Αγγλική καθημερινότητα, ευτράπελα, ιστορίες

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.430
Likes
7.807
Χαχα ναι το είδα και εγώ...από εκεί που φεύγει όμως το mega bus (εξω από την πόλη) θέλω 8 λίρες ταξί η 5 λίρες αστικό λεωφορείο!!!
Οπότε χίλιες φορές National express! Mε 5 λίρες με πάει Λονδίνο σε 2 ώρες και 20, φεύγει σχεδόν δίπλα από το σπίτι μου και έχει πιο φυσιολογικές ώρες :p
Μη δινεις στιγμα που μενεις και σου κατσικωθει ο @jimp :D
 

almond*

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Χαχα πολύ χαίρομαι...Δεν έστελνες κανένα πμ να πάμε και για καμιά μπύρα; :p
Πως σου φάνηκε το Λέστερ;
Χαχα προσεχε τι προτεινεις γιατι θα σας ξαναερθω σε λιγους μηνες μαλλον :haha:
Μου αρεσε πολυ! Απο τη μια ειναι ηρεμη πολη με αρκετα δεντρα και πρασινο, απο την αλλη μπορεις να βρεις τα παντα, εμπορικα κεντρα εστιατορια κλπ. Η τελεια ισορροπια. Μπορει να το βλεπω ετσι γιατι κι εγω πηγα με σκοπο να μου αρεσει :lol:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Χαχα προσεχε τι προτεινεις γιατι θα σας ξαναερθω σε λιγους μηνες μαλλον :haha:
Μου αρεσε πολυ! Απο τη μια ειναι ηρεμη πολη με αρκετα δεντρα και πρασινο, απο την αλλη μπορεις να βρεις τα παντα, εμπορικα κεντρα εστιατορια κλπ. Η τελεια ισορροπια. Μπορει να το βλεπω ετσι γιατι κι εγω πηγα με σκοπο να μου αρεσει :lol:
Σκέφτεσαι να μετακομίσεις; Δεν θα χάσεις ;)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πάντως κι εγώ εξεπλάγην ευχάριστα από το Leicester. Αρκετά ευχάριστη πόλη, και πολύ περιποιημένη.
Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε. Γενικά είναι παρεξηγημένη πόλη και τα τελευταία τρία χρόνια έχει κάνει τρομερό facelift. Ας όψεται ο Ριχαρδος ο 3ος που ανακαλύφθηκε εδώ :p
 

efpraxia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λέστερ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ουχ καλησπέρα κι απο εμένα, και συγγνώμη που στριμώχνομαι στο thread σας.
Μετακομίζουμε στο Leicester τελος Φεβρουαρίου, με μωρό και σκύλο, και είμαι με το σκ@τό στην κάλτσα.
Δεν θέλω καμία συμβουλή, υπό την έννοια ότι δεν έχω κάτι να ρωτήσω, διότι απλά έχω πελαγώσει. Αλλά όταν είδα "Η ζωή στα East Midlands", σκέφτηκα 'ωχ! το έκαναν κι άλλοι πριν από εμάς, κάτσε να δούμε'. Ο σύζυγος ανά δεύτερη μέρα ξεφυσάει και με κοιτάει με ύφος "δεν μπορούσες τουλάχιστον να βρεις δουλειά στο Λονδίνο; στον πολιτισμό;" Περιττό να πω ότι το σιχαίνεται το Leicester διότι το θεωρεί ένα μεγάλο χωριο κλπ κλπ. Τι κι αν του λέω "μα έχει 2 πανεπιστημια, κοιτα αυτό τον πεζόδρομο, 200 χρόνια χωρίς οχήματα είναι! Εδώ βρήκαν και τον Ριχάρδο καρδιά μου, σουπερ! Α! κοίτα πόσους κινηματογράφους έχει (που δεν θα μπορούμε να πάμε λόγω βρέφους…), σου υπόσχομαι να μείνουμε κέντρο-κατάκεντρο!"
Είμαστε στην φάση αναζήτησης σπιτιού κι έχουν σπάσει τα νεύρα μου με αυτά που είδαμε (απορώ που δεν ντρέπονται να νοικιάζουν τις μουχλιασμένες γωνιές τους), με το ότι αρνούνται ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ να νοικιάσουν σε pet owners (πολλοί φιλόζωοι, μέχρι να χρειαστεί να το βάλουν στο σπίτι τους…), με το ότι αρνούνται να νοικιάσουν μέχρι και σε οικογένεια με μωρό! Σοβαρά δηλαδή!?
Βέβαια, καμία ελπίδα να νοικιάσουμε στο κέντρο-κατάκεντρο όπως υποσχέθηκα στον σύζυγο - δεν υπαρχουν μη-student σπίτια, που να μπορούμε να βαλουμε τον σκύλαρο, που να μην είναι το σπίτι υπόγειο κ.ο.κ.
Τέλος πάντων, τώρα θα κάνουμε ακόμα ένα ταξίδι-αστραπή μήπως καταφέρουμε να νοικιάσουμε κάποιο από τα χρέπια που μας προτείνει το zoopla και το rightmove, και μετά αρχίζει το πακετάρισμα, και ουυυφ, άντε να κάνουμε το μεγάλο βήμα.
Και μετά αρχίζει η αναζήτηση εργασίας για τον συζυγο και day care για το βρέφος (ή το ανάποδο, ποτέ δεν ξέρεις).
Και μετά; Μετά ελπίζω η ζωή μας να κυλήσει ομαλά και να μην κλαίω κάθε τρεις ώρες που αφήσαμε τα πάντα πίσω, διότι η μπέμπα μας δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει όταν κλαίμε και γκρινιάζει :)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Γεια σου καλή μου και με το καλό η μετακόμιση σας. :)
Καταλαβαίνω τον πανικό σου. Κάπως έτσι ένιωθα και εγώ πριν μπούμε στην τελική φάση της μετακόμισης...
Τώρα μετά από δυο χρόνια νιώθω ότι κάναμε την καλύτερη επιλογή. Παρόλο που λατρεύω πάρα πολύ το Λονδίνο χαίρομαι που δεν ξοδεύω όλο μου το μισθό στο ενοίκιο και όλη μου τη μέρα στα ΜΜΜ. Άλλωστε σε μια ώρα μπορώ να είμαι εκεί.
Το Λέστερ είναι πολύ μαζεμένο, όμορφο με πολλές επιλογές για διασκέδαση. άπειρες επιλογές φαγητού, γενικά ασφαλές, πολυπολιτισμικό και πολύ φιλικό στους ξένους :)
Όσο για την έυρεση σπιτιού όπου και να μετακόμιζες στην Αγγλία το ίδιο θέμα θα είχες...Τι να τους κάνουμε που έχουν τα σπίτια τους σαν αχούρια :p
Κέντρο κέντρο με το μωρό και το σκύλο δύσκολο να μείνεις...Τα περισσότερα σπίτια είναι πολύ μικρά διαμερίσματα ή φοιτητικές εστίες. Υπάρχουν όμως περιοχές πολύ κοντά στο κέντρο με όμορφα σπιτάκια και σε προσιτές τιμές. Για μένα που δυστυχώς ή ευτυχώς μένω στο κέντρο κέντρο οι ιδανικές περιοχές είναι το Clarendon park και το Stoneygate...Πολύ κοντά στο κέντρο δίπλα στο ένα από τα δύο πανεπιστήμια και με αρκετό πράσινο. Έχουμε πολλούς φίλους και γνωστούς που μένουν εκεί και με σκύλαρους και γάταρους :clap: Οπότε θα στις πρότεινα ανεπιφύλακτα και λόγο θέσης και ασφάλειας και σπιτιών. Μη φανταστείς ότι θα βρεις καινούρια σπίτια αλλά γενικά λίγο πιο προσεγμένα. Με προσιτές τιμές όπως είπα αλλά υπάρχουν και άλλες φθηνότερες περιοχές. Για καινούρια και προσεγμένα σπίτια οι επιλογές περιορίζονται σε μοντέρνα διαμερίσματα ή κατοικίες όπως τα "living in the city" ή στην περιοχή Freemans Μeadows στo Watkin road κ.α.

Το Λέστερ μόνο χωριό δεν το λες με 330.000 κατοίκους.
Ελάτε για την έρευνα σας, γιατί πριν νοικιάσεις ένα σπίτι πρέπει οπωσδήποτε να το δεις :p

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να έρθετε εδώ. Ρώτησε και τον φίλο και συμφορουμίτη @kakos21 ο οποίος μετακόμισε στο Λέστερ από το Luton με την οικογένεια και βρήκε την υγεία του. Το σπίτι που μένει είναι στα προάστια οπότε αν θέλεις κάτι πιο μακριά θα χρειαστείς αυτοκίνητο οπωσδήποτε για τις μετακινήσεις.
Για οτιδήποτε χρειαστείς εδώ είμαι. Έδωσα κάποιες γενικές πληροφορίες δημόσια που μπορεί να τις χρησιμοποιήσουν και άλλοι. Για οτιδήποτε πιο ειδικό μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα :)
Καλή τύχη :)
 
Last edited:

efpraxia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λέστερ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστω! Ήδη μίλησα με τον @kakos21 ο οποίος ήταν εξαιρετικά κατατοπιστικός για τα βασικά μου άγχη ("που πας με ένα μωρό κι ένα σκυλί" κλπ).
Κάναμε ήδη ένα ταξίδι την προηγούμενη εβδομάδα για να βρούμε σπίτι και οι προσπάθειες μας ναυάγησαν. Από αυτά που είχαμε κανονίσει να δούμε, τα μισά είχαν ήδη νοικιαστεί, στα άλλα δύο φοβόσουν να ακουμπήσεις οπουδήποτε μη τυχόν και λερωθείς, και αυτό που μας άρεσε, τελικά η ιδιοκτήτρια αποφάσισε να το πουλήσει (δηλαδή, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?!). Οπότε, ερχόμαστε ξανά την επόμενη εβδομάδα, εντελώς αποφασισμένοι να τα καταφέρουμε!
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση. Υπόσχομαι να σας ενοχλήσω ξανά σύντομα :lol:
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
νομιζω οτι η @Kanel28 τα ειπε ολα.
Εγω εχω να προσθεσω μονο οτι τωρα που θα παρει το πρωταθλημα η Λεστερ ολοι θα θελουν να ερθουν εδω...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
νομιζω οτι η @Kanel28 τα ειπε ολα.
Εγω εχω να προσθεσω μονο οτι τωρα που θα παρει το πρωταθλημα η Λεστερ ολοι θα θελουν να ερθουν εδω...
Πες το ψέμματα :p
Πάντως κάθε φορά που παίζει η Λέστερ σ ακούω να γκαρίζεις στο γήπεδο :p :p
Και κάποιος πρέπει να αλλάξει την τοποθεσία του από Λονδίνο σε Λέστερ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom