Αγορά εξοχικής κατοικίας στις ΗΠΑ

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν παίρνω αεροπλάνο ούτε για Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Την τελευταία φορά που είχα μπει είχα κοκαλώσει.Εντελώς!
Πρώτα κάνε μια διαχείριση της αεροπλανοφοβιας....πριν επενδύσεις !
50.000 δολλάρια ούτε σε τρίτη βουνοκορφή της Αμερικής δεν παίρνεις σπίτι!
Το να πας με ΚΤΕΛ.απο Θεσσαλονίκη Σαουθάμπτον κ από κει με με πλοίο Αμερική δεν ξέρω αν το πιστεύει κανείς αλλά θα έγραφες την ιστορία της χρονιάς στο φόρουμ! :cool:
 

kite26

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Πριν βγάλεις διαβατήριο Γενικά ρίξε μια ματιά να δεις ποια περιοχή σε ενδιαφέρει και τι τιμές παίζουν γιατί αυτό το 50.000 δολλάρια δε ξέρω κατά πόσο θα σου αρκεί γιατί αναφέρεις και καλό σημείο και οι τιμές στις ΗΠΑ δεν έχουν να κάνουν με τη παλαιότητα μόνο της οικείας αλλά κυρίως με τη περιοχη.Επίσης όπως είπε η φίλη θα πηγαίνεις 2 3 φορές το χρόνο με πλοίο? Γενικά πριν σπαταλησειςέστω κ ένα ευρώ ρίξε μια ματιά
Από ό,τι κοίταξα γενικά υπάρχουν αρκετές επιλογές. Αυτό που σίγουρα έχω καταλάβει είναι ότι αρχικά θα πάρει ένα εύλογο χρονικό διάστημα (1 μήνα ίσως) για να ψαχτώ εκεί, οπότε μάλλον κάποιο airbnb θα κάνει τη δουλειά.
 

kite26

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Πρώτα κάνε μια διαχείριση της αεροπλανοφοβιας....πριν επενδύσεις !
50.000 δολλάρια ούτε σε τρίτη βουνοκορφή της Αμερικής δεν παίρνεις σπίτι!
Το να πας με ΚΤΕΛ.απο Θεσσαλονίκη Σαουθάμπτον κ από κει με με πλοίο Αμερική δεν ξέρω αν το πιστεύει κανείς αλλά θα έγραφες την ιστορία της χρονιάς στο φόρουμ! :cool:
Χαχαχαχα!!Μη μου δίνεις ιδέες! Όσο για το ταξιδιωτικό κομμάτι, μια λέξη μου έρχεται στο μυαλό: Texas https://www.planetware.com/tourist-attractions/texas-ustx.htm
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.795
Δεν έχεις διαβατήριο,δεν πετάς με αεροπλάνο,δεν έχεις πάει Αμερική ποτέ,αλλά παρ'όλα αυτά
θέλεις να αγοράσεις σπίτι εκεί για να κάνεις διακοπές και να πηγαίνεις 2-3 φορές τον χρόνο
και διαθέτεις 50.000 δολ.που αρκούν για ένα καλό motorhome και όχι για σπίτι!!!!
Μήπως να το άφηνες για αργότερα να μεγαλώσεις λίγο παρά πάνω;Και να ρωτήσεις πρώτα
τους γονείς σου;
 

kite26

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Δεν έχεις διαβατήριο,δεν πετάς με αεροπλάνο,δεν έχεις πάει Αμερική ποτέ,αλλά παρ'όλα αυτά
θέλεις να αγοράσεις σπίτι εκεί για να κάνεις διακοπές και να πηγαίνεις 2-3 φορές τον χρόνο
και διαθέτεις 50.000 δολ.που αρκούν για ένα καλό motorhome και όχι για σπίτι!!!!
Μήπως να το άφηνες για αργότερα να μεγαλώσεις λίγο παρά πάνω;Και να ρωτήσεις πρώτα
τους γονείς σου;
Πρώτον: Είμαι οικονομικά ανεξάρτητος και δε ρωτάω τους γονείς μου και ούτε τους έχω ζητήσει τίποτε.
Δεύτερον: Μπήκα για να βρω κάποιες βασικές πληροφορίες για ορισμένα πράγματα που έχω στο μυαλό μου.
Τρίτον: Ποιο είναι το πρόβλημά σου και ειρωνεύεσαι.
Τέταρτον: Δεν ήρθα εδώ ούτε για να ανακοινώσω το ε9 μου, ούτε τα έσοδά μου.
Πέμπτον: Μ'αρέσουν τα ταξίδια και δε θα κάνω τη χάρη στον κάθε είρωνα να ασχολούμαι μαζί του, παρά μόνο να περνάω ευχάριστα την ώρα μου διαβάζοντας travel stories.

ΚΑΙ ΝΑΙ, ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΦΟΒΙΑ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Απλά είπαν,το πιστεύω και εγώ, ότι με τα δεδομένα που βάζεις δεν είναι δυνατόν να πετύχεις αυτό που θέλεις.Μην αρπάζεσαι.
 

kite26

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Απλά είπαν,το πιστεύω και εγώ, ότι με τα δεδομένα που βάζεις δεν είναι δυνατόν να πετύχεις αυτό που θέλεις.Μην αρπάζεσαι.
Σωστά, δεν κάνει να αρπάζομαι. Όπως και να 'χει η ουσία είναι ότι πήρα κάποιες πρώτες πληροφορίες. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή ήθελα να βγάλω διαβατήριο, καλό είναι να υπάρχει.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Και πως σκέφτηκες σπίτι στην Αμερική και όχι κάπου στην Ευρώπη που θα είναι πιο εύκολο να πηγαίνεις;
 

kite26

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Και πως σκέφτηκες σπίτι στην Αμερική και όχι κάπου στην Ευρώπη που θα είναι πιο εύκολο να πηγαίνεις;
Έχω πάει Γερμανία (Στουτγκάρδη) και Ισπανία (Βαρκελώνη). Η Γερμανία μου άρεσε πιο πολύ ήταν και Χριστούγεννα. Ήταν και κάτι διαφορετικό. Οι ΗΠΑ όμως είναι όνειρο. Area 51, Μαϊάμι beach, LA, Hollywood, τι να λέμε τώρα! Από το λίγο που κοίταξα έχει και σπιτάκια με προσιτές τιμές (π.χ. αυτό https://www.zillow.com/homedetails/1672-Primrose-Ln-Sebring-FL-33872/2117163270_zpid/), αλλά άλλο έρευνα από κοντά, αλλά στο ιντερνετ. Η ζωή είναι μικρή, πρέπει να κυνηγάμε τα όνειρά μας.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχω πάει Γερμανία (Στουτγκάρδη) και Ισπανία (Βαρκελώνη). Η Γερμανία μου άρεσε πιο πολύ ήταν και Χριστούγεννα. Ήταν και κάτι διαφορετικό. Οι ΗΠΑ όμως είναι όνειρο. Area 51, Μαϊάμι beach, LA, Hollywood, τι να λέμε τώρα! Από το λίγο που κοίταξα έχει και σπιτάκια με προσιτές τιμές (π.χ. αυτό https://www.zillow.com/homedetails/1672-Primrose-Ln-Sebring-FL-33872/2117163270_zpid/), αλλά άλλο έρευνα από κοντά, αλλά στο ιντερνετ. Η ζωή είναι μικρή, πρέπει να κυνηγάμε τα όνειρά μας.
Φαντάζομαι πρόσεξες ότι πρόκειται για λυόμενο και ότι τα μηνιαία έξοδα συντήρησης/διατήρησής του ξεπερνούν τα $900... Και σκέφτομαι εγώ τώρα: Αν πρόκειται να σκάω $12000++ το χρόνο για να είμαι κάθε χρόνο μέσα στο ίδιο όνειρο, γιατί να μην τα σκάω αλλά κάθε χρόνο να είμαι μέσα σ'άλλο όνειρο; Σαν καλύτερο μου ακούγεται....
 

kite26

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Φαντάζομαι πρόσεξες ότι πρόκειται για λυόμενο και ότι τα μηνιαία έξοδα συντήρησης/διατήρησής του ξεπερνούν τα $900... Και σκέφτομαι εγώ τώρα: Αν πρόκειται να σκάω $12000++ το χρόνο για να είμαι κάθε χρόνο μέσα στο ίδιο όνειρο, γιατί να μην τα σκάω αλλά κάθε χρόνο να είμαι μέσα σ'άλλο όνειρο; Σαν καλύτερο μου ακούγεται....
Σωστός, απλά ένα παράδειγμα (έστω ατυχές) παρέθεσα πιο πολύ για να δείξω τι ψάχνω σαν σπίτι.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Νομιζω οτι το εχεις αποφασισεις ηδη να το παρεις το σπιτι.
Απλα σκεψου ποσες ημερες θα ξοδεψεις σε ξενοδοχεια με αυτα τα 50Κ δολλαρια που εισα διατεθιμενος να δωσεις για ενα σπιτι που θα βγαλει υποχρεωσεις, ζημιες, θα πηγαινεις και θα κανεις δουλειες συντηρησης του σπιτιου αντι να κανεις διακοπες.
Βγαινει πτηση σε 6 ωρες απο Ευρωπη προς ΗΠΑ; Με το πλοιο ποσες εβδομαδες ειναι;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom