Τουρκία Αγορές στην Κωνσταντινούπολη.

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω προγραμματίσει την δεύτερη επίσκεψή μου στην Πόλη το διάστημα από 03/01/2022 έως 08/01/2022,
Την πρώτη φορά την είχα επισκεφθεί με γκρούπ πριν από 9 χρόνια,αυτή την φορά όμως θα πάω με το αυτοκίνητό μου από την Αθήνα.
Η επίσκεψη αυτή δεν έχει τους περιορισμούς αυτής του γκρουπ,οπότε το περπάτημα-αν δεν πάθουμε κρυοπαγήματα με το κρύο που θα έχει τότε-είναι απαραίτητο.
Καλώς ή κακώς λοιπόν,περπάτημα σημαίνει και αγορές.
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και 1 μήνα,οπότε έμαθα για το που θα κάνω συνάλλαγμα,την κάρτα HGS και που θα την προμηθευτώ,για μη γνωστά αξιοθέατα,για εστιατόρια,ζαχαροπλαστία και πάρα πολλές ακόμα χρήσιμες πληροφορίες.
Όμως,μου έκανε εντύπωση που δεν υπάρχει ένα θέμα για αγορές από την Πόλη.
Φαντάζομαι ότι όλοι μας σε κάθε ταξίδι στο εξωτερικό,μέσα στα πλάνα μας,εκτός από τα αξιοθέατα,κάνουμε και αγορές.
Η Πόλη μοιάζει να είναι ένας παράδεισος αγορών ,ρούχων/τσαντων/παπουτσιών (γνήσιων ή μη),μπαχαρικών,καφέ, και γλυκισμάτων.
Τι συνηθίζετε να αγοράζετε από εκεί;
Τι αξίζει πραγματικά να αγοράσει κανείς;
Πραγματοποιείτε τις αγορές από την "τουριστική" Ευρωπαική πλευρά ή την Ασιατική;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας,
Σωκράτης
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Χρόνια Πολλά Σωκράτη !!! Αναλόγως αν το ξενοδοχείο που χεις επιλέξει να μείνεις είναι στην Ευρωπαϊκή Πλευρά ή στην Ασιατική ... Εγώ είχα επισκεφτεί τη Κωνσταντινούπολη το 2014 και έμενα στην Ευρωπαϊκή Πλευρά ... Πολλά ωραία μαγαζιά με τουριστικά είδη θα βρεις στην Ιστικλάλ καθώς και στο Καπαλί Τσαρσί ... Εγώ θυμάμαι είχα αγοράσει ένα πανέμορφο σετ με ποτηράκια τσαγιού που αξίζει να τα αγοράσει κάποιος από το Καπαλί Τσαρσί , δύο μαγνητάκια , και δύο πανέμορφα πήλινα μπολάκια πολύχρωμα με ανατολίτικα σχέδια ... Οι Τούρκοι είναι αυστηροί στα παζάρια τους και στις διαπραγματεύσεις τους ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω προγραμματίσει την δεύτερη επίσκεψή μου στην Πόλη το διάστημα από 03/01/2022 έως 08/01/2022,
Την πρώτη φορά την είχα επισκεφθεί με γκρούπ πριν από 9 χρόνια,αυτή την φορά όμως θα πάω με το αυτοκίνητό μου από την Αθήνα.
Η επίσκεψη αυτή δεν έχει τους περιορισμούς αυτής του γκρουπ,οπότε το περπάτημα-αν δεν πάθουμε κρυοπαγήματα με το κρύο που θα έχει τότε-είναι απαραίτητο.
Καλώς ή κακώς λοιπόν,περπάτημα σημαίνει και αγορές.
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και 1 μήνα,οπότε έμαθα για το που θα κάνω συνάλλαγμα,την κάρτα HGS και που θα την προμηθευτώ,για μη γνωστά αξιοθέατα,για εστιατόρια,ζαχαροπλαστία και πάρα πολλές ακόμα χρήσιμες πληροφορίες.
Όμως,μου έκανε εντύπωση που δεν υπάρχει ένα θέμα για αγορές από την Πόλη.
Φαντάζομαι ότι όλοι μας σε κάθε ταξίδι στο εξωτερικό,μέσα στα πλάνα μας,εκτός από τα αξιοθέατα,κάνουμε και αγορές.
Η Πόλη μοιάζει να είναι ένας παράδεισος αγορών ,ρούχων/τσαντων/παπουτσιών (γνήσιων ή μη),μπαχαρικών,καφέ, και γλυκισμάτων.
Τι συνηθίζετε να αγοράζετε από εκεί;
Τι αξίζει πραγματικά να αγοράσει κανείς;
Πραγματοποιείτε τις αγορές από την "τουριστική" Ευρωπαική πλευρά ή την Ασιατική;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας,
Σωκράτης
Καλημέρα.
Δες αυτό το θέμα Κωνσταντινούπολη - Αγορές στην Κωνσταντινούπολη
Έχει γραφτεί πριν από αρκετά χρόνια, όμως. Αν και δεν πιστεύω να υπάρχουν αλλαγές στις προτάσεις. Μάλλον θα υπάρχουν προσθήκες.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω προγραμματίσει την δεύτερη επίσκεψή μου στην Πόλη το διάστημα από 03/01/2022 έως 08/01/2022,
Την πρώτη φορά την είχα επισκεφθεί με γκρούπ πριν από 9 χρόνια,αυτή την φορά όμως θα πάω με το αυτοκίνητό μου από την Αθήνα.
Η επίσκεψη αυτή δεν έχει τους περιορισμούς αυτής του γκρουπ,οπότε το περπάτημα-αν δεν πάθουμε κρυοπαγήματα με το κρύο που θα έχει τότε-είναι απαραίτητο.
Καλώς ή κακώς λοιπόν,περπάτημα σημαίνει και αγορές.
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και 1 μήνα,οπότε έμαθα για το που θα κάνω συνάλλαγμα,την κάρτα HGS και που θα την προμηθευτώ,για μη γνωστά αξιοθέατα,για εστιατόρια,ζαχαροπλαστία και πάρα πολλές ακόμα χρήσιμες πληροφορίες.
Όμως,μου έκανε εντύπωση που δεν υπάρχει ένα θέμα για αγορές από την Πόλη.
Φαντάζομαι ότι όλοι μας σε κάθε ταξίδι στο εξωτερικό,μέσα στα πλάνα μας,εκτός από τα αξιοθέατα,κάνουμε και αγορές.
Η Πόλη μοιάζει να είναι ένας παράδεισος αγορών ,ρούχων/τσαντων/παπουτσιών (γνήσιων ή μη),μπαχαρικών,καφέ, και γλυκισμάτων.
Τι συνηθίζετε να αγοράζετε από εκεί;
Τι αξίζει πραγματικά να αγοράσει κανείς;
Πραγματοποιείτε τις αγορές από την "τουριστική" Ευρωπαική πλευρά ή την Ασιατική;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας,
Σωκράτης
Αν θέλεις, δες και εδώ πληροφορίες
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Είμαι αυτές τις ημέρες στην Κωνσταντινούπολη οπότε τα έχω φρεσκα.Στο balat είναι μια μεγάλη περιοχή με στενά γεμάτα καφέ ,φαγητό και γενικά πουλούν τα πάντα σε καλύτερες τιμές από ότι βρήκα στην σκεπαστή αγορά.Μπορεις να βρεις μπαχαρικά,γλυκά,τουριστικά είδη ,αντίκες και πολλά άλλα .
Στο misir carsisi είναι η σκεπαστή αγορά με τα μπαχαρικά σίγουρα και έχει πολλά στενά επίσης έξω από την αγορά με κάθε είδους πράγματα . θέλει παζάρια ,εμάς μας έκαναν άλλες τιμές σε όλα.
Στον πύργο του Γαλατά έχει κάποια μαγαζια με πετσέτες ,μπουρνουζια ,σαπούνια από εκεί πήρα πολλά πράγματα σε καλές τιμες.Ιδιαιτερα ένα συγκεκριμένο κατάστημα έχει φοβερά πράγματα.Στο kadikoy επίσης πηγαίνοντας για την περιοχή Μoda θα βρείτε πολλά μαγαζιά με κάθε λογής πράγματα.
Στην Ταξίμ όπως γράφουν όλοι ούτε πηγαίνω ,είναι προσωπική μου γνώμη βέβαια αν και έχει πολλά μαγαζία τα θεωρώ τελείως αδιάφορα και πανάκριβα .Επίσης εμένα μου αρέσει στο Νιsantasi αν και είναι πολύ ακριβή περιοχή είναι ωραία για βόλτα και έχει μερικά φοβερά καφέ.
 
D

Delmem38110

Guest
είναι όλα πολύ φτηνότερα.
αν η τσέπη σου το αντέχει, αγοράζεις μεγάλα μπραντς αυτή τη στιγμή σε πάρα πολύ καλές τιμές,
αν δεν έχουν κάνει ανατιμήσεις.
μια επίσκεψη στο zorlu center έστω και για καφέ θα ήταν καλό να κάνεις.
καλό θα ήταν να έχεις μια ιδέα στις τιμές που έχουμε εδώ πριν κάνεις τέτοιες αγορές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom