Αγαπημενη ιταλικη πολη

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
γιατι? ε πες και τπτ!
("va tirrrrrrrando" cosa? ισπανικά είναι?)
Θα γράψω σχετική ιστορία για το φετινό καλοκαίρι που πήγαμε εκεί..απλά πρέπει να στρωθώ και δεν είμαι και πολύ του λογοτεχνικού!χεχε!!

Ναι ισπανικά είναι!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Πες μας δυο λογάκια να μπούμε στο κλίμα..Μη μας κρατάς σε αγωνία!!!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Εντάξει εντάξει!Ας πούμε ότι ένα μέρος της απόστασης Portofino- Santa Margherita είχα τη χαρά (?) να την κάνω περπατώντας...
Κάντε υπομονή για τα υπόλοιπα!
 

Terry_Panthro

Member
Μηνύματα
57
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΛΟΡΕΣΤΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
πολλές ιταλικές πόλεις τις θεωρώ αγαπημένες αλλά στην κορυφή έχω την Lucca
 

Baroness

Member
Μηνύματα
22
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Λοιπον το να διαλεξω αγαπημενη πολη στην Ιταλια ειναι σα να μου ζητατε να διαλεξω το καλυτερο τραγουδι απο τους Beatles, οι απαντησεις ποικιλουν αναλογα με τη στιγμη και τη διαθεση. Ετσι για να κανω λιγο πιο ευκολο το εργο αποφασισα να περιοστω στις 50 μεγαλυτερες, και επιλεγω χωρις σειρα:

Ρωμη (δεν θα γινοταν αλλιως)
Ναπολη ( για το φαγητο, τη ζωη και τα γυρω-γυρω)
Παλερμο (γιατι ειναι η πρωτευουσα της Σικελιας)
Ραβενα (γιατι αγαπησα τη πολη και τους ρυθμους της)
και
Βενετια/ Φλωρεντια (τιμης ενεκεν γιατι ειναι πανεμορφες αλλα μου φαινονται ΤΟΣΟ τουριστικες και οι 2 που ακομα δεν με εχουν πεισει να τις αγαπησω- και η Βερονα στην ιδια κατηγορια αλλα πιο light σε ολα)
 
  • Like
Reactions: GTS

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
μετα απο την καλοκαιρινη μου βολτα στην Ιταλια, εχω να πω πως η παλια πολη του Μπεργκαμο αν και μικρουλα ειναι μια κουκλα! απο πολεις κανονικες οσο περναει ο καιρος , μου λειπει ολο και περισσοτερο η Ναπολη!:cool:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Γεια σας Ιταλοπληκτοι!!Ειμαι νεα στο γκρουπ σας,και ερωτευμενη ...μεχρι κοκκαλου με την Ιταλια!Οι δικες μου προτιμησεις και με τα μερη που εχω παει,ειναι 1.Ρωμη 2.Βενετια 3.Φλωρεντια.Πιστευω οτι η Ρωμη ειναι ενα ..τεραστιο μουσειο.Ειχα εντυπωσιαστει!!!Νομιζα οτι δεν εχει μπει νεο λιθαρακι για εκατο χρονια!Ηταν το πρωτο ταξιδι μου στο εξωτερικο μετα απο αλλο ενα 25 χρονια πριν,και το κυριοτερο ταξιδευα μονη μου.Εμεινα 5 μερες και ...πεθανα στο περπατημα.Αυτα τα υπεροχα αναγεννησιακα παλατια,οι εκκλησιες,τα παρκα.Θα μπορουσα να γραφω ωρες!!Οσο αφορα τις αλλες 2 πολεις μου αρεσαν πολυ,επισης.Αλλα οχι τοσο,οσο η Ρωμη!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε τωρα σορρυ αλλα εσεις μου δινετε τροφη, δεν φταιω γω...

Πιστευω οτι η Ρωμη ειναι ενα ..τεραστιο μουσειο.Ειχα εντυπωσιαστει!!!Νομιζα οτι δεν εχει μπει νεο λιθαρακι για εκατο χρονια!
Αυτο τωρα ειναι καλο; Εμενα μου φανηκε πως δεν μπηκε κανενα λιθαρακι εδω και 300-400 χρονια. Την επομενη φορα θα παρω μια κοτρωνα απο την Ελλαδα για να μπει ενα νεο λιθαρακι στην "αιωνια".
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ε τωρα σορρυ αλλα εσεις μου δινετε τροφη, δεν φταιω γω...



Αυτο τωρα ειναι καλο; Εμενα μου φανηκε πως δεν μπηκε κανενα λιθαρακι εδω και 300-400 χρονια. Την επομενη φορα θα παρω μια κοτρωνα απο την Ελλαδα για να μπει ενα νεο λιθαρακι στην "αιωνια".
Νομιζω οτι εχεις απολυτο δικιο!να ζητησω ταπεινα συγνωμη!Ετσι ειναι!
Χαιρομαι που το βλεπεις ετσι και το ειδαν και οι αλλοι φιλοι στο γκρουπ.
Αυτο που προσεχω στις πολεις ειναι η αρχιτεκτονικη των κτιριων και η ιστορια που αναδιδεται σε αυτα της ρωμης ειναι μοναδικη!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.503
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom