Εσθονία Ρωσία Αγ Πετρούπολη,Ταλίν και Νοβγκοροντ

snow

Member
Μηνύματα
56
Likes
88
Γεια χαρά και από μένα. Σκοπεύω να ταξιδέψω αεροπορικός Ρωσία τον Σεπτέμβρη. Είναι καλή εποχή? Και αυτό που θέλω να ρωτήσω κυρίως είναι αν είναι καλυτέρα με ταξιδιωτικό γραφείο η ατομικά (που έτσι ταξιδεύω σχεδόν πάντα)θα έχω πρόβλημα με συνεννόηση στα αγγλικά και αν αξίζει να πάω και Μόσχα η μόνο Αγία Πετρούπολη? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Και οι δύο πόλεις έχουν ενδιαφέρον. Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η ιστορία και τα γεγονότα που σημάδεψαν τον κόσμο, θα πας στη Μόσχα. Αν, πάλι, σε ενδιαφέρει περισσότερο μια πιο ευρωπαϊκή και λιγότερο κιτς άποψη της Ρωσίας, θα πας στην Αγία Πετρούπολη. Πάντως, τόσο η ιστορία όσο και η τέχνη απλώνουν κλαδιά και στις δύο πόλεις.
Εγώ θα πάω στην Πετρούπολη τον Οκτώβριο. Μόνος μου τα έκλεισα όλα. Το μόνο που μου βγάζει λίγο την ψυχή είναι η έκδοση της visa. Στην πρεσβεία και στο προξενείο, αν δεν μιλήσεις ρωσικά, σου κλείνουν το τηλέφωνο. Πρέπει, δηλαδή, να πας μέχρι την πρεσβεία ή το προξενείο.
Αν κλείσεις μόνος σου, τότε φρόντισε το ξενονδοχείο που θα κλείσεις να σου δίνει free visa support. Είναι ένα έγγραφο απαραίτητο για την έκδοση της visa. Διαφορετικά, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το ξενοδοχείο και να τους ζητήσεις να σου στείλουν επί πληρωμή.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το μόνο που μου βγάζει λίγο την ψυχή είναι η έκδοση της visa. Στην πρεσβεία και στο προξενείο, αν δεν μιλήσεις ρωσικά, σου κλείνουν το τηλέφωνο. Πρέπει, δηλαδή, να πας μέχρι την πρεσβεία ή το προξενείο.
Αν κλείσεις μόνος σου, τότε φρόντισε το ξενονδοχείο που θα κλείσεις να σου δίνει free visa support. Είναι ένα έγγραφο απαραίτητο για την έκδοση της visa. Διαφορετικά, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το ξενοδοχείο και να τους ζητήσεις να σου στείλουν επί πληρωμή.
Επικοινώνησα και εγώ με κάποιο επιμελητήριο (ένας θεό ξέρει που το βρήκα) να ρωτήσω κάτι για τη βίζα Ρωσίας και με παρέπεμψε σε ένα άλλο τηλ, αλλά δεν πρόλαβα να πάρω. Να μην μπώ στον κόπο δηλαδή, ε; Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να επεκταθεί η διάρκεια της βίζας (που λέει 30 ημέρες). Όταν πας εκεί, ξεμπερδεύεις εύκολα; Και κάτι ακόμα, πρέπει να σου στείλουν πρόσκληση απο Ρωσία για να βγάλεις βίζα ή για τουριστική δε χρειάζεται κάτι τέτοιο, απλά το voucher του ξενοδοχείου που έχεις κλείσει, γνωρίζεις;
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Δεν γνωρίζω σχετικά. Ίσως ο fitziano μπορεί να σε βοηθήσει.
Παρόλ' αυτά, σου λέω ότι από τη στιγμή που αρνούνται να μιλήσουν στα αγγλικά, είναι καλύτερα να πας να τους βρεις.
Πέρα από αυτό, χρειάζεσαι το visa support και για την τουριστική visa. Κάποια ξενοδοχεία το δίνουν δωρεάν μαζί με το δωμάτιο. Άλλα όχι. Αν έχεις ήδη κλείσει, συμβουλεύσου την κράτησή σου στους όρους. Οπωσδήποτε, θα το αναφέρει, αν δικαιούσαι δωρεάν visa support. Διαφορετικά, θα πρέπει να την αγοράσεις από το ξενοδοχείο σου.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όχι, όχι, δεν έχω κλείσει τίποτα, απλά ρωτάω να ξέρω. Αν σου πώ για πότε κανονίζω θα γελάς..θέλω καιρό ακόμη.
Το θέμα είναι ότι αν είσαι απο νησί όπως εγώ, είναι δύκσολο να πάς εκεί μόνο γι'αυτό και να μην καταφέρεις κάτι ας πούμε..Θα δώ τι θα κάνω, έχω πολύ χρόνο!
 

vaios

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
eyjafjallajokull
Και γω παιδιά το έχω βάλει στο πρόγραμμα και πρέπει μέχρι Ιούλιο να πάω, αλλά όχι μόνος, βαριέμαι την ταλαιπωρία, ψάξιμο, καθυστερήσεις και ένα σωρό πράγματα που σε δυσκολεύουν.
Πρόταση και συμβουλές για ένα καλό πρακτορείο, Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.991
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην πρεσβεία και στο προξενείο, αν δεν μιλήσεις ρωσικά, σου κλείνουν το τηλέφωνο.

Πρωτοποριακό (αν και οι της βορειοκορεάτικης πρεσβείας τους ρίχνουν στ' αυτιά σε κάτι τέτοια).
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Το κοροϊδεύεις, Γιώργο; Πηγαίνω πέρα-δώθε για τόσο καιρό, προκειμένου να ανακαλύψω τη νέα διεύθυνση του προξενείου. Την οποία δεν φρόντισαν να δηλώσουν στο internet ή κάπου αλλού έγκαιρα. Θέλω να πιστεύω ότι την επόμενη φορά το ζήτημα θα λυθεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.991
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν το κοροϊδεύω καθόλου, ειρωνικά το είπα το "πρωτοποριακό". Προξενείο είναι, υποτίθεται πως θέλουν τουρισμό, το να κλείνουν τα τηλέφωνα σε όποιον δε μιλάει ρώσικα είναι τουλάχιστον αγενές, αν όχι τελείως χαζό.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Κάθε φορά που τηλεφώνησα μου απαντούσαν άντρες που μου έλεγαν κάτι σαν ''dobre veche''. Τους χαιρετούσα στα ελληνικά και εκείνοι επέμεναν στο ''dobre veche''. Τους εξηγούσα ότι δεν γνωρίζω τη γλώσσα τους και ότι θα χρειαζόταν να μιλήσουμε στα αγγλικά και μου έκλειναν το τηλέφωνο. Την πρώτη φορά γέλασα. Τη δεύτερη εκνευρίστηκα. Την τρίτη θύμωσα. Την τέταρτη αποφάσισα να πάω αυτοπροσώπως στο προξενείο και να συνεννοηθώ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Κάθε φορά που τηλεφώνησα μου απαντούσαν άντρες που μου έλεγαν κάτι σαν ''dobre veche''. Τους χαιρετούσα στα ελληνικά και εκείνοι επέμεναν στο ''dobre veche''. Τους εξηγούσα ότι δεν γνωρίζω τη γλώσσα τους και ότι θα χρειαζόταν να μιλήσουμε στα αγγλικά και μου έκλειναν το τηλέφωνο. Την πρώτη φορά γέλασα. Τη δεύτερη εκνευρίστηκα. Την τρίτη θύμωσα. Την τέταρτη αποφάσισα να πάω αυτοπροσώπως στο προξενείο και να συνεννοηθώ.
Για να σου λένε ντόμπρε βέτσε πάει να πει ότι έπαιρνες απόγευμα, μάλλον λογικό είναι να μη βρίσκεις κανένα να συννενοηθείς.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και γω παιδιά το έχω βάλει στο πρόγραμμα και πρέπει μέχρι Ιούλιο να πάω, αλλά όχι μόνος, βαριέμαι την ταλαιπωρία, ψάξιμο, καθυστερήσεις και ένα σωρό πράγματα που σε δυσκολεύουν.
Πρόταση και συμβουλές για ένα καλό πρακτορείο, Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.
το καλύτερο πρακτορείο για ρωσσία είναι ένα , δε ξέρω όμως αν κάνει να το αναφέρουμε στο φόρουμ .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.334
Μηνύματα
888.638
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom