Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αφου με τις αλλες εταιρειες την εχεις μαζι σου, ακομη και low cost αν πας εγκαιρα, δεν κοπανιεται στους ιμαντες.
@Samion ηρθε και ειναι σουπερ. Ανοιγω σαμπανια.
Σε πρόσφατες πτήσεις με Aegean και με Easyjet περνούσε προσωπικό και έλεγε πως η πτήση είναι γεμάτη και πως θα πρέπει να δώσουμε τις βαλίτσες εθελοντικά αλλιώς θα τις πάρουν στο gate. Μάλιστα στην Easyjet δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους, πολλοί μέσα στην καμπίνα έμειναν με τις χειραποσκευες στα χέρια και καθυστέρησε η αναχώρηση γιατί έπρεπε να να τις βγάλουν από την καμπίνα και να τις κατεβάσουν κάτω. Πάλι οι ίδιες συνθήκες υπάρχουν δηλαδή και στις άλλες εταιρείες, όσον αφορά τη φόρτωση και τις καιρικές συνθήκες.

Προφανώς όμως είναι καλύτερα να μην ταλαιπωρηθεί σε ιμάντες κτλ, απλά εγώ δεν κατάλαβα γιατί είναι χειρότερα συγκεκριμένα στη ryanair σε σχέση με τις άλλες, μήπως έγινε κάτι και δεν το έμαθα σε σχέση με τις βαλίτσες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Ποτε δεν μου ειπαν υποχρεωτικα στο gate στην Aegean, που ειναι η εταιρεια που κανω τις περισσοτερες πτησεις μου, μονο εθελοντικα. Και στην easyjet που την παιρνω καπου καπου, αν πας νωρις την εχεις μαζι. Γενικα εχω πολυ καιρο να δωσω αποσκευη. Μεχρι και στη Volotea μαζι την ειχα.
Ομως υπαρχουν αεροδρομια με βαρβαρους ιμαντες, πχ ειδα τωρα στο Ciampino, οπως και στο Sabiha. Και φυσικα και η βροχη και οι πτωσεις. Κακα τα ψεμματα, ταλαιπωρουνται με την παραδοση.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδια μολις την πηρα απο τα factory. Λοιπον.. εχει δυο διαφορετικες καμπινας.

1) Με 2 ροδες 40 λιτρα 39€
2) Με 4 ροδες 36 λιτρα 45€

Εγω πηρα την πρωτη παρα πολυ καλη ποιοτητα με 2 χρονια εγγυηση. Πηρα το μπλε χρωμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εγώ δεν κατάλαβα γιατί είναι χειρότερα συγκεκριμένα στη ryanair σε σχέση με τις άλλες,
μα ουδεις πλην εσενα εκανε καποια συγκριση, χειροτερα-καλυτερα, απλα στη ραιαν χωρις πραιοριτυ η χειραποσκευη εγγυημενα θα σε αποχωριστει. στις αλλες εταιρειες οχι. η εξαιρεση δεν κανει τον κανονα. ουδεποτε εχω αποχωριστει την χειραποσκευη μου σε καμμια εταιρεια του κοσμου κ χωρις να εχω πληρωσει ουτε 1Ε. βεβαια οι ξεκαθαροι κανονες της ραιαν μ αρεσουν κ για την, σχεδον υποχρεωτικη, πασχαλινη πτηση μαζι τους αγορασα πραιοριτυ..
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Οταν οι πτησεις της easy jet ειναι γεματες, κατεβαινουν χειραποσκευες που συνηθως ειναι 10-15 .Απλα η easy jet σου δινει τη δυνατοτητα να τις παραδωσεις στο τσεκ ιν για 6 ευρω τη χειραποσκευη, η αν προκειται για οικογενεια, 14 ολες. Σε αυτες τις χειραποσκευες μπαινει tag και βγαινουν μετα τις speedy. Επισης οσοι εχουν χρησιμοποιησει αυτην την υπηρεσια επιβιβαζονται μετα τους speedy δειχνοντας το αποκομα που εχουν παρει απο το τσεκ ιν. Συγνωμη για τη παρεμβαση...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
μα ουδεις πλην εσενα εκανε καποια συγκριση, χειροτερα-καλυτερα, απλα στη ραιαν χωρις πραιοριτυ η χειραποσκευη εγγυημενα θα σε αποχωριστει. στις αλλες εταιρειες οχι. η εξαιρεση δεν κανει τον κανονα. ουδεποτε εχω αποχωριστει την χειραποσκευη μου σε καμμια εταιρεια του κοσμου κ χωρις να εχω πληρωσει ουτε 1Ε. βεβαια οι ξεκαθαροι κανονες της ραιαν μ αρεσουν κ για την, σχεδον υποχρεωτικη, πασχαλινη πτηση μαζι τους αγορασα πραιοριτυ..
Διάβασα τα παρακάτω γιαυτό και αναρωτήθηκα στις άλλες εταιρείες που μας λένε να τις δώσουμε κάτω υπάρχει κάποια διαφορά; Οι καιρικές συνθήκες και η διαχείριση των αποσκευων απ' το προσωπικό πάντα θα είναι ένα ερωτηματικό.
Όλες οι παραδοτέες αποσκευες ταλαιπωρούνται γιαυτό και αν πάθει τίποτα, πας το αναφέρεις και σου δίνουν είτε λεφτά είτε άλλη βαλίτσα.

πρεπει να παιρνεις πραιοριτυ στη ραιαν. Θα ταλαιπωρηθει πολυ χωρις...
γιατι στη ραιαν θα εκτεθει στις καιρικες συνθηκες και στα οχι παντα φιλοξενα χερια του προσωπικου που θα την παραλαβει εξω απο το αεροσκαφος οπου θα την τοποθετησουν μαζι με μερικες δεκαδες αλλες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Απλα στις αλλες εταιρειες δεν τις δινουμε με τιποτε αν δεν θελουμε να ταλαιπωρηθουν η να παθουν ατυχημα. Επισης σε περιπτωση φθοράς σε μια regular θα αντικαταστήσουν με ιδια, ενω στη Ryanair δεν εχω ιδεα αν θα κανουν αντικατάσταση
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απλα στις αλλες εταιρειες δεν τις δινουμε με τιποτε αν δεν θελουμε να ταλαιπωρηθουν η να παθουν ατυχημα. Επισης σε περιπτωση φθοράς σε μια regular θα αντικαταστήσουν με ιδια, ενω στη Ryanair δεν εχω ιδεα αν θα κανουν αντικατάσταση
Σωστα. Οπως ειπα ουδεποτε εχω παραδωσει χειραποσκευη. Στη ραιαν αλλαζει το πραγμα, χωρις πραιοριτυ παει κατω. Επειτα φθορα θα εχει γκαραντι. Αλλαζει χρώμα από τη βρωμα , λεκεδες, βρεχεται...τι να σου αντικαταστησουν? Αποσκευη υφασματινη που παραδιδεται σημαινει ξεχαστε τη...το λουκ της θα ειναι πολυ διαφορετικο....
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Περιστατικό μεσα στο λεωφορείο απο την εξοδο για το αεροπλανο:
Δυο ηλικιωμενες κυριες συζητουν..
-Ααα ωραια η βαλιτσα σου!
-Ασε ασε, την αγορασα πανακριβη, και περσι που πηγα στη Θεσσαλονίκη μου τη σπασανε, κοιτα πως την κανανε, ολοκαινουρια βαλιτσα. Αλλα τωρα που θα γυρισω θα τη σχισω πιο πολυ κ θα πω οτι μου τη χαλασανε αυτοι. Να μου παρουν καινουρια.
-Ναι καλα θα το κανεις, δε ντρέπονται λιγακι...
Και με πηρανε τα γελια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.823
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom