Ίος Ίος κανείς;

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
δεν το παμε? http://www.hellenicseaways.gr/media/naylologia2010/GR/nTaxIosThi_2010_1_gr.pdf
α με την pigi έχουμε άλλα γούστα..που βοηθάει την KLEOPATRA γιατί ίσως καλύτερα να έχεις 2 απόψεις

αλλοίμονο κι αν είχαμε τα ίδια γούστα. πώς αλλιώς θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε την Κλεοπάτρα ο καθένας απ' τη σκοπιά του??
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Αμα εφτιαξαν και το δρομο ...τοτε ειμαστε αρχοντες !!
Με το που ξεμπαρκαρουμε γραμμη για μαγγαναρι-μπανιο -φαγητο -συντομη βολτα στη χωρα να παρουμε μια ιδεα και δρομο για πισω.
Καλα ειναι για μια μερουλα να παρουμε μια ιδεα και αν μας αρεσει επανερχομεθα δριμυτεροι next time.
Βρεθηκα στην Ιο δυο συνεχομενα καλοκαιρια, το 2007 και το 2008.
Αν εξαιρεσεις την πολυ εντονη εως ''αγρια'' νυχτερινη ζωη της χωρας, θα ελεγα οτι το νησι ειναι φανταστικο και πανεμορφο.
Οι δε παραλιες του, απλα απιστευτες!
Επισης, ειναι πολυ οικονομικη στο θεμα του φαγητου.
Η δικια μου προταση για ψαρικα:
Ψαροταβερνα ΔΡΑΚΟΣ, στο τερμα της παραλιας του Μυλοποτα.
Κολαση! Απαικτη!
Για μαγειρευτα, ο ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ στην Κουμπαρα.
Εξαιρετικο φαγητο σε πολυ καλες τιμες.
Στο Μαγγαναρι, που για μενα ειναι απο τις ομορφοτερες παραλιες και τοπιο στην Ελλαδα, σταθερη αξια ο ΑΝΤΩΝΗΣ.
Επισκεφθειτε τον και δεν θα χασετε!
Για καφεδακι, στο Far Out, στον Μυλοποτα.
Νεανικο cozy στεκι, με πανεμορφη θεα στην παραλια.
Αυτα τα λιγα και οπως ειπε και ο samion, ο νεος δρομος για το Μαγγαναρι ειναι ασφαλτος και δεν θα ταλαιπωρηθειτε καθολου.
Να υπολογισεις μονο την αποσταση Χωρα-Μαγγαναρι, περιπου στα 25km.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Επίσης αν είστε φαν των έθνικ κουζινών το Harmony με μεξικάνικο στον Μυλοπότα πάνω στο ύψωμα με τέλεια θέα, κινέζο-αραβικό μέσα στη Χώρα Αlibabas με πολύ καλό φαγητό και Piperri Tapas and Mezes σε ένα καταπληκτικό στενάκι με θεικές μακαρονάδες.. Τυχαία έχω πάει 7 φορές στο νησί;;; Από τα πολύ αγαπημένα..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
δεν το παμε? http://www.hellenicseaways.gr/media/naylologia2010/GR/nTaxIosThi_2010_1_gr.pdf
α με την pigi έχουμε άλλα γούστα..που βοηθάει την KLEOPATRA γιατί ίσως καλύτερα να έχεις 2 απόψεις διαφορετικές.
για ιταλικό (προτιμώ τους ιταλούς ιδιοκτήτες συνήθως..) και on the beach, λοιπόν εδώ:
KARMA BEACH BAR, IOS ISLAND, GREECE
Οχι δεν το παμε νομιζω για τα καραβια.
Ωραιο αυτο το Karma beach bar εγω ειμαι και του beach bar ,θα το τιμησω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
gianni1966 και giannoula ευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις σας.Για μια ημερησια απο Ναξο σκοπευα να παω ,αλλα τωρα μου εχετε βαλει τρελες ιδεες να προδωσω τη Ναξο φετος και να παω Ιο.
 
Μηνύματα
2
Likes
1
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΙΟ!ΕΙΜΑΣΤΕ 19 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΑΞΙ(ΠΕΡΥΣΙ ΔΩΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΙΟ 50ΕΥΡΩ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΣΤΑ ΤΑΞΙ:/) ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΕΣ!!!ΕΧΕΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ Η ΙΟΣ?ΚΑΛΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΚΤΛ?
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Καλώς την φραουλίτσα, καταρχήν γλυκιά μου γράφε με μικρά γράμματα, τα κεφαλαία απαγορεύονται. Κατά δεύτερον, προτείνω να μείνετε στην χώρα για να είστε κοντά στην βραδινή διασκέδαση και να μην χρειάζεστε μέσο μεταφοράς τα ξημερώματα που θα θέλετε να γυρίσετε στο δωμάτιο σας για ύπνο. Οι παραλίες είναι πολλές και όλο το καλοκαίρι υπάρχουν λεωφορεία που κάνουν συνέχεια διαδρομές προς και από αυτές. Αν το αποφασίσετε να πάτε τα ξαναλέμε για λεπτομέρειες
 
Last edited by a moderator:

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΙΟ!ΕΙΜΑΣΤΕ 19 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΑΞΙ(ΠΕΡΥΣΙ ΔΩΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΙΟ 50ΕΥΡΩ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΣΤΑ ΤΑΞΙ:/) ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΕΣ!!!ΕΧΕΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ Η ΙΟΣ?ΚΑΛΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΚΤΛ?
Εγώ πήγα μόλις πέρισυ στην Ίο και ομολογώ ότι ενθουσιάστηκα. Όλοι μου έλεγαν για πολύ κακή ποιότητα κόσμου αλλά κανένας δε μου είχε αναφέρει τις ΤΕΛΕΙΕΣ παραλίες. Εμείς μέναμε στο camping του Far Out στον Μυλοπότα, όχι όμως σε σκηνή αλλά στα λεγόμενα "σκυλόσπιτα", τα οποία είναι ξύλινα τριγωνικά σπιτάκια τα οποία έχουν δικό τους ραντζάκι, οπότε δεν χρειάζεται να κουβαλήσεις τη δική σου σκηνή. Κοίτα καλό είναι να μένεις στη χώρα από την άποψη ότι το βράδυ θα έχεις κοντά τα μαγαζιά αλλά δεν συγκρίνεται με τίποτα το να ξυπνάς το πρωί και να είσαι 3 λεπτά από την υπέροχη παραλία του Μυλοπότα. Φανταστική παραλία είναι και το Μαγγανάρι (υπέροχα νερά). Η Ίος έχει πολύ έντονη νυχτερινή ζωή. Δεν ξέρω τι μαγαζιά σας αρέσουν και τι μουσική ακούτε αλλά υπάρχουν και αρκετά μαγαζιά τα οποία είναι καλό να τα αποφύγετε( βλέπε Ηλιος- νομίζω έτσι λέγεται). Για μένα το καλύτερο Club του νησιού ήταν το Coo στην χώρα, απίστευτη μουσική και σχετικά καλό κόσμο (ειδικά αν σας αρέσουν τα rnb είναι το ιδανικό). Όσο για αυτό που αναφέρεις για τα ταξί, εμείς πέρσι πληρώναμε από Μυλοπότα για τη χώρα 5 ευρώ το ταξί. Υπάρχουν όμως και συχνές συγκοινωνίες αλλά καλό είναι την πρώτη πρωινή να την αποφευγετε γιατί είναι όλοι λιώμα μέσα στο λεωφορείο. Υπήρχαν βέβαια και οι τολμηροί που γυρνούσαν με τα πόδια (απόσταση γύρω στη μισή ώρα) αλλά δε θα το συνιστούσα με τίποτα. Ειδικά σε κοπέλες μόνες τους.. Αυτά από μένα αν αποφασίσεις να πας και έχεις απορία εδώ είμαστε..
 
Μηνύματα
2
Likes
1
¨)

αποφασησαμε να παμε τελικα ιο με τισ φιλεσ μου!!!ενδιαφερομαστε για νυχτερινη διασκεδαση και γενικα χαβαλε στ νησι.ημασταν αναμεσα σε παρο και ιο αλλα δεν ξεραμε που ειναι καλυτερα.περυσι ειχαμε παει παρο παλι και ηταν απλα τελειααα!!αλλα σε αυτο π κολλαμε ειναι που δεν εχει μεχρι αργα συγκοινωνια για να φυγουμε απο την παραλια και να παμε στη χωρα.(εκει αποφασησαμε να μεινουμε).περυσι ας πουμε φευγαμε στ 10 το βραδυ με λεοφωρειο απο την παραλια.αλλα για φετοσ ακουσα στη ιο οτι δεν εχει μεχρι αργα συγκοινωνια....οταν λενε οτι δεν εχει καλο κοσμο,εννοουν τους ελληνεσ η νεολαια??γεικα μαζευει νεουσ?
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
αποφασησαμε να παμε τελικα ιο με τισ φιλεσ μου!!!ενδιαφερομαστε για νυχτερινη διασκεδαση και γενικα χαβαλε στ νησι.ημασταν αναμεσα σε παρο και ιο αλλα δεν ξεραμε που ειναι καλυτερα.περυσι ειχαμε παει παρο παλι και ηταν απλα τελειααα!!αλλα σε αυτο π κολλαμε ειναι που δεν εχει μεχρι αργα συγκοινωνια για να φυγουμε απο την παραλια και να παμε στη χωρα.(εκει αποφασησαμε να μεινουμε).περυσι ας πουμε φευγαμε στ 10 το βραδυ με λεοφωρειο απο την παραλια.αλλα για φετοσ ακουσα στη ιο οτι δεν εχει μεχρι αργα συγκοινωνια....οταν λενε οτι δεν εχει καλο κοσμο,εννοουν τους ελληνεσ η νεολαια??γεικα μαζευει νεουσ?
Δες εδω http://www.pamediakopes.gr/DestinationGuides/Ios/ios-nightlife-guide-gr.aspγια συγκοινωνιες δεν γνωριζω να σου πω.Αν καποια απο τις φιλες σου εχει διπλωμα καλυτερα να νοικιασετε ενα μικορο αμαξι.Νομιζω το ιδιο θα σας ερθει στο οικονομικο και θα ειστε και πιο ανετα.οσον αφορα τον κοσμο...Σε πολλα νησια υπαρχει και ο "καλος" και ο "κακος" κοσμος!πχ στη Μυκονο δεν γινεται να ειναι ο ιδιος κοσμος στη Μικρη Βενετια και ο ιδιος στο gay bar Pierros!!(παραδειγματα ειναι αυτα μην παρεξηγηθω!)Ως κακος κοσμος συνηθως αποκαλειται η ναιολαια που γυρναει απο το ενα μπαρ στο αλλο και δυστυχως δεν ειναι λιγα τα παιδια που βλεπεις ταβλα στους δρομους μετα γιαυτο προσοχη!!!
ΤΙΡ.Μην βγαινετε στη χωρα το πρωι πριν τις δεκα(αν και το πιθανοτερο ειναι να κοιμαστε ως τη μια εσεις)..το σκουπιδι που ειναι σπαρμενο δε λεγεται!Οπως και να χει να περασετε υπεροχα!!;)
 

marioula05

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αν εισαι 19 χρονών ειναι το ιδανικό μέρος να πας! Σε καμία περίπτωση δεν ενδείκνυται για ζευγάρι καθώς έχει πολύ κόσμο, στην πλειοψηφία τους φοιτητές, Ιταλούς και παιδιά που μόλις τελείωσαν το σχολείο.
Είχα πάει και εγω όταν τελείωσα το σχολείο και είχα μείνει στο Far Out. Πολύ βρώμικο κάμπινγκ που σχέδον κάθε χρόνο ακούγονται φήμες για κρούσματα ηπατιτιδας. Αλλα παρόλα αυτα είχαμε περάσει πάααρα πολύ ωραία. Γνωρίσαμε πολύ κόσμο , ξενυχτάγαμε κάθε βράδυ κτλ. Συγκοινωνία έχει ένα πούλμαν του κάμπινγκ που σε πάει και φέρνει απο την χώρα. Αλλά και να μην το προλάβεις πάντα θα υπάρχεις κόσμος στο μονοπάτι που θα πηγαίνει ή θα έρχεται οπότε και παρέα έχεις στον δρόμο και χαβαλέ κάνεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επανερχομαι και γω για την Ιο .
Τελικα θα παμε μονοημερη απο Ναξο,οπως εχω ξαναπει.
Η ερωτηση ειναι η εξης:
Που θα κανουμε το μπανιο μας ?Μαγγαναρι η Μυλοποτα ?
Ποιο ειναι πιο τροπικαλ ?
Σημειωνω οτι δεν με ενδιαφερει να ειναι οργανωμενη η παραλια με κοσμο-εστιατορια κλπ δεν ειναι το κριτηριο μου αυτο δηλ ,το κριτηριο μου ειναι να ειναι τροπικαλ.
Λοιπον για να δω ποια θα μαζεψει τις περισσοτερες ψηφους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.936
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom