το θεμα κασογκι κ την υεμενη οταν πηγα, αλλα εγω δεν ειμαι το ειδος τουριστα που θελουν να προσεγγισουν. Πραγματικα πιστευω οτι οι τουριστες που θελουν οι αραβες δε δινουν δεκαρα γ αυτο το ζητημα.
Έχουν ανακοινώσει στόχο να προσελκύουν 100 εκατομμύρια τουρίστες ετησίως μέσα στην επόμενη οκταετία, δε νομίζω ότι "επιλέγουν" τουρίστες. Ούτε ότι θα έχουν την υποδομή να το κάνουν, αλλά και σε αυτό που συζητάμε ναι, η εικόνα της χώρας στο εξωτερικό παίζει τεράστιο ρόλο. Εδώ στην Κολομβία ακόμη οι περισσότεροι πιστεύουν ότι θα σε σφάξουν τα καρτέλ και δεν πάνε, έχοντας κολλήσει στην εικόνα των 80ς και 90ς και μιλάμε για χώρα που έχει κάνει σοβαρή προσπάθεια, δεν αποτινάσσονται έτσι εύκολα αυτά. Ναι, πιστεύω πως έχει κάνει τεράστια ζημιά, κυβερνάει ένας "άνθρωπος" που εξαϋλώνει ανθρώπους επειδή έγραψαν κάτι (κι όχι τίποτε φοβερό) στη Wall Street Journal.
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Pardon? I beg your pardon? ΗΑΕ (και πιο συγκεκριμένα Ντουμπάι) έχω πάει και εγω. Η ομοφυλοφιλία θεωρείται ακομα ποινικό άδικημα στα ΗΑΕ. Βέβαια, δεν λέω, πίσω από κλειστές πόρτες πολλά μπορούν να γίνονται, αλλά επίσημα αν σε πιάσουν είναι ποινικό άδικημα. Επίσης οι Εμιρατιανες ξεχώριζαν συνήθως από τη μπουργκα. Αυτές που ήταν από άλλες μουσουλμανικες χώρες, απλώς φορούσαν μαντίλα. Ανεξαρτήτως του τεράστιου τουριστικου ρεύματος, για τους ντόπιους και τους μετανάστες ισχύουν άλλα μέτρα και σταθμά ακόμα κ εκεί. Δεν διανοούμαι καν να σκεφτώ τι γίνεται στη Σαουδική Αραβία
Φυσικα κ νομικα ακομα ισχυει , φανταζομαι σε ολες τις χωρες του κολπου οπως κ στην Σ.Α αλλα υπαρχει σιγουρα υπαρχει μεγαλυτερη ανοχη σε σχεση με την Σ.Α.
Εκει που εμενα οπως φαινεται κ απο τις φωτο που ανεβασα οι γυναικες στο 90% φορουσαν την μπουργκα οπως λες.

Έχουν ανακοινώσει στόχο να προσελκύουν 100 εκατομμύρια τουρίστες ετησίως μέσα στην επόμενη οκταετία, δε νομίζω ότι "επιλέγουν" τουρίστες. Ούτε ότι θα έχουν την υποδομή να το κάνουν, αλλά και σε αυτό που συζητάμε ναι, η εικόνα της χώρας στο εξωτερικό παίζει τεράστιο ρόλο. Εδώ στην Κολομβία ακόμη οι περισσότεροι πιστεύουν ότι θα σε σφάξουν τα καρτέλ και δεν πάνε, έχοντας κολλήσει στην εικόνα των 80ς και 90ς και μιλάμε για χώρα που έχει κάνει σοβαρή προσπάθεια, δεν αποτινάσσονται έτσι εύκολα αυτά. Ναι, πιστεύω πως έχει κάνει τεράστια ζημιά, κυβερνάει ένας "άνθρωπος" που εξαϋλώνει ανθρώπους επειδή έγραψαν κάτι (κι όχι τίποτε φοβερό) στη Wall Street Journal.
Το γεγονος με τον κασογκι ηταν μεγαλο φαουλ σιγουρα αλλα εγκληματα τετοια (περιπου) εχουμε δει παντου, πχ ιρλανδια οπου δολοφονηθηκαν αθωοι στο Ντερι
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
σιγουρα υπαρχει μεγαλυτερη ανοχη σε σχεση με την Σ.Α.
Ενδεχομένως και να ισχύει σε σχέση με άλλες χώρες του Κόλπου η τη Σ.Α.,όμως θεωρώ ότι αυτή η ανοχή ίσως να υπάρχει περισσότερο στους τουρίστες. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι το ίδιο "ανεκτικοι" απέναντι στους Εμιρατιανους υπηκόους η τους μετανάστες
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Ενδεχομένως και να ισχύει σε σχέση με άλλες χώρες του Κόλπου η τη Σ.Α.,όμως θεωρώ ότι αυτή η ανοχή ίσως να υπάρχει περισσότερο στους τουρίστες. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι το ίδιο "ανεκτικοι" απέναντι στους Εμιρατιανους υπηκόους η τους μετανάστες
Δεν θα διαφωνησω καθολου σε αυτο αλλα δεν το ξερω κ σιγουρα αλλα ειναι λογικο αυτο που λες. Ειπαμε γινεται προοδος αλλα θελει σιγουρα χρονο για να φτασουν σε μια πιο πολιτισμενη κατασταση. Εαν γινει ποτε κατι τετοιο φυσικα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το γεγονος με τον κασογκι ηταν μεγαλο φαουλ σιγουρα αλλα εγκληματα τετοια (περιπου) εχουμε δει παντου, πχ ιρλανδια οπου δολοφονηθηκαν αθωοι στο Ντερι
Δεν είναι το ίδιο να έχει εμπλοκή ο ίδιος ο ηγέτης της χώρας. Τι εμπλοκή δηλαδή, εδώ λέμε ότι διάλεξε έναν-έναν τους "ειδικούς". Δεν το λες φάουλ, το λες κτηνωδία επιπέδου μεσαίωνα, από ηγέτες σημαντικών κρατών μόνο από τον Πούτιν με τα δηλητήρια έχουμε δει τέτοιες εκτελέσεις σε ξένο έδαφος κι αυτές πιο διακριτικά, ο Σαουδάραβας είναι και ατζαμής. Όπου πάει ως εξολοθρευτή του Κασόγκι τον κοιτάζουν, άλλο αν είναι πολλά τα λεφτά Άρη και κάνουν τα στραβά μάτια όλοι, ξεκινώντας από τον ανεκδιήγητο Τραμπ που έσπευσε εξαρχής "να τον πιστέψει".
 

DioYnwa

Member
Μηνύματα
20
Likes
60
Δεν είναι το ίδιο να έχει εμπλοκή ο ίδιος ο ηγέτης της χώρας. Τι εμπλοκή δηλαδή, εδώ λέμε ότι διάλεξε έναν-έναν τους "ειδικούς". Δεν το λες φάουλ, το λες κτηνωδία επιπέδου μεσαίωνα, από ηγέτες σημαντικών κρατών μόνο από τον Πούτιν με τα δηλητήρια έχουμε δει τέτοιες εκτελέσεις σε ξένο έδαφος κι αυτές πιο διακριτικά, ο Σαουδάραβας είναι και ατζαμής. Όπου πάει ως εξολοθρευτή του Κασόγκι τον κοιτάζουν, άλλο αν είναι πολλά τα λεφτά Άρη και κάνουν τα στραβά μάτια όλοι, ξεκινώντας από τον ανεκδιήγητο Τραμπ που έσπευσε εξαρχής "να τον πιστέψει".
θα συμφωνησω παλι μαζι σου αλλα η δολοφονια δεν ειναι το μονο εγκλημα. Το τοιχος του Βερολινου επεσε το 89 κ εαν βαλουμε στην μεση ολα τα εγκληματα που εχει κανει η Γερμανια δεν θα επρεπε να παταει ψυχη εκει. Το ιδιο κ για Τουρκια για γενοκτονιες μεσα στον 20ο αιωνα, τα οσα εχουν κανει Ολλανδια κ Βελγιο στην Αφρικη κτλ κτλ ειναι πολλα τα παραδειγματα.
Η δολοφονια του κασογκι βεβαια ειναι ατομικη ευθυνη- εντολη ενος ανθρωπου αλλα εχουμε δει χειροτερα σιγουρα τα τελευταια 50-70 χρονια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom