Άγιος Δομήνικος ΑΓΙΟΣ ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ - Το στολίδι της Καραϊβικής

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Μπράβο!!!

Μόλις διάβασα την ιστορία σου και μου ήρθε να βάλω τα κλάματα!Είναι τέλεια!!Μπράβο!!!Η Καραϊβική είναι όνειρο ζωής!! Κάντε μου κανέναν έρανο ρε παιδιά! Θα μαραζώσω... :(
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Μόλις διάβασα την ιστορία σου και μου ήρθε να βάλω τα κλάματα!Είναι τέλεια!!Μπράβο!!!Η Καραϊβική είναι όνειρο ζωής!! Κάντε μου κανέναν έρανο ρε παιδιά! Θα μαραζώσω... :(

...και για μενα ερανο ... ατιμα χαρατσια...:D
 

zoe_k

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Βενεζουέλα!!
Ω θεέ μου, ζηλεύω αφόρητα.....Πως λέγεται το ξενοδοχείο που μείνατε? Γενικά υπάρχουν διακυμάνσεις ή είναι πάνω κάτω τα ίδια? Γιατί με λίγη αιματηρή οικονομία μπορεί να πάμε μες το '13!!!! :clap:

ααα μόλις είδα οτι το αναφέρεις παραπάνω... σορυ... ευχαριστούμε για τις πάμπολλες πληροφορίες!!!!!:D
 

zoe_k

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Βενεζουέλα!!
varioAthens, Μόλις είδα το ξενοδοχείο στο booking!! Πραγματικά παράδεισος... Η παραλία είναι όντως τόσο τέλεια??? Επίσης, από αέρα και κουνούπια έχει εκεί? Πήγαμε πέρσυ στην Ταϋλάνδη και πήραμε μία γεύση από κάποια "δεινά" του τροπικού κλίματος, οπότε ρωτάω ωστε να είμαστε εξοπλισμένοι!!! Σχεδιάζουμε να πάμε 2 ζευγάρια τον ερχόμενο Δεκέμβριο μες τις διακοπές των Χριστουγένων που θα έχουμε αρκετές μέρες! Αν οργανώσουμε τα οικονομικά φύγαμε γιατί απο διάθεση... πετάμε τη σκούφια μας!!! Σ' ευχαριστώ θερμά για την προθυμία και την άμεση ανταπόκριση!!
 

dimkate

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
Γεια σας παιδιά. Αν και οι μέχρι τώρα πληροφορίες που έχετε ήδη αναφέρει σχετικά με τον Δομίνικο είναι πάρα πολύ καλές, θα θέλαμε να ρωτήσουμε συνοπτικά
1) αν γνωρίζετε τις αποστάσεις, τουλάχιστον από τα ποιο δημοφιλή μέρη που θα πρέπει να δούμε.
2) Ποιο είναι το πιο κατάλληλο μέρος για διαμονή από άποψη παραλίας αλλά και σαν ορμητήριο για ανε3άρτητες εκδρομές.
3) Είναι καλύτερα να νοικιάσουμε μηχανή ή αυτοκίνητο και ποιο είναι το κόστος
4) το κόστος για φαγητό, μασάζ αλλά και για κάποιες άλλες δραστηριότητες όπως ράφτινγκ, ραπελ, σαφαρι κλπ.
5) υπάρχει κάποιο 3ενοδοχείο που θα συνιστούσατε, οικονομικό και καθαρό
6)Αν γνωρίζετε τι θα πρέπει να αποφύγουμε γενικότερα
Η διαμονή μας θα είναι για 12 διανυκτερεύσεις τον Μάιο και θα τολμήσουμε να μην κλείσουμε πακέτο αυτό το τα3ίδι αλλά να το οργανώσουμε μόνοι μας.
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
1) αν γνωρίζετε τις αποστάσεις, τουλάχιστον από τα ποιο δημοφιλή μέρη που θα πρέπει να δούμε.
2) Ποιο είναι το πιο κατάλληλο μέρος για διαμονή από άποψη παραλίας αλλά και σαν ορμητήριο για ανε3άρτητες εκδρομές.
3) Είναι καλύτερα να νοικιάσουμε μηχανή ή αυτοκίνητο και ποιο είναι το κόστος
4) το κόστος για φαγητό, μασάζ αλλά και για κάποιες άλλες δραστηριότητες όπως ράφτινγκ, ραπελ, σαφαρι κλπ.
5) υπάρχει κάποιο 3ενοδοχείο που θα συνιστούσατε, οικονομικό και καθαρό
6)Αν γνωρίζετε τι θα πρέπει να αποφύγουμε γενικότερα
Η διαμονή μας θα είναι για 12 διανυκτερεύσεις τον Μάιο και θα τολμήσουμε να μην κλείσουμε πακέτο αυτό το τα3ίδι αλλά να το οργανώσουμε μόνοι μας.
1 Αποστάσεις με βάση ποιο μέρος? Που θα μείνετε? Ενδεικτικά Σάντο Ντομίνγκο-Πούντα κάνα είναι τρεισήμισι ώρες και Σάντο Ντομίνγκο-Σαμανα είναι δυόμισι ώρες.
2 Το κατάλληλο μέρος λέγεται χερσόνησος Σαμανα. Με 12 μέρες στη διάθεσή σας, μπορείτε να μείνετε 3-4 στο νότο (Μπόκα τσίκα ή Bayahibe) να δείτε και το Σάντο Ντομίνγκο και περίχωρα και 8-9 στη Σαμανα.
3 Για κόστος δε γνωρίζω γιατί έχουν περάσει χρόνια από το ταξίδι μου. Αν σκοπεύετε να οργώσετε το νησί κάνοντας πολλά χιλιόμετρα όπως εμείς νοικιάστε αυτοκίνητο. Αν μείνετε σε μία περιοχή πχ Σαμανα , που όλα είναι σχετικά κοντά , καλό και το μηχανάκι με προσοχή πάντα. Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει αλλά στη Σαμανα νοικιάζονται παντού και ‘γουρούνες’.
4-5 Όταν πήγα εγώ το νησί ήταν παράδεισος για τον ανεξάρτητο ταξιδιώτη και τα πάντα πολύ φθηνά. Εκδρομές έκλεινες ακόμα και πάνω στο δρόμο – σε παρακαλούσαν σχεδόν και παζάρευες τις τιμές. Τα πράγματα έχουν αλλάξει λίγο αλλά όχι τραγικά απ’όσο γνωρίζω. Ακόμα υπάρχουν φθηνά μέρη για διαμονή και φαγητό απλά μην έχοντας πάει πρόσφατα δεν έχω να προτείνω κάτι.
6 Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό , αλλά καλό θα ήταν να αποφύγετε να γυρίσετε.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
χαχαχα +1 από μένα...!!!:D
 

giorgaros78

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ερωτηση για Α.Δομινικο!!!

Γεια σου!!Να σου κανω κ γω μια ερωτηση επειδη φετος παντρευομαστε κ σκεφτομαστε για εναν προορισμο με αξιολογες παραλιες ωραια ξενοδοχεια αλλα οχι για αραγμα...Ετσι σκεφτηκαμε κ εμεις τον Α.Δομ.Να εχεις μερη να επισκεφτεις κ να κανεις κ καμμια εκδρομουλα..κ συμφωνα με τα λεγομενα δεν εχουμε πεσει κ πολυ εξω...Αν κ εχω ταξιδεψει πολυ κ σκεφτομουν να οργανωνα μονος το ταξιδι αποφασισα το συγκεκριμενο να απευθυνθω σε πρακτορειο...ηδη περιμενω τις πρωτες τους προσφορες..αποτι μου ειπαν για πουντα κανα εχουν κ αυτοι ξενοδοχεια αλλα μου επισημαναν οτι ολα ειναι τεραστιες μοναδες κ οχι τα μπαγκαλοους πανω στην παραλια κλπ...εσυ σε ποιο εμενες γτ νομιζω δεν το αναφερεις??Ετσι οπως το περιεγραψες ειναι αυτο που θα μας αρεσε απτην στιγμη που δεν υπαρχουν τα καλυβακια.....Σε ευχαριστω πολυ...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Γεια σου!!Να σου κανω κ γω μια ερωτηση επειδη φετος παντρευομαστε κ σκεφτομαστε για εναν προορισμο με αξιολογες παραλιες ωραια ξενοδοχεια αλλα οχι για αραγμα...Ετσι σκεφτηκαμε κ εμεις τον Α.Δομ.Να εχεις μερη να επισκεφτεις κ να κανεις κ καμμια εκδρομουλα..κ συμφωνα με τα λεγομενα δεν εχουμε πεσει κ πολυ εξω...Αν κ εχω ταξιδεψει πολυ κ σκεφτομουν να οργανωνα μονος το ταξιδι αποφασισα το συγκεκριμενο να απευθυνθω σε πρακτορειο...ηδη περιμενω τις πρωτες τους προσφορες..αποτι μου ειπαν για πουντα κανα εχουν κ αυτοι ξενοδοχεια αλλα μου επισημαναν οτι ολα ειναι τεραστιες μοναδες κ οχι τα μπαγκαλοους πανω στην παραλια κλπ...εσυ σε ποιο εμενες γτ νομιζω δεν το αναφερεις??Ετσι οπως το περιεγραψες ειναι αυτο που θα μας αρεσε απτην στιγμη που δεν υπαρχουν τα καλυβακια.....Σε ευχαριστω πολυ...
Σου εστιελα πμ! ;)
 

mariosgeo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα. Εδω και αρκετο καιρο εχω σκεφτει σοβαρα να μετακομησω μονιμα σε αυτο το υπεροχο νησι. Αν ξερει καποιος κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο γιατι νομιζω οτι μονο μεχρι 1 μηνα μπορεις να μεινεις με την βιζα που σου βγαζουν. Ξερει κανεις τιμες απο σπιτια για ενοικιαση και αν ειναι ευκολο να βρεις καποια δουλεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom