Αγορά εξοχικής κατοικίας στις ΗΠΑ

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

kite26

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Νομιζω οτι το εχεις αποφασισεις ηδη να το παρεις το σπιτι.
Απλα σκεψου ποσες ημερες θα ξοδεψεις σε ξενοδοχεια με αυτα τα 50Κ δολλαρια που εισα διατεθιμενος να δωσεις για ενα σπιτι που θα βγαλει υποχρεωσεις, ζημιες, θα πηγαινεις και θα κανεις δουλειες συντηρησης του σπιτιου αντι να κανεις διακοπες.
Βγαινει πτηση σε 6 ωρες απο Ευρωπη προς ΗΠΑ; Με το πλοιο ποσες εβδομαδες ειναι;
Σωστός @orck σε αυτά που λες. Θα ψαχτώ όσο πιο καλά γίνεται πάντως. Έξι με εφτά μέρες από Σαουθάμπτον για Ν.Υόρκη.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Kαι απο Ελλαδα για Σαουθαμπτον πως πας;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Πρώτον: Είμαι οικονομικά ανεξάρτητος και δε ρωτάω τους γονείς μου και ούτε τους έχω ζητήσει τίποτε.
Δεύτερον: Μπήκα για να βρω κάποιες βασικές πληροφορίες για ορισμένα πράγματα που έχω στο μυαλό μου.
Τρίτον: Ποιο είναι το πρόβλημά σου και ειρωνεύεσαι.
Τέταρτον: Δεν ήρθα εδώ ούτε για να ανακοινώσω το ε9 μου, ούτε τα έσοδά μου.
Πέμπτον: Μ'αρέσουν τα ταξίδια και δε θα κάνω τη χάρη στον κάθε είρωνα να ασχολούμαι μαζί του, παρά μόνο να περνάω ευχάριστα την ώρα μου διαβάζοντας travel stories.

ΚΑΙ ΝΑΙ, ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΦΟΒΙΑ!
Αν πιστεύεις ότι οι απορίες μου είναι ειρωνεία ,τότε πάσο.
Και δεν είναι αεροπλανοφοβία,αλλά πετοφοβία.
Δεν φοβάσαι τα αεροπλάνα,αλλά το πέταγμα με αυτά.Καλή αγορά.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Έτσι όπως το πας δηλαδή θα χρειάζεσαι κανένα μήνα για να πας και άλλον ένα για να γυρίσεις, είσαι σίγουρος ότι σε συμφέρει; :p
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Κάτι άλλο που πρέπει να σε απασχολήσει είναι, πέρα από ένα ταξίδι 7 ημερών στο Βόρειο Ατλαντικο, πως θα φέρεις τα χρήματα σου εδώ. Θα χρειαστείς και μέρες αλλά και κάποια ( φαντάζομαι) διαδικασία για να ανοίξεις λογαριασμό σε αμερικανική τράπεζα χωρίς να διαθέτεις κατοικία στις ΗΠΑ . Επιπρόσθετα, να ξέρεις ότι απόκτηση κατοικίας δεν συνεπάγεται και αυτόματη χορήγηση 6μηνης τουριστικής βίζας, το ένα είναι ανεξάρτητο από το άλλο. Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς απαραίτητα βοήθεια για το όλο εγχείρημα ώστε να αποφύγεις κρίσιμα λάθη. Καλή τύχη ότι και να κάνεις
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ο γιος μου ψαχνει να αγορασει δυαρι στα πατησια και δε βρισκει κατω απο 30000 Μηπως να του προτινα να βαλει λιγα ακομα να το παρει στην καλιφορνια???????????????
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ο γιος μου ψαχνει να αγορασει δυαρι στα πατησια και δε βρισκει κατω απο 30000 Μηπως να του προτινα να βαλει λιγα ακομα να το παρει στην καλιφορνια???????????????
Ας κάνει λίγο κουράγιο ακόμα το παιδί.Καλιφόρνια είναι αυτή.Να βγάλει και διαβατήριο.
Κι αν φοβάται το πέταγμα,αρκεί το καλό κολύμπι.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σωστός @orck σε αυτά που λες. Θα ψαχτώ όσο πιο καλά γίνεται πάντως. Έξι με εφτά μέρες από Σαουθάμπτον για Ν.Υόρκη.
Να σου κάνω μια αντιπρόταση? Πώς θα σου φαινόταν το ενδεχόμενο αγοράς κατοικίας στη νότια Ιταλία η τη Μάλτα? Και στα δύο με ακτοπλοϊκο ταξίδι από Ελλάδα είσαι ΟΚ...Και με σαφέστερα λιγότερες διατυπώσεις λόγω Ευρωπαϊκής Ένωσης που ανήκουν κ οι 2 χώρες. Ακόμα πιο οικονομικές λύσεις μπορείς να βρεις στα παράλια της Βουλγαρίας η Ρουμανίας (Μαύρη Θάλασσα) κ πας με αυτοκίνητο ή λεωφορείο.
Επιπλέον στη Μάλτα, εάν επενδύσεις από ένα ποσό κ πάνω μπορείς να αγοράσεις κ τη μαλτεζικη υπηκοότητα (χώρια που είναι κ αγγλόφωνη χώρα)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να σου κάνω μια αντιπρόταση? Πώς θα σου φαινόταν το ενδεχόμενο αγοράς κατοικίας στη νότια Ιταλία η τη Μάλτα? Και στα δύο με ακτοπλοϊκο ταξίδι από Ελλάδα είσαι ΟΚ...Και με σαφέστερα λιγότερες διατυπώσεις λόγω Ευρωπαϊκής Ένωσης που ανήκουν κ οι 2 χώρες. Ακόμα πιο οικονομικές λύσεις μπορείς να βρεις στα παράλια της Βουλγαρίας η Ρουμανίας (Μαύρη Θάλασσα) κ πας με αυτοκίνητο ή λεωφορείο.
Επιπλέον στη Μάλτα, εάν επενδύσεις από ένα ποσό κ πάνω μπορείς να αγοράσεις κ τη μαλτεζικη υπηκοότητα (χώρια που είναι κ αγγλόφωνη χώρα)
Εχει και στην Αλβανία κάτι παράλια μούρλια!! Τιμές τσάμπα και θα έχει και την Κέρκυρα απέναντι!
Αλλά δεν έχει Χόλλυγουντ εκεί ρε γ@@το!
 

kite26

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Τα μόνα μέρη που θα ήθελα να πάω από Ευρώπη, είναι Ιρλανδία και Σκωτία. Είχα διαβάσει ένα βιβλίο παλαιότερα, ''Η τελευταία νύχτα στο Τρέμορ Μπιτς'' και πραγματικά μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον για τη χώρα αυτή. Για αγορά κατοικίας εκεί μάλλον όχι, αλλά για απλό ταξίδι σίγουρα ναι.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom