Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.598
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Το 2005 βρήκα αρκετά βελτιωμένη την κατάσταση σε σύγκριση με το 1996 που είχα πάει πρώτη φορά. Έξω από το μουσείο δεν υπήρχε πλέον η στρατιά των ενοχλητικών και επίμονων μικροπωλητών που πολιορκούσε ασφυκτικά τους τουρίστες, ενώ μέσα είχαν κατασκευαστεί σύγχρονες τουαλέτες σε αντικατάσταση της μίας και μοναδικής και σε φρικτή κατάσταση παλαιότερης. Τώρα με τις καμήλες στις πυραμίδες και εγώ το βρήκα ανάρμοστο για αρχαιολογικό χώρο και ενοχλητικό αλλά πολλοί ξένοι θεωρούν την φωτογραφία πάνω στην καμήλα με φόντο τις πυραμίδες την πιο χαρακτηριστική από Αίγυπτο. Άλλωστε κάτι ανάλογο γίνεται και στην Πέτρα της Ιορδανίας με τα άλογα και κατ’επέκταση στη δικιά μας Σαντορίνη με τα γαϊδουράκια. Πάντως έχει απαγορευθεί το σκαρφάλωμα στις πυραμίδες κάτι που δεν ίσχυε παλαιότερα.
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Η αληθεια ειναι οτι εμενα οι πυραμιδες με ενθουσιασαν και μαλιστα σκαρφαλωσα. Ευτυχως δεν μου εκανε κανεις παρατηρηση. Εγω απογοητευτηκα κυριως απο αποψη εκμεταλλευσης.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
Έχω ένα stopover 12 ωρών, από τις 4.30 το απόγευμα μέχρι 4.50 τα ξημερώματα, στο Κάιρο....τι μπορώ να κάνω και να δω αυτές τις ώρες, δεδομένου ότι θα είμαι απόγευμα-βράδυ εκεί? Φαντάζομαι μόνο έξω από τα αξιοθέατα γιατί πρέπει να κλείνουν νωρίς το απόγευμα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Έχω ένα stopover 12 ωρών, από τις 4.30 το απόγευμα μέχρι 4.50 τα ξημερώματα, στο Κάιρο....τι μπορώ να κάνω και να δω αυτές τις ώρες, δεδομένου ότι θα είμαι απόγευμα-βράδυ εκεί? Φαντάζομαι μόνο έξω από τα αξιοθέατα γιατί πρέπει να κλείνουν νωρίς το απόγευμα.
τι μέρα θα είναι --άν παρασκευή ειναι αργία εκεί.μπορείς όμως να κινηθείς στην χριστιανική συνοικία.το κάιρο ειδικά το βράδυ έχει γοητεία...
θα σκεφτούμε κάτι να κάνεις...θα μείνετε και σε ξενοδοχείο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω ένα stopover 12 ωρών, από τις 4.30 το απόγευμα μέχρι 4.50 τα ξημερώματα, στο Κάιρο....τι μπορώ να κάνω και να δω αυτές τις ώρες, δεδομένου ότι θα είμαι απόγευμα-βράδυ εκεί? Φαντάζομαι μόνο έξω από τα αξιοθέατα γιατί πρέπει να κλείνουν νωρίς το απόγευμα.
Ναι, οι Πυραμίδες κλείνουν νωρίς, και νομίζω και το Αρχαιολογικό Μουσείο και η Citadel. Ενδεχωμένως να μπορείς να δείς τις πυραμίδες αν έχει "ήχος και φως" εκείνη τη μέρα, αλλά πρέπει να κλείσεις εισητήρια από πριν γιατί εξαντλούνται.

Καλύτερα πήγαινε κάνε μια μεγάλη βόλτα στα σοκάκια στο Khan Al Khalili (κι από τις 2 μεριές της λεοφώρου, πήγαινε για ναργιλέ στο El Fishawi (έχει ιστορία, γκούγκλισέ το), φαγητό στο Khan El-Khalili Restaurant & Naguib Mahfouz Coffee Shop.Εναλλακτικά, μπορείς να πας μια βόλτα στο Νείλο, στα νησάκια.

Ως αποκλειστικό μέσο μετακίνησή σου στην πόλη επιβάλλεται να χρησιμοποιήσεις τα υπερ-cult ταξί (τα οποία έιναι και πάμφτηνα αν κάνεις τα σωστά παζάρια για την τιμή). Επίσης, υπάρχουν κάποια ταξί που είναι διατεθειμένα να σε κάνουν βόλτα & ξενάγηση στην πόλη με το όχημα - ίσως και με στάσεις. Πήγαινε μπροστά από κάποιο ξενοδοχείο στην πλατεία Ταξίμ και ρώτα στα ταξί της πιάτσας. Απλά φρόντισε να πάρεις κάποιο που θα φαίνεται να μιλάει στοιχειωδώς καλά τα Αγγλικά.

Τα μόνα νυκτερινά κέντρα που σερβίρουν αλκοόλ στην πόλη είναι τα μπαρ/"night club" των ξενοδοχείων. Η κατάσταση είναι πολύ κάπως (ολίγον από ποτοαπαγόρευση), καλύτερα να τα αποφύγετε.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
στο μεταξυ αν πεινασεις προτεινω το εστιατοριο abou el sid στο ζαμαλεκ πολυ κοντα στο ξενοδοχειο Μarriot!! μην και δεν πας!!! ειναι εμπειρια!!!!
Abou El Sid | Egyptian Restaurant
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αν ανεβεις zamalek, να πιεις ποτο ή να φας κατι στον κηπο του Marriott. ειναι αξιοθεατο απο μονο του. Και αν καταφερεις, στα κλεφτα, ανεβα τα σκαλια κοντα στο λομπι, να δεις μερικες αιθουσες του... η παρε το καραβακι και κανε μια βολτα στον νειλο, με τους ντοπιους. Αν θες πιο κυριλε, εξω απο το marriott εχει τα πλωτα εστιατορια που κανουν τις αντιστοιχες βολτες με φαγητο-μουσικη-θεαμα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
τι μέρα θα είναι --άν παρασκευή ειναι αργία εκεί.μπορείς όμως να κινηθείς στην χριστιανική συνοικία.το κάιρο ειδικά το βράδυ έχει γοητεία...
θα σκεφτούμε κάτι να κάνεις...θα μείνετε και σε ξενοδοχείο?
Θα είναι Κυριακή....λέμε να μην πάμε σε ξενοδοχείο, δε ξέρω όμως....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν πετάτε με Egypt, λογικά σας καλύπτουν αυτοί το ξενοδοχείο, πράγμα καλό για ντουσάκι και να αφήσετε καμιά βαλίτσα, να φορτίσετε μπαταρίες κλπ. Λογικά θα μείνετε στο ξενοδοχείο του αεροδρομίου, τίποτε φοβερό αλλά τη δουλίτσα του την κάνει. Με το που θα φτάσετε θα έχει τύπους που θα σας προσφέρουν "τουρ" για πυραμίδες κλπ. Με καλό παζάρι και λίγη προετοιμασία μπορείτε να κάνετε μια καλή συμφωνία.
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Κοίτα να δεις σύμπτωση. Και εγώ έχω ένα stopover 12ώρο Κυριακή στις 12 Ιούλη. GTS ποιος είναι ο τελικός προορισμός; Μπανγκοκ ή Κουάλα;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.570
Κοίτα να δεις σύμπτωση. Και εγώ έχω ένα stopover 12ώρο Κυριακή στις 12 Ιούλη. GTS ποιος είναι ο τελικός προορισμός; Μπανγκοκ ή Κουάλα;
Kuala Lumpur.....μου είπαν στο τηλέφωνο από την Egypt ότι πράγματι θα μας σπιτώσουν σε ξενοδοχείο (μάλλον στο Novotel)....οπότε έχουμε και τη καβάτζα του ξενοδοχείου.

Πρώτη σκέψη είναι να πεταχτούμε να ρίξουμε ένα βλέφαρο στις πυραμίδες της Γκίζας και μετά βόλτα στο Νείλο ή στην Ισλαμική συνοικία.
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Σοβαρά μιλάς; Δίνουν ξενοδοχείο; Ολα λα!
Οι πυραμίδες είναι μακρυά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.034
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom