Αεροδρόμιο Αθηνών Ελ.Βενιζέλος (ΑΤΗ)

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
το γελιο που το βλεπεις? και ξυλο με την Εφορια?εκει θα παει η απληρωτη κληση απο την καμερα οπως και των διοδιων. ξεχασε το. γιναμε Ευρωπη, ετσι το εχουν εδω και δεκαετια. γουελκαμ.
Την καθυστέρηση του μπροστινού κατά την πληρωμή, και την αναμονή του καθυστερημένου για την έξοδο στο 09:59 την έχουν υπολογίσει; Εκεί θα πέσει μπινελίκι και το ξύλο της αρκούδας.
Είμαστε και θερμόαιμοι. Έχει δίκαιο ο @orestcrete.
Στέφανε, δεν αντιτίθεμαι με το μέτρο, για το δεκάλεπτο διαφωνώ. Για αυτό ακριβώς το παράδειγμα αναφέρομαι. Πιστεύεις ότι Παρασκευή/Σάββατο πρωί ή απόγευμα, ειδικά τώρα την καλοκαιρινή περίοδο ότι προλαβαίνει ένα αμάξι να κάνει απλό drop off κάποιον μέσα σε 10 λεπτά;

Άμα υπάρχει άτομο με ειδικές ανάγκες/παιδί ασυνόδευτο που πρέπει να το πάει ο γονιός στο γκισέ/άνθρωποι μεγάλης ηλικίας κλπ κλπ θα πληρώνει ο συνοδός και κανα 10ευρω έξτρα; Θέλω να δω πως θα δουλέψει αυτό " Ειδικές προβλέψεις θα ισχύουν για τους ταξιδιώτες με μειωμένη κινητικότητα και αυξημένες ανάγκες. "
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.376
Likes
14.282
Με την κατάσταση που επικρατεί το μέτρο ήταν αναγκαίο.Θα πρέπει όμως να αυξηθεί η διάρκεια παραμονής,
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στέφανε, δεν αντιτίθεμαι με το μέτρο, για το δεκάλεπτο διαφωνώ. Για αυτό ακριβώς το παράδειγμα αναφέρομαι. Πιστεύεις ότι Παρασκευή/Σάββατο πρωί ή απόγευμα, ειδικά τώρα την καλοκαιρινή περίοδο ότι προλαβαίνει ένα αμάξι να κάνει απλό drop off κάποιον μέσα σε 10 λεπτά;

Άμα υπάρχει άτομο με ειδικές ανάγκες/παιδί ασυνόδευτο που πρέπει να το πάει ο γονιός στο γκισέ/άνθρωποι μεγάλης ηλικίας κλπ κλπ θα πληρώνει ο συνοδός και κανα 10ευρω έξτρα; Θέλω να δω πως θα δουλέψει αυτό " Ειδικές προβλέψεις θα ισχύουν για τους ταξιδιώτες με μειωμένη κινητικότητα και αυξημένες ανάγκες. "
drop off νορμαλ γινεται σε δευτερολεπτα μην παιζουμε, 10 λεπτα ειναι υπεραρκετα. εδω φτανουν τα φιλια κ τις αγκαλιες τις δινεις πιο πριν..
2 στοιχεια μονο:
1. ιδιωτικο μαγαζι ειναι κ χρεωνει οσο θελει.
2. το παρκιν μικρης διαρκειας εξακολουθει να εχει 20 λεπτα δωρεαν οπως παντα. νομιζω υπεραρκετα.
εδω λεει 10 λεπτα.
Josep Tarradellas Barcelona-El Prat Airport T1 Express Car Park | Book online | Aena
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
drop off νορμαλ γινεται σε δευτερολεπτα μην παιζουμε, 10 λεπτα ειναι υπεραρκετα. εδω φτανουν τα φιλια κ τις αγκαλιες τις δινεις πιο πριν..
2 στοιχεια μονο:
1. ιδιωτικο μαγαζι ειναι κ χρεωνει οσο θελει.
2. το παρκιν μικρης διαρκειας εξακολουθει να εχει 20 λεπτα δωρεαν οπως παντα. νομιζω υπεραρκετα.

εδω λεει 10 λεπτα.
Josep Tarradellas Barcelona-El Prat Airport T1 Express Car Park | Book online | Aena
Νομίζω καταλαβαίνεις ότι δεν αναφέρομαι στα φιλιά και στις αγκαλιές, στο χρόνο αναφέρομαι μέχρι να φτάσει το αμάξι από την είσοδο μέχρι την πύλη αναχώρησης μαζί με το υπόλοιπο κυκλοφοριακό κομφούζιο.

Εάν πιστεύεις ότι ένα μέτρο που ξεκινάει για πρώτη φορά ότι είναι, υπεραρκετά κιόλας, 10 λεπτά σε ένα μοναδικό τέρμιναλ αναχώρησης με 2 λωρίδες κυκλοφορίας για πτήσεις εσωτερικού/εξωτερικού/εντός-εκτός σένγκεν εν μέσω υψηλής τουριστικής περιόδου, τότε οκ πάω πάσο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω καταλαβαίνεις ότι δεν αναφέρομαι στα φιλιά και στις αγκαλιές, στο χρόνο αναφέρομαι μέχρι να φτάσει το αμάξι από την είσοδο μέχρι την πύλη αναχώρησης μαζί με το υπόλοιπο κυκλοφοριακό κομφούζιο.

Εάν πιστεύεις ότι ένα μέτρο που ξεκινάει για πρώτη φορά ότι είναι, υπεραρκετά κιόλας, 10 λεπτά σε ένα μοναδικό τέρμιναλ αναχώρησης με 2 λωρίδες κυκλοφορίας για πτήσεις εσωτερικού/εξωτερικού/εντός-εκτός σένγκεν εν μέσω υψηλής τουριστικής περιόδου, τότε οκ πάω πάσο.
10 λεπτα φτανουν στη Βαρκελωνη με πολλαπλασια κινηση κ δεν φτανουν Αθηνα? νομιζω ειναι υπεραρκετα, για μερικες εκατονταδες μετρα μιλαμε οχι για χιλιομετρα. οπως εχω ζησει το μετρο σε αλλα αεροδρομια ειναι υπεραρκετα, συνηθως στα 2-3 λεπτα εχω ηδη βγει. το μονο που θα μπορουσαν να κανουν θα ηταν να μην εκδιδεται εισητηριο καν κ απλως να περνας με φωτο καμερας. υποθετω οτι υπολογισαν οτι με το ελληνικο μουντ θα εμπαιναν ολοι κ οι κλησεις θα διδονταν ανα χιλιαδες μετα..μενει να δουμε την εφαρμογη του.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
10 λεπτα φτανουν στη Βαρκελωνη με πολλαπλασια κινηση κ δεν φτανουν Αθηνα? νομιζω ειναι υπεραρκετα, για μερικες εκατονταδες μετρα μιλαμε οχι για χιλιομετρα. οπως εχω ζησει το μετρο σε αλλα αεροδρομια ειναι υπεραρκετα, συνηθως στα 2-3 λεπτα εχω ηδη βγει. το μονο που θα μπορουσαν να κανουν θα ηταν να μην εκδιδεται εισητηριο καν κ απλως να περνας με φωτο καμερας. υποθετω οτι υπολογισαν οτι με το ελληνικο μουντ θα εμπαιναν ολοι κ οι κλησεις θα διδονταν ανα χιλιαδες μετα..μενει να δουμε την εφαρμογη του.
Δεν μιλάμε για τον απαιτούμενο χρόνο, μιλάμε για τις υποδομές..

Συγκρίνεις τις λωρίδες του T1 και T2 του El Prat με το μοναδικό τέρμιναλ του Ελ. Βενιζέλος, I rest my case.

1683633149132.png


1683633268724.png
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
10 λεπτα φτανουν στη Βαρκελωνη με πολλαπλασια κινηση κ δεν φτανουν Αθηνα?
Όταν έβαλαν τις μπάρες ήταν 10λεπτο και είχαν προβλήματα. Ειδικά σε κάποιες ώρες αιχμής και σε
μπάρες με αυτόματο σύστημα. Έχει γίνει 20λεπτο σιωπηρά και υπάρχει σκέψη να το καταργήσουν
γιατί έχουν αναγκαστεί να βάλουν υπάλληλο να ανοίγει την αυτόματη μπάρα.
Έχω κάτσει στην μπάρα πάνω από 5λεπτο μέχρι να έρθει ο υπάλληλος να ανοίξει την μπάρα γιατί μπλόκαρε. Είμαι σίγουρος οι από πίσω δεν θα ήταν χαρούμενοι αν ήταν να πληρώσουν για την μπάρα
που δεν άνοιγε. Και μιλάμε για 6 μπάρες. Θεωρητικά το 10 λεπτο θα έφτανε με το παραπάνω, αλλά
υπάρχουν οι αστάθμητοι παράγοντες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όταν έβαλαν τις μπάρες ήταν 10λεπτο και είχαν προβλήματα. Ειδικά σε κάποιες ώρες αιχμής και σε
μπάρες με αυτόματο σύστημα. Έχει γίνει 20λεπτο σιωπηρά και υπάρχει σκέψη να το καταργήσουν
γιατί έχουν αναγκαστεί να βάλουν υπάλληλο να ανοίγει την αυτόματη μπάρα.
Έχω κάτσει στην μπάρα πάνω από 5λεπτο μέχρι να έρθει ο υπάλληλος να ανοίξει την μπάρα γιατί μπλόκαρε. Είμαι σίγουρος οι από πίσω δεν θα ήταν χαρούμενοι αν ήταν να πληρώσουν για την μπάρα
που δεν άνοιγε. Και μιλάμε για 6 μπάρες. Θεωρητικά το 10 λεπτο θα έφτανε με το παραπάνω, αλλά
υπάρχουν οι αστάθμητοι παράγοντες.
Ρωμη και σε πολλα αλλα δεν υπαρχουν μπαρες. να βαλουν καμερες οπως αυτες που ελεγχουν τα ιστορικα κεντρα. αν περασεις μετα το 10 λεπτο εχει κληση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν μιλάμε για τον απαιτούμενο χρόνο, μιλάμε για τις υποδομές..

Συγκρίνεις τις λωρίδες του T1 και T2 του El Prat με τον μοναδικό τέρμιναλ του Ελ. Βενιζέλος, I rest my case.

View attachment 429716

View attachment 429717
μα συζηταμε για κατι που θα εφαρμοστει,? ασε να το δουμε. η φωτο αποδεικνυει οτι επρεπε να μπει ταξη, κυριαρχει ενα χαος, διπλοπαρκαρισματα, " ασε μωρε", "ενα λεπτακι" κλπ. μιλαμε για 200-300 μετρα? ας βαλουν καμερες χωρις μπαρες και τελος. λυσεις υπαρχουν, τα 10 λεπτα στη Ρωμη, Παλερμο που ξερω ειναι υπεραρκετα και σε στενοτερη εισοδο απο την αθηναικη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.376
Likes
14.282

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom