Όλα τα απαραίτητα έγγραφα για ένα ασφαλές ταξίδι οδικώς Ευρώπη

rockakis89

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
ευχαριστω παρα πολυ!!!

Η πρασινη καρτα ειναι πλεον ασπρη. Καλο ειναι να βγαλεις και την Ευρωπαικη καρτα ασθενειας, αν προλαβαινεις
ναι ναι ευχαριστω!!
 

Melmanaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους!
Σε τρεις μήνες θα μετακομίσω μόνιμα στη Γερμανία και θέλω να πάρω και το αυτοκίνητο μαζί. Έχω μπερδευτεί και παιδευτεί πάρα πολύ με το θέμα τον πινακίδων! Πρέπει να έχω τις καινούριες πινακίδες? (είναι παλαιού τύπου χωρίς το GR). Μπορώ να βάλω αυτοκόλλητο πάνω στο αυτοκίνητο και να μην έχω θέμα? Επίσης είδα τις προάλλες στον δρόμο που ήταν μια παλαιού τύπου πινακίδα αλλά μέσα σε πλαίσιο με GR και μου έκανε εντύπωση. Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο?
Και τελευταία ερώτηση, αν τελικά ξεκινήσω την διαδικασία και αλλάξω τις παλιές μου πινακίδες με νέες, λογικά θα πάρω νέο αριθμό και θα πρέπει να κάνω αλλαγή σε όλα τα χαρτιά του αυτοκινήτου μετά (άδεια και ασφάλεια)?
Ευχαριστώ!
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Καλημέρα σε όλους!
Σε τρεις μήνες θα μετακομίσω μόνιμα στη Γερμανία και θέλω να πάρω και το αυτοκίνητο μαζί. Έχω μπερδευτεί και παιδευτεί πάρα πολύ με το θέμα τον πινακίδων! Πρέπει να έχω τις καινούριες πινακίδες? (είναι παλαιού τύπου χωρίς το GR). Μπορώ να βάλω αυτοκόλλητο πάνω στο αυτοκίνητο και να μην έχω θέμα? Επίσης είδα τις προάλλες στον δρόμο που ήταν μια παλαιού τύπου πινακίδα αλλά μέσα σε πλαίσιο με GR και μου έκανε εντύπωση. Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο?
Και τελευταία ερώτηση, αν τελικά ξεκινήσω την διαδικασία και αλλάξω τις παλιές μου πινακίδες με νέες, λογικά θα πάρω νέο αριθμό και θα πρέπει να κάνω αλλαγή σε όλα τα χαρτιά του αυτοκινήτου μετά (άδεια και ασφάλεια)?
Ευχαριστώ!
απο την εμπειρια μου σε ταξιδια με παλιες μηχανες και αυτοκινητα, στη Ευρωπη, κανεις δεν ασχολειται με το GR..., βαλε αυτοκολλητο,αν εχεις τα νομιμα εγγραφα, δεν εχεις προβλημα...
Νομιζω ομως , οτι αν παρεις το αυτοκινητο μονιμα, θα σου αλλαξουν πινακιδες σε Γερμανικες, ετσι ειχε κανει ενας φιλος που πηγε Ολλανδια, του αλλαξαν υποχρεωτικα τις πινακιδες...
 

Melmanaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
απο την εμπειρια μου σε ταξιδια με παλιες μηχανες και αυτοκινητα, στη Ευρωπη, κανεις δεν ασχολειται με το GR..., βαλε αυτοκολλητο,αν εχεις τα νομιμα εγγραφα, δεν εχεις προβλημα...
Νομιζω ομως , οτι αν παρεις το αυτοκινητο μονιμα, θα σου αλλαξουν πινακιδες σε Γερμανικες, ετσι ειχε κανει ενας φιλος που πηγε Ολλανδια, του αλλαξαν υποχρεωτικα τις πινακιδες...
Όταν φτάσω εκεί μετά πρέπει να το δηλώσω με τη μόνιμη κατοικία μου και να γίνει "ταξινόμησή" -αν το λέω σωστά- του εκεί. Το θέμα μου είναι μέχρι να φτάσω γιατί θα περάσω κ δυο χώρες μέχρι εκεί πάνω!
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλημέρα σε όλους!
Σε τρεις μήνες θα μετακομίσω μόνιμα στη Γερμανία και θέλω να πάρω και το αυτοκίνητο μαζί. Έχω μπερδευτεί και παιδευτεί πάρα πολύ με το θέμα τον πινακίδων! Πρέπει να έχω τις καινούριες πινακίδες? (είναι παλαιού τύπου χωρίς το GR). Μπορώ να βάλω αυτοκόλλητο πάνω στο αυτοκίνητο και να μην έχω θέμα? Επίσης είδα τις προάλλες στον δρόμο που ήταν μια παλαιού τύπου πινακίδα αλλά μέσα σε πλαίσιο με GR και μου έκανε εντύπωση. Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο?
Και τελευταία ερώτηση, αν τελικά ξεκινήσω την διαδικασία και αλλάξω τις παλιές μου πινακίδες με νέες, λογικά θα πάρω νέο αριθμό και θα πρέπει να κάνω αλλαγή σε όλα τα χαρτιά του αυτοκινήτου μετά (άδεια και ασφάλεια)?
Ευχαριστώ!
Εννοείται ότι αν αλλάξεις αριθμό θα πρέπει να αλλάξεις ανάλογα και τα χαρτιά(άδεια κυκλοφορίας,ασφάλεια).
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
Φίλοι μου.... έχω ταυτότητα παλια...1989 !!! χωρίς λατινικούς χαρακτήρες .... θα έχω πρόβλημα για ταξίδια Βουλγαρία, Ιταλία, Τουρκία, Αλβανία;;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Φίλοι μου.... έχω ταυτότητα παλια...1989 !!! χωρίς λατινικούς χαρακτήρες .... θα έχω πρόβλημα για ταξίδια Βουλγαρία, Ιταλία, Τουρκία, Αλβανία;;
Σίγουρα!
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
Τι κάνω;
Βγάζω νεα (παλιά ταυτότητα) ή νέα (απο τις νέες - κάρτα)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Βγάζεις νέα-κάρτα. Οι παλιές ταυτότητες έχουν καταργηθεί. Δύσκολα θα βρεις ραντεβού όμως στα γρήγορα αν βιάζεσαι για το ταξίδι. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να βγάλεις διαβατήριο.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Βγάζεις νέα-κάρτα. Οι παλιές ταυτότητες έχουν καταργηθεί. Δύσκολα θα βρεις ραντεβού όμως στα γρήγορα αν βιάζεσαι για το ταξίδι. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να βγάλεις διαβατήριο.
Καθώς η ταυτότητα είναι παλαιότερη της 15ετίας (θεωρείται δηλαδή ότι έχει λήξει), και για διαβατήριο θα χρειαστεί η έκδοση νέου δελτίου ταυτότητας πρώτα..
Ραντεβού μπορεί να εξασφαλιστεί κατά προτεραιότητα αν δηλωθεί το παλιό δελτίο ως απωλεσθέν...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Φίλοι μου.... έχω ταυτότητα παλια...1989 !!! χωρίς λατινικούς χαρακτήρες .... θα έχω πρόβλημα για ταξίδια Βουλγαρία, Ιταλία, Τουρκία, Αλβανία;;
Απο περιέργεια...Πότε και που έκανες(αν έκανες βέβαια) τελευταία φορά ταξίδι με αυτήν την ταυτότητα;Και δεν είχες ποτέ πρόβλημα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom