Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας;

Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ρε παιδιά, να βοηθήσω λίγο....μετάνιωσε επειδή δεν είχε πάει, όταν πήγε σταμάτησε να μετανιώνει επειδή είχε αργήσει να πάει αλλά τελικά ευτυχώς μετάνιωσε και πήγε, τόσο απλά!
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
επειδη το θεμα αφορα ενα ταξιδι συγκεκριμενα, μετανιωσες δηλ που πηγες εκεινο το 1ο ταξιδι?
Μετάνιωσα που αυτό το ταξίδι λανθασμένα το απέφευγα

@AROUND THE WORLD
Αϊ γειά σου! Αν ομιλεί τη καθαρεύουσα ο μέμπερ, όλα είναι εύκολα!
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μετάνιωσα που αυτό το ταξίδι λανθασμένα το απέφευγα
οκ το καταλαβα αυτο..μονο που το θεμα ειναι για ποιο ταξιδι μετανιωσες και γιατι, οχι γιατι μετανιωσαμε ετσι γενικα και αοριστα..αρα γι αυτο το ταξιδι δεν μετανιωσες, σωστα? για να μη δημιουργουνται και λαθος εντυπωσεις. καποιος διαβαζει και βλεπει: μετανιωσα που εκανα αυτο το ταξιδι στη Ρωμη...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πριν δύο χρόνια πήγα στην Βουδαπέστη με την ηλικιωμένη μητέρα μου. Δεν έχω μετανοιώσει για το προορισμό αλλά για το γεγονός πως πήγα με πρακτορείο:bash::bash: για περισσότερη άνεση και ασφάλεια - υποτίθεται! :suicide:
Μου κόστισε πολύ περισσότερα απ' ότι αν καλούσα ταξί για όλες τις μετακινήσεις μας.

Για να με τιμωρήσω δεσμεύομαι να ξαναπάω :haha::haha:
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Καλησπέρα.
Ωραίο το θέμα και έχω να πω μερικές πικραμένες ιστορίες.
Καρπενήσι με δύο μικρά παιδιά σε ξενώνα έξω από την πόλη, την εβδομάδα μετά το Πάσχα, το 2010. Ο ξενοδόχος είχε μόνο εμάς και βαριόταν φρικτά και το έδειχνε! Το Καρπενήσι μία απογοήτευση. Δεν περίμενα τόση ανοργανωσιά και ερημιά το απόγευμα. Ωραίο δάσος, ωραίες διαδρομές αλλά μετά τη 2η μέρα ήθελα να κάνω χαρακίρι.
Ιωάννινα πέρισυ το Πάσχα, χάνι Τερόβου. Ψοφόκρυο, βροχή, απαγορευόταν η είσοδος στο πανέμορφο δάσος, απίστευτος κόσμος στα Ιωάννινα δεν βρίσκαμε να παρκάρουμε, να φάμε... Νόμιζα ότι είμαι σε Κυκλαδονήσι 15αύγουστο.
Πλαταμώνας, Ιούλιο 2014. Ήρθε μία ξαδέρφη από Αμερική με την οικογένεια και ήθελαν να πάνε στα Μετέωρα. Είχαμε 5 μέρες! Τί πιο φυσιολογικό να σκεφτώ να πάμε κάπου παραθαλάσσια στη Θεσσαλία! Πόσο χάλια να είναι;;; Η απάντηση είναι, φρικτά! Μόνο η ημερήσια στα Μετέωρα και στο Δίον άξισαν πολύ! Την πρώτη μέρα σταματήσαμε στην παραλιακή να ρωτήσουμε πώς να πάμε στα ενοικιαζόμενα, έρχεται μία κυρία από τα σουβενίρ "που νοικιάσατε; Α, στην .... τάδε; Έλα σε μένα, έχω δωμάτια πάνω από το μαγαζί, βλέπεις; (παμπάλαιο κτίσμα, μέσα στο δρόμο) Πόσο σου είπε; Α, εγώ θα στο αφήσω φθηνότερα". Είχε χώσει τη μούρη της στο παράθυρο και ανέβαζα το τζάμι και δεν έφευγε! Το βράδυ.... αχ......
Ευτυχώς που ανακαλύψαμε τον Παλαιό Παντελεήμωνα και πηγαίναμε εκεί το βράδυ. Συγγνώμη από τους Θεσσαλιώτες και τους Πιεριώτες κι εγώ από Θεσσαλία κατάγομαι, αλλά δεν μας άρεσε καθόλου. Είχαμε πάει στο Κόκκινο Νερό, δύο χρόνια πριν και παρόλο που είναι ένα μικρό χωριό μας άρεσε πολύ!
Στο εξωτερικό δεν έχουμε πάει σε πολλά μέρη, αλλά όπου πήγαμε μας άρεσε.
Όταν ήμουν ανύπαντρη, από παρέες..... έχω μετανιώσει πολύ και ήταν κρίμα γιατί μου έμενε άσχημη εντύπωση από ένα μέρος και έφταιγε η παρέα (πχ Πόρος, Σπέτσες, Σίφνος).
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωραίο το θέμα και έχω να πω μερικές πικραμένες ιστορίες.
Γι' αυτούς τους λόγους μετάνιωσες για όλο το ταξίδι?
Επειδή ένας ξενοδόχος βαριέται στο Καρπενήσι ή τα Γιάννενα έχουν πολυκοσμία το Πάσχα ή επειδή στον Πλαταμώνα μια κυρία σου πρότεινε πιεστικά ένα φθηνότερο δωμάτιο?
Συγγνώμη από τους Θεσσαλιώτες και τους Πιεριώτες κι εγώ από Θεσσαλία κατάγομαι, αλλά δεν μας άρεσε καθόλου.
Από τους ...Θεσσαλιώτες και τους...Πιεριώτες ζητάς συγνώμη, από εμάς που τα διαβάζουμε πότε θα ζητήσεις?
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Από τους ...Θεσσαλιώτες και τους...Πιεριώτες ζητάς συγνώμη, από εμάς που τα διαβάζουμε πότε θα ζητήσεις?
Από εμένα πάντως δεν χρειάζεται να ζητήσει συγγνώμη! Άλλωστε ο καθένας μας μπορεί να καταθέσει την προσωπική του εντύπωση αρκεί να μην προσβάλλει άλλους. :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οι χαρακτηρισμοί όπως φρικτή, απογοήτευση, χάλια από ένα μεμονωμένο γεγονός προσβάλει όλους τους κατοίκους της συγκεκριμένης περιοχής.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Οι χαρακτηρισμοί όπως φρικτή, απογοήτευση, χάλια από ένα μεμονωμένο γεγονός προσβάλει όλους τους κατοίκους της συγκεκριμένης περιοχής.
O καθενας ζει διαφορετικα το καθε μερος... Μπορει τα προβληματα που ανεφερε να προκαλεσαν κι αλλα προβληματα, γκρινιες, αναστατωση κτλ (ειδικα στην περιπτωση που υπηρχαν μικρα παιδια). Αν πας σε ενα μερος και δεν εχει τιποτα ενδιαφερον να κανεις και συνεπως δεν εχει πολυ κοσμο, θα βαρεθεις, όπως επισης αν εχει παρα πολυ κοσμο, παλι δεν το ευχαριστιεσαι οσο θα ηθελες. Σαφως και καθε μερος εχει να υποδειξει αξιοθεατα, φυση, αρχιτεκτονικη κτλ αλλα το ταξιδι ειναι υποκειμενικη εμπειρια. Μπορει να πας σε ενα πανεμορφο μερος και αλλες λεπτομερειες να σου χαλασουν την εμπειρια.
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Με συγχωρείτε, αλλά το θέμα είναι "Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας". Λέει πουθενά για συγκεκριμένους λόγους ΜΟΝΟ;
Πέρασα χάλια, σε εκείνες τις δεδομένες στιγμές, πως να το κάνουμε τώρα.....
Είχα πάει ξανά Ιωάννινα άλλες δύο φορές και πέρασα υπέροχα. Ονειρευόμουν να ξαναπάω εκεί για να περπατήσω στο δάσος δίπλα στο ποταμό Λούρο και είδα κορδέλα και απαγορευτικές πινακίδες. Πήγα στην πόλη και δεν έβρισκα να καθήσω πουθενά. Αν το ήξερα δεν θα πήγαινα, οπότε νομίζω ότι αυτό το ταξίδι πληρεί για εμένα τις προϋποθέσεις να πω ότι ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ.
Ή έπρεπε να χρησιμοποιήσω άλλους όρους όπως "δεν μου άρεσε η ατμόσφαιρα, η αύρα, οι άνθρωποι"; Τί θα ήταν αποδεκτό δλδ;
Ένας αφιλόξενος και αγενής ξενοδόχος, ας πούμε, δεν θα σας έσπαγε τα νεύρα και τη διάθεση; Ένα μέρος που δεν έχει τίποτα να κάνει ένα ζευγάρι με δύο μικρά παιδιά, παρά μόνο να τρώμε, τί είναι; Ωραίο;
Για τον Πλαταμώνα δεν ήθελα να επεκταθώ περισσότερο γιατί τότε η επίθεση σας προς το πρόσωπό μου θα ήταν δριμύτερη, Around the world. Η ιστορία με την κυρία ήταν ενδεικτική της πολύ κακής εντύπωσης που μού έκανε το μέρος εξαρχής και δεν θέλω να πω περισσότερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom