Αγ. Πετρούπολη ή Κάιρο;

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τώρα αυτά τα λες στα σοβαρά ή υπάρχει και μια δόση ειρωνίας :p Γιατί δεν νομίζω οτι χαρακτηρίζεται το Κάιρο ως το πιο καθαρό και κοσμοπολίτικο μέρος.... Πόσο μάλλον με καταπληκτικά εστιατόρια και νυχτερινή ζωή......:confused:

Ειρωνεία;;;μα τι λες τωρα;;....Αυτος;;....αλλα ποιος του δινει συμασια ομως;
Απο βρωμια δεν το συζητω....εχει ομως πολλα να δεις σαν Καιρο...αν βγεις πιο εξω ακομα καλυτερα!
Αλεξανδρια να βαλεις στα στανταρ σου...δεν θα το μετανιωσεις!
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ειρωνεία;;;μα τι λες τωρα;;....Αυτος;;....αλλα ποιος του δινει συμασια ομως;
Απο βρωμια δεν το συζητω....εχει ομως πολλα να δεις σαν Καιρο...αν βγεις πιο εξω ακομα καλυτερα!
Αλεξανδρια να βαλεις στα στανταρ σου...δεν θα το μετανιωσεις!
Χαχαχα ευτυχώς δεν τον πήρα στα σοβαρά... Εντάξει αφού μου το λες θα την βάλω must στις μονοήμερες που θα κάνουμε. Όσο για την βρωμιά... Στην Ελλάδα ζούμε, όσο να ναι κάτι ξέρουμε ;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Χαχαχα ευτυχώς δεν τον πήρα στα σοβαρά... Εντάξει αφού μου το λες θα την βάλω must στις μονοήμερες που θα κάνουμε. Όσο για την βρωμιά... Στην Ελλάδα ζούμε, όσο να ναι κάτι ξέρουμε ;)
Ευτυχώς, ευτυχώς... και μια που μιλάμε σοβαρά για ρώτα τον φίλο μας να μας πει 5-6 εστιατόρια για να φας σαν άνθρωπος στο Κάιρο και άλλα 5-6 μέρη να βγεις το βράδυ να πιείς ένα καφέ ή ένα ποτό... επίσης ας μας φτιάξει κι ένα πρόγραμμα 7 ημερών για να ξέρουμε ρε αδελφέ που θα πάμε και πως θα κινηθούμε όταν ξαναπάμε στη μαγευτική πρωτεύουσα της Αιγύπτου... και κάτι τελευταίο... κάνε την παλικαριά να πας Αλεξάνδρεια με τρένο... εμπειρία ανεκτίμητη...

Είπαμε γουστάρουμε τα ταξιδιωτικά βίτσια κι εγώ τρελαίνομαι για την μεγάλη Λαϊκή Πατρίδα, αλλά δεν το πολυλέω γιατί θα με δέσουν... κάπως έτσι λοιπόν καταλαβαίνω ότι υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν τρελούς πάτους όπως το Κάιρο... η σύγκριση όμως με το Λένιγκραντ μου φαίνεται τόσο απίθανα σουρεαλιστική, που συγνώμη, δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά... από εκεί και μετά μεγάλα παιδάκια είσαστε κάντε ότι σας φωτίσει ο Λένιν...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@Traveller τσίμπα ένα λάικ κυρίως για το Λένινγκραντ, αλλά και για τη μεγάλη μας Πατρίδα!:p
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ευτυχώς, ευτυχώς... και μια που μιλάμε σοβαρά για ρώτα τον φίλο μας να μας πει 5-6 εστιατόρια για να φας σαν άνθρωπος στο Κάιρο και άλλα 5-6 μέρη να βγεις το βράδυ να πιείς ένα καφέ ή ένα ποτό... επίσης ας μας φτιάξει κι ένα πρόγραμμα 7 ημερών για να ξέρουμε ρε αδελφέ που θα πάμε και πως θα κινηθούμε όταν ξαναπάμε στη μαγευτική πρωτεύουσα της Αιγύπτου... και κάτι τελευταίο... κάνε την παλικαριά να πας Αλεξάνδρεια με τρένο... εμπειρία ανεκτίμητη...

Είπαμε γουστάρουμε τα ταξιδιωτικά βίτσια κι εγώ τρελαίνομαι για την μεγάλη Λαϊκή Πατρίδα, αλλά δεν το πολυλέω γιατί θα με δέσουν... κάπως έτσι λοιπόν καταλαβαίνω ότι υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν τρελούς πάτους όπως το Κάιρο... η σύγκριση όμως με το Λένιγκραντ μου φαίνεται τόσο απίθανα σουρεαλιστική, που συγνώμη, δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά... από εκεί και μετά μεγάλα παιδάκια είσαστε κάντε ότι σας φωτίσει ο Λένιν...
Εντάξει ρε παιδί μου όλα μια εμπειρία είναι, που αν δεν την ζήσεις δεν μπορείς και να την κρίνεις πόσο μάλλον να την απορρίψεις.... Απλά τώρα που είμαι νέα προτιμώ να τ κάνω αυτά παρά αργότερα που λογικά θα μεγαλώσουν οι υποχρεώσεις μου....
Και οι 2 πόλεις είναι στα άμεσα σχέδια απλά ψαχνόμαστε για το ποια θα είναι πρώτη επιλογή... ;)
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Διάλεξες λάθος εποχή για Κάιρο.
Αν και δεν συμμερίζομαι την ανωτερότητα της Αγ.Πετρούπολης σε Κ.Σ. ( :D ), τώρα δεν είναι ώρα να πας Αίγυπτο.
Δεν θα ευχαριστηθείς τίποτα, οι ντόπιοι θα στην πέφτουν απο παντού να αγοράσεις, να πάρεις ταξί/οδηγό/ κτλ κτλ σε εκνευριστικό σημείο.
Η πολιτική κατάσταση (χούντα με μανδύα δημοκρατίας) είναι πολύ ρευστή και έκρυθμη.

Και όχι μόνο σκέφτεσαι για Κάιρο, αλλά θες να κυκλοφορείς στις εθνικές και να κάνεις και ημερήσιες ;
Μήπως σκέφτεσαι και Σινά ;
Βάψου μαύρη, κρέμα ταμπέλα "Κάτω ο ρατσισμός" και πήγαινε σταθμό λαρίσης. Λιγότερο extreme sport θα είναι.

Εάν πας Κάιρο πάντως, κλείσε όλες τις μέρες κάποιον ξεναγό απο πριν (κατά προτίμηση τον Τάκη). Μην βολοδέρνεις μόνη σου.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Διάλεξες λάθος εποχή για Κάιρο.
Αν και δεν συμμερίζομαι την ανωτερότητα της Αγ.Πετρούπολης σε Κ.Σ. ( :D ), τώρα δεν είναι ώρα να πας Αίγυπτο.
Δεν θα ευχαριστηθείς τίποτα, οι ντόπιοι θα στην πέφτουν απο παντού να αγοράσεις, να πάρεις ταξί/οδηγό/ κτλ κτλ σε εκνευριστικό σημείο.
Η πολιτική κατάσταση (χούντα με μανδύα δημοκρατίας) είναι πολύ ρευστή και έκρυθμη.

Και όχι μόνο σκέφτεσαι για Κάιρο, αλλά θες να κυκλοφορείς στις εθνικές και να κάνεις και ημερήσιες ;
Μήπως σκέφτεσαι και Σινά ;
Βάψου μαύρη, κρέμα ταμπέλα "Κάτω ο ρατσισμός" και πήγαινε σταθμό λαρίσης. Λιγότερο extreme sport θα είναι.

Εάν πας Κάιρο πάντως, κλείσε όλες τις μέρες κάποιον ξεναγό απο πριν (κατά προτίμηση τον Τάκη). Μην βολοδέρνεις μόνη σου.
Χαχα σ'ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές πληροφορίες σου!!! Ειδικότερα η ιστορία με τον Τάκη ήταν απολαυστικότατη!!!
Απλά σκεφτόμαστε οτι αν κλείσουμε από Ελλάδα με γκρουπ οργανωμένο θα μας γδάρουν... Και επειδή όπου κ ν πάμε την βρίσκουμε μόνοι μας την άκρη μια χαρά, θέλω να πιστεύω ότι και εδώ το ίδιο θα γίνει αλλά μάλλον αυταπατώμαι :/
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ειρωνεία;;;μα τι λες τωρα;;....Αυτος;;....αλλα ποιος του δινει συμασια ομως;
Είπαμε τον ξέρουμε όλοι τον Traveller, διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως με το ύφος του αλλά ρε αδερφέ... Και τι να δεις στην Αγία Πετρούπολη πέφτει ΠΟΛΥΥΥΥ βαρύ.
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είπαμε τον ξέρουμε όλοι τον Traveller, διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως με το ύφος του αλλά ρε αδερφέ... Και τι να δεις στην Αγία Πετρούπολη πέφτει ΠΟΛΥΥΥΥ βαρύ.
Ναι ειπα βλακεια υπερβαλα αλλα αλλο ηθελα να εννοησω...
Σε σχεση με το Καιρο ηθελα να πω (ΠΑΝΤΑ σε θεμα γουστου)
Ακουστηκε βαρυ και ζηταω συγνωμη...

Διάλεξες λάθος εποχή για Κάιρο.
Δεν θα ευχαριστηθείς τίποτα, οι ντόπιοι θα στην πέφτουν απο παντού να αγοράσεις, να πάρεις ταξί/οδηγό/ κτλ κτλ σε εκνευριστικό σημείο.
Η πολιτική κατάσταση (χούντα με μανδύα δημοκρατίας) είναι πολύ ρευστή και έκρυθμη.
Παντα ετσι ηταν τα πραγματα εκει...σε παρακαλανε να αγορασεις - μπαξισι μεχρι αηδιας...τωρα θα αλλαξουν;;;;Οσο για την πολιτική κατάσταση που λες μου θυμηζει και τα δικα μας...χουντα με μανδυα δημοκρατιας!!Γιατι οποιος πιστευει οτι κι εδω εχουμε δημοκρατια,γελιεται..αλλα ας μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας!!!
 
Last edited by a moderator:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Οσο για την πολιτική κατάσταση που λες μου θυμηζει και τα δικα μας...χουντα με μανδυα δημοκρατιας!!Γιατι οποιος πιστευει οτι κι εδω εχουμε δημοκρατια,γελιεται..αλλα ας μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας!!!
Κάνεις σαν 15χρονο που λέει χουντικιά την μάνα του επειδή δεν τον αφήνει να γυρίσει μετά τις 00:00.
Κανονικότατη δημοκρατία έχουμε, απλά με ηλίθιους και απαίδευτους πολίτες.


Παντα ετσι ηταν τα πραγματα εκει...σε παρακαλανε να αγορασεις - μπαξισι μεχρι αηδιας...τωρα θα αλλαξουν;;;;
Αυτό που έχει αλλάξει είναι πως τώρα οι τουρίστες είναι ελάχιστοι και η πίεση αφόρητη σε σημείο που σε κάνει να αγανακτείς.

@Irouli
Εδώ τα λέγαμε πάλι για την Αίγυπτο και αν δεις, οι μισοί "προφητεύσαμε" την πορεία με τρομερή ακρίβεια (γιατί έχει γίνει και θα ξαναγίνει). Ότι λέγαμε τότε, συνεχίζει να ισχύει και τώρα. Επειδή κάνανε ψεύτικες εκλογές και φυλακίσανε κάποιους μουσουλμάνους, δεν σημαίνει οτι λύσανε το πρόβλημα. Πάρε ρίσκο και κάτσε στο Κάιρο για 3-4 ημέρες αν καίγεσαι τόσο, αλλά εκδρομούλες, 10ήμερο μόνοι σας βολτάροντας στην πόλη, πάει πολύ νομίζω.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
@jousis
Φίλε μου νομίζω οτι είσαι ο μόνος που σκέφτεται αντικειμενικά.... Θα πάρω σοβαρά τα όσα ειπώθηκαν και από τους άλλους και μάλλον θα την δούμε για αλλού στην τελική.... 3-4 μέρες μου είναι λίγες για ταξίδι γιατί έχω να βγω αρκετό καιρό εκτός χώρας...
Αλλά καλύτερα να μην ρισκάρουμε και μάλιστα εν γνώση μας...
Θα ψαχτώ ακόμη περισσότερο βέβαια και θα πράξω αναλόγως....
Βέβαια τα ποστ που διάβασα είναι πριν ένα χρόνο, οπότε αν έχετε κάτι πιο καινούριο υπόψιν σας θα το εκτιμούσα δεόντως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom