Όμορφες διαδρομές στο Ν. Ηρακλείου

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Αρχές Σεπτεμβρίου θα επισκεφτώ για μία εβδομάδα το Ν. Ηρακλείου. Περιμένω προτάσεις για όμορφες διαδρομές κοντά σε θάλασσα ή βουνό!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
τι έχετε πάθει όλοι με την Κρήτη?? μου τα κάνετε αυτά για να μου λείπει περισσότερο?? Λοιπόν:
ορεινή διαδρομή που μου αρέσει είναι η Αυγενική- Άγιος Θωμάς- Λαράνι, να επισκεφτείς τις Αρχάνες, αν και πολύ ζαλάδα και στενός δρόμος μου αρέσει το Καστέλι- Βιάννος, και νότια, στα Αστερούσια ο δρόμος προσ Λέντα είναι εμπειρία. τέλος, λατρεύω τον Ζαρό και την γύρω περιοχή (δάσος Ρούβα). Παραθαλάσσια τώρα, βρίσκω όλο τον παλιό δρόμο Ηράκλειο- Άγιος πολύ βαβούρικο και τουριστικό, όχι όμως άσχημο. επίσης η Αγία Πελαγία είναι όμορφη κατεβαίνοντας από ψηλά (γιατί στα χαμηλά έχει πολύ φασαρία) αν θες ηρεμία και ωραία νερά, προτίμησε Μονονάφτη. από νότιες παραλίες του Ηρακλείου, δεν ξέρω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αρχές Σεπτεμβρίου θα επισκεφτώ για μία εβδομάδα το Ν. Ηρακλείου. Περιμένω προτάσεις για όμορφες διαδρομές κοντά σε θάλασσα ή βουνό!
Διάβασε τις πολύ καλές περιγραφές του soudianos στο http://www.travelstories.gr/%EA%F1%...%EC%E5%F1%E5%F2-%E4%E9%E1%EA%EF%F0%DD%F2.html (προσυπογράφω κι εγώ).

Δες και τα μέρη που βρισκονται στο Ν. Ηρακλείου από αυτά: http://www.travelstories.gr/%EA%F1%...%F2-%E4%E9%E1%EA%EF%F0%E5%F2-2.html#post94531

Για παραλία, δες τον Κομμό (κοντά στα Μάταλα).
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Επιπλέον απ αυτά που διάβασες, βάλε μια βόλτα στο Οροπέδιο Λασιθίου (Δικταίον άνδρο)
πηγαίνοντας πέρνα και από το χωριό Κράσι, μονή Κεράς, χωριό Κερά (ταβέρνες με ξυλόφουρνο στην αυλή)κλπ.
Mia βόλτα μέχρι το Φόδελε 25κμ δυτικά του Ηρακλείου (χωριό του El Greco-ταβέρνες κάτω από πλατάνια και ποτάμι). Στο δρόμο σου είναι και η Αγ. Πελαγία που είπαμε.
Ανέβα μέχρι τα γνωστά Ανώγεια-Ιδαίον άνδρο-σπίτι/μουσείο Ξυλούρη.
τα ξαναλέμε.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
τι έχετε πάθει όλοι με την Κρήτη?? μου τα κάνετε αυτά για να μου λείπει περισσότερο?? Λοιπόν:
ορεινή διαδρομή που μου αρέσει είναι η Αυγενική- Άγιος Θωμάς- Λαράνι, να επισκεφτείς τις Αρχάνες, αν και πολύ ζαλάδα και στενός δρόμος μου αρέσει το Καστέλι- Βιάννος, και νότια, στα Αστερούσια ο δρόμος προσ Λέντα είναι εμπειρία. τέλος, λατρεύω τον Ζαρό και την γύρω περιοχή (δάσος Ρούβα). Παραθαλάσσια τώρα, βρίσκω όλο τον παλιό δρόμο Ηράκλειο- Άγιος πολύ βαβούρικο και τουριστικό, όχι όμως άσχημο. επίσης η Αγία Πελαγία είναι όμορφη κατεβαίνοντας από ψηλά (γιατί στα χαμηλά έχει πολύ φασαρία) αν θες ηρεμία και ωραία νερά, προτίμησε Μονονάφτη. από νότιες παραλίες του Ηρακλείου, δεν ξέρω.
Θα διαφωνησω οσο αφορα το Λεντα...ειναι ενα ψαροχωρι μπορει η θαλασσα να ειναι διαφορετικη γιατι εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε αλατι απο καθε αλλη παραλια...εχει πολυ καλο ψαρι...και ντοπια κουζινα αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι για μονοημερη εκδρομη...
Εκει πας για λιγες μερες...αν θελεις ακρα ησυχια...και πολυ κοντα ειναι οι παραλιες Χρισοστομος και Κριγιοι...επισης θα βρεις παρα πολλους κολπους μικρους με αγρια ομορφια..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ναι όντως το τοπίο αυτό πρέπει να το ζήσεις και λίγο. όχι, "άντε το είδα κι αυτό".
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ναι όντως το τοπίο αυτό πρέπει να το ζήσεις και λίγο. όχι, "άντε το είδα κι αυτό".
όποιος πεί αντε το είδα και αυτό,σίγουρα δεν είναι ταξιδιώτης!;)
λίγο λίγο μέχρι να φτάνεις στο μεδούλι...αυτό αξίζει!:shock:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
όποιος πεί αντε το είδα και αυτό,σίγουρα δεν είναι ταξιδιώτης!;)
λίγο λίγο μέχρι να φτάνεις στο μεδούλι...αυτό αξίζει!:shock:
σωστοοοοοοοό
π.χ. να το περπατήσεις, να το ανεβοκατέβεις με τα τέσσερα, να κόψεις και τα βότανα σου:haha::haha:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
giristroula μήπως πας τελικά Ιταλία;

λοιπόν αν βρεθείς στη Χερσόνησο κάνε μπάνιο στον Ανισαρά. Είναι η δυτική παραλία της Χερσονήσου. Πεντακάθαρη και απίθανο τοπίο.
αν πάλι πας στα Μάλια να κάνεις μπάνιο ανατολικά της πόλης κοντά στα αρχαία. οργανωμένη αλλά και δένδρα με σκιά και ελεύθερα ντουζ.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
giristroula μήπως πας τελικά Ιταλία;

λοιπόν αν βρεθείς στη Χερσόνησο κάνε μπάνιο στον Ανισαρά. Είναι η δυτική παραλία της Χερσονήσου. Πεντακάθαρη και απίθανο τοπίο.
αν πάλι πας στα Μάλια να κάνεις μπάνιο ανατολικά της πόλης κοντά στα αρχαία. οργανωμένη αλλά και δένδρα με σκιά και ελεύθερα ντουζ.
Mια ωραια βολτα ειναι να πας στο ενετικο καστρο Κουλε στο λιμανι του Ηρακλειου
Η θεα ειναι καταπληκτικη θα δεις ολη τη πολη και λειτουργει μεχρι τη δυση του ηλιου,θα το δεις και απο το καραβι μολις φτασεις το πρωι
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
www.blueseaapartments.gr/greek/Aksiotheata.htmlΕχει φοβερά μέρη. Θα σου ανέβαζα ότι έχω αποθηκευμένο για Ν. Ηρακλείου αλλά δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες. Επιγραμματικά συστήνω δαγκοτό το Αγιοφάραγγο, νότια από τα Μάταλα και δυτικά από τους Καλούς Λιμένες και την παραλία "Κόμμος" η οποία αποτελεί και καταφύγειο της καρέτα καρέτα.

Πολύ ωραίαο ταξίδι! Αν και μια βδομάδα λίγο μου φένεται. Οσο μπορεί ο καθένας όμως. Καλά να περάσεις!
 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
www.blueseaapartments.gr/greek/Aksiotheata.htmlΕχει φοβερά μέρη. Θα σου ανέβαζα ότι έχω αποθηκευμένο για Ν. Ηρακλείου αλλά δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες. Επιγραμματικά συστήνω δαγκοτό το Αγιοφάραγγο, νότια από τα Μάταλα και δυτικά από τους Καλούς Λιμένες και την παραλία "Κόμμος" η οποία αποτελεί και καταφύγειο της καρέτα καρέτα.

Πολύ ωραίαο ταξίδι! Αν και μια βδομάδα λίγο μου φένεται. Οσο μπορεί ο καθένας όμως. Καλά να περάσεις!
Πολυ καλο το site σου για τη Κρητη αλλα επετρεψε μου να εχω καποιες ενστασεις...
Επειδη ξερω τη περιοχη νοτια του Ηρακλειου ελεω καταγωγης τα Ματαλλα δεν τα συστηνω ΠΟΤΕ δεν βρισκω το λογο που θα παει καποιος σχεδον 4 ωρες δρομο πηγαινε ελα απο Ηρακλειο για να κανει μπανιο σε μια θαλασσα ακρως επικινδυνη ιδιως οταν φυσαει.....
Οσο για το Κομμό επισης δεν το συνιστω για μπανιο....γιατι εχει ρευματα....την εχω πατησει προσωπικα.....ειναι αποτομη θαλασσα και ξερω και αλλες περιπτωσεις που απο αλλου μπηκαν και αλλου τους πηγαν τα ρευματα....Αποψη μου παντα
Οι Καλοι Λιμενες ειναι καλλιτερη παραλια διπλα ειναι η Καραβοβρυση...παραπερα ο Χρισοστομος παραλιες με αλλη ομορφια και πεντακαθαρα νερα....
Αν κατεβεις Καλους Λιμενες μπροστα στο λιμανακι θα δεις μια ανηφορα θα προχωρησεις και θα βγεις σε μια αλλη παραλια με ψιλλη αμμο εκει δεν φυσαει ποτε...
Δεξια σου στο βραχο θα δεις μια μικτη εκκλησσια αν ανεβεις απο εκει κατω θα δεις μικρους κολπισκους που σου θυμιζουν εξωτικο τοπιο...
Να τονισω δε οτι απο το Ηρακλειο αυτες οι διαδρομες ειναι γυρω στις 2 ωρες και κατι μονο να πας....αλλα θα βρεις πολυ φθηνο φαγητο...και το Λυβικο πελαγος που ειναι στο νοτο δεν εχει καμμια σχεση με το Κρητικο πελαγος του βορρα...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.002
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom