Αγιος Δομίνικος - all inclusive or not?

zaf21r

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα Καλησπέρα,

Όπως πολλοί από εδώ μέσα όπως διαβάζω και παρακολουθώ καιρό τώρα δεν είχα γίνει μέλος αλλά λόγω του γαμήλιου Ταξιδιού είπα να σπάσω τον όρκο σιωπής και εκτός από το διάβασμα να πάρω και κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα μου με πιο άμεση επικοινωνία.


Για να μην σας κουράζω έχουμε αποφασίσει να πάμε στον Αγ.Δομήνικο πρώτο δεκαήμερο Ιουλίου. Λέμε για κάποιο resort στην Punta cana για χαλάρωση και με 2-3 εκδρομούλες για να δούμε και κάποια μέρη του νησιού.

Σίγουρα μία ημερήσια εκδρομή στην Πρωτεύουσα. Μία εκδρομή στην Σαμάνα άλλη μία στο bacardi island και μια μέρα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο κάνοντας μόνοι μας κάποιο Tour.
Αυτό που με προβληματίζει είναι αν αξίζει να κλείσω all inclusive ή δεν χρειάζεται μιας και τα ποτά και το φαγητό είναι σε λογικές τιμές (είναι όμως?). Η διαφορά στην τιμή είναι περίπου 400 ευρώ για όλες τις ημέρες.
Οι εκδρομές που λέω να κάνουμε πάνω κάτω τι κόστος έχουν? Εχω διαβάσει όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες που υπάρχουν για το νησί και έτσι αποφασίσαμε για αυτές τις εκδρομές. Έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο?
 

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Καλησπέρα,νομίζω αν ντε και καλά θες να πας πουντα κανα νομίζω ότι το all inclusive είναι μονόδρομος καθώς η περιοχή είναι γεμάτη από ξενοδοχεία και δεν έχει κάτι άλλο.Όσο αναφορά το πρόγραμμα σου νομίζω ότι ο καιρός είναι ρίσκο καθώς είναι περίοδος που μπορεί να πέσετε σε κανένα τυφώνα,Σαμανά είναι λίγο μακριά από πουντα για μονοήμερη με αμάξι η βανάκι πχ άσε που είναι και η καλύτερη περιοχή κατά την άποψη μου και είναι κρίμα να πας για τόσο λίγο...
 

zaf21r

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα,νομίζω αν ντε και καλά θες να πας πουντα κανα νομίζω ότι το all inclusive είναι μονόδρομος καθώς η περιοχή είναι γεμάτη από ξενοδοχεία και δεν έχει κάτι άλλο.Όσο αναφορά το πρόγραμμα σου νομίζω ότι ο καιρός είναι ρίσκο καθώς είναι περίοδος που μπορεί να πέσετε σε κανένα τυφώνα,Σαμανά είναι λίγο μακριά από πουντα για μονοήμερη με αμάξι η βανάκι πχ άσε που είναι και η καλύτερη περιοχή κατά την άποψη μου και είναι κρίμα να πας για τόσο λίγο...

Αποφασήσαμε για Αγ.Δομήνικο σαν το μέρος με το λιγότερο ρίσκο όσον αφορα τον καιρό. Έχω περάσει πολλές ώρες διαβάζοντας θέματα στο φορουμ και ψάχνοντας γενικά στο νετ. Ο ιούλιος είναι ο ποιο ζεστος μήνας στο νήσι και τυφώνες διάβασα για Αύγουστο-Σεπτέμβριο.
Μαλβίδες απορίφθηκαν για το λόγο οτι κόβεις φλέβα μετα τις πρωτες 3 μέρες. Μαυρίκιος = χειμώνας = θερμοκρασίες 20* και Ταιλάνδη Μουσώνες.
 

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Γενικά η περίοδος είναι από Ιούνιο μέχρι Νοέμβριο,σε αυτό που λες έχεις δίκιο ότι οι πιθανότητες είναι περισσότερες Αύγουστο-Σεπτέμβριο.Ζέστη θα είχε όποτε και να πηγαίνατε ίσως λίγο λιγότερο Ιανουάριο-Απρίλιο.Γενικά το δικό μας καλοκαίρι είναι λίγο ζόρι για εξωτικούς προορισμούς αλλά αφού το έχεις ψάξει κανένα πρόβλημα.Κοίτα μόνο αυτό που σου είπα μήπως σπάσεις τις μέρες με Σαμανά ή ακόμα καλύτερα μείνετε μόνο Σαμανά :) .Είναι πολύ πιο όμορφα και έχει και αρκετές εκδρομές να κάνετε.
 

zaf21r

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Για Σαμάνα έχω διαβάσει εδω και έψαξα και βρήκα μια ημερήσια εκδρομή με 8θεσιο αεροπλάνο απο punta cana (200$ το άτομο). Απλά Σαμάνα μου φάνηκε ποιο απομονωμένη και η παραλία της Punta cana μας μάγεψε. Σαμανά έχει χωριουδάκια για φαγητό και ποτό δηλαδή ?είναι ασφαλή?
 

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Εμείς είχαμε μείνει las terrenas είχε χωριουδάκι αλλά μην φανταστείς έντονη νυχτερινή ζωή έχει κάποια μαγαζιά για ποτό και φαί. Εμείς δεν αισθανθήκαμε πουθενά ότι κινδυνέψαμε απλά πιστεύω να ξέρεις ότι είναι αρκετά φτωχό μέρος στο λέω για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων όπως ένα άλλο μέλος.Κοίτα αν σε παίρνουν οι μέρες και δεν έχεις πρόβλημα να μετακινήστε κλείσε και στα 2 μέρη για να μην σου μείνει και απωθημένο η Πουντα.Επίσης να σου πω ότι εγώ δεν είχα πάει γαμήλιο και αυτό στο λέω γιατί δεν ξέρω τι θα αποζητούσα σε διαφορετική περίπτωση και ίσως η πουντα να μου φαινόταν ιδανική.Για την συγκεκριμένη εκδρομή δεν ξέρω τι προλαβαίνεις να δεις νομίζω κάποιο μέλος το είχε κάνει αν είσαι τυχερός θα σου απαντήσει.
 

zaf21r

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Εμείς είχαμε μείνει las terrenas είχε χωριουδάκι αλλά μην φανταστείς έντονη νυχτερινή ζωή έχει κάποια μαγαζιά για ποτό και φαί. Εμείς δεν αισθανθήκαμε πουθενά ότι κινδυνέψαμε απλά πιστεύω να ξέρεις ότι είναι αρκετά φτωχό μέρος στο λέω για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων όπως ένα άλλο μέλος.Κοίτα αν σε παίρνουν οι μέρες και δεν έχεις πρόβλημα να μετακινήστε κλείσε και στα 2 μέρη για να μην σου μείνει και απωθημένο η Πουντα.Επίσης να σου πω ότι εγώ δεν είχα πάει γαμήλιο και αυτό στο λέω γιατί δεν ξέρω τι θα αποζητούσα σε διαφορετική περίπτωση και ίσως η πουντα να μου φαινόταν ιδανική.Για την συγκεκριμένη εκδρομή δεν ξέρω τι προλαβαίνεις να δεις νομίζω κάποιο μέλος το είχε κάνει αν είσαι τυχερός θα σου απαντήσει.
Γι’ αυτό που λες προ εκπλήξεως μόλις διαβάζω το θέμα και τα σχόλια και μας έχουν βάλει σε πολλές σκέψεις. Δεν έχω πρόβλημα με την φτώχια απλά επειδή είναι το πρώτο υπερατλαντικό σαν ζευγάρι και είναι και honeymoon σίγουρα έχουμε διαφορετικά στάνταρ από ένα απλό τουριστικό ταξίδι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για Σαμάνα έχω διαβάσει εδω και έψαξα και βρήκα μια ημερήσια εκδρομή με 8θεσιο αεροπλάνο απο punta cana (200$ το άτομο). Απλά Σαμάνα μου φάνηκε ποιο απομονωμένη και η παραλία της Punta cana μας μάγεψε. Σαμανά έχει χωριουδάκια για φαγητό και ποτό δηλαδή ?
Αν διαθέτεις τα χρήματα μια χαρά θα κάνεις και Πουντα κανα να μείνεις και την αεροπορική εκδρομούλα σου να κάνεις.
Απλά να σε ενημερώσω ότι δεν είναι η Σαμάνα απομονωμένη , αλλά η Πουντα κανα. Στη Σαμανα έχει χωριουδάκια και ωραιότατα μέρη για φαγητό και ποτό. Στην Πουντα κανα είναι που δεν έχει..είναι μια περιοχή με ξενοδοχεία το ένα δίπλα στο άλλο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας γράψω κι εγώ, μιας που είμαι στη Σαμανά:

Με βάση ένα μικρό θέρετρο χωρίς τις τιτανοτεράστιες ξενοδοχειάρες της Πούντα Κάνα, τα πλεονεκτήματα είναι τα εξής:
1. Είσαι σε ένα μέρος όπου πάνε και οι ντόπιοι να κάνουν τις διακοπές τους και δεν περιστοιχίζεσαι από υπέργηρους Αμερικανούς και Γαλλογερμανούς
2. Ακριβώς επειδή οι ξένοι τουρίστες δεν είναι τόσοι, η πορνεία (που στη ΔΔ είναι απιστεύτων διαστάσεων) δεν είναι τόσο έντονη. Θα δεις πού και πού κανέναν μπάρμπα Ιταλό με μια χοντροκώλα μαυρούλα 45 χρόνια νεότερη, αλλά αραιά και πού. Στην Πούντα Κάνα γίνεται κυριολεκτικά της εργαζόμενης το κάγκελο κι αν είστε σε μήνα του μέλιτος μπορεί να σας χαλάσει το θέαμα (για άλλα μέρη δεν το συζητώ καν, στο Πουέρτο Πλάτα είχα σοβαρό θέμα να περπατήσω, δυο λεπτά μπήκε σε ένα κατάστημα η δικιά μου και ήρθαν τρεις η μία εκ των οποίων μου τον έπιασε με λαβή ελληνορωμαϊκής και η άλλη ούρλιαζε "μια πίπα για 5$, μέχρι να επιστρέψει η δικιά σου προλαβαίνουμε". Για τον ίδιο λόγο μακριά από Σοσούα κλπ
3. Τα καταλύματα στο Τερρένας είναι ως επί το πλείστον μικρά, οικογενειακά και πολύ φτηνά γι' αυτό που προσφέρουν. Εμείς με λιγότερο από 40€/ημέρα έχουμε καμπίνα πάνω στη θάλασσα με δυο τεράστια υπέρδιπλα κρεβάτια, μεγάλο δωμάτιο, ίντερνετ, πρωινό κι εξαιρετικό σέρβις σε οικογενειακό περιβάλλον, στα 2 μέτρα πάνω στο κύμα έχει beach bar με απρόσμενα καλό φαγητό
4. Έχεις δυνατότητες να πας σε πολύ ενδιαφέροντα μέρη νοικιάζοντας μηχανή ή αυτοκίνητο, ακόμη και με δημόσια συγκοινωνία και κυρίως παραδοσιακά χωριουδάκια όπου βλέπεις τη ζωή των ντόπων, εξαιρετική φύση, μπόλικο snorkelling diving αλλά το κλου είναι κάτι απίθανες απομονωμένες παραλίες (βλέπεις go2dbeach; βελτιώνομαι στο θέμα παραλία, είναι που κάνω κακές παρέες τελευταία) σε κάτι άσχετα χωριυδάκια. Π.χ. ανάμεσα στο Los Yagrumos και το Los Naranjos πάθαμε πλάκα, ίσως βάλω και φωτό. Με ένα μηχανάκι έχεις πλήρη ελευθερία και δεν κοστίζουν και τίποτε το φοβερό (καλά κράνη δε φοράει κανείς και δίπλωμα δε μου ζήτησε επίσης κανείς, ενώ η αστυνομία που μας σταμάτησε μας ρωτούσε για τον Κάστρο).
5. Από ασφάλεια μια χαρά, κανένας κίνδυνος, κοινή λογική κι όλα ΟΚ, αλλά όταν βλέπεις (σε αντίθεση με την πρωτεύουσα ή το Santiago de los Caballeros που υπάρχουν θέματα) ότι ο κόσμος δεν κλειδώνει τις πόρτες και παρκάρει τα αυτοκίνητα με τα κλειδιά πάνω, πάει να πει ότι σε γενικές γραμμές υπάρχει ησυχία, θα στο πουν και οι ντόπιοι

Γενικά, βρίσκω τη ΔΔ σημαντικά υποδέεστερο προορισμό από την Κούβα από πλευράς αξιοθεάτων. Σε επίπεδο αρχιτεκτονικής, κουλτούρας, ιστορίας, είναι δυο επίπεδα πιο κάτω. Αλλά σε φύση είναι οριακά χειρότερη και σε παραλίες της δίνω σαφές προβάδισμα, ακριβώς επειδή έχει αυτό που η Κούβα δεν προσφέρει: μικρές ΠΑΡΑΛΙΕΣ κοινότητες όπου μπορείς να είσαι πάνω στο κύμα. Αν για μήνα του μέλιτος κάτι τέτοιο φαντάζεστε, η ΔΔ είναι σαφώς καλύτερη επιλογή. Και είναι και πιο εύκολη από την περίπλοκη Κούβ και πιο φτηνή (κι όχι μόνο για τα αεροπορικά). Στο θέμα των τυφώνων-καιρού,ό,τι ισχύει για τη μία ισχύει για την άλλη, η πιθανότητα τυφώνα τον Ιούλιο είναι μικ΄ρη αλλά υπαρκτότατη και για τις δύο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
.. μπόλικο snorkelling diving αλλά το κλου είναι κάτι απίθανες απομονωμένες παραλίες (βλέπεις go2dbeach; βελτιώνομαι στο θέμα παραλία, είναι που κάνω κακές παρέες τελευταία)..
Εσύ δίνεις συμβουλές για παραλίες o_O και εγώ για πόλεις στην Ολλανδία..τι μας συμβαίνει θεέ μου!:haha:

Εκπλήσσομαι και μάλιστα δυσάρεστα με κάποια γεγονότα που γράφεις..ώστε έχει χειροτερέψει η κατάσταση. Βέβαια έχει περάσει μια δεκαετία από το ταξίδι μου, αλλά το Πουέρτο πλάτα δεν ήταν τόσο χάλια από θέμα πορνείας. Η Μπόκα τσίκα ήταν έτσι..υπερβολικά τα πράγματα. Θυμάμαι - εκτός από μένα που μου την πέσανε - έναν μπαμπά που είχε το παιδάκι του από το ένα χέρι και από το άλλο τον τραβολογούσαν. Ήταν όμως μαζεμένοι σε συγκεκριμένο σημείο και έτυχε να βρεθώ στο λάθος μέρος.
Στην Πούντα Κάνα γίνεται κυριολεκτικά της εργαζόμενης το κάγκελο..
Σοβαρά? Για την Πούντα κάνα δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό με πορνεία, ούτε έμεινα για να έχω άποψη. Έξω από τα ΑΙ ριζορτ συμβαίνουν αυτά?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έξω ακριβώς. Και μέσα μπορώ να σου πω. Και δεν μένω κα;ι σε καμιά πουριτανή χώρα να πεις ότι σοκάρομαι εύκολα, αλλά τέτοι πράγμα ούτε στην Ταϊλάνδη. Σε καθώς πρέπει εστιατόριο πήγα στην τουαλέτα κι έρχεται μια πιτσιρίκα εκεί που κατουράω και μου λέει "me suck ten dollars, me fuck twenty". Στη Μπόκα Τσίκα έχει ακόμη πολλή πορνεία, αλλά Πουέρτο Πλάτα και Σοσούα δεν είναι, είναι εμφανής αλλά όχι actively ενοχλητική, δηλαδή στο Πουέρτο Πλάτα κάθεσαι να φας με τη γυναίκα σου κι έχεις τη βυζαρού να περνάει μπροστά από το εστιατόριο και να βγάζει το σουτιέν να σου δείξει το εμπόρευμα.

Οι ντόπιοι μου είπαν πως γενικώς χειροτερεύει η κατάσταση από Πέμπτη ως Κυριακή που έρχονται οι σεξοτουρίστες από ΗΠΑ για long weekend, οι περισσότεροι από αυτούς παππούδες που πληρώνουν τόσα που πολλές είναι αυτές που δεν αντιστέκονται στο γρήγορο (και πολύ γι' αυτές) χρήμα.

Εν πάσει περιπτώσει, η πλειοψηφία των ανθρώπων είναι νορμάλ στη χώρα, δεν ισχύει ότι "όλες π...νες είναι" που διαβάζω σε κάτι άλλα φόρουμ. Άσχετο αν πραγματικά τους αρέσουν οι λευκοί, στον Άγιο Δομίνικο ας πούμε στα κλαμπ, όντας λευκός κάτω των 40 με όλα σου τα δόντια αποκλείεται να μη σου κάτσει μίνιμουμ ένα one night stand ανά ντίσκο και δεν μιλάω για πορνεία.

Ξαναλέω, ένα νέο ζευγαράκι που θα πάρει το φαινόμενο στην πλάκα, δε θα ενοχληθεί καθόλου, ακόμη και στη Σοσούα να μείνει. Αλλά ειλικρινά δε βλέπω το λόγο, το Τερρένας είναι πολύ όμορφο, σχετικά κεντρικό για κοντινές εκδρομές και η παραλία του είναι πολύ καλή.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Να πας Ρινκόν (από τις καλύτερες παραλίες στο κόσμο και σχεδόν άδεια, γυμνός κάνεις μπάνιο άμα θες) και στη Playita δίπλα στο Λας Γκαλέρας για α-πί-θα-νο ψάρι στη σχάρα που ψήνει η Isabelle σε καλύβα πάνω στην άμμο, η παραλία καλούτσικη είναι και μπορεί να έχει κόσμο, πήγαινε μόνο για το ψάρι. Όλα τα λεφτά η διαδρομή μέχρι τη Ρινκόν, φοβερά τοπία. Κι αν δεν έχεις δει φάλαινες, ιδού η ευκαιρία...
Πορνεία δεν είδα ούτε για δείγμα στη Σαμανά, όπως τα λες είναι. Για μένα η Πούντα Κάνα είναι χάσιμο χρόνου και αισθητικής, Σαμανά όλα τα λεφτά και η αποικιακή ζώνη στη πρωτεύουσα κούκλα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom