Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Θα ήθελα να δώσω μερικές πληροφορίες σε όσους πρόκειται να ταξιδέψουν στην Αίγυπτο για ένα θέαμα που δεν το προτείνουν στο πρόγραμμά τους τα τουριστικά γραφεία και το έχουν ως προαιρετικό. Εγώ κατά την γνώμη μου πιστεύω πως δεν πρέπει να το χάσει κανείς από τους επισκέπτες. Αποφάσισα να μην ξεκουραστώ στο ξενοδοχείο ένα απόγευμα και να πάρω ένα ταξί να πάω να το δω. Ήταν ένα θέαμα απίστευτο και συγχρόνως μαγικό!
H διέυθυνση ειναι Giza Pyramids Plateau, Cairo ξεκινάει αμέσως μετά την δύση του ήλιου έχει 3 παραστάσεις σε 3 γλώσσες, Αγγλικά, Γαλλικά και Γιαπωνέζικα.
Η ιστορία ξεκινάει με την Σφίγγα το τεράστιο άγαλμα με κεφάλι ανθρώπου και σώμα λιονταριού που στέκεται εκεί αιώνες τώρα και φυλάει τις πυραμίδες του Χέοπος, του Χεφρίνου και του Μυκερίνου. Την έχουν ακούσει να μιλάει αλλά ποτέ ν΄ανοίγει το στόμα της, έχει θαφτεί από την άμμο αρκετές φορές όμως τώρα είναι εδώ, μπροστά μας και έχει τον ρόλο του αφηγητή. Αυτή είναι που θα μας πει την ιστορία της Αρχαίας Αιγύπτου μέσα από τους αιώνες με την βαθιά επιβλητική φωνή της.
Με την βοήθεια της μουσικής, του φωτισμού και των λέιζερ, που σχηματίζουν ιερογλυφικά πάνω στην πυραμίδα καθώς βλέπουμε τα δωμάτια και τους διαδρόμους μέσα στις πυραμίδες κάνουμε ένα ταξίδι πίσω στο χρόνο σε κάποιον άλλο πολιτισμό τελείως διαφορετικό...
Πράγματι συγκλονιστικό μην τον χάσετε!
 

Attachments

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Τι να πω για το Κάιρο; Η πλήρης απογοήτευση. Πραγματικά περίμενα να δω μια πόλη το λιγότερο πολιτισμένη και αντικρυσα το εντελώς αντίθετο. Μου έκαναν περισσότερη εντύπωση δυο πράγματα. 1: η βρωμιά τους που δεν περιγράφεται και 2: πως θα σου τ' αρπάξουν απο όλες τις πλευρές. Συγχαρητηρια στον Μουμπάρακ που το παιζει και δημοκράτης, έχει κανει το λαό του ζητιάνους. Οι τουριστες πληρώνουν τα πάντα τουλαχιστον είκοσι φορες παραπάνω και για να ακριβολογούμε στο αιγυπτιακο μουσειο οι τουριστες πληρωνουν 50 λιρες για την είσοδο στο μουσειο και 100 λιρες για την εισοδο στις μουμιες, οι άραβες πληρωνουν 1 και 8 λίρες αντιστοιχα. Πύργος του Καίρου 65 λιρες οι τουριστες 20 οι αραβες. Κατι πρόμοιο συμβαίνει και με όλα τα υπόλοιπα αξιοθέατα με ακρον αωτον τη βόλτα με καραβάκι στο Νείλο. 150 λιρες το λιγότερο για τους τουρίστες, 2 λίρες για τους άραβες. Που τα ξερω όλα αυτά; Εγω πληρωνα τιμες αραβων επειδή μιλούσα τη γλωσσα. Ντροπή τους!!!! Τελικά το μόνο που άξιζε τον κόπο κατα τη γνώμη μου ήταν οι πυραμίδες. Το αιγυπτιακό μουσειο το βρήκα πολύ φτωχο όπως και όλα τα υπόλοιπα. Για να μην πω για το φαγητό που ήταν αίσχος! Αυτά λοιπόν απο την εμπειρία μου στο Κάιρο. Φυσικά αλλη φορα και να με πληρώνουν δεν ξαναπατάω. Ai Quaira ? La soukran. لا شكرا (οχι ευχαριστώ).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Τι να πω για το Κάιρο; Η πλήρης απογοήτευση. Πραγματικά περίμενα να . Ai Quaira ? La soukran. لا شكرا (οχι ευχαριστώ).
ωχχ alia επέστρεψες ??? γιατί με πληγώνεις τώρα ? τόσο έξω πέφτω για το κάιρο εγώ ?
σκέψου οτι έχω πάει 4 φορές ,και πέρασα θαυμάσια ..πήγες ομαδικό ή μόνη? μπορεί να έφταιγε το timeing .συμφωνώ οτι υπάρχει βρωμιά οπως το ίδιο σε όλες τις αραβικές χώρες ...αλλα βρέ παιδί μου κάτι τι δεν σου άρεσε ? σκέψου μιλούσες και την γλώσσα ...τρομερό !
για πές μας και άλλα ...να δούμε ..
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
ωχχ alia επέστρεψες ??? γιατί με πληγώνεις τώρα ? τόσο έξω πέφτω για το κάιρο εγώ ?
σκέψου οτι έχω πάει 4 φορές ,και πέρασα θαυμάσια ..πήγες ομαδικό ή μόνη? μπορεί να έφταιγε το timeing .συμφωνώ οτι υπάρχει βρωμιά οπως το ίδιο σε όλες τις αραβικές χώρες ...αλλα βρέ παιδί μου κάτι τι δεν σου άρεσε ? σκέψου μιλούσες και την γλώσσα ...τρομερό !
για πές μας και άλλα ...να δούμε ..
Τι άλλο να πω; Οι άλλες αραβικες χωρες δεν είναι βρώμικες. Η Ιορδανια ειδικά ειναι πολυ καθαρή. Οι Αιγυπτιοι δεν ειναι άραβες απλά μιλουν αραβικα. Εσενα τι ακριβως σου άρεσε; Πραγματικά εχω απορια. Πήγα μονη γι' αυτο και ειδα αυτα που δεν βλεπουν οι υπολοιποι τουριστες. Περπατησα σχεδον ολη την πολη και ειδα και πως ζουνε. Παρολο που εχουν να κανουν με τουριστες συνεχεια , σε κοιτανε λες και εισαι εξωγηινος και πιστεψε με τα ρουχα μου ηταν παραπανω απο καταλληλα. Ειναι ασφαλης χωρα αλλα παντα στο δρομο κυκλοφορουσα "μαγγωνενη" γιατι ενιωθα οτι απο καπου θα μου έρθει. Φυσικα στο δρομο δεν κάπνιζα. Σιχαινομουν να περπατησω απο τη βρωμια και φυσικα τη μια φορα που εφαγα σε υποτιθεμενο καλο και ακριβο εστιατοριο δεν μπορουσα να συμμαζεψω το στομαχι μου για 4 μερες. Μετα απο αυτο ετρωγα μονο Mc donalds κι αυτα με επιφυλαξη. Δεν με πειραξε ομως αυτο. Με ενοχλησε παρα πολυ η συμπεριφορα στους τουριστες και αυτος ο διαχωρισμος των τιμων. Ειναι επιεικως απαραδεκτοι. Ισως να μου αρεσε αν δεν υπηρχε τοση βρωμια κι εκμετάλευση. Οσο για το Αλ Χαλιλι, δεν το βρηκα κατι το ιδιαιτερο. Προτιμω το Μοναστηρακι. Το μονο που με εντυπωσιασε ηταν οι πυραμιδες. Τιποτε άλλο. Ουτε το μουσειο, ουτε η κλιμακωτη πυραμιδα, ουτε το μουσειο του Ραμση κλπ. Μου αρεσε το καστρο του Σαλαχεντιν και το τζαμι του Μωχαμεντ Αλι, γενικα η ακροπολη, αλλα δεν τρελαθηκα κιολας.Τη μεγαλυτερη ήττα ομως την εφαγα στον πυργο του Καίρου που ειχε μονο ενα ασνσερ για 6 αοτμα και άλλα 500 ατομα να περιμενουν ν' ανεβουν. Φρίκη!!! Πάντως οι άραβες δεν τους χωνευουν τους αιγυπτιους ουτε τους θεωρουν αραβες. Πες μου ομως σε παρακαλω τη δικη σου εμπειρια. Εγω παντως δεν ξαναπαω με τιποτα και δεν το συστηνω σε κανεναν.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Κριμα και την Αιγυπτο την εχω στην λιστα τοπ 10.
Παντως μπραβο σου που εισαι αντικειμενικη,και μας δινεις μια αλλη οπτικη ματια,να ειμαστε προετοιμασμενοι,για καθε ενδεχομενο.
alia ποσες μερες πηγες και ποσα χρηματα χαλασες περιπου?
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Κριμα και την Αιγυπτο την εχω στην λιστα τοπ 10.
Παντως μπραβο σου που εισαι αντικειμενικη,και μας δινεις μια αλλη οπτικη ματια,να ειμαστε προετοιμασμενοι,για καθε ενδεχομενο.
alia ποσες μερες πηγες και ποσα χρηματα χαλασες περιπου?
Πήγα για 10 μερες, εμεινα τρεις μερες στην Γκίζα ( ενα κουτσοχωρι ειναι) και 7 μερες στο κεντρο του Καίρου. Χάλασα γυρω στα 500 ευρω. Το φαγητο ειναι φτηνο και γενικα όλα ειναι φτηνα. Πχ σε ενα καλο εστιατοριο θελεις περιπου 80-100 λιρες το ατομο. 1 ευρω ειναι 8 αιγυπτιακες λιρες. Ο καφες κανει περιπου 5-8 λιρες. Το μεγαλο εμφιαλωμενο νερο κανει 2 λιρες. Πολλοι στους τουριστες το πουλανε μεχρι και 10. Το ασημι στην αγορα του Αλ Χαλιλι κοστιζει 7-10 λιρες το γραμμαριο. Μην αγορασετε πιο ακριβα. Ακριβα για τους τουριστες ειναι τα αξιοθεατα. 50 λιρες η εισοδος στην περιοχη των πυραμιδων και 100 λιρες στην πυραμιδα του Χαιωπα. 50 στο μουσειο και 100 στις μουμιες. 65 ο πυργος του Καίρου. 50 η κλιμακωτη πυραμιδα. 40 η ακροπολη. 65 το μουσειο του Ραμση στο Μεμφις. 150 λιρες η κρουαζιερα στο Νειλο για δυο ωρες, μπορει να βρεις και πιο φτηνα. Τα τσιγαρα στα duty free του Καίρου ειναι φτηνα , 16 δολαρια τα marlboro η κουτα. 5 μερες ειναι υπεραρκετες για να τα δεις ολα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τις εκδρομες τις κανονιζεις μεσω ξενοδοχειου η καποιου τουριστικου γραφειου?
Τα αξιοθεατα ειναι ακριβα γιατι αυτα πανε ολοι να δουνε,και γω αν καποτε παω αυτα θαθελα να δω.
Ελπιζω στο επομενο ταξιδι σου να βρεις αυτο που ζητας,και να περασης πολυ καλυτερα.
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Τις εκδρομες τις κανονιζεις μεσω ξενοδοχειου η καποιου τουριστικου γραφειου?
Τα αξιοθεατα ειναι ακριβα γιατι αυτα πανε ολοι να δουνε,και γω αν καποτε παω αυτα θαθελα να δω.
Ελπιζω στο επομενο ταξιδι σου να βρεις αυτο που ζητας,και να περασης πολυ καλυτερα.
Τις κανονιζεις συνηθως απο το ξενοδοχειο σου, αλλα αν κανεις μια βολτα στο ποταμι το βραδυ μπορεις να πας με οποιο καραβακι θελεις. Τα αξιοθεατα ειναι ακριβα μονο για τους τουριστες, εγω τα πληρωσα σε αιγυπτιακες τιμες.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
alia, χαιρομαι που γυρισες, αλλα λυπαμαι που απογοητευτηκες.... κριμα....
οσογια την διαφορα τιμής στους τουρίστες-ντόπιους, δεν ειναι πρωτοπόροι, και στην Ρωσία συμβαίνει αυτο, και σιγουρα κι αλλού. αυτο δεν κουβεντιαζόταν καποια στιγμή και για τον Παρθενώνα?? αλλο αν δεν εγινε... αυτοι απο τον τουρισμό ζούνε και οχι απο την κυβέρνηση... λυπάμαι πραγματικα που εισαι τοσο αρνητικη, δηλαδη δεν περασες τοσο καλα οσο θα ηθελες. κι εγω ειχα απογοητευτει καπως απο το Κάιρο, αλλα το προσπέρασα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
alia
την πόλη του καίρου την συμπεριλάμβανα πηγαίνοντας στον νότο περισσότερο ...όχι σκέτο κάιρο .ειναι απο τις μητροπόλεις που εκτός απο τις πυραμίδες και τις αρχαιότητες -μουσείο το οποίο εγώ το λατρεύω ,ειναι μια πόλη άναρχη βρώμικη οπως λές ...
όμως μετά το θεικό λούξορ και το αμπού σίμπελ στο νοτιοτερο άκρο,ειναι ένα καλό διάλλειμα για χαβαλέ.πήγες στην χριστιανική συνοικία ? μπορείς να περπατήσεις και να περιηγηθείς ...επίσης στην καινούρια πόλη του καίρου στην άλλη μεριά του νείλου? εκεί ειναι το κάτι άλλο ...μένουν βεβαια οι πλούσιοι εκεί ,ειναι γεμάτη η περιοχή με υπέροχα μαγαζιά -ρεστοράν -αντικάδικα...άν πέρναγες τον νείλο πάνω απο την γέφυρα θα βρισκόσουν εύκολα εκεί .και το παλιό κάιρο έχει την γοητεία του αν εξαιρέσεις την βρωμιά .ένα εστιατόριο παραδοσιακό στο κέντρο ειναι το φαλάφελ που μπορείς να φάς άνετα και ωραία πιάτα..θα θυμηθώ την περιοχή του καινούριου κάιρου και θα στην γράψω.όσο για το χάν ελ χαλιλ ,την πρώτη φορά που πήγα ήταν φοβερό και άκρως παραδοσιακό ...την τελευταία φορά ούτε πάτησα ..εξάλου απο τότε έχω ανακαλύψει τα υπέροχα σούκ της συρίας ,και πίστεψέ με,λάτρεψα και τους ανθρώπους και την χώρα αυτή .η αίγυπτος πιά δεν ειναι για πολύ .οπως και το μαρόκο ...ειναι πολύ τουριστικά ,και έρχονται σε μακρινή προτίμηση του κάθε ταξιδιώτη ..το ίδιο και η τυνησία .
ειμαι τυχερή που επισκέφτηκα τα μέρη αυτά πριν πολλα χρόνια,και έχω την γεύση τους γλυκειά ακόμα....μην το μετανιώνεις ..κράτα τα καλά ,καί μετρησε τα υπόλοιπα σαν εμπειρίες ....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
σε καθε ταξιδι παιζει ρολο η διαθεση,αλλα και το να γνωριζεις ποια χωρα επισκεπτεσαι. δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν γνωριζες τιποτα απο το κλιμα της αιγυπτου και συγκεκριμενα του Καιρου. τελοσπαντων ολα ειναι υποκειμενικα....
παντως αν ενιωσες ετσι στην Αιγυπτο, τοτε θα σε συμβουλευα να αφησεις το Μεξικο....:roll::roll:
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Το οτι ζουν απο τον τουρισμο δε σημαινει οτι πρεπει να εκμεταλλευονται τους τουριστες δεοντως. Εγω δυστυχως δεν πηγα Λουξορ, ουτε σε αλλα μερη, εμεινα μονο κάιρο. Και μαλιστα πηγα ετσι αφοβα ,γιατι νομιζα οτι θα παω σε μια χωρα οπως η ιορδανια ή η συρια. Που να φανταστω οτι οι ανθρωποι ειναι 2000 χρονια πισω;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom