Αγγλική καθημερινότητα, ευτράπελα, ιστορίες

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Πες το ψέμματα :p
Πάντως κάθε φορά που παίζει η Λέστερ σ ακούω να γκαρίζεις στο γήπεδο :p :p
Και κάποιος πρέπει να αλλάξει την τοποθεσία του από Λονδίνο σε Λέστερ :)
Πως να μην ακους μονο εμενα οταν ολοι εκει μεσα ειναι σαν να πηγαινουν σε εκκλησια !!!
Εχεις δικιο η αλλαγη εγινε ... come on Leicester :clap:
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Χαχαχα, όπως είπα τον πέτυχα προς το τέλος του. Στην αρχή είχε μπόλικο κόσμο, και αθλητές και θεατές...μετά πέρασε η ώρα, ήρθε το lunch time, καμιά δεκαριά τρέχανε μόνοι τους :p

@kakos21 Κάποιος είχε πει ότι θα λάβει συμμετοχή αλλά περιορίστηκε μόνο στα like :p
Φετος ομως στις 23 του μηνα θα ειμαι και εγω στον μαραθωνιο ...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σήμερα έμαθα ότι ενώ μπορώ να ταξιδέψω σε όλη την Ευρώπη και να μπω στην Αγγλία με την ταπεινή μου ελληνική ταυτότητα δεν μπόρεσα να αγοράσω μπύρες με αυτήν από το σούπερ μάρκετ.
Εδώ και τέσσερα χρόνια επιδεικνύοντας την αγόραζα απο οπουδήποτε στην Αγγλία αλκοόλ ή την έδειχνα όταν εμπαινα σε μπαρ/παμπ γιατί φυσικά μου τη ζητούσαν στο 80% των περιπτώσεων και ας είμαι 32 χρονών γαιδούρα.

Το σημερινό στορυ έχει ως εξής: Όντας Δευτέρα η οποία είναι η μοναδική μέρα που η Κανελίτσα και ο Μι τελειώνουν τη δουλειά τους νωρίς αποφάσισαν να πάνε να ψωνίσουν με τα πόδια στο λίγο μακρινό και κατά τα άλλα υπέροχο σουπερ μάρκετ Morrisons (οπου Morrisons η τέταρτη μεγαλύτερη αλυσίδα σουπερ μάρκετ στην Βρετανία). Παρότι λίγο μακρινό οπως προανέφερα το προτιμαμε αραιά και που για κάποια πολύ καλά προϊόντα που έχει και κυρίως για τη μεγάλη γκάμα από μπύρες Ale που διαθέτει. Μπορεί σε πολλούς να μην αρέσουν οι Ale όμως εγώ και ο Μι είμαστε μεγάλοι φαν τους και οι ετικέτες που έχουμε δοκιμάσει είναι άπειρες.

Γεμίζουμε τα καλαθάκια μας λοιπόν, περνάμε από τον διάδρομο πανδαισία των μπυρών (στον οποίο παρεμπιπτόντως αφιερώσαμε κάνα τέταρτο για να βρούμε τις ετικέτες που θα ικανοποιήσουν την απαιτητική ιδιοσυγκρασία μας) φορτώνουμε 4-5 μπουκάλια και φτάνουμε χαρωποί στο ταμείο. Με το που φτάνει στις μπύρες ο κατά τα άλλα ευγενικός ταμίας μου λέει:
-ID.
-Άντε πάλι λέω εγώ.
Βγάζω με χαρά την ταυτότητα λέγοντας του σας ευχαριστώ για το κοπλιμέντο, του δείχνω που είναι η ημερομηνία γέννησης και πάνω που είμαι έτοιμή να ακούσω και πάλι το "Oh you look fabulοus for your age" μου λέει:
-Μμμ συγνώμη δεν μπορώ να τη δεχτώ. Δεν τη καταλαβαίνω.
- Μα σου δείχνω που είναι η ημερομήνία γέννησης μου μπαρμπα... (και σκέφτομαι, ουφ δεν μπορούσαν να είναι λίγο πιο ευκολοδιάβαστες οι ελληνικές ταυτότητες)
-Όχι δεν την δέχομαι δεν μοιάζει με τις Αγγλικές και δεν καταλαβαίνω τι λέει μου απαντά πιο αυστηρά.
Πήρα και γω το αυστηρό μου ύφος και λέω "Θέλω να μιλήσω με μια υπεύθυνη"... Εντωμεταξύ ο Μι προσπαθούσε να του εξηγήσει ότι έτσι είναι οι ελληνικές ταυτότητες και ότι όλα τα γράφει και στα Αγγλικά ορίστε...μπλα μπλα
-Μπα δεν την καταλαβαίνω και δεν τη δέχομαι συνεχίζει ο ταμίας...
Ταυτόχρονα λέω στον ταμία να αφήσει τις μπύρες στην άκρη για να μην κρατάμε άλλο το ταμείο και να πάρουμε μόνο τα υπόλοιπα.
Και εμφανίζεται από το πουθενά ένα μεγαλύτερο χαιβάνι, μια τύπισσα που παρίστανε τη supervisor...Της εξηγεί το πρόβλημα, παίρνει την ταυτότητα στα χέρια της και μου απαντά με στόμφο:
-Δεν την δέχομαι δεν λέει την ημερομηνία στα Αγγλικά? και δεν μοιάζει με κάρτα..
Ντόιγκ...Πετάγεται ο Μι και της υποδεινκυει ότι όλα τα στοιχεία της ταυτότητας είναι και με Λατινικούς χαρακτήρες και ότι εδώ λέει στα αγγλικά date of birth.
Πετάγομαι και γώ με αρκετό εκνευρισμό λέγοντας..
-Μα τη δέχονται σε όλα τα αεροδρόμια της Ευρώπης και δεν μπορώ να αγοράσω μερικά μπουκάλια μπύρας από ένα σουπερ μάρκετ;
-Λυπάμαι κυρία μου εδώ δεν είναι αεροδρόμιο, μου απαντά με θράσος...
Κάπου εδώ νομίζω ότι χάθηκα ότι σκέφτηκα να της πετάξω ένα από τα μπουκάλια μπύρας που μόλις είχα αφήσει ή να της το αδειάσω στο κεφάλι ή κάτι τέτοιο. Αλλά περιορίστηκα να φερθώ ως κυρία και να παίξω ένα τελευταίο χαρτί...Υψώνω το ανάστημα μου και αγορεύω...
-Είμαι τριανταδύο χρονών γυναίκα και καθηγήτρια δεν μπορείτε να μου συμπεριφέρεστε σαν δεκαοχταχρονο, δεν μπορείτε να μην δέχεστε το επίσημο έγγραφο της χώρας μου σαν αποδεικτικό, είστε ακόμη στην Ευρωπαϊκή ένωση δεν μπορείτε να κάνετε διακρίσεις στους πολίτες...
Εκεί που νόμιζα ότι θα συγκινηθεί μάλλον αντιμετώπισα από εκείνη, την δεύτερη ψιλορατσιστική συμπεριφορά, όσο καιρό βρίσκομαι στην Αγγλία.
Γέλασε είρωνικά και με πολύ απαξιωτικό ύφος είπε ότι το έγγραφο αυτό δεν μοιάζει με ταυτότητα ότι δεν την ενδιαφέρει τι είμαι και από που είμαι ότι εδώ δέχονται μόνο Βρετανικές ταυτότητες, μου συνέστησε να κουβαλάω το διαβατήριο μου μαζί γιατί μόνο έτσι θα μπορώ να είμαι σίγουρη (καλά αυτό το ήξερα και από πριν) και λέγοντας μας να φύγουμε γιατί εμποδίζουμε τα ταμεία έφυγε εκνευρισμένη.

Εγώ είχα παγώσει λίγο από την αντιμετώπιση της αλλά φαίνεται ότι είχα συγκινήσει κάποιους άγγλους πελάτες οι οποίοι της έλεγαν όση ώρα παραληρούσε "Ντροπή σας πως συμπεριφέρεστε έτσι στα παιδιά και τέτοια..."
Μάλιστα μια κυρία προσφέρθηκε να αγοράσει τις μπύρες για εμάς πράγμα το οποίο αρνήθηκαμε και μας συνόδευσε μέχρι τη ρεσεψιόν του καταστήματος όπου και βοήθησε ως μάρτυρας στα παράπονα που έκανα στη μάνατζερ του καταστήματος.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι απολογήθηκαν βαθύτατα για το συμβάν και για τη συμπεριφορά της υπαλλήλου τους αλλά αν θελήσω να ξαναγοράσω από εδώ αλκοόλ, μόνο με το διαβατήριο ή το δίπλωμα οδήγησης. Γιατί η πολιτική τους πια λέει "Μόνο βρετανικές ταυτότητες". Ε και που να σφίξει το Brexit...

Φυσικά τις πολυπόθητες μπυρίτσες μου δεν τις πήρα από εκεί αλλά τiς αγόρασα με την επίδειξη της ταυτότητας μου από το συνοικιακό Tesco...
Εκεί ή έχουν καταλάβει ότι είμαι μεγάλη και μου κάνουν πλάκα ή σιγά σιγά θα πρέπει να κουβαλάω και εκεί και παντού το διαβατήριο μου!!!
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μα δεν υπάρχουν Βρεττανικές ταυτότητες, έχουν καταργηθεί από το 2011...

Εν πάση περιπτώσει, ρίξε μια ματιά σ' αυτή την ερώτηση στην Ευρωπαϊκή επιτροπή:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=WQ&reference=E-2014-004933&language=EN
και κυρίως στην απάντησή της από το γραφέιο του κ. Barnier (που τώρα είναι ο διαπραγματευτής της ΕΕ για το Brexit):
http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=E-2014-004933&language=EN
Το αναφερόμενο έγγραφο είναι εδώ:
https://publications.europa.eu/en/p...16623-a4be-470d-ae07-6b0486934eb0/language-en

Θα πρότεινα να υποβάλεις ένα γραπτό παράπονο αναφέροντας τα παραπάνω στα κεντρικά της Morrisons.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μα δεν υπάρχουν Βρεττανικές ταυτότητες, έχουν καταργηθεί από το 2011...

Εν πάση περιπτώσει, ρίξε μια ματιά σ' αυτή την ερώτηση στην Ευρωπαϊκή επιτροπή:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=WQ&reference=E-2014-004933&language=EN
και κυρίως στην απάντησή της από το γραφέιο του κ. Barnier (που τώρα είναι ο διαπραγματευτής της ΕΕ για το Brexit):
http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=E-2014-004933&language=EN
Το αναφερόμενο έγγραφο είναι εδώ:
https://publications.europa.eu/en/p...16623-a4be-470d-ae07-6b0486934eb0/language-en

Θα πρότεινα να υποβάλεις ένα γραπτό παράπονο αναφέροντας τα παραπάνω στα κεντρικά της Morrisons.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εχω σκοπό να κάνω και γραπτώς τα παράπονα μου.
Όσο για τις Βρετανικές ταυτότητες έχουν μεν καταργηθεί με τον όρο ταυτότητα από το 2011 αλλά υπάρχουν διάφορες κάρτες ID που δέχονται εδώ (μου τις αράδιασε και αυτή στο σούπερ μάρκετ). Citizen card, Student ID, Biometric Residence Permit κ.α. Αυτές πιθανολογώ εννοούσε "Βρετανικές ταυτότητες".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom