Ίος Ίος κανείς;

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Επανερχομαι και γω για την Ιο .
Τελικα θα παμε μονοημερη απο Ναξο,οπως εχω ξαναπει.
Η ερωτηση ειναι η εξης:
Που θα κανουμε το μπανιο μας ?Μαγγαναρι η Μυλοποτα ?
Ποιο ειναι πιο τροπικαλ ?
Σημειωνω οτι δεν με ενδιαφερει να ειναι οργανωμενη η παραλια με κοσμο-εστιατορια κλπ δεν ειναι το κριτηριο μου αυτο δηλ ,το κριτηριο μου ειναι να ειναι τροπικαλ.
Λοιπον για να δω ποια θα μαζεψει τις περισσοτερες ψηφους...
Μυλοπότας =οργάνωση κοσμος μαγαζια
Μαγγαναρι πιο οικογενειακά λίγες επιλογές πιο παρθένο μέρος.
Αλλα μια και είναι μονοήμερο, Μυλοπότα δαγκωτό, με μεσημεριανο ποτάκι στο φαραουτ για να "μυρίσετε" και το "κλίμα" της Ιου
:clap:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Επανερχομαι και γω για την Ιο .
Τελικα θα παμε μονοημερη απο Ναξο,οπως εχω ξαναπει.
Η ερωτηση ειναι η εξης:
Που θα κανουμε το μπανιο μας ?Μαγγαναρι η Μυλοποτα ?
Ποιο ειναι πιο τροπικαλ ?
Σημειωνω οτι δεν με ενδιαφερει να ειναι οργανωμενη η παραλια με κοσμο-εστιατορια κλπ δεν ειναι το κριτηριο μου αυτο δηλ ,το κριτηριο μου ειναι να ειναι τροπικαλ.
Λοιπον για να δω ποια θα μαζεψει τις περισσοτερες ψηφους...
αν σου αρεσει η ρηχη θαλασσα και δεν σε απασχολουν τα χιλιομετρα για να πας, τοτε μαγγαναρι, αν ομως θελεις παραλια με αμμο που να βαθαινει γρηγορα (ετσι μου αρεσει) μυλοποτας. για μενα μια απο τις καλυτερες παραλιες των κυκλαδων
 

gio1283

Member
Μηνύματα
22
Likes
13
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να τις ξεχωρίσω.. Πιο κοντά στο λιμάνι (αν πάτε με το πλοίο) είναι η παραλία του Μυλοπότα. Το Μαγγανάρι πέφτει πιο μακριά..Αν εννοείς tropical παραλία με φοίνικες και αιώρες δε θα δεις σε καμία από τις δύο, έχουν όμως και οι 2 απίστευτα νερά απλά στο Μαγγανάρι είναι πιο γαλάζια και κάνουν λίγο Tropical.Α!είναι και πολύ ζεστά! Πρέπει όμως να περπατήσεις λιγάκι για να αγοράσεις ένα νεράκι από την ταβέρνα που υπάρχει πριν την παραλία. Αν πάλι πας Μυλοπότα, τα νερά είναι τόσο δροσερά που δε θα θες να βγεις από τη θάλασσα. Beach bar δεν υπάρχουν, ούτε μουσικές αρκεί να επιλέξεις το κομμάτι που βρίσκεται περίπου στη μέση της παραλίας. Απέφυγε σίγουρα το κομμάτι που βρίσκεται κοντά στο camping Far Out.. Ξαπλώστρες υπάρχουν και στις δύο παραλίες και όποια και αν διαλέξεις θα ευχαριστηθείς θάλασσα αυτό είναι σίγουρο.. Εύχομαι να περάσετε τέλεια!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θεμα αποστασης δεν θα εχουμε γιατι θα εχουμε αυτοκινητο και 5 ωρες γεματες στη διαθεση μας.Θεμα οργανωσης και υποδομων δεν με ενδιαφερει ...ας ειναι και ερημια εντελως.Οποτε αν καταλαβα καλα αυτο που εχει νερα παρομοια με αυτα της Ελαφονησου και του Ελαφονησιου ειναι το Μαγγαναρι?
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ναι το Μαγγανάρι έχει πολύ όμορφα νερά, όμως οι 5 ώρες γεμάτες που αναφέρεις δεν είναι αρκετές για να πάτε, να κάτσετε, και να γυρίσετε, θα σας κουράσει πολύ ο δρόμος. Ο μυλοπότας είναι κοσμοπολίτικος μεν αλλά τεράστιος, το νερό του είναι καθαρό και βαθύ, αν θέλετε κάτι πιο οικογενειακό υπάρχει και η Κουμπάρα, αλλά το Μαγγανάρι χρειάζεται μια ολόκληρη μέρα για να το χαρείτε και να μην κουραστείτε. Για τον ίδιο λόγω δεν αναφέρω ούτε την Αγία Θεοδώτη που επίσης είναι εξαιρετική αλλά και πάλι η διαδρομή είναι μακρινή και γεμάτη στροφές.
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειμαστε καταδρομεις ...χιχιιχιχι.Αν το Μαγγαναρι ειναι αυτο το στυλ που περιγραφω ,θα παμε και χαλαλι του.
 

Ninakia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Την προηγούμενη εβδομάδα, πήγαμε στον ΑΝΤΩΝΗ στο Μαγγανάρι και συμβουλεύω να μην πάει κανείς, διότι τα φαγητά ήταν κουτσουρεμένα, κάτι ψαράκια που πήραμε ήταν μαγειρεμένα σε παμπάλαιο λάδι, εν τέλει όπως φάνηκε μας πείραξαν και όλο αυτό ... δεν το εύχομαι ούτε στον εχθρό μου...!! :shock:
Το μόνο καλό ήταν η εξυπηρέτηση, πολύ φιλικό προσωπικό, αλλά από φαγητό... μακριά..

Λίγα μέτρα πιο πέρα η ταβέρνα "Venus" είχε μακράν καλύτερη ποιότητα...
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Την προηγούμενη εβδομάδα, πήγαμε στον ΑΝΤΩΝΗ στο Μαγγανάρι και συμβουλεύω να μην πάει κανείς, διότι τα φαγητά ήταν κουτσουρεμένα, κάτι ψαράκια που πήραμε ήταν μαγειρεμένα σε παμπάλαιο λάδι, εν τέλει όπως φάνηκε μας πείραξαν και όλο αυτό ... δεν το εύχομαι ούτε στον εχθρό μου...!! :shock:
Το μόνο καλό ήταν η εξυπηρέτηση, πολύ φιλικό προσωπικό, αλλά από φαγητό... μακριά..

Λίγα μέτρα πιο πέρα η ταβέρνα "Venus" είχε μακράν καλύτερη ποιότητα...
Τhanks for the tip Ninakia.
Τελικα η παραλια πως ειναι?Τι λεει?
 
Last edited by a moderator:

Ninakia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Kleopatra, αργήσαμε λίγο να απαντήσουμε αλλά είμαστε νεόνυμφα και όπως καταλαβαίνεις δεν έχουμε συνέλθει ακόμα από όλη αυτή τη τρέλα, συν οτι επιστρέψαμε στη δουλειά και πήζουμε ανελέητα... :love2:

Η παραλία δεν περιγράφεται είναι υπέροχη, χωρίς κόσμο ... -Ιούνιος γαρ ...
για ζευγαράκια ήταν απλά σούπερ! Υποθέτω οτι τώρα και ως τον Αύγουστο θα είναι εντελώς διαφορετικά, η ομορφιά του τοπίου όμως αξίζει πολλά...

Και τι δε θα'δινα τώρα να είμαι στο Μαγγανάρι ... ακόμα και στη Κουμπάρα με τα κρύα τα νερά να ήμουν και δε θα με πείραζε καθόλου!!! :roll:
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ασπρη αμμος και γαλαζοπρασινα διαφανα νερα δηλαδη?
Φτιαξτε με φτιαξτε με και εχουν μεινει 10 μερες μονο.....
 

greenrebel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!!Είμαι καινούριο μέλος και σαν καινούριο μέλος και γω θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες χρήσιμες πρώτες πληροφορίες για τις φετινές μου διακοπές (που όπως όλα δείχνουν θα γίνουν στην ιο)!Φέτος ήταν μια ιδιαίτερα κουραστική χρονιά καθώς πέρασα και γω το λούκι των πανελληνίων και λέμε με την παρέα μου(εγώ και αλλοι 4-5 μάγκες) να την κανουμε για κανένα νησάκι του αιγαίου..κοπελιές δεν παίζουν για διακοπές την ώρα αυτη που γράφω οποτε μάλλον θα είμαστε μόνο μαντραχαλάδες..
Έτσι λοιπόν,διάβασα οτι υπάρχει και δεν υπάρχει στο φορουμ για την ιο επειδή δεν εχω ξαναπάει καν,και θα ήθελα οποιος μπορεί να με βοηθήσει ξεκινώντας από τα βασικά για τις διακοπες(διαμονή).Βασικά σκεφτόμασταν με την παρέα μου να παμε σε κάμπινγκ στο νησί(και απο ότι κατάλαβα το μοναδικό καμπινγκ ειναι το φαρ αουτ)άλλα διαβάζοντας λίγο τα όσα είναι γραμμένα εδώ αποθαρρύνθηκα λιγάκι είναι η αλήθεια..και γι'αυτό σκέφτομαι να αρχισω να ψάχνομαι για δωμάτια.Επίσης διάβασα οτι τα περισσότερα μαγαζιά ειναι στη χώρα και μετα τίθεται θεμα μετακίνησης στη χώρα καθως δεν παιζει ακομα αμαξακι.Και μετα μπλέκονται και άλλοι παράγοντες για το αν θα βρεθούν δωμάτια την εποχή που θέλω να τα κλείσω αλλα και την οικονομική διαφορά που υπάρχει με το κάμπινγκ..Τέσπα για να μην το κουράζω πολύ θα ήθελα αν μπορούσατε να μου προτείνουτε τι θα ήταν καλύτερο σε θεμα διαμονης και διασκέδασης σε γενικές γραμμές για μια παρέα 5 18χρονων στην ιο.Αυτά αρχικά..Καλώς σας βρηκα και με την ευκαιρεία Σπύρος αν δεν συστήθηκα προηγουμένως..!
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
φίλε Σπύρο, εγώ στην Ίο μένω πάντα στη Χώρα, γιατί προτιμώ να έχω μετακίνηση για την παραλία, παρά για τη βραδυνή διασκέδαση. Κάποιος θα μπορούσε να προτιμά το αντίθετο (π.χ. να ξυπνάει με τη θάλασσα στα πόδια του), περί ορέξεως... Ούτως ή άλλως, η διαδρομή Χώρα - Μυλοπότας περπατιέται άνετα, ιδίως προς Μυλοπότα που είναι κατηφόρα (υπάρχει μονοπάτι, ο κανονικός δρόμος κάνει μεγάλο κύκλο). Γενικά αμάξι στο νησί αυτό δε χρειάζεται, άντε αν θέλει κανείς να εξερευνήσει τα πιο μακρινά μέρη, να νοικιάσει για μια μέρα.

Αν πας Αύγουστο δύσκολα θα βρεις φθηνά δωμάτια, αν και η Ίος είναι από τα φθηνότερα νησιά. Το Φαράουτ δεν είναι τόσο τραγικό, 18 χρονών είστε, be adventurous. Όταν φτάνει το πλοίο στην Ίο, μαζεύονται οι ιδιοκτήτες στο λιμάνι και διαλαλούν τα δωμάτιά τους, εκεί μπορεί να πετύχεις καλές τιμές, αλλά ρισκάρεις. Μέρος της γοητείας του νησιού!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom