Έτοιμο να αποπλεύσει το μεγαλύτερο κρουαζιερόπλοιο στον κόσμο

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωπα! Τι ειναι αυτα που γραφεις εδω Νεφελη μας! Παει σε εχει λατρεψει ο Samion! Μολις γυρισεις πρεπει να μας τα πεις ολα. Στο μεταξυ μελετησε το πονημα του καπεταν Samion για τις κρουαζιερες θα σου φανει χρησιμο! http://www.travelstories.gr/%EA%F1%...%FC%F2-%EA%F1%EF%F5%E1%E6%E9%DD%F1%E1%F2.html
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σας, είμαι καινούρια στην παρέα σας.
Έχουμε κλείσει κρουαζιέρα στις 2/1 με το oasis.
Είναι η δεύτερη φορά που θα ταξιδέψω με την royal.
Την πρώτη φορά με το explorer of the seas το 2007 και περάσαμε σούπερ.
Έχω αγωνία να συναντήσω το μεγαθήριο από κοντά και να μην αφήσω σπιθαμή προς σπιθαμή ανεξερεύνητη :lol:
awww.qtl.co.il_img_copy.png
View attachment awww.google.com_favicon.ico_.jpg
μόνο αρνητικο προς το παρόν οι τιμες και τα λιμανια του. η κρουαζιέρα όμως στο σύνολο θα ναι σουπερ..
καλά να περάσετε και περιμένουμε εντυπώσεις!
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
μόνο αρνητικο προς το παρόν οι τιμες και τα λιμανια του. η κρουαζιέρα όμως στο σύνολο θα ναι σουπερ..
καλά να περάσετε και περιμένουμε εντυπώσεις!
Μμμμ.....έχεις δίκαιο.
Με τους φίλους που συνταξιδεύουμε και έχουν ξαναπάει στα συγκεκριμένα νησιά,
μου είπαν πως ίσως στις Μπαχάμες περάσουμε καλύτερα.
Να σου πω την αλήθεια μια περιέργεια την έχω για το πως θα είναι στο καράβι
με τόσο πολύ κόσμο.
Αν θα έχουμε ας πούμε συνωστισμό στη σάουνα, στο χαμάμ, στο γυμναστήριο, στο μπουφέ κ.α., αλλά την ίδια απορία την είχα και με το explorer και φυσικά στο τέλος αναρωτιόμουν
"μα πού είναι όλος αυτός ο κόσμος;"
Μήπως έχεις κάποια πρόταση/λινγκ για εκδρομές στα νησιά που κατεβαίνουμε για να μην κλείσουμε αυτές που έχει πάνω στο καράβι, γιατί από ότι διάβασα στον οδηγό για τις κρουαζιέρες που έγραψες λες ότι δεν συμφέρουν;
ευχαριστώ....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μμμμ.....έχεις δίκαιο.
Με τους φίλους που συνταξιδεύουμε και έχουν ξαναπάει στα συγκεκριμένα νησιά,
μου είπαν πως ίσως στις Μπαχάμες περάσουμε καλύτερα.
Να σου πω την αλήθεια μια περιέργεια την έχω για το πως θα είναι στο καράβι
με τόσο πολύ κόσμο.
Αν θα έχουμε ας πούμε συνωστισμό στη σάουνα, στο χαμάμ, στο γυμναστήριο, στο μπουφέ κ.α., αλλά την ίδια απορία την είχα και με το explorer και φυσικά στο τέλος αναρωτιόμουν
"μα πού είναι όλος αυτός ο κόσμος;"
Μήπως έχεις κάποια πρόταση/λινγκ για εκδρομές στα νησιά που κατεβαίνουμε για να μην κλείσουμε αυτές που έχει πάνω στο καράβι, γιατί από ότι διάβασα στον οδηγό για τις κρουαζιέρες που έγραψες λες ότι δεν συμφέρουν;
ευχαριστώ....
α τυχερή είσαι. στα 2 πάω κι εγω χριστούγεννα μe Celebrity όμως και τα χω ψάξει..
ναι να μην πάρεις του πλοίου.
St Thomas έχω πάει και παλιά. εκεί είναι μία από τις αγαπημένες μου παραλίες, Megans bay. πολύς κόσμος αλλά στις άκρες μακριά από τα μπαρ είναι άδεια. αν θέλεις κάτι χαλαρό πάρτε ένα ταξί, είναι ανοικτά σαν φορτηγάκια, σταματούν όπου τους κάνεις σήμα και με 3-5$ σε πάνε παραλία (έχει και εισοδο εκεί άλλα τόσα περίπου). και μετά βόλτες στην πόλη. 2η επιλογή αλλά με λίγο περπάτημα στο τελος Sapphire Beach. για κάτι πιο οργανωμένο δες κάτι δοκιμασμένο:
Tour St. Thomas, Magens Bay, Bluebeards Castle, Coki Beach
για St Martin έχω κλείσει budget 70$ όλα. έχει λίγο κίνηση αλλά αντιμετωπίζεται. αν είσαστε όντως 4 στο προτείνω σαν λύση. για κάτι πιο οργανωμένο (παρόμοια προγράμματα και αξιοπιστία):
Welcome to PrincePersonal.com
Welcome to BernardsTours.Com
σου απαντούν αμέσως με μειλ και οργανώνεις και δικό σου πρόγραμμα αν θες.
τα ξαναλέμε για ότι θες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μμμμ.....έχεις δίκαιο.
Με τους φίλους που συνταξιδεύουμε και έχουν ξαναπάει στα συγκεκριμένα νησιά,
μου είπαν πως ίσως στις Μπαχάμες περάσουμε καλύτερα.
Να σου πω την αλήθεια μια περιέργεια την έχω για το πως θα είναι στο καράβι
με τόσο πολύ κόσμο.
Αν θα έχουμε ας πούμε συνωστισμό στη σάουνα, στο χαμάμ, στο γυμναστήριο, στο μπουφέ κ.α., αλλά την ίδια απορία την είχα και με το explorer και φυσικά στο τέλος αναρωτιόμουν
"μα πού είναι όλος αυτός ο κόσμος;"
Μήπως έχεις κάποια πρόταση/λινγκ για εκδρομές στα νησιά που κατεβαίνουμε για να μην κλείσουμε αυτές που έχει πάνω στο καράβι, γιατί από ότι διάβασα στον οδηγό για τις κρουαζιέρες που έγραψες λες ότι δεν συμφέρουν;
ευχαριστώ....
να ρωτήσω κι εγώ κάτι? να υποθέσω ότι πάτε Disneyland στο Orlando? αν ναι, για πες για διαμονη.
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
να ρωτήσω κι εγώ κάτι? να υποθέσω ότι πάτε Disneyland στο Orlando? αν ναι, για πες για διαμονη.
Σωστά Samion.
Θα κάτσουμε 8μέρες Orlando.
Το ξενοδοχείο που θα μείνουμε είναι αυτό Orange Lake Resort&Country Club, Florida's Premier Vacation Resort.
Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς κόστος διαμονής.
Το καλό είναι πως οι φίλοι πάλι :D που θα πάμε μαζί, έχουν αγορασμένο χρονομερίδιο στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο (δλδ είναι η έδρα τους) και έτσι θα μείνουμε μαζί.
Έχουν ένα διαμέρισμα με δύο ανεξάρτητα δωμάτια με δικό τους μπάνιο.
Είμαστε στο σύνολο 4 ενήλικες και 4 παιδιά.
Ακόμη δεν ξέρω τί ποσό θα χρειαστεί για να συνεισφέρουμε κι εμείς.
Την πρώτη βραδιά θα χρειαστεί να διανυκτερεύσουμε εδώ Country Inns & Suites By Carlson με 60$ την βραδιά για τα 4 άτομα με πρωινό.
Αφού επιστρέψουμε από την κρουαζιέρα θα μείνουμε στο Fort Lauderdale -The Westin Fort Lauderdale - Fort Lauderdale, FL Hotels - westin.com.
Τώρα είμαστε στην διαδικασία ενοικίασης αυτοκινήτου και κλείσιμο εισιτηρίων για τα πάρκα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σωστά Samion.
Θα κάτσουμε 8μέρες Orlando.
Το ξενοδοχείο που θα μείνουμε είναι αυτό Orange Lake Resort&Country Club, Florida's Premier Vacation Resort.
Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς κόστος διαμονής.
Το καλό είναι πως οι φίλοι πάλι :D που θα πάμε μαζί, έχουν αγορασμένο χρονομερίδιο στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο (δλδ είναι η έδρα τους) και έτσι θα μείνουμε μαζί.
Έχουν ένα διαμέρισμα με δύο ανεξάρτητα δωμάτια με δικό τους μπάνιο.
Είμαστε στο σύνολο 4 ενήλικες και 4 παιδιά.
Ακόμη δεν ξέρω τί ποσό θα χρειαστεί για να συνεισφέρουμε κι εμείς.
Την πρώτη βραδιά θα χρειαστεί να διανυκτερεύσουμε εδώ Country Inns & Suites By Carlson με 60$ την βραδιά για τα 4 άτομα με πρωινό.
Αφού επιστρέψουμε από την κρουαζιέρα θα μείνουμε στο Fort Lauderdale -The Westin Fort Lauderdale - Fort Lauderdale, FL Hotels - westin.com.
Τώρα είμαστε στην διαδικασία ενοικίασης αυτοκινήτου και κλείσιμο εισιτηρίων για τα πάρκα.
οκ. μαστ στο Φορτ las Olas, Sawgrass mills.ΙX καλύτερα θα βρεις Alamo-National.
απλα ρωτησα γιατι παμε Disney μετά αλλα δεν εχω μείνει ξανά μέσα στο πάρκο και ήθελα να δω αν έκανα τη σωστή επιλογή ξενοδοχείου. Να πάρεις το σχετικό οδηγό για τα πάρκα αν δεν έχετε ξαναπάει.
Πριν πάντα Miami, South Beach...
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
οκ. μαστ στο Φορτ las Olas, Sawgrass mills.ΙX καλύτερα θα βρεις Alamo-National.
απλα ρωτησα γιατι παμε Disney μετά αλλα δεν εχω μείνει ξανά μέσα στο πάρκο και ήθελα να δω αν έκανα τη σωστή επιλογή ξενοδοχείου. Να πάρεις το σχετικό οδηγό για τα πάρκα αν δεν έχετε ξαναπάει.
Πριν πάντα Miami, South Beach...
Πρέπει να είναι ωραία να μένεις μέσα στα πάρκα εεεε;
Αυτό είναι κολλητά με τα πάρκα αλλά κάνεις πολύ ώρα να πας.
Την Κυριακή έχουμε "συμβούλιο" για να δούμε ποια πάρκα θα κλείσουμε.
Ναι με την άλαμο μάλλον θα κλείσουμε γιατί και την προηγούμενη φορά αυτή είχε τις καλύτερες τιμές.

Ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα με πμ γιατί δεν ξέρω που να τα γράψω και δεν θέλω να χαλάσω το εδώ τόπικ αλλά δεν μπόρεσα γιατί δεν έχω 20 ποστς.
Τα αντιγράφω εδώ λοιπόν και σόρρυ....



Πετάμε
Thessaloniki Makedonia Apt. (SKG) to Munich Franz Josef Strauss (MUC) - Aegean Airlines

Munich Franz Josef Strauss (MUC) to Charlotte Douglas (CLT) - Lufthansa

Charlotte Douglas (CLT) to Orlando International (MCO) - US Airways

(μην τις σχολιάζεις τις πτήσεις....άστες, μας ακύρωσε η αλιτάλια ένα δρομολόγιο και αλλάξαμε εταιρία)

Όπως βλέπεις πετάμε με τρεις συνεργαζόμενες εταιρίες.
Σε ότι αφορά τις αποσκευές ποιας εταιρίας τους όρους θα τηρείσουμε;
Από ότι ξέρω η us έχει κάτι χαζά συστήματα με τις βαλίτσες.
Έχεις κάτι κατά νου;

Επίσης έχουμε το gps mls Pro 4810A και ψάχνω free χάρτες της Αμερικής.
Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρέπει να είναι ωραία να μένεις μέσα στα πάρκα εεεε;
Αυτό είναι κολλητά με τα πάρκα αλλά κάνεις πολύ ώρα να πας.
Την Κυριακή έχουμε "συμβούλιο" για να δούμε ποια πάρκα θα κλείσουμε.
Ναι με την άλαμο μάλλον θα κλείσουμε γιατί και την προηγούμενη φορά αυτή είχε τις καλύτερες τιμές.

Πετάμε
Thessaloniki Makedonia Apt. (SKG) to Munich Franz Josef Strauss (MUC) - Aegean Airlines

Munich Franz Josef Strauss (MUC) to Charlotte Douglas (CLT) - Lufthansa

Charlotte Douglas (CLT) to Orlando International (MCO) - US Airways

(μην τις σχολιάζεις τις πτήσεις....άστες, μας ακύρωσε η αλιτάλια ένα δρομολόγιο και αλλάξαμε εταιρία)
Όπως βλέπεις πετάμε με τρεις συνεργαζόμενες εταιρίες.
Σε ότι αφορά τις αποσκευές ποιας εταιρίας τους όρους θα τηρείσουμε;
Από ότι ξέρω η us έχει κάτι χαζά συστήματα με τις βαλίτσες.
Έχεις κάτι κατά νου;
Επίσης έχουμε το gps mls Pro 4810A και ψάχνω free χάρτες της Αμερικής.
Καμιά ιδέα;
Ευχαριστώ....

κι εγώ με US πάω αλλα δεν έχω ιδέα για βαλίτσες κλπ με τη συγκεκριμένη. η Alitalia ήταν πάντα χαλαρη και κρίμα φέτος που δεν θα την τιμήσω για Μαιάμι. μιλάμε για βαλίτσες των 30+ κιλων..γενικά οι βαλίτσες πάνε άδειες και γυρίζουν γεμάτες..ούτε για GPS ξέρω κάτι. βάλε στο σχετικό θέμα για τα GPS που είναι οι ειδικοί..
είναι καλύτερα νομίζω να μενεις μέσα αν και πιο ακριβά.
τα πάρκα είναι γούστα και εξαρτάται πόσα μπορειτε να δείτε. τα 3 πρωτα για μένα Magic-Animal-MGM. μετά Universal (για ενήλικες πιο πολυ)-Epcot. όλα καλά είναι πάντως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από ότι ξέρω η us έχει κάτι χαζά συστήματα με τις βαλίτσες.
δεν μου φαίνονται χαζα, ίσα ισα χαλαρα..1 βαλίτσα ως 22,5 κιλα και μία πανω σου (+τσαντα, pc κλπ) ως 18.
για το εσωτερικο που κάνεις νομιζω ισχυει οτι για την υπεραντλαντικη. στη χειροτερη περιπτωση δίνεις 20$ τη βαλίτσα. αλλα αφού κάνεις τσεκ ιν εδω νομίζω δεν θα πληρώσεις τίποτε.

Oversize/overweight bags

Please pay overweight and oversize bag charges at the airport. On top of our checked bag fees, we charge:


  • $50 extra for bags that weigh between 51-70 lbs (23-32 kg)
  • $100 extra for bags that weigh between 71- 100 lbs (32-45 kg)
  • $100 extra for bags larger than 62 in/157 cm (we will not accept bags over 80 in/203 cm)
Carry-on baggage

You're allowed one carry-on bag and one personal item. Personal items include a purse, briefcase or laptop bag.

Size requirements

  • Up to 45 in/115 cm (14 x 9 x 22 in or 36 x 23 x 56 cm)
  • Up to 40 lbs/18 kg
http://www2.usairways.com/en-US/traveltools/baggage/baggagepolicies.html
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Η υποδοχή του oasis of the seas στο λιμάνι του Fort Lauderdale, Florida.




 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και το αντίστοιχο βίντεο από την άφιξή του, στις 13.11.09

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom