Γαλλία Αγαπα το Παρισι με τα ελαττωματα του: προλογος

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
tripakia σου εύχομαι καλή δύναμη και να σου έρθουν όλα όπως τα έχεις σχεδιάσει .....

Το Παρίσι και η Γαλλία γενικά είναι πολύ οργανωμένη και δεν θα έχεις τουλάχιστον τα ''ελληνικά" προβλήματα...και θα ανακαλύψεις σιγά σιγά πως πως το Παρίσι είναι πολύ ωραίο.....ίσως όχι τόση νυχτερινή ζωή όπως το Λονδίνο αλλά κάτι έχει και κει ...
επίσης θα ανακαλύψεις (πιστεύω να έχεις την ευκαιρία) και την απίθανη εξοχή τους.....
και ως μόνιμος κάτοικος Παρισιού θα βγάλεις, έχοντας έναν λογαριασμό EDF-GDF μαζί σου, ετήσια κάρτα για Disneyland ....πιστεύω να ισχύει ακόμα αυτό... βέβαια εσύ δεν έχεις παιδιά απ' ότι ξέρω αλλά δεν πειράζει πάνε και μεγάλοι, γιατί εγώ το είχα κάνει αναγκαστικά για τα παιδιά βέβαια... :xmas_cheesygrin:
καλά να περνάς και να μας στέλνεις νέα απο την ονειρεμένη πόλη...

tip... μια καλή δουλειά είναι να νοικιάζεις το διαμέρισμα στους συμφορουμίτες κάτι σαν airbnb, αλλά σε συμφέρουσα τιμή.....:xmas_mrgreen:


ΥΓ. Εμένα γενικά που δεν μου αρέσουν οι μεγαλουπόλεις για να ζήσω, στο Παρίσι (όχι κέντρο) αν μπορούσα θα έμενα άνετα όλη μου τη ζωή.....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.986
Likes
12.041
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
και ως μόνιμος κάτοικος Παρισιού θα βγάλεις, έχοντας έναν λογαριασμό EDF-GDF μαζί σου, ετήσια κάρτα για Disneyland ....πιστεύω να ισχύει ακόμα αυτό... βέβαια εσύ δεν έχεις παιδιά απ' ότι ξέρω αλλά δεν πειράζει πάνε και μεγάλοι, γιατί εγώ το είχα κάνει αναγκαστικά για τα παιδιά βέβαια... :xmas_cheesygrin:
Χρηστο δεν νομιζω να βγαλω τετοια καρτα προς το παρον. Δεν εχω καμμια επιθυμια να παω Disneyland. Οταν παραστει αναγκη θα δω τι θα κανω.


ΥΓ. Εμένα γενικά που δεν μου αρέσουν οι μεγαλουπόλεις για να ζήσω, στο Παρίσι (όχι κέντρο) αν μπορούσα θα έμενα άνετα όλη μου τη ζωή.....
Εγω παλι μονο εντος περιφεριακου μπορω να μεινω και οχι σε ολες τις περιοχες. Τα προαστια αν και πολλα απ' αυτα ομορφα τα βρισκω θλιβερα για να ζει κανεις...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δεν καταλαβα που κολλαει αυτο με μενα. Αισθανομαι πως δεν ανηκω στην πρωτη και σαφως ουτε στη σφαιρα της φαντασιας δεν ανηκω στη δευτερη.
Παρ' ολ' αυτα σαν αποψη συμφωνω και σε ευχαριστω που την παραθετεις εδω.
Απόπειρα μελαγχολικού (και γκριζόμαυρου) χιούμορ ήταν η ανάρτησή μου και προφανώς δεν είχε ίχνος προσωπικής αναφοράς...
Ανήκω (μόνο ηλικιακά ) στη γενιά που τα κανε σκατα, αν και ουτε ψήφισα, ούτε στήριξα, ούτε και πήρα βοήθεια από κανένα κόμμα ή κερατά που κυβερνησε τα τελευταία 30+ χρόνια.
Καταλογίζω στον εαυτό μου ότι η αντίδραση μου εκφράζονταν μόνο με την αρνητική μου ψήφο και τη δημόσια κριτική.
Πιστεύω πως ο καθένας μας έχει μόνο μια ζωή και οφείλει να την ορίζει και να παίρνει τις αποφάσεις μόνος του σταθμίζοντας τις καταστάσεις.
Όντας πατέρας δυο παιδιών που βρίσκονται σχεδόν με το ένα πόδι εκτός Ελλάδας, το μόνο που τους συμβούλεψα ήταν "Πηγαίνετε όπου πιστεύετε πως μπορείτε να εξασφαλίσετε καλύτερη ζωή για σας. Κι αν χρειαστεί, θα έρχομαι να ας βρίσκω"
Αυτά, λυπάμαι αν ενόχλησε το οφ τόπικ και καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου tripakias
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ωραια η γειτονεια που μένεις. ευέλικτο σημειο.
καλη τύχη και ελα πισω την άνοιξη
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
........
Όντας πατέρας δυο παιδιών που βρίσκονται σχεδόν με το ένα πόδι εκτός Ελλάδας, το μόνο που τους συμβούλεψα ήταν "Πηγαίνετε όπου πιστεύετε πως μπορείτε να εξασφαλίσετε καλύτερη ζωή για σας. Κι αν χρειαστεί, θα έρχομαι να ας βρίσκω"
Σωστός!
Εγώ είμαι πατέρας τριών ...και τους λέω τα ίδια...:xmas_smile:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο κι αν ηταν εκπληξη!
Μεγαλο το τολμημα και μπραβο σου τριπ.
Καλη αρχη και καλη προσαρμογη στη νεα πραγματικοτητα!
Να περνας καλα και να μας γραφεις νεα για την καινουρια σου ζωη .
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Εγω παλι μονο εντος περιφεριακου μπορω να μεινω και οχι σε ολες τις περιοχες. Τα προαστια αν και πολλα απ' αυτα ομορφα τα βρισκω θλιβερα για να ζει κανεις...
Εντάξει κατανοητό ...άλλες οι ανάγκες και οι προτεραιότητες οικογενειάρχη άλλες ενός εργένη....αλλά σίγουρα εγώ θα προτιμούσα κοντά σε πάρκο και όχι μακριά απο το κέντρο..


Σωστός!
Εγώ είμαι πατέρας τριών ...και τους λέω τα ίδια...:xmas_smile:
Και γω πατέρας τεσσάρων....φυσικά τα ίδια λέω και γω και όχι μόνο στα παιδιά μου αλλά οπουδήποτε μου δίνεται ευκαιρία....
Υπάρχουν πάντως αρκετοί που δεν μπορούν όταν τα παιδιά είναι μακρυά τους άσχετα το αν εκείνα μπορούν .....Θαρρείς και θα ζήσουν μια ζωή με τα παιδιά τους....Το θέμα είναι τα παιδιά να είναι ευτυχισμένα όπου και να είναι και αυτό γίνεται κυρίως όταν έχουν μια καλή δουλειά...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.986
Likes
12.041
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μαζευόμαστε πολλοί γονείς βλέπω με τα ίδια μυαλά.
Δεν ειχε βεβαια σκοπο αυτη τη συζητηση το τοπικ αλλα μιας και πηρε αυτην την τροπη θα σας πω ενα περιστατικο.
Μια φιλη που εμενε με τους γονεις της καπου στα 23-24 της και αφου βρηκε μια καλη δουλεια (την οποια εχει χασει τωρα αλλα λεμε) τους ανακοινωσε μια μερα πως σε 5-6 μηνες θα εφευγε απο το σπιτι και θα πηγαινε να νοικιασει καπου. Η μανα της σχεδον κλαμμενη γυρναει στον αντρα της, ο οποιος δεν ειχε μιλησει καθολου και λεει: "Οχι Βασιλη, ετσι ειναι, το παιδι καποια στιγμη θα εφευγε απο το σπιτι. Ειναι φυσιολογικο να συμβαινει". Αμεσως μετα γυρναει στην κορη και της λεει: "Ναι κοριτσι μου, κανε αυτο που θελεις. Περιμενε μεχρι το καλοκαιρι που θ' αδειασει αυτο που νοικιαζει η δασκαλα στον πρωτο και μετα θα το νοικιασουμε εμεις."
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ευχομαι τα καλύτερα στον αγαπητό tripakia

και αφιέρωμα αγαπημένο τραγούδι

[ame=[media=youtube]rzy2wZSg5ZM[/media] Piaf - Non, je ne regrette rien (Officiel) [Live Version] - YouTube
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Καλή αρχή κι από μένα!
Κάνουμε επιλογές ελπίζοντας να είναι οι καλύτερες αλλά ποτέ δε ξέρουμε πώς θα μας βγουν. Το θέμα είναι ότι κάνουμε επιλογές, κι αυτό είναι ένα πλεονέκτημα που έχει μόνο το 5-10% αυτού του πλανήτη.
Σου εύχομαι τα καλύτερα! Να βρεις ένα νέο Λονδίνο στο Παρίσι σου.


Και προς όλους (εμού συμπεριλαμβανομένης):

ad24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net_photo_345080_700b.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom