Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Renata, νομίζω ότι αναφέρεσαι στην συνοικία zamalek που είναι και το Marriot και θεωρείται πολύ high class περιοχή (όντως είναι όμορφη).
Πάντως, alia, πιστεύω ότι πέρα από τη βρωμιά που όντως υπάρχει, έχει και ωραία σημεία να περπατήσεις.
Σημειωτέον ότι πέρα από το Κάιρο, η αίγυπτος έχει πολύ ωράια μέρη να επισκεφτείς. Οπως ανέφεραν το luxor είναι κορυφή. Επίσης, έχω πάει και στο sharm el sheih, το οποίο είναι πεντακάθαρο σε σχέση με το Κάιρο. Φυσικά, η εκμετάλλευση προς τους τουρίστες δεν παύει να υπάρχει, αυτό έιναι το μόνο σίγουρο.
 

tinkerbell

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ελπίζω...)
Ταξίδι-Όνειρο
Οτιδήποτε παραμυθένιο
Πήγα στο Κάιρο και την Αλεξάνδρεια πριν από 5 νομίζω χρόνια. Μου άρεσε πάρα πολύ, είναι μία χώρα με φοβερή ιστορία και ιδιαίτερο χρώμα.
Το ξενοδοχείο όπου έμεινα ήταν πολύ καλό και οι Αιγύπτιοι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Μπορεί να έχει δίκιο η φίλη που γράφει για την διαφορά στις τιμές ανάμεσα σε τουρίστες και άραβες, ωστόσο ό,τι επιπλέον πλήρωσε σίγουρα το πήρε πίσω πολλαπλάσιο αν αναλογιστεί πόσο φτηνά ήταν όλα τα υπόλοιπα, ταξί, φαγητό, καφές κτλ.
Προσωπικά, θλίβομαι όποτε θυμάμαι ότι δεν ήμουν όσο έπρεπε κουβαρντού με τους σερβιτόρους για παράδειγμα. Ποσά ασήμαντα σε εμάς, για αυτούς ήταν πραγματική περιουσία. Και τα είχαν σίγουρα ανάγκη ...
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Δυστυχως απο την παλια τους κουλτουρα δεν εχει απομεινει τιποτα κατα τη γνωμη μου, εκτος απο τα αξιοθεατα που τα χρησιμοποιουν για ευκολο χρημα και ουτε που κανουν τον κοπο να τα συντηρησουν και αυτο φαινεται. Οσο για τη διαφορα στις τιμες, επαναλαμβανω οτι εγω πληρωνα σε αιγυπτιακες τιμες (οχι οτι οι τουριστικες θεωρουνται ακριβες για τα δικα μας δεδομενα) απλα με ενοχλησε πολυ που το εκαναν τοσο απροκαλυπατα και ειχαν τοσο μεγαλες διαφορες.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Alia μεγάλο θέμα ανοίγεις με τις διαφορετικές τιμές των εισητηρίων. Πριν από λίγα χρόνια στην Ελλάδα τα μουσεία και οι αρχαιολογικοί χώροι είχαν δωρεάν είσοδο για τους Έλληνες, αυτό άλλαξε αναγκαστικά λόγω Ευρωπαϊκής Ένωσης και είχε γίνει ο κακός χαμός θυμάμαι τότε. "Γιατί να μας βάζουν να πληρώνουμε για να δούμε την εθνική μας κληρονομιά" έλεγε ο κόσμος. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε το κράτος σε όλες τις χώρες να μεριμνά για όλα τα έξοδα των πολιτιστικών χώρων και το εισιτήριο να μην αποτελεί αντικίνητρο ούτε για τους ντόπιους, ούτε για τους τουρίστες. Η τάση όμως που επικρατεί κινείται προς την αντίθετη κατεύθυνση. Τα μουσεία καλούνται να εφεύρουν τρόπους ώστε να αυτοχρηματοδοτούνται. Και το εισιτήριο είναι ένα σημαντικό έσοδο για τα περισσότερα μουσεία.
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Alia μεγάλο θέμα ανοίγεις με τις διαφορετικές τιμές των εισητηρίων. Πριν από λίγα χρόνια στην Ελλάδα τα μουσεία και οι αρχαιολογικοί χώροι είχαν δωρεάν είσοδο για τους Έλληνες, αυτό άλλαξε αναγκαστικά λόγω Ευρωπαϊκής Ένωσης και είχε γίνει ο κακός χαμός θυμάμαι τότε. "Γιατί να μας βάζουν να πληρώνουμε για να δούμε την εθνική μας κληρονομιά" έλεγε ο κόσμος. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε το κράτος σε όλες τις χώρες να μεριμνά για όλα τα έξοδα των πολιτιστικών χώρων και το εισιτήριο να μην αποτελεί αντικίνητρο ούτε για τους ντόπιους, ούτε για τους τουρίστες. Η τάση όμως που επικρατεί κινείται προς την αντίθετη κατεύθυνση. Τα μουσεία καλούνται να εφεύρουν τρόπους ώστε να αυτοχρηματοδοτούνται. Και το εισιτήριο είναι ένα σημαντικό έσοδο για τα περισσότερα μουσεία.
Όταν μιλαμε ομως για μουσεια τετοιου βελληνεκους, οπως το Αιγυπτιακο μουσειο π.χ, που το επισκεπτονται χιλιαδες τουριστες καθημερινα και ολο το χρονο, τοτε οι τιμες θα επρεπε να ειναι οχι πιο χαμηλες, αλλα τουλαχιστον πιο κοντα σε αυτα που πληρωνουν εκεινοι. Πραγματικα μιλησα με καποιον τουριστα απο την Ισπανια, ο οποιος ταξιδευε με την οικογενεια του και το σκεφτοταν αν θα πηγαινε στο μουσειο. Δεν μπορει σε μια τετοια χωρα οι τιμες για τα αξιοθεατα να ξεπερνουν τις τιμες τις ευρωπης. Σκεψου οτι το μουσειο του Λουβρου εχει εισητηριο 9 ευρω και το αιγυπτιακο μαζι με τις μουμιες 20 ευρω (150 λιρες για την ακριβεια). Που πηγαινουν ολα αυτα τα χρηματα; Στη συντηρηση των εκθεματων; Κάποια ναι, ολα αποκλειεται...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Renata, νομίζω ότι αναφέρεσαι στην συνοικία zamalek που είναι και το Marriot και θεωρείται πολύ high class περιοχή (όντως είναι όμορφη).
.
μπράβο ten!!! αυτό ενοούσα το zamalek...δεν ειναι τέλεια???
αχ αυτό το αλτσχάιμερ!!! με τριγυρνάει:roll::roll:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δυστυχως απο την παλια τους κουλτουρα δεν εχει απομεινει τιποτα κατα τη γνωμη μου, εκτος απο τα αξιοθεατα που τα χρησιμοποιουν για ευκολο χρημα και ουτε που κανουν τον κοπο να τα συντηρησουν και αυτο φαινεται.
ΑΚΡΙΒΩΣ για τα ιδια πράγματα κατηγορούμαστε και οι Νεοέλληνες, από πολλούς επισκέπτες.
 
Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Και για μένα, το Κάιρο ήταν σκέτη απογοήτευση. Ειδικά οι πυραμίδες. Πολλή βρωμιά και συνεχείς ενοχλήσεις. Δεν ήξερες τί να πρωτο προσέξεις, τις πυραμίδες, τους πλανόδιους, τις καμήλες ή τις κουράδες τους? Και πιστέψτε με, έχω ταξιδέψει και σε πολύ φτωχότερα μέρη. Απορώ πως η Ουνέσκο ανέχεται αυτήν την κατάσταση σε έναν τέτοιο παγκοσμίου εμβέλειας αρχαιολογικό χώρο.
Μπροστά του, ακόμη και οι ελληνικοί αρχαιολογικοί χώροι φαντάζουν σούπερ οργανωμένοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.032
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom