Έτοιμο να αποπλεύσει το μεγαλύτερο κρουαζιερόπλοιο στον κόσμο

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Είναι πολύ εντυπωσιακό να βλέπεις τόσο μεγάλες κατασκευές όχι απλά να επιπλέουν αλλά να αναπτύσσουν ταχύτητες κοντά στους 25 kn (μεγάλη ταχύτητα για κρουαζιερόπλοιο και μάλιστα τόσο μεγάλο). Όμως πιστεύω πως δεν σου προσφέρει την αίσθηση του καραβιού όλο αυτό το "τέρας". Σε μία απλή σύγκριση με το Queen Elizabeth 2 -το οποίο αν και πάρα πολύ παλιό (1969) έχει ένα τρομερό σχέδιο με ναυτικές καμπύλες και μοναδική πλώρη το οποίο στα μάτια μου το κάνει πολύ πιο όμορφο- μένει πολύ πίσω. Δεν λέω, πάρα πολύ εντυπωσιακό και μεγαλοπρεπές το πλοίο αλλά μέσα σε αυτό χάνεις την μαγεία της θάλασσας, χωρίς την οποία κατά την ταπεινή μου άποψη η κρουαζιέρα πολύ απλά δεν σου προσφέρει τίποτα. Βέβαια δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτό το καράβι αλλά σε όλα τα πλοία του είδους του, όπως τα καινούρια της celebrity π.χ., τα οποία κατασκευάστηκαν με μόνο σκοπό να στοιβάζουν πολύ κόσμο μέσα και να του προσφέρουν ότι χρειαστεί από spa μέχρι θέατρο χωρίς να του "επιτρέπουν" να απολαύσει τη θάλασσα, να ακούσει τον χτύπημα των κυμάτων πάνω στο καράβι και να μυρίσει το αλάτι της. Δεν λέω πως δεν θα ήθελα να πάω ένα ταξίδι με αυτού του είδους τα καράβια αλλά μόνο σαν εμπειρία (εξαιρώ το Queen Mary 2 λόγο της ιδιαιτερότητάς του η οποία σε κάνει να θες να ζεις πάνω του μόνιμα).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. μέσα σε αυτό χάνεις την μαγεία της θάλασσας, χωρίς την οποία κατά την ταπεινή μου άποψη η κρουαζιέρα πολύ απλά δεν σου προσφέρει τίποτα.
2. Βέβαια δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτό το καράβι αλλά σε όλα τα πλοία του είδους του, όπως τα καινούρια της celebrity π.χ., τα οποία κατασκευάστηκαν με μόνο σκοπό να στοιβάζουν πολύ κόσμο μέσα και να του προσφέρουν ότι χρειαστεί από spa μέχρι θέατρο χωρίς να του "επιτρέπουν" να απολαύσει τη θάλασσα, να ακούσει τον χτύπημα των κυμάτων πάνω στο καράβι και να μυρίσει το αλάτι της.
3. (εξαιρώ το Queen Mary 2 λόγο της ιδιαιτερότητάς του η οποία σε κάνει να θες να ζεις πάνω του μόνιμα).
1. τη μαγεία τη ζεις καλύτερα σε φορτηγό είναι η αληθεια. μια και μιλάμε για κρουαζιερόπλοια για πες πώς τη ζεις σε άλλα δηλαδή και σ' αυτό την έχασες? τόσο μεγάλα πλοία προσφέρουν την κρουαζιέρα που φυσικά έχει και τη μαγεία της θάλασσας σε απίστευτα χαμηλές τιμές. αυτού του είδους τα πλοία έφεραν κόσμο στη θάλασσα. πολύ κόσμο που δεν είχε καμμία δυνατότητα να χαρεί αυτόν τον τρόπο διακοπών έτσι παλιά. έχεις ένα πεντάστερο ξενοδοχείο εν πλώ (με μικρούς περιορισμούς σε σχέση με την ξηρά) σε τιμές τριάστερου στην ξηρά, με θέα θάλασσα αν προτιμάς, συνεχή εναλλαγή εικόνων και δυνατότητα επίσκεψης τόπων που θα σου κόστιζε μία περιουσία να τους επισκεπτείς μόνος. αν δεν σου αρέσουν τα μεγάλα παίρνεις ένα μικρότερο με την αίσθηση της κρουαζιέρας όπως παλιά και ανάλογες τιμές.
2. ατυχής η αναφορά..με 90% των καμπινών ocean view και 85% με μπαλκόνι? στην ίσαλο το αλάτι μυρίζει αλλιώς?
3. ποια ιδιαιτερότητα?
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
1. τη μαγεία τη ζεις καλύτερα σε φορτηγό είναι η αληθεια. μια και μιλάμε για κρουαζιερόπλοια για πες πώς τη ζεις σε άλλα δηλαδή και σ' αυτό την έχασες? τόσο μεγάλα πλοία προσφέρουν την κρουαζιέρα που φυσικά έχει και τη μαγεία της θάλασσας σε απίστευτα χαμηλές τιμές. αυτού του είδους τα πλοία έφεραν κόσμο στη θάλασσα. πολύ κόσμο που δεν είχε καμμία δυνατότητα να χαρεί αυτόν τον τρόπο διακοπών έτσι παλιά. έχεις ένα πεντάστερο ξενοδοχείο εν πλώ (με μικρούς περιορισμούς σε σχέση με την ξηρά) σε τιμές τριάστερου στην ξηρά, με θέα θάλασσα αν προτιμάς, συνεχή εναλλαγή εικόνων και δυνατότητα επίσκεψης τόπων που θα σου κόστιζε μία περιουσία να τους επισκεπτείς μόνος. αν δεν σου αρέσουν τα μεγάλα παίρνεις ένα μικρότερο με την αίσθηση της κρουαζιέρας όπως παλιά και ανάλογες τιμές.
2. ατυχής η αναφορά..με 90% των καμπινών ocean view και 85% με μπαλκόνι? στην ίσαλο το αλάτι μυρίζει αλλιώς?
3. ποια ιδιαιτερότητα?
1. Συμφωνώ απόλυτα με το ότι τα φορτηγά πλοία σου δίνουν την πραγματική αίσθηση, πιστεύω πως δεν χρειάζεται να έχεις ταξιδέψει με ένα για να το διαπιστώσεις είναι προφανές. Δεν είπα κάτι αντίθετο όσον αφορά το ότι σου δίνει τη δυνατότητα να επισκεφτείς σε πολύ χαμηλή τιμή πολλά μέρη και ασφαλώς πιστεύω πως είναι από τους καλύτερους τρόπους διακοπών για αυτό άλλωστε είμαι και φαν.

2. Η φράση με την οσμή του αλατιού ήταν πιο "φιλοσοφική", αυτό που εννοούσα είναι η γενικότερη αίσθηση όπως π.χ. είναι άλλη η αίσθηση να μένεις σε ένα υπερπολυτελές ξενοδοχείο (όχι ότι είναι άσχημα) σε μία Ασιατική χώρα και άλλο να μένεις σε ένα δωμάτιο σε μία γειτονιά της ίδιας χώρας. Πιστεύω ότι στο δεύτερο θα νιώσεις τον πραγματικό παλμό της περιοχής και όχι στο πρώτο. Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι θέλω να πω, η υπερβολική πολυτέλεια και οι πάρα πολλές ασχολίες εντός σε αποσπούν και ουσιαστικά σε οδηγούν στο να χάνεις το πραγματικό νόημα (π.χ. τον παλμό που έλεγα προηγουμένως). Αυτή η αίσθηση πιστεύω επιβεβαιώνετε και από το ότι η κρουαζιέρες σε καράβια 100 μέτρων περίπου τα οποία σου προσφέρουν την αίσθηση yacht χωρίς όλες αυτές τις "παιδικές χαρές" μέσα είναι πολύ πιο ακριβές (π.χ. SeaDream Yacht Club).

3. Όλο το καράβι είναι φτιαγμένο στο στυλ μίας εταιρίας μύθου που θυμίζει εποχές της White Star Line κύριας ανταγωνίστριά της μέχρι και λίγα χρόνια μετά τη βύθιση του Τιτανικού (αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως η οικονομική της φιλοσοφία είναι διαφορετική από των άλλων εταιριών). Τέλος πάντων αυτή η ιδιαιτερότητα έχει να κάνει με το προσωπικό μου ενδιαφέρον στο θέμα των ιστορικών καραβιών (π.χ. QM στο Β' παγκόσμιο) και στην ομορφιά που έχει αυτό το καράβι σε σχέση με όλα τα άλλα σύγχρονα κρουαζιερόπλοια - πολυκατοικίες κάτι που δεν πιστεύω ότι ενδιαφέρει πολλούς άρα κακώς το ανέφερα.

Όλα τα παραπάνω βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη ούτε προσπαθώ να την επιβάλω σε κάποιον ούτε θέλω να προσβάλω αυτούς που διαφωνούν. Και βέβαια είναι πολύ καλός (οικονομικός, πολυτελής κ.α.) τρόπος διακοπών ένα τεράστιο κρουαζιερόπλοιο αλλά όπως προανέφερα πιστεύω πως σε κάνει να χάσεις κάτι σημαντικό από την κρουαζιέρα. Άλλωστε όλες αυτές οι εταιρίες θέλουν παραπάνω χρήματα (και καλά κάνουν) άρα δεν νομίζω ότι θα σε ωθήσουν να κάτσεις να θαυμάσεις τη θάλασσα όταν έχουν δώσει τόσα λεφτά για να φτιάξουν τα πανέμορφα καζίνο, σπα από τα οποία περιμένουν κέρδη. Ελπίζω η αιτιολόγησή μου είναι σαφής και να μην πρόσβαλα κάποιον αν το έκανα ζητώ συγγνώμη αλλά δεν το είχα σκοπό :)hug:), αντιθέτως ήθελα να πω την άποψή μου για ένα θέμα που με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

ΥΓ. Και βέβαια θα πάω να θαυμάσω από κοντά όταν θα έχω την ευκαιρία το Oasis το οποίο όπως είπα και στο αρχικό μου ποστ θεωρώ τρομερή ναυπηγική κατασκευή (δεν συνεπάγεται και τρομερά όμορφη κατασκευή όμως).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Συμφωνώ απόλυτα με το ότι τα φορτηγά πλοία σου δίνουν την πραγματική αίσθηση,
2. η υπερβολική πολυτέλεια και οι πάρα πολλές ασχολίες εντός σε αποσπούν και ουσιαστικά σε οδηγούν στο να χάνεις το πραγματικό νόημα (π.χ. τον παλμό που έλεγα προηγουμένως). Αυτή η αίσθηση πιστεύω επιβεβαιώνετε και από το ότι η κρουαζιέρες σε καράβια 100 μέτρων περίπου τα οποία σου προσφέρουν την αίσθηση yacht χωρίς όλες αυτές τις "παιδικές χαρές" μέσα είναι πολύ πιο ακριβές (π.χ. SeaDream Yacht Club).
3. αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως η οικονομική της φιλοσοφία είναι διαφορετική από των άλλων εταιριών). Τέλος πάντων αυτή η ιδιαιτερότητα έχει να κάνει με το προσωπικό μου ενδιαφέρον στο θέμα των ιστορικών καραβιών (π.χ. QM στο Β' παγκόσμιο) και στην ομορφιά που έχει αυτό το καράβι σε σχέση με όλα τα άλλα σύγχρονα κρουαζιερόπλοια - πολυκατοικίες κάτι που δεν πιστεύω ότι ενδιαφέρει πολλούς άρα κακώς το ανέφερα.

Άλλωστε όλες αυτές οι εταιρίες θέλουν παραπάνω χρήματα (και καλά κάνουν) άρα δεν νομίζω ότι θα σε ωθήσουν να κάτσεις να θαυμάσεις τη θάλασσα όταν έχουν δώσει τόσα λεφτά για να φτιάξουν τα πανέμορφα καζίνο, σπα από τα οποία περιμένουν κέρδη. Ελπίζω η αιτιολόγησή μου είναι σαφής και να μην πρόσβαλα κάποιον αν το έκανα ζητώ συγγνώμη αλλά δεν το είχα σκοπό :)hug:), αντιθέτως ήθελα να πω την άποψή μου για ένα θέμα που με ενδιαφέρει πάρα πολύ.
1. απλά ξαναλέω ότι την αίσθηση της θάλασσας την προσφέρουν και τα μεγάλα και μάλιστα σε τμήματα του πληθυσμού που ήταν αποκλεισμένα απ' αυτόν τον τρόπο διακοπων.
2. θα ήταν ιδανικά να ήταν όλα τα κρουαζιερόπλοια <100 μέτρα αλλά οι τιμές δεν θα ήταν ίδιες. κι εγώ νοσταλγω την κρουαζιέρα μου με το Stella Solaris αλλά ανήκε σε μία εποχή που πέρασε ανεπιστρεπτί. πλέον σε πόσους έλληνες απευθύνονται οι κρουαζιέρες που προσφέρουν αίσθηση γιοτ σε τιμές των 500-600Ε την ημέρα?
3. καλώς ανέφερες την άποψη σου, να μπορούμε να συζητάμε κιόλας! υποκειμενικό βέβαια το θέμα. εμπορικές οι κρουαζιέρες του QM2. χωρίς να έχω πάει φαντάζομαι μία από τα ίδια και προσωπικά ακόμα κι αυτό μου φέρνει προς πολυκατοικία.
πρεπει να αναγνωρίσεις ότι εταιρείες premium όπως η Celebrity που ανέφερες δίνουν πρωταρχική σημασία στο να χαίρεται ο επιβάτης τη θάλασσα και απόρησα πώς ανέφερες τα καινούρια της που έχουν αυτή ακριβώς τη φιλοσοφία. 85% των καμπινών έχουν μπαλκόνι επαναλαμβάνω. πώς να γευτείς τη θάλασσα καλύτερα από το μπαλκόνι?
η αιτιολόγησή σου είναι σαφής, φυσικά και δεν πρόσβαλλες κανένα και χαίρομαι ιδιαίτερα που μας ενδιαφέρει το ίδιο θέμα.
όσο για το φίλο soudiano θα του προτείνω να πάρουμε ένα freighter (να μη χαθεί η αίσθηση..) για Recife και αλυσοδεμένο τον Traveller μαζί μας.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
1.
όσο για το φίλο soudiano θα του προτείνω να πάρουμε ένα freighter (να μη χαθεί η αίσθηση..) για Recife και αλυσοδεμένο τον Traveller μαζί μας.

ευχαρίστως freighter για Recife. και γιατί αλυσοδεμένο στο άλμπουρο; σαν traveller φαίνεται να είναι θαλασσόλυκος........
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευχαρίστως freighter για Recife. και γιατί αλυσοδεμένο στο άλμπουρο; σαν traveller φαίνεται να είναι θαλασσόλυκος........
δεν μπαίνει σε πλοία, προτιμαει τα σιδερενια κουτιά. για Recife βέβαια θ'άλλαζε γνώμη..:haha::haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ε! Παιδια! Δηλωνω και εγω συμμετοχη στο freighter! Μη με αφησετε απ' εξω!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Μερικές φωτογραφίες (25) ακόμη από το μικρό και ταπεινό αυτό βαπόρι: The Frame: Oasis of the Seas

amedia.sacbee.com_static_weblogs_photos_images_nov09_oasis_sm_oasis03.jpg

The world's largest and newest cruise ship Oasis of the Seas is seen docked at Port Everglades in Ft. Lauderdale, Fla. Friday, Nov. 20. AP / Hans Deryk
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Το Όασις είναι όντως ένας προορισμός από μόνος του.
Τελικά όλα ήταν όπως τα περιμένα....το καράβι ήταν πραγματική όαση!!!
Τεράστιο, μεγαλοπρεπές, γίγαντας μπροστά στα υπόλοιπα που έδεναν δίπλα του.
Με το central park κατάφυτο!!!!
Τα προγράμματα πάρα πολλά, τις θέσεις τις είχαμε κλείσει ήδη από εδώ.
Hairspray: βραβευμένο με 8 Tony μιούζικαλ.
Come Fly With Me: διαδραστικά βίντεο, δυναμικά τραγούδια και χορός.
Frozen in Time: έργα του Hans Christian Andersen στον πάγο.
AquaTheater: παράσταση συγχρονισμένης κολύμβησης με αξιόλογους αθλητές που συμμετείχαν σε ολυμπιακούς αγώνες.
και πολλές ακόμα παρελάσεις και μουσικές βραδιές που γίνονταν στην γνωστή Royal Promenade και που φυσικά δεν μπορέσαμε να τις δουμε όλες.
Τα εστιατόρια αρκετά και η διαφορά με την προηγούμενη κρουαζιέρα που κάναμε, ήταν πως μοίραζαν τον κόσμο σε διαφορετικά μέρη για να μην υπάρχει συνωστισμός.
Τουλάχιστον εμείς αυτό καταλάβαμε γιατί η κεντρική τραπεζαρία είχε μικρότερη ποικιλία τροφών από το explorer με το οποίο είχαμε ταξιδέψει παλαιότερα.
Στο oasis μπορούσες να φας και σε άλλα εστιατόρια που κάποιες ώρες ήταν δωρεάν. Γενικά προέβλεπαν να υπάρχει φαγητό όλες τις ώρες και σε διαφορετικά μέρη.
Στο σολάριουμ που είναι ένας χώρος με πισίνες και τζακούζι μόνο για ενήλικες, είχε ξεχωριστό φαγητό γι' αυτούς που προσέχουν την διατροφή τους, με χαμηλά λιπαρά και πολλές σαλάτες.
To cafe park σέρβιρε σαλάτες, σάντουιτς, πανίνι, γλυκίσματα κ.α.
To kinds club ήταν ένας προσεγμένος χώρος με πολλές κατηγορίες ανάλογα τις ηλικίες των παιδιών.
Τα δικά μας παιδιά στην κατηγορία που ανήκαν, έκαναν πολλά πειράματα (όσες μέρες πρόλαβαν να πάνε γιατί τα 3 από τα 4 της παρέας τα έπιασε γαστρεντερίτιδα).
Οι καμπίνες, μιας και εμείς είχαμε εσωτερική, θα μπορούσα να πω πως ήταν ίδιες με το explorer με την μόνη διαφορά πως τώρα είχαμε και μπουρνούζια.
Και τώρα που είπα μπουρνούζια θυμήθηκα πως άλλαξε το σύστημα με τις πετσέτες για τις πισίνες.
Χρεώνεσαι την πετσέτα με 20$ και την ξεχρεώνεσαι με το που την επιστρέφεις.
Αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνεται πολλές φορές την ημέρα και να χρεώνεις μέχρι δύο πετσέτες το άτομο, την φορά.
Εκδρομές δεν μπορέσαμε να κλείσουμε εκτός καραβιού.
Είχαμε σκεφτεί να κλείσουμε στο St. Maarten και στο Nassau που ήταν οι δύο τελευταίοι προορισμοί αλλά δυστυχώς μας πρόλαβαν τα παιδιά και έτσι αρκεστήκαμε σε κοντινές παραλίες με ταξί της περιοχής.
Για όσους έχουν ξαναταξιδέψει με την royal, έλειπαν τα γλυπτά από πάγο και εκείνες οι γαστρονομικές παρουσιάσεις που έκαναν στο κατάστρωμα την βραδιά κάτω από τ΄αστέρια.
Ξέχασα να σας αναφέρω πως την πρώτη μιάμιση μέρα έβρεχε και δεν βγαίναμε στο κατάστρωμα.
Να μην αναφέρω δε και την μέρα που κατεβήκαμε που είχε ΤΟ κρύο.
Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ο τρόπος που παραλάβαμε τις βαλίτσες μας όταν φεύγαμε (δεν μπορώ να θυμηθώ αν και την προηγούμενη φορά ήταν τόσο ανεξέλεγκτα)
Τις μάζεψαν πάλι από το βράδυ όπως πάντα, με την διαφορά πως το πρωί μας μοίρασαν tags με νούμερα. Τα βάλαμε στις βαλίτσες μας και στο φυλλάδιο που επίσης μας έδωσαν, μας ενημέρωναν τί ώρα να βγούμε από το καράβι.
Μπορούσες να βγεις αργότερα από την προκαθορισμένη ώρα αλλά όχι νωρίτερα γιατί δεν θα έβρισκες τις βαλίτσες στη θέση τους.
Στο διαταύτα τώρα. Έπαιρναν λοιπόν τις βαλίτσες και ανάλογα με το νούμερο τις έβαζαν σε έναν τεράστιο χώρο σε ομαδούλες την μία δίπλα στην άλλη και από επάνω μία φωτεινή επιγραφή με το νούμερο της ομάδας.
Αφού μας συγκέντρωναν πριν σε έναν άλλο χώρο και μας άφηναν κατά ομάδες των δέκα νούμερων να κατεβαίνουμε στο χώρο των αποσκευών, πήγαινε ο καθέναν στην ομαδούλα του και προσπαθούσε από μόνος του να βρει την βαλιτσούλα του και την έπαιρνε. Δεν υπήρχε πουθενά έλεγχος ότι εγώ πήρα την δική μου βαλίτσα ή την μπέρδεψα με κάποιου άλλου ή αν πήρα μόνο την δική μου και όχι και κάποιου άλλου μαζί.
Ήμουν περίεργη σε ότι αφορά τη ζωή πάνω στο καράβι με τόσες χιλιάδες άτομα αλλά λόγω του μεγέθους του και την πληθώρα δραστηριοτήτων σε διαφορετικά μέρη του καραβιού, δεν προλάβαινα να αναλογιστώ με πόσους ακόμη συνταξιδεύω.
Περάσαμε τέλεια και η εμπειρία στο μεγαλύτερο κρουαζιερόπλοιο φανταστική, χωρίς όμως να αποκλείσω ότι στο μέλλον θα μπορούσα να ταξιδέψω με μικρότερο καράβι και να περάσω εξίσου τέλεια.
Είμαι σίγουρη πως ξέχασα να σας αναφέρω πολλά πράγματα που αφορούν το κρουαζιερόπλοιο. Συγχωρέστε με, αλλά όλα αυτά που ζήσαμε τις 19 μέρες των συνολικών διακοπών μας, ήταν τόσο έντονα και συνεχόμενα που ακόμη προσπαθεί το μυαλό μας να τα συλλάβει.
Αν θέλετε όμως κάποια διευκρίνηση μου λέτε, εεεε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.975
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom