Αγαπημένη Ευρωπαϊκή Πόλη

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αγαπητοί φίλοι τι θα λέγατε να ξεκινήσουμε διάφορες ψηφοφορίες για την αγαπήμένη μας πόλη,αγαπημένο νήσι καλύτερο ξενοδοχείο πόλης κ.λ.π. Τι λέτε ξεκινάμε από το ανα ψηφίζουμε την αγαπημένη μας Ευρωπαϊκή πόλη. Εγώ ψηφίζω ΠΡΑΓΑ λόγω της ιδιαιτερότητας της και της γοητείας που αποπνέει από μόνη της η πόλη. Γι αυτό άλλωστε η πρώτη ταξιδιωτική ιστορία που ανέβασα ήταν για την Πράγα. Περιμένω ψήφους.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Έχοντας ταξιδέψει πολύ λίγο σε σχέση με άλλους, θα <τολμήσω> και θα πω, πως ωραιότερο, ρομαντικότερο και πιο παραμυθένιο μέρος από την Πράγα δεν υπάρχει.
 

Mariza

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΑΛΟΥΣΙΑ-ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Λατινική Αμερική
Δυστυχώς Πράγα δεν έχω πάει-ενδέχεται να πάω το Σεπτέμβρη με κάτι εισητήρια που βρήκα 2 ευρώ!-, οπότε η πιο παραμυθένια πόλη που ξέρω είναι το Παρίσι και η Bruges(Βέλγιο), η πιο ηλιόλουστη η Βαρκελώνη και η πιο εναλλακτική το Βερολίνο!Αλλά η αγαπημένη μου είναι η Salamanca και ενδέχεται να γίνει και η Granada!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Λονδίνο γιατί θεωρώ ότι είναι ο ορισμός της λέξης πόλη.
Μπορείς να δεις και να βρεις τα πάντα.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Εγώ από τις λίγες Ευρωπαϊκές πόλεις που έχω επισκεφτεί ψηφίζω Παρισι.
Οταν παω Πράγα θα σας πω αν αναθεωρήσω τα περι παρισίου.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Βερολίνο. Μια βοριοευρωπαική πόλη οπου ο κόσμος δεν κλείνεται μέσα. Δυνατή ηλεκτρονική σκηνή. Βαριά ιστορία. Καταπληκτική ατμόσφαιρα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
'Εχει πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον να διαβάζει κανείς τις διαφορετικές απόψεις των συμφορμιτών για το ποιά Ευρωπαική πόλη θεωρεί κάποιος την αγαπημένη του.

Οι απόψεις φυσικά και ποικίλουν και εκτός του προφανούς δηλ. να έχει επισκεφτεί κάποιος αρκετές πόλεις για να μπορεί να κάνει την σύγκριση, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες, όπως η ηλικία, η επισκεψιμότητα και τα ενδιαφέροντα. Άλλη εντύπωση έχεις για μια πόλη όταν είσαι 18 και άλλη όταν είσαι 40 ετών, άλλη αν έχεις πάει 1 κι άλλη αν έχεις πάει 10 φορές, άλλη αν σε ενδιαφέρουν οι τέχνες κι άλλη αν σε κερδίζουν οι φυσικές ομορφιές...

Όταν ήμουν πιτσιρικάς μισούσα το Λονδίνο ενώ τώρα το λατρεύω, όταν πρωτοπήγα στην Πράγα εντυπωσιάστικα ενώ τώρα μετά από αρκετές επισκέψεις με αφήνει αδιάφορο, φίλοι μου καλλιτέχνες λατρεύουν την Βιέννη ενώ άλλοι την προσπερνούν και διαλέγουν την Στοκχόλμη...

Ποιά είναι η δική μου επιλογή? Δύσκολη , αλλά αν έπρεπε να ψηφίσω θα ήμουν μεταξύ τριών, της μυθικής Βενετίας, της ραφινάτης Ρώμης αλλά η ψήφος μου θα πήγαινε στο ανυπέρβλητο Παρίσι...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Φίλε Traveller,
Έχεις δίκιο σε ολα αυτά που λες περί κριτηρίων και πόσες πόλεις έχει επισκεφθεί ο καθένας. Έδωσα τη ψήφο μου στην Πράγα, δίοτι η πόλη (τουλάχιστον στο ιστορικό κέντρο) είναι πραγματικά παραμυθένια. Τι καλύτερο να ξυπνάς νωρίς και να βλέπεις την ανατολή του ηλίου στη Γέφυρα του Καρόλου, να πεπατάς και να ανακαλύπτεις μικρές και ανεξερεύνητες γωνιές της και το βράδυ να καταλήγεις σε κάποιο μπαράκι για τζαζ. Νομίζω ότι άνετα θα μπορούσα να ζήσω εκεί. Ίσως να είμαι και επηρεασμένος ότι είναι η πρώτη πόλη που επισκέφθηκα. Αν έπρεπε να αποκλείσω την Πράγα πάντως θα αμφιταλαντευόμουν μεταξυ της Φλωρεντίας (πόλη μουσείο) και το γοητευτικό Παρίσι, που δυστυχώς το έχω επισκεφθεί μόνο μια φορά κα δεν έχω ανακαλύψει όλες τις ομορφιές του.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Γουστα ειναι αυτά αγαπητέ dik-7... Για εσένα και τους περισσότερους στο φορουμ η Πράγα είναι ο ιδανικός προορισμός για μένα πάλι όχι... Την βρίσκω αφόρητα τουριστική... Το εντυπωσιακό ιστορικό της κέντρο που σε αυτό ελάχιστοι ντόπιοι κυκλοφορούν μου θυμίζει έναν ατμοσφαιρικό ζωολογικός κήπο για ερωτευμένους, μια ντισνειλαντ για μεγάλους... Έχετε βγει έξω από το ιστορικό κέντρο να δείτε το χάλι που επικρατεί στην πόλη...
Τέλος πάντων είναι κουτό να διαφωνούμε για το πια πόλη είναι ωραία και πια όχι, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια... Εξάλλου γιαυτό υπάρχει και αυτό το τόπικ για να εκφέρει ο καθένας την γνώμη του...

Συνεχίζουμε την άτυπη ψηφοφορία...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπορούμε να βάλουμε και κανονική ψηφοφορία αν θέλετε, αρκεί να συμφωνήσουμε ποιες πόλεις θα μπουν. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.641
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom