Αγορα εισιτηριων απο πρακτορειο η ιντερνετ?

Son

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία ή Πόντος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού- Κόυβα- Χιλή
Εκ πείρας, τα διαφορα sites κάνουν συνδιασμούς πτήσεων οι οποίες πολλές φορές είναι πτήσεις χωρίς ανταπόκριση. Αυτό σημαίνει οτι αν κάτι γίνει και χάσεις μία πτήση δεν καλύπτεσαι από την εταιρία, δεν παίρνεις πίσω ακυρωτικά και πρέπει να πληρώσει εκ νέου άλλο εισιτήριο για να φτάσεις στον προορισμό σου. Επίσης λόγω του οτι πολλές φορές οι εταιρίες αλλάζουν ώρες στις πτήσεις, τα sites δεν ενημερώνουν (πιστέψτε με το έχω πάθει). Οπότε είναι πιθανό να πάς στο αεροδρόμιο και να μάθεις οτι η πτήση σου αναχώρησε πριν μια ώρα και εσύ βγήκες non shown......
Γιαυτό αν δεν θέλετε να πάτε σε ταξιδιωτικό γραφείο προτιμήστε απαυθείας το sites των εταιριών.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Χτες χρειάστηκε δυστυχώς να ακυρώσω ένα ταξίδι που περιελάμβανε 10 πτήσεις, πάνω από 1000 ευρώ. Είχα κλείσει μέσω site τα οικονομικότερα άρα και non flexible. Μου απάντησαν ότι δικαιούμαι περί τα 30 ευρώ συνολικά (!), από φόρους, αφού υπάρχουν και τα ακυρωτικά. Κάποτε που τα έκλεινα μέσω ταξιδιωτικού γραφείου, μου τηλεφωνούσαν να με ενημερώσουν για το πότε θάπρεπε οριστικά να προβούν στην έκδοση και προλάβαινα τέτοιες καταστάσεις.Θα ξαναπάω σε ταξιδιωτικό μου φαίνεται, ας χρεώνουν κάτι έλάχιστο παραπάνω. Για τις ώρες πτήσης που λέει ο Son, Travelplanet και pamediakopes με είχαν ενημερώσει τηλεφωνικά στο κινητό για αλλαγή ωρών, ταυτόχρονα με emaιl, άρα δεν ισχύει για όλους
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Πάντα κλείνω ή από το site της εκάστοτε αεροπορικής ή από πρακτορείο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είχα κλείσει μέσω site τα οικονομικότερα άρα και non flexible. Μου απάντησαν ότι δικαιούμαι περί τα 30 ευρώ συνολικά (!), από φόρους, αφού υπάρχουν και τα ακυρωτικά.
Υπάρχουν διαδικτυακά γραφεία που χρεώνουν έξτρα ακυρωτικά εκτός των ακυρωτικών των εταιρειών (πχ το travelplanet24 χρεώνει 25e!!) και υπάρχουν και γραφεία που δε χρεώνουν τίποτα (πχ mytravelcafe). Δυστυχώς και εδώ στο φόρουμ διαφημίζουμε πολλές φορές τα πιο γνωστά γραφεία με τα πιασάρικα ονόματα τα οποία όμως χρεώνουν υπερβολικά ακυρωτικά.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Υπάρχουν διαδικτυακά γραφεία που χρεώνουν έξτρα ακυρωτικά εκτός των ακυρωτικών των εταιρειών (πχ το travelplanet24 χρεώνει 25e!!) και υπάρχουν και γραφεία που δε χρεώνουν τίποτα (πχ mytravelcafe). Δυστυχώς και εδώ στο φόρουμ διαφημίζουμε πολλές φορές τα πιο γνωστά γραφεία με τα πιασάρικα ονόματα τα οποία όμως χρεώνουν υπερβολικά ακυρωτικά.

Εχεις δίκιο για τα ακυρωτικά. Επίσης δεν έχω διάθεση να διαφημίσω κανέναν, την παραμικρή, διότι τα λεφτά που δίνω κάθε μήνα είναι πολλά, και τα έχω μοιράσει σε πολλά sites. Eίπα πολύ συγκεκριμένα ότι αυτά τα δύο sites με έχουν ενημερώσει για τις αλλαγές και τηλεφωνικά και με email. Για εισιτήρια 9 πτήσεων συνολικά 1229 ευρώ δικαιούμαι 22 ευρώ. Άρα 225 το travelplanet και 982 οι εταιρείες!
 

andreasl

Banned
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Geirangerfjord
Κάποια online ταξιδιωτικά είναι πιο φθηνά, κάποια είναι πιο ακριβά από τις εταιρείες.

Το θέμα είναι να βρεις το εισιτήριο τη σωστή στιγμή στη σωστή τιμή.

Απ' όποιον και να αγοράσεις, φρόντισε να είναι αξιόπιστος για να μην κλαις τα λεφτά σου αν σου κάτσει η στραβή. Το ότι ένα γραφείο δίνει μεγάλο κονδύλι για διαφήμιση δεν σημαίνει ότι είναι και αξιόπιστο. Ξέρω ένα γραφείο που δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο αλλά πουλάει αρκετά και είναι γνωστό.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Κάποια online ταξιδιωτικά είναι πιο φθηνά, κάποια είναι πιο ακριβά από τις εταιρείες.

Ξέρω ένα γραφείο που δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο αλλά πουλάει αρκετά και είναι γνωστό.


Τι εννοείς "δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο" :roll:
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος???
Σε ποιο τομέα είναι αναξιόπιστο ????
 

andreasl

Banned
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Geirangerfjord
Τα περισσότερα προβλήματα παρατηρούνται σε ακυρώσεις και αλλαγές πτήσεων. Όσο δουλεύεις απευθείας με τη σελίδα, συνήθως όλα είναι ΟΚ. Μόλις χρειαστείς να σε εξυπηρετήσει φυσικό πρόσωπο, μπορεί να μην είναι όλα ΟΚ. Επίσης έχω ακούσει και 2 περιπτώσεις που δημιουργήθηκε πρόβλημα σε πληρωμή με τραπεζική κατάθεση και ο πελάτης από βλακεία του γραφείου τελικά έχασε την τιμή προσφοράς.

Άσχετο:
Ένα πράγμα που με ενοχλεί στο ένα, το μεγαλύτερο, το ανυπέρβλητο online ταξιδιωτικό γραφείο, είναι οι τιμές που έχει για κράχτες από τις οποίες συνήθως δεν ισχύει αυτή που σε ενδιαφέρει.
 

Georgi1964

Member
Μηνύματα
122
Likes
53
Παιδια δωστε μου μια διευθυνση για αγορα εισιτηριων στην Αθηνα.
Καλυτερα αν ειναι κοντα στο Συνταγμα.Για εσιτηρια της Aegean.
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Εισητηρια για Νεα Υόρκη για τέλος καλοκαιριού, πότε είναι η καλύτερη περίοδος να τα κλείσω και με ποιον τρόπο;
Αυτη τη στιγμή υπάρχουν με ανταπόκριση (12-14 ώρες) απο Βελιγράδι, της air serbia στα 450€ περίπου. Είναι πολλά, άξιζει να περιμένω μην τυχόν πέσουν οι τιμές;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Εισητηρια για Νεα Υόρκη για τέλος καλοκαιριού, πότε είναι η καλύτερη περίοδος να τα κλείσω και με ποιον τρόπο;
Αυτη τη στιγμή υπάρχουν με ανταπόκριση (12-14 ώρες) απο Βελιγράδι, της air serbia στα 450€ περίπου. Είναι πολλά, άξιζει να περιμένω μην τυχόν πέσουν οι τιμές;
Γύρω στα 400-430 είναι μια καλή τιμή για Ν.Υόρκη πλέον.Υπάρχουν τέτοιες τιμές τώρα από Swiss και Lufthansa.Κοίταξες αν βολεύουν οι ημερομηνίες σου;Αν δεν βρεις κάποια προσφορά από αλλού καλύτερα να κλείσεις κατευθείαν από τις αεροπορικές.
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Για μετά τις 20/8 δε βρίσκω κάτι άλλο σε αυτές τις τιμές, πλην της Air Serbia.
Αν έχεις βρει κάτι από Swiss ή Lufthansa, στείλε μου λινκ σε παρακαλώ.
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.078
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom