Γαλλία Αγαπα το Παρισι με τα ελαττωματα του: προλογος

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Ευχές για καλή αρχή κι από μένα! Εύκολη προσαρμογή να 'χεις και γερό στομάχι με τους Γάλλους! ;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.720
Likes
14.810
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
να σου ευχηθώ ολόψυχα και εγώ αγαπητέ φίλε τρυπάκια,τα καλύτερα για το νέο σου ξεκίνημα.

αν άφησες τίποτα εκκρεμότητες πίσω σου μπορείς να με αφήσεις εμένα στο....πόδι σου.
π.χ. για μάζεμα ελιών κλπ. κλπ.:haha::haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλή εγκατάσταση! Και υπομονή να έχεις στην αρχή. Η συνέχεια θα είναι πιο εύκολη! Να είσαι βέβαιος!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ΕΡΣΗ said:
Καλή εγκατάσταση! Και υπομονή να έχεις στην αρχή. Η συνέχεια θα είναι πιο εύκολη! Να είσαι βέβαιος!
Σωστά !!
Η αλλαγή περιβάλλοντος και η αλλαγή νοοτροπίας μόνο καλό θα του κάνουν

Εξάλλου γλιτώνει και την μιζέρια και την γκρίνια της Ελλαδιτσας ,δεν είναι λίγο πράγμα αυτο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλή εγκατάσταση! Και υπομονή να έχεις στην αρχή. Η συνέχεια θα είναι πιο εύκολη! Να είσαι βέβαιος!
Περα απο τη γλωσσα (που δεν φταιν οι ανθρωποι αλλα εγω που δεν τη μιλαω) δεν εχω αντιμετωπισει αλλη δυσκολια. Η Ελλαδα δεν μπορω να πω οτι μου λειπει, ισα ισα. Μονο καποιες φορες θα ηθελα να μουν με καποιους φιλους εδω, αλλα λογω της συχνης επικοινωνιας που εχω μαζι τους δεν μου κακοφαινεται (ειναι και νωρις ακομα).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Όλα να εξακολουθούν να σου έρχονται καλά, πουλάκι μου!
Στο τέλος από ταξιδιωτικό forum, θα γίνουμε forum αποδήμων ελλήνων! :-(
 

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
Καλημέρα, tripakia. Πώς πάς με την αναζήτηση εργασίας; Εχεις βρει κάτι ενδιαφέρον; Πώς αντιμετωπίζουν οι Γάλλοι το εν Ελλάδι πτυχίο σου; Πιστεύω όχι με τον γνωστό σνομπισμό τους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν γνωριζω να σου απαντησω γιατι δεν εχω ασχοληθει με την αναζητηση εργασιας με το πτυχιο μου. Γενικα δεν πολυασχολουμαι με το θεμα γιατι θα επιστρεψω Ελλαδα σε μερικους μηνες και επιπλεον δεν μιλαω γαλλικα παρα ελαχιστα. Ετσι εχω επικεντρωθει σε αλλα επαγγελματικα μελλοντικα σχεδια και στην εκμαθηση της γλωσσας..
Ξερω ομως Ελληνες που δεν δυσκολευτηκαν να βρουν δουλεια. Το παν ειναι να γνωριζεις καλα τη γλωσσα. Στα ανειδικευτα τουριστκα επαγγελματα εχω καταληξει πως βοηθα να γνωριζεις τη γλωσσα του εργοδοτη ή του υπευθυνου εστω κι αν δεν ξερεις καλα γαλλικα. Εχω δει ανθρωπους να μην μπορουν να συννενοηθουν με τους πελατες κι ομως να δουλευουν κανονικοτατα. Ειναι τετοια η αναγκη για εργαζομενους που δεν ξερω κανεναν που να μιλα γαλλικα και να μην δουλευει και μαλιστα συμφωνα με αυτο που εχει σπουδασει ή ξερει να κανει.
Οι εργαζομενοι στους τεχνικους τομεις πληρωνονται πολυ καλα. Ενω οι τεχνιτες και γενικοτερα οι χειρονακτικες εργασιες αμοιβονται αδρα, με απιστευτα ποσα για τη χωρα μας. Γενικα η εργασια εδω πληρωνεται και κανεις δεν διαθετει το χρονο του τζαμπα ή για λιγα χρηματα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Back home! Back to Afitos!


Καλο Καλοκαιρι σε ολους σας! Τα ξαναλεμε απο Οκτωβριο... Να 'μαστε πρωτ' απ' ολα καλα!
 
Last edited by a moderator:

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Τριπ μας αποχαιρετας γιατι ηρθες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom