Αγαπημενη ιταλικη πολη

papastef

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ψήνεται...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατ. Αμερική, Β. Πόλος
Κανα δυο. Αιωνια Πολη ομως μονο μια υπαρχει στην Ιταλια και στον πλανητη ολο.
Καμία αντίρρηση, αλλά για να σε "γεμίζει" μία πόλη πρέπει να σε ευχαριστεί πριν από όλα, να την νοσταλγείς. Αυτό είναι όλο :)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
845
Likes
761
papastef said:
Υπάρχουν και άλλες πόλεις στην Ιταλία εκτός από την Βενετία;
Η Βενετια ειναι κατηγορια απο μονη της.. Δεν ειναι απλα μια πολη της Ιταλιας κ δεν μπορει να συγκριθει με καμια. Οποτε ασε τους αλλους να μιλανε για Ρωμες κλπ..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
piccolo_mondo said:
Η Βενετια ειναι κατηγορια απο μονη της.. Δεν ειναι απλα μια πολη της Ιταλιας κ δεν μπορει να συγκριθει με καμια. Οποτε ασε τους αλλους να μιλανε για Ρωμες κλπ..
εγω θα ελεγα οτι δεν ειναι πολη. πολη χωρις κατοικους δεν υπαρχει..κι απο αυτους εχουν μεινει λενε κατω απο 60.000!!!τι να συγκρινουμε? δεν ειναι πολη,ειναι μουσειο. κι οπως σε ολα τα μουσεια.μετα το 3ο συνεχες 24ωρο κοβεις φλεβες. κ πας για υπνο με το σουρουπο,για να μην τις κοψεις νωριτερα...
 
Μηνύματα
10
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ, ΚΙΝΑ, ΝΕΠΑΛ
Αν και οι κλασικές πόλεις της Ιταλίας είναι όλες πανέμορφες, εγώ έχω γοητευτεί αφάνταστα από ένα μικρό χωριουδάκι λίγο έξω από την Σιένα (στον δρόμο προς San Giminiano). Το όνομα του χωριού είναι Monterigioni και πρόκειται για ένα μεσαιωνικό χωριό που βρίσκεται ολόκληρο μέσα στα μεσαιωνικά τείχη. Έχει ένα ξενοδοχείο, ένα δυο εστιατόρια, μερικές καφετέριες και καταστήματα με σουβενίρ και μερικές δεκάδες σπίτια. Φυσικά δεν υπάρχουν εντός των τειχών μηχανοκίνητα οχήματα. Προτείνω σε όσους επισκεφτούν την Σιένα να αφιερώσουν 2 ώρες για να επισκεφτούν το Monterigioni.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
εγω θα ελεγα οτι δεν ειναι πολη. πολη χωρις κατοικους δεν υπαρχει..κι απο αυτους εχουν μεινει λενε κατω απο 60.000!!!τι να συγκρινουμε? δεν ειναι πολη,ειναι μουσειο. κι οπως σε ολα τα μουσεια.μετα το 3ο συνεχες 24ωρο κοβεις φλεβες. κ πας για υπνο με το σουρουπο,για να μην τις κοψεις νωριτερα...
Ένας Βενετσιάνος φίλος μου έλεγε ότι κάποτε τον ρώτησε ένας τουρίστας τι ώρα κλείνει η πόλη για βράδυ :) Νόμιζε ότι δεν είναι πραγματική πόλη παρά ένα ανοιχτό μνημείο με συγκεκριμένες ώρες επισκεπτηρίου...Θλιβερό αλλά κι αστείο.

Σίγουρα τη Βενετία δεν τη λες αστική, ούτε το μέγεθος αλλά ούτε και το περιβάλλον στο επιτρέπει. Και όντως, όταν φεύγουν οι τουρίστες μοιάζει με ένα άδειο ξενοδοχείο εκτός σεζόν, στο οποίο έχουν μείνει οι φύλακες και μερικές καθαρίστριες. Vibes πόλης λοιπόν δεν έχει.

Επειδή έμεινα κάποιους μήνες εκεί, φλέβες μπορεί να κόβαμε κατά καιρούς (για πολλούς λόγους) αλλά μου χάρισε πολλές συγκινήσεις και τη νοσταλγώ έντονα για την απόκοσμη ατμόσφαιρα και την αίσθηση μη-τόπου που προσφέρει.
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Προφανέστατα, δε μπορεί να μπει το ίδιο μέτρο σύγκρισης για τόσες διαφορετικές ιταλικές πόλεις...Ας είναι...
Ρώμη!!! Εξαιρετική!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom