Ηνωμένο Βασίλειο Όταν κάποιος βαρεθεί το Λονδίνο, έχει βαρεθεί τη ζώη....

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πριν τα Χριστούγεννα του 2008 κανονίζουμε με ένα φιλικό ζευγάρι να πάμε το Φεβρουάριο στο Λονδίνο. Κλείνουμε από μωρίς εισιτήρια, βρίσκουμε και ξενοδοχείο και μετράμε αντίστροφα για την ώρα της αναχώρησης! Οι μέρες φυσικά και δεν περνάνε, για τους άλλους, γιατί για μένα όλο το διάστημα που μεσολάβησε μέχρι την αναχώρησή μας, σήμαινε ψάξιμο και προγραμματισμό για το τι θα δούμε, που θα πάμε κτλ. Το ζευγάρι που ήταν η παρέα μας, να σημειώσω, δεν είχε ξαναβγεί εκτός συνόρων οπότε και άφησαν το διαδικαστικό κομμάτι της βόλτας μας επάνω μου!

Το απόγευμα της Παρασκευής μας βρίσκει στο Λονδίνο:clap::clap::clap:! Παίρνουμε το τρένο και με τη βοήθεια ένος κυρίου βρίσκουμε το ξενοδοχείο, το οποίο βρίσκεται στην περιοχή Earls Court κοντά στη στάση του μετρό, σε μια ήσυχη Λονδρέζικη γειτονιά! Ο Ινδός ρεσεψιονίστ μας καλωσορίζει και ζητάει να πληρώσουμε προκαταβολικά τα δωμάτια μας, λέμε οκ, αλλά να τα δούμε πρώτα. Τα δωμάτια βρίσκονται στον 2ο όροφο και ανεβαίνουμε με τις σκάλες μιας και το ξενοδοχείο δεν διέθετε ανελκυστήρα. Το δωμάτιο είναι παλιό, με ανακαινισμένο μπάνιο, μια ντουλάπα και παράθυρα παό εκείνα που πρέπει να δώσεις μπουνά για να ανοίξουν!!! Δεν ήταν και κάτι τραγικό, αν και η κοπέλα από το ζευγάρι είπε αμέσως να βρούμε άλλο ξενοδοχείο, πράγμα το οποό δεν έγινε, γιατί δεν πήγαμε για να αγοράσουμε ακίνητο στο Λονδίνο! Ευτυχώς για μας που πάντα έχω μαζί μου σεντόνια και μαξιλαροθήκες.
Αδειάζουμε βαλίτσες και ήρθε επιτέλους η ώρα να κάνουμε τη πρώτη μας γνωριμία με την πόλη. Πρώτη στάση το Piccadilly circus, το οποίο αποτελεί κέντρο διασκέδασης του Σόχο. Γεμάτο φωτεινές επιγραφές και στη μέση το άγαλμα του έρωτα έτοιμο να ρίξει τα βελάκια του!
Το κρύο αρχίζει να κάνει αισθητή την παρουσία του και πλέον είναι ώρα να αφήσουμε τους λογιούς λογιούς διασκεδαστές που βρίσκονται στο Piccadilly και να πάρουμε το τσάι μας σαν γνώσιοι Άγγλοι ευγενείς. Εντάξει δεν ήπιαμε τσάι, δεν είναι του τύπου μας άλλωστε! Αντ΄αυτού μια ζεστή σοκολάτα στο National Geographic Cafe ήταν ότι πρέπει!
Το επόμενο πρωί κατεβαίνουμε στο υπόγειο του ξενοδοχείου για να πάρουμε το πρωινό μας. Φτωχό πρωινό με κάτι απαίσιες μαρμελάδες! Οκ λέω, βρίσκουμε ένα super market και αγοράζουμε μαρμελάδα της επιλογής μας. Στη συνέχεια μετρό και Hyde Park. Ένα τεράστιο πάρκο, όπου κάποτε οι Βασιλείς κυνηγούσαν ελάφια. Το πάρκο το βρίσκω λίγο θλιβερό λόγω των γκρίζων χρωμάτων που κυριαρχούν το χειμώνα, αλλά φαντάζομαι ότι το καλοκαίρι θα αποκτά τελείως διαφορετικό χρώμα.
Κατεβήκαμε την Knightsbrigde και βρεθήκαμε στα παλάτια του Buckingham. Πολύς κόσμος στο παλάτι κι εκείνη την ώρα φτάνει η Μητροπολιτικη αστυνομία που κάνει περιπολία. Ο περίπατός μας, μας βγάζει στις όχθες του Τάμεση απέναντι από το London Eye, όπου είχαμε ραντεβού για να πάρουμε μια πανοραμική γεύση του Λονδίνου. Εισιτήρια είχαμε κλείσει μέσω internet και δεν χάσαμε καθόλου χόνου στις ουρές. Η βόλτα με το Eye περιελάμβανε σαμπάνια, σοκολατάκια και τριαντάφυλλα για τις κυρίες μιας και είναι 14 του Φεβρουαρίου. Το Λονδίνο από ψηλά φαντάζει αριστοκρατορικό από τη μια μεριά και κάπως βιομηχανικό από την άλλη. Η βόλτα μας κρατάει περίπου μισή ώρα. Μετά περάσαμε τη γέφυρα του Westminster και περπατήσαμε ως την πλατεία Trafalgar, όπου βρίσκεται η Εθνική Πινακοθήκη Πορτρέτων. Παρά το κρύο έχει πολύ κόσμο.
Η επόμενη μέρα είναι Κυριακή και το πρόγραμμα έχει βόλτα στο παλάτι του Buckingha, όπου και θα παρακολουθήσουμε την αλλάγη φρουράς, αφού μας το επιτρέπει και ο καιρός. Πιάνουμε ένα μέρος απέναντι από την πύλη εισόδου και περιμένουμε να έρθει η μπάντα συνοδευόμενη από τους φρουρούς με τα θεόψηλα καπέλα. Η μπάντα παίζοντας εμβατήρια παίρνει θέση μέσα στο προάυλιο και γίνεται η αλλαγή φρουράς. Στη συνέχεια ανοίγει η κεντρική πύλη και οι φρουροι αποχωρούν αριστερά και δεξιά. Η πύλη κλείνει και κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
Περάσαμε και από το Harrods, με τις 11 εισόδους!!!! Φυσικά και δεν ψωνίσαμε κάτι, απλά κάναμε τη βόλτα μας, εμείς και ένα μεγάλο πλήθος κόσμου.
Η νύχτα μας βρήκε στο Notting Hill, "χαθήκαμε" για λίγο στους δρόμους, όπου και συναντήσαμε αρκετούς ντόπιους να απολαμβάνουν τη βραδυνή τους έξοδο. Αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν το γεγονός ότι εμείς κυκλοφορούσαμε κουμπωμένοι μέχρι τα αυτιά και οι Αγγλίδες ήταν με τις φουστίστες και τα εξώπλατα!!!!:shock: Λέγεται ότι δεν φορούν πολλά ρούχα όταν βγαίνουν, γιατί πίνουν, μεθάνε και τα ξεχνάνε!:shock::shock::shock: Είναι δυνατόν???? Δεν κρυώνεις ρε κοπελιά!
Την επόμενη μέρα, πρωινό στην υπόγα και αφού είχχε καλό καιρό, αποφασίσαμε να κάνουμε βόλτα με το κλασσικό διώροφο λεωφορείο. Ξεκινήσαμε από το Hyde Park, περάσαμε το Madame Tussauds, το Trocadero, το Βασιλικό θέατρο, το ρολόι του Big Ben, και μέσω της γέφυρας του Waterloo, φτάσαμε στον Καθεδρικό του Αγίου Παύλου και αφού περάσαμε την ξακουστή London Brigde καταλήξαμε στον Πύργο του Λονδίνου.
Η αδερφή μου, μου είχε δώσει παραγγελία από το Λονδίνο, ήθελε ένα βιβλίο από το Tate Modern, πήγαμε στο μουσείο, περνώντας εκείνη την τρελή γέφυρα που περισσότερο με κούνια έμοιαζε παρά με γέφυρα! Όταν μάλιστα φυσάει πολύ απαγορεύεται να την διασχίσεις! Το Μουσείο όπως ακριβώς λέει και το όνομά του μοντέρνο! Το βιβλίο δυστυχώς δεν το βρήκα:(!
Σαν κλασσικοί τουρίστες που είμασταν κάναμε και το πέρασμά μας από το Madame Tussauds. Εισιτήρια από το internet και επειδή έιχαμε κλείσει ραντεβού αργά το απόγευμα η τιμή ήταν μειωμένη. Πολλά κέρινα ομοιώματα που αναπαριστούσαν καλλιτέχνες, πολιτικούς και θρησκευτικούς ηγέτες. Δεν έλειπαν βέβαια οι Beatles και η Βασιλική οικογένεια. Αν είχα επιλογή δεν θα πήγαινα, αλλά ας όψεται η τουριστική φύση του ταξιδιού!
Το βράδυ ήπιαμε τα ποτάκια μας στο Trocadero.
Η τελευταία μέρα μας στο Λονδίνο μας βρίσκει στη Βουλή και το Westminster Abbey. Έχουμε πλέον κουραστεί από το περπάτημα και έστι επιλέγουμε να κάνουμε βόλτα με το καραβάκι στον Τάμεση, μιας και το εισιτήριο που πληρώσαμε για την βόλτα με το διώροφο λεωφορείο περιλάμβάνει και πλωτή ξενάγηση.



Όπου έχει τουρίστες στο Λονδίνο, όλοι μα όλοι έιχαν κάποιον στην παρέα τους που έκανε ότι και ο Joey από τα Φιλαράκια! Έμπαινε μέσα στο χάρτη για να προσανατολιστεί!


Τον τίτλο τον δανείστηκα από αυτό που άκουσα στην ξενάγηση με το λεωφορείο!
Νομίζω όμως ότι όταν περνάς καλά δεν σε νοιάζει που βρίσκεσαι!
Πέρασα καλά στο Λονδίνο γι΄αυτό και όταν θα μου δωθεί η ευκαιρία θα ξαναπάω. Για θέατρο και ψώνια!:clap::clap::clap:
 

Attachments

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μιας και σκοπεύω να επισκευθώ και εγώ το Λονδίνο, διαβάζοντας την ιστορία σου κρατούσα και σημειώσεις!!! Αλήθεια υπήρχε κάποιο μέρος στο Λονδίνο που να σε εντυπωσιάσε περισσότερο? Πάντως άτιμο πράγμα η εύρεση ξενοδοχείου στο Λονδίνο. Και ακριβά μου φαίντονται και αμφιβόλου ποιότητας! Αλήθεια η περιοχή που μένατε ήταν βολική? Καλά έχω χιλάδες ερωτήσεις να σου κάνω αλλά θα σταματήσω εδώ. Σου εύχομαι η ευκαιρία να ξαναπάς να σου δωθεί πολύ σύντομα και μακάρι να τις νέες σου εμπειρίες να τις μοιραστείς και πάλι μαζί μας!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μιας και σκοπεύω να επισκευθώ και εγώ το Λονδίνο, διαβάζοντας την ιστορία σου κρατούσα και σημειώσεις!!! Αλήθεια υπήρχε κάποιο μέρος στο Λονδίνο που να σε εντυπωσιάσε περισσότερο? Πάντως άτιμο πράγμα η εύρεση ξενοδοχείου στο Λονδίνο. Και ακριβά μου φαίντονται και αμφιβόλου ποιότητας! Αλήθεια η περιοχή που μένατε ήταν βολική? Καλά έχω χιλάδες ερωτήσεις να σου κάνω αλλά θα σταματήσω εδώ. Σου εύχομαι η ευκαιρία να ξαναπάς να σου δωθεί πολύ σύντομα και μακάρι να τις νέες σου εμπειρίες να τις μοιραστείς και πάλι μαζί μας!

Δεν με εντυπωσίασε κάτι ιδιαίτερα! Μου άρεσε που είχε πάντου κόσμο και ότι έχεις πολλές επιλογές γενικότερα! Τώρα όσον αφορά στα ξενοδοχεία, το δίκο μας ήταν σε αρκετά βολική περιοχή, ένα μόλις τετράγωνο από τη στάση του μετρό. Αν έχεις χρόνο να ψάξεις θα βρεις κάτι καλό πιστεύω. Πλέον, όταν ψάχνω για ξενοδοχείο κοιτάω όλες τις κατηγορίες γιατί κατα καιρούς έχει προσφορές σε όλους τους τύπους ξενοδοχείων. Για πότε με το καλό η επίσκεψη?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Νenena πολύ χαριτωμένη η ιστορία σου!σου εύχομαι να καταφέρεις να πας και σε άλλη εποχή ,νάχει καλό καιρό οπότε θα αλλάξεις εντελώς γνώμη γι αυτό το"θλιβερό γκρίζο"που είδες στο Hyde park..και θα δείς ένα διαφορετικό Λονδίνο με πολλά υπέροχα πάρκα..
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
γιατί μου το κάνετε αυτό; ακόμα δεν τελείωσα τα καλοκαιρινά μου ταξίδια και σκέφτομαι ταξίδι στο Λονδίνο... ψάχνω κι εγώ όμως κανενα αξιοπρεπές δωμάτιο σε βολική περιοχή, οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Ακριβως γιαυτο δεν βαριομαστε ΠΟΤΕ το αγαπημενο μας Λονδινακι και το επισκεπτομαστε μανιωδως!!
Ειδικα τωρα που θα εχουμε και αγαπημενο προσωπο :cool: εκει!!
Καθε Σ/Κ (που λεει ο λογος, χαχαχαχα)!!!!
Για το βιβλιο που ζητησε η αδερφη σου για δες μηπως το βρεις εδω
Books at Tate Online Shop
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Για πότε με το καλό η επίσκεψη?
Αρχές Σεπτεμβρίου! Αλλά πραγματικά το περιμένω πως και πως......προτάσεις για ξενοδοχείο δέχομαι και εγώ. Σκέφτομαι μέσα στη βδομάδα να τα κλείσω και αυτά για να ξεμπερδεύω. Έχω ψάξει αρκετά αλλά έχοντας σαν όριο βάλει τα 100-120 ευρώ, μέχρι στιγμής τίποτα δεν μου έχει κάνει κλικ.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
γιατί μου το κάνετε αυτό; ακόμα δεν τελείωσα τα καλοκαιρινά μου ταξίδια και σκέφτομαι ταξίδι στο Λονδίνο... ψάχνω κι εγώ όμως κανενα αξιοπρεπές δωμάτιο σε βολική περιοχή, οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!
Είδες πως είναι, να έχεις τα προβλήματα σου και από δίπλα να σε τσιγκλάει και ένα διαβολάκι με πονηρό χαμόγελο!

Ακριβως γιαυτο δεν βαριομαστε ΠΟΤΕ το αγαπημενο μας Λονδινακι και το επισκεπτομαστε μανιωδως!!
Ειδικα τωρα που θα εχουμε και αγαπημενο προσωπο :cool: εκει!!
Καθε Σ/Κ (που λεει ο λογος, χαχαχαχα)!!!!
Για το βιβλιο που ζητησε η αδερφη σου για δες μηπως το βρεις εδω
Books at Tate Online Shop
Τελικά όλοι ψάχνουν ευκαιρίες για βόλτα στο Λονδίνο:haha::haha:!
Ευχαριστώ για το site πρέπει να το ψάξω για να δω αν αυτό που ήθελε μπορώ να το βρω εκεί.


Αρχές Σεπτεμβρίου! Αλλά πραγματικά το περιμένω πως και πως......προτάσεις για ξενοδοχείο δέχομαι και εγώ. Σκέφτομαι μέσα στη βδομάδα να τα κλείσω και αυτά για να ξεμπερδεύω. Έχω ψάξει αρκετά αλλά έχοντας σαν όριο βάλει τα 100-120 ευρώ, μέχρι στιγμής τίποτα δεν μου έχει κάνει κλικ.
Ωραία εποχή! Με το όριο που θέτεις θα βρεις άνετα καλό ξενοδοχείο!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ όμορφη η ιστορία σου nenena! To Λονδίνο για άλλη μια φορά ακούγεται πανέμορφο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom